Hesekê’de 3 mühendis solunum cihazı üretti

0
706

Rojava’nın Hesekê kentinde üç mühendis, kısıtlı imkanlarına rağmen coronavirus ile mücadelede hayati önem taşıyan solunum cihazı ürettiği bildirildi.

Rojava Kürdistanı’nda coronavirus ile mücadelede ihtiyaç duyulan solunum cihazı üretimi için kolları sıvayan Umran Mehmûd, Abdullah Eysa ve Mihemed Mehmûd üç mühanedis, solunum cihazı üretmeyi başardı. Coronavirüs hastalarını tedavide hayati öneme sahip olan solunum cihazları konusunda birçok ülkede ciddi sıkıntı yaşanıyor.

Özellikle yaşlı ve nefes darlığı olan hastalar için hayati önem taşıyan solunum cihazının seri üretimine henüz geçilmedi.

Toplumsal ihtiyaç üzerine böyle bir girişimde bulunduklarını ifade eden Mühendis Umran Mehmûd, “Coronavirüs salgınından sonra solunum cihazları çok pahalı oldu. Dünyada birçok ülkede insanlar solunum cihazına ulaşamıyor. Ürettiğimiz bu solunum cihazının çok özellikleri bulunuyor. Bu cihaz telefonla kontrol edilebiliyor” dedi.

Sağlık çalışanlarının taleplerine göre cihazın özelliklerini arttırabileceklerini kaydeden Umran Mehmûd, “Mobil üzerinden cihazda oluşabilecek sorunları halledebiliyoruz. Hastalar ellerindeki telefonlarla cihazın ayarlarını değiştirebilecek. Bu cihaz doktorlar tarafından kontrol edildikten sonra hizmete sokulabilecek. Özerk Yönetim yetkililerinin de yakında cihazı görmek için gelmelerini bekliyoruz. Herkese yardım eli uzatmaya hazırız. Yemen ve Ürdün’den bazı kişiler bizi arayarak cihazla ilgili bilgi aldı” ifadelerini kullandı.

Solunum cihazı daha önce Amûdê ve Kobanê’de de üretilmişti.

ANHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz