Hezex’in en iyi sabotajcısı Nuda

0
262

Sarya Herekol

İnsan doğası gereği birçok duyguya sahiptir. Bu duygulardır toplumu var eden ve her bir bireyi diğer bireyden ayıran. Kendini halkına adayan direnişçilerde ise bu duygulara ayrı bir anlam yüklenmektedir. Her bir duygu bilinçle yoğrularak mücadeleye dönüşür. Direnişçilerde olmazsa olmaz dediğimiz en belirgin özelliklerden bir tanesi sorumluluktur. Kendini halkına karşı, yoldaşlarına karşı, mücadelesine karşı sorumlu hisseder ve sorumluluk bilinci ile düşmanın tankına, topuna, tüfeğine vb. karşı korkusuzca savaşır.

Sorumluluk duygusu dağda nasılsa  şehirde öyledir yada mücadelenin gerektirdiği her hangi bir mekanda da aynıdır, değişmez. Öz yönetim direnişlerinde Hezex’de mücadele yürüten Nuda arkadaş da büyük bir sorumluluk bilinci ile düşmana karşı savaşanlardandı. Heval Nuda Amedli bir arkadaştı. İçten ve samimi yaklaşımları, esprili üslubu ile ortama huzur verir, dur durak bilmeden çalışan yapısı ile herkesi harekete geçirirdi. Heval Nuda’nın bulunduğu ortamda kimsenin işsiz kalması mümkün değildi. Hep bir şey bulur, hepimizi görevlendirirdi.   Yoldaşlarına karşı hassas, her yoldaşına güç olabilme ölçüsü ile yaklaşım sergileyen Nuda arkadaşa hayır demek hiçbirimiz için mümkün değildi. Onla paylaşımda bulunmak huzur deryasında yüzmek gibiydi. Sıcaklığı insanın yüreğini ısıtır, dürüstlüğü insanı rahatlatırdı.

Hezex’in en iyi sabotajcısıydı. Bundan dolayı düzenlemesi hep tartışma konusu oluyordu. Çünkü herkes Nuda arkadaşı kendi mahallesine istiyordu. Sadece Hezex’deki arkadaşlar değil Kerboran’daki arkadaşlarda Nuda arkadaşı istiyordu. Heval Nuda düşmana darbe vurmadan duramazdı. ‘Başarılı bir eylem başarılı bir keşifle olur’ derdi. Mayınını da keşfine göre hazırlar, düşmanda patlatmak için pusuya yatar, büyük bir sabırla eylemini sonuçlandırırdı.

Turgut Özal mahallesinde düşmana karşı etkili sabotaj eylemleri gerçekleştirdi ve ihtiyaçlardan kaynaklı yeni mahalleye düzenlemesi oldu. Heval Nuda sempatik yaklaşımları ile Yeni Mahalledeki arkadaşların sevgisini de kısa bir zamanda kazandı. Yeni Mahalleye gider gitmez iki cümlesinden bir tanesi ‘eylem yapalım, düşmana darbe vuralım’ demesiydi. Canlılığı akışkanlığı yeni katılmış genç arkadaşları da etkiliyordu.Mayın yapımı konusunda arkadaşlara perspektifler veriyor, duyarlılık konusunda uyarıyordu. Arkadaşlara zarar gelmesin diye elinden gelen her şeyi yapıyordu.

Yeni Mahallede ilk eylemini gerçekleştirecekti. Düşmana devreli, özel bir mayın hazırlamıştı. Hem kendine hem de yaptığı mayına çok güveniyordu. Gece saat 12’de devriye gezen zırhlı araçta mayını patlattı. O kadar etkili bir mayın hazırlamıştı ki aracın parçaları etrafa yayıldı ve eylemde 5 polis öldü. Eylemin sonucunda Nuda arkadaş düşmanın içine korkuyu düşürmüştü. Ölen polislerden ziyade korkuları Nuda arkadaşı daha çok mutlu ediyordu. Düşman hemen takviye istedi ve sabaha kadar ağır silahlarla mahalleyi vurdu, amacı halkı korkutmaktı fakat Nuda arkadaşın yaptığı eylemde korkan düşmandı çünkü halk eylemden güç almış PKK halktır, halk burada sloganları ile sokakları inletiyordu.

PKK’li halkın evlatlarındandın Heval Nuda ve PKK ruhu ile son nefesine kadar mücadele ettin. Hiçbir güç senin ve yoldaşlarının Hezex’ de ortaya koyduğu mücadeleyi yok edemez, Hezex’in her evinde, her sokağında Nudaların gülüşü, samimiyeti, saygısı, sevgisi, mücadelesi dilden dile dolaşmakta, yarattığınız ruhla bugün Hezex halkı düşmana karşı boyun eğmemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz