‘Her Yer Rojava Her Yer Direniş’

0
695

Qamişlo Kantonu’nda 2 Kasım Dünya Rojava Günü için alanlara çıkan onbinlerce kişi, “Her Yer Rojava Her Yer Direniş” sloganlarını haykırdı.

QAMIŞLO

Cizre Bölgesi’nin Qamişlo Kantonu’ndaki tüm kentlerde bugün, 2 Kasım Dünya Rojava Günü için yürüyüşler düzenlendi.

Qamişlo kentinde binlerce kişi, işgalci Türk devletinin saldırılarını protesto etmek ve 2 Kasım Dünya Kobanê Günü’nü kutlamak amacıyla alanlara çıktı.

Qamişlolu Kürt, Arap, Süryani yüzlerce kişinin yanı sıra Özerk Yönetim heyeti, siyasi partilerin temsilcileri, sanatçılar ve din insanları da yürüyüşe katıldı.

Yürüyüşte işgalci Türk devletinin saldırılarında şehit düşenler ve YPG-YPJ’li şehitlerin posterleri ile QSD bayrakları taşındı.

Kitle, “QSD Temsilcimizdir”, “2 Kasım Dünya Rojava Günü”, “Her Yer Rojava Her Yer Direniş” ve “Hepimiz QSD’liyiz” yazılı pankartlar taşıdı.

İşgalcilerin saldırılarından dolayı Serêkaniyê’den göç etmek zorunda kalan halkın da katıldığı kent merkezinde başlayan yürüyüş, Onur Direnişi’ni selamlayan sloganlarla Xerbî mahallesine kadar devam etti.

Burada konuşma yapan Cizre Bölgesi Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Talat Yûnis, 2 Kasım’ın bölge halkları için yeni bir tarih olduğunu belirterek, DAİŞ terörünün Kuzey ve Doğu Suriye halkları tarafından bitirildiğini ancak işgalci Türk devletinin DAİŞ’i yeniden canlandırmak istediğini söyledi.

Konuşmanın ardından yürüyüş, Onur Direnişi’ni selamlayan sloganlarla son buldu.

TIRBESPIYÊ

Tirbêspîyê’de 2 Kasım Dünya Rojava Günü vesilesiyle yürüyüş düzenlendi. Kongreya Star merkezi önünde toplanan yüzlerce kişi, “Her Yer Rojava, Her Yer Direniş”, “2 Kasım Dünya Rojava Günü” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti.

QSD bayrakları, şehit fotoğrafları ve Türk devletinin katliamlarını gösteren fotoğraflar taşıyan kitle, ilçe merkezine doğru yürüdü. İlçedeki esnaflar da yürüyüşe destek için kepenk kapattı.

Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını kınayan kitle, QSD’nin direnişini selamladı.

İlçenin doğusuna bulunan Sağlık Merkezi önünde mitinge dönüşen yürüyüşte şehitler adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Daha sonra Kongreya Star adına Şaha Hesen ve Tirbêspîye İlçe Meclisi Üyesi Hesen Sadat günün önemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuşmacılar Türk devletinin Suriye topraklarına yönelik işgal saldırılarını kınayarak, savaşın durdurulması çağrısı yaptı. Konuşmacılar zafere ulaşana kadar direnişin devam edeceğini vurguladı.

Yürüyüş “Berxwedan Jiyane” ve “Şehit namirin” sloganları eşliğinde sona erdi.

AMÛDÊ

Qamişlo kantonunun Amûdê ilçesinde ise Şengal kavşağında toplanan yüzlerce kişi, ilçe merkezinde bulunan Şehit Cihad Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi temsilcileri katıldı.

QSD bayraklarının, Türk devletinin saldırılarında katledilenlerin fotoğraflarının ve “Türkiye işgaline hayır”, “Demografinin değiştirilmesine hayır”, “2 Kasım Dünya Rojava Günü” yazılı pankartların taşındığı yürüyüşte QSD’nin direnişi selamlandı, Türk işgali kınandı.

Şehit Cihad Meydanı’nda bir konuşma yapan Cizre Bölgesi Ekonomi Komitesi Eşbaşkanı Remziye Mihemed, Kuzey ve Doğu Suriye halklarının ülkelerini korumak için ödediği bedelleri hatırlattı.

Özerk Yönetimin kazanımlarına dikkat çeken Remziya Mihemed, bu kazanımlara sahip çıkacaklarını ve bölgedeki rollerinin görmezden gelinmesine izin vermeyeceklerini vurguladı.

Yürüyüşte direnişi büyütme çağrısı yapıldı.

DÊRIK

Dêrik ve ilçelerinde yüzlerce kişi Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerine yönelik saldırılarını kınamak ve 2 Kasım Dünya Rojava Günü’nü kutlamak amacıyla alanlardaydı.

Dêrik’te yüzlerce kişi 2 Kasım Dünya Rojava Günü’nü kutlamak amacıyla alanlara çıktı. Azadi Meydanı’nda başlayan yürüyüşe, aşiret liderleri, din alimleri, siyasi parti üyeleri ve sivil toplum örgütleri katıldı. Yürüyüşte Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını kınandı ve QSD direnişini selamlayan sloganlar atıldı.

Marşoni Kilisesi önünde mitinge dönüşen yürüyüşte, Kongreya Star, Dêrik İlçe Meclisi ve siyasi partiler açıklamalar yapıldı.

Konuşmalarda Türk devletinin ve ona bağlı çetelerin savaş, ölüm, talandan başka bir şey yapmadığı; kutsal yerleri yıkarak, sivilleri katlettikleri belirtildi.

Kuzey ve Doğu Suriye halklarını koruyan tek gücün QSD olduğu ifade edilerek, QSD’nin amacının halkların topraklarını savunmak ve Türk işgaline son vermek olduğu kaydedildi.

Yürüyüş, QSD ve Rojava direnişlerini selamlayan sloganlarla sona erdi.

GIRKÊ LEGÊ

Girkê Legê’de Şehit Xebat Meydanı’nda başlayan yürüyüşte ise “Her Yer Rojava Her Yer Direniş”, “2 Kasım Dünya Rojava Günü” pankartları kaldırıldı, QSD’nin işgalcilere karşı verdiği direnişi selamlayan sloganlar atıldı.

Yürüyüşte konuşan Suriye Kadınları Meclisi Sözcüsü Lîna Berekat, “İşgalci Türk devleti güvenli bölge adı altında bölgelerimizi işgal ediyor. Türk devletinin amacı DAİŞ’i, yeniden canlandırmaktır. Türk devleti insanlık dışı uygulamaları, işkenceleri ve sivil katliamlarıyla gerçek yüzünü bütün dünyaya gösterdi. Kuzey ve Doğu Suriye halkları olarak topraklarımıza yönelik planların karşısında duracağız” dedi.

TIL KOÇER

Til Koçer’de, ilçe giriş kapısı önünde toplanan yüzlerce kişi 2 Kasım Dünya Rojava Günü’nü kutlamak üzere yürüyüşe geçti. Yürüyüşte QSD direnişi selamlandı.

Mitinge dönüşen yürüyüşte konuşan Til Koçer İlçe Meclisi Eşbaşkanı Newaf Cidan, “Kuzey ve Doğu Suriye’deki Arap, Kürt, Süryani ve bütün halklar devrime destek verdi. Teröristleri Kuzey ve Doğu Suriye’den çıkarttık. Hep birlikte topraklarımızdaki Türk işgaline de son vermeliyiz” diye konuştu.

ÇILAXA

Çilaxa ilçe merkezinde yüzlerce kişi 2 Kasım Dünya Rojava Günü’nü kutlama amacıyla alanlardaydı. Yürüyüşe sivil toplum kuruluşu üyeleri, öğretmenler ve yüzlerce kişi katıldı. İlçe merkezinde başlayan yürüyüş geçiş kapısına kadar devam etti. Yürüyüşte QSD direnişi selamlandı.

Yürüyüşte konuşan Qamişlo Kantonu Meclisi Eşbaşkanı Efram Ishaq, Rojava Devrimi’ne, Kuzey ve Doğu Suriye’de Türk devleti ve DAİŞ çetelerine karşı direnişe dikkat çekti.

İshaq, işgalci Türk devletinin saldırılarına karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Yürüyüş Kuzey ve Doğu Suriye direnişini selamlayan sloganlarla sona erdi.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here