Hesekê Kantonu’nda halk 2 Kasım için alanlardaydı

0
677

Hesekê Kantonu’nda onbinler, 2 Kasım Dünya Rojava Günü için alanlara çıktı.

HESEKÊ

Hesekê kentinde Kürt, Arap, Süryani ve Ermeni kişi alanlara çıkarak 2 Kasım Dünya Rojava Günü’nü kutladı, Onur Direnişi’ni selamladı. 

Miftî mahallesinde başlayan yürüyüşe katılanlar QSD, YPG ve YPJ bayraklarıyla “Her Yer Rojava Her Yer Direniş”, “2 Kasım Dünya Rojava Günü”, “QSD Temsilcimizdir” yazılı pankartlar taşıdı.

Yürüyüş Şehitler Meydanı’na ulaşıldığında mitinge dönüştü. Mitingde konuşma yapan PYD Eşbaşkanı Ayşe Hiso, QSD ve bölge halkının Onur Direnişi’ni selamlayarak, Özerk Yönetim tanınmadan Suriye krizinin çözülmeyeceğini söyledi. Ayşe Hiso, halkın ve savaşçıların direnişiyle DAİŞ terörünün bitirildiğini ve bu zaferin ardından Türk devletinin vahşi saldırılara başladığını söyledi.

Konuşmanın ardından miting, QSD’nin Onur Direnişi’ni selamlayan sloganlar ve “Katil Erdoğan” sloganlarıyla sona erdi.

DIRBÊSIYÊ

Dirbêsiyê’de de siyasi partiler, Arap aşiretlerinin kanaat önderleri ve çok sayıda yurttaş aynı amaçla alanlara çıktı.

İlçedeki Suriye Devrimci Gençlik Hareketi binası önünde başlayan yürüyüş, Şehit Xemgîn Kavşağı’na kadar devam etti.

Yürüyüşün ardından ilçedeki Arap aşiretleri adına konuşma yapan Şemer aşireti şeyhi Haşim Silêman El Cerba, bölgedeki tüm Arap aşiretlerine, işgalci Türk devleti ve çetelerinin saldırılarına karşı QSD’ye destek olma çağrısında bulundu.

PYD Dirbêsiyê İlçe Yönetimi Eşbaşkanı Silêman Xelîl ise Kürt partilerine ve siyasi güçlerine çağrı yaparak, işgal saldırılarına karşı birlik olunmasını istedi.

HOL

Hol ilçesinde de 2 Kasım Dünya Rojava Günü vesilesiyle yürüyüş düzenlendi. İlçe merkezinde toplanan yüzlerce kişi QSD bayrakları, Türk devletinin saldırılarında katledilen çocukların fotoğraflarının ve “Her Yer Rojava Her Yer Direniş” yazılı pankartların taşıyarak Onur Direnişi’ni selamladı.

İlçe girişine ulaşıldığında yürüyüş mitinge dönüştü. Mitingde QSD adına Komutan Orya, Şehit Aileleri Meclisi adına Yasir Mihemed, Kongreya Star adına Menal Mihemed ve Hol İlçe Meclisi adına Sacida Hesen konuşma yaptı.

Kuzey ve Doğu Suriye ve Kobanê direnişini selamlayan konuşmacılar 2 Kasım Dünya Rojava Günü’nü kutladı.

İşgalci Türk devletinin ve DAİŞ/El Nusra çetelerinin Kuzey ve Doğu Suriye’deki katliamlarına ve ihlallerine dikkat çeken konuşmacılar, işgalin amacının demografiyi değiştirmek olduğunu söyledi.

Konuşmacılar, bölge halklarının QSD’yle omuz omuza vererek Türk devleti ve çetelerinin işgaline karşı durması gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından miting sloganlarla son buldu.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here