‘Hêlîna Evînê’ Kitabı Çıktı

0
822
helina evine kitabı ile ilgili görsel sonucu

Rewşen Esmer, ilk şiir kitabı “Hêlîna Evînê” için düzenlenen imza gününde okurlarıyla buluştu.

Şair Rewşen Esmer, J&J yayınlarından çıkan ilk şiir kitabı, “Hêlîna Evînê” kitabının imza gününde okurlarıyla buluştu. Silopi eski Belediye Eşbaşkanı ve Rosa Kadın Derneği üyesi olan Rewşen Esmer’in imza günü, Rosa Kadın Derneği’nde gerçekleşti. İmza gününe, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Remziye Tosun ve Nuran İmir, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Uyanık Alökmen Uyanık, Silopi ve Siirt Belediyesi eşbaşkanları, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ve Rosa Kadın Derneği üyeleri ile çok sayıda kadın katıldı.

‘HERKES KENDİNİ KİTAPTA BULACAK’

Şiir kitabın imzalamadan önce Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, dernek olarak ilk defa kadının sanat alanında yapmış olduğu çalışmaların sunumu konusunda bir öncülük yapmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Kitabın önsüzünde emeği bulunan Figen Ekti de, kitapta direnen Kürt kadınlarının anlatıldığını belirterek, kitapta herkesin kendini bulacağını söyledi. Ekti’den sonra kitap resmini çizen gazeteci Medya Üren, Esmer’in şiirlerinde yer verdiği direngen Kürt kadınlarının kendisine ilham verdiğini ve kapak fotoğrafını böyle oluşturduğunu dile getirdi.

‘KADINLAR BANA UMUT VE CESARET VERDİ’

Şair Rewşen Esmer ise uzun yıllardır şiir yazdığını ifade ederek, basım aşamasında kendisine cesaret veren kadınlara teşekkür etti. “Kadınlar bana umut ve cesaret verdi” diyen Esmer, “Kadın ve dil, kadın ve toprak, kadın ve kültür; et ve tırnak gibi, ayrılmaz. Kitapta asimilasyona karşı direnen Kürt kadınlar var” dedi.

Konuşmaların ardından Esmer, şiir kitabını imzaladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz