HPG: 1 Mayıs 2020’de şehit düşen 2 gerillanın kimliğini açıkladı

0
601
ANF Images

HPG, 1 Mayıs 2020’de şehit düşen iki gerillanın kimliğini açıkladı. HPG, “Fedai şehit yoldaşlarımızı şehadet yıl dönümlerinde saygı ile anıyoruz”.

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehit düşen 2 gerillanın kimliğini açıkladı.

HPG açıklaması şöyle:

“1 Mayıs 2020 günü Rojhilat ve Sozdar yoldaşlarımız görevleri başında iken gerçekleşen bombardımanda şehadete ulaşmışlardır. Fedai şehit yoldaşlarımızı şehadet yıl dönümlerinde saygı ile anıyoruz.

Bir şehitler partisi olan PKK, şehadet gerçekliğinin doğru biçimde anlama kavuşmasının somut hali olmaktadır. 18 Mayıs 1977 günü şehadete ulaşan Haki Karer yoldaşın anısına kurulan partimiz, Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nin öncülüğünü yapmayı günümüze kadar da sürdürmektedir. Partimiz PKK’nin mücadele azminden ve kararlılığından şimdiye kadar hiçbir şey kaybetmeden daha da gelişmesi ve tüm insanlığın özgürlük umudu haline gelmesi kuşkusuz şehadet gerçekliğine yüklediği anlamdan gelmektedir. Bu anlamda, içinden geçmekte olduğumuz Mayıs ayı da mücadele tarihimizde büyük direnişlerin verildiği ve büyük şehadetlerin yaşandığı bir ay olmaktadır. 1 Mayıs 2020 günü şehadete ulaşan Rojhilat ve Sozdar yoldaşlarımız da Mayıs ayı şehitlerimizin birer halkası olarak mücadelemizin kararlılıkla geliştirilmesinin gerekçesi olacaklardır.

ROJHILAT AGIRÎ

Rojhilat yoldaşımız, Agirî’de yurtsever Kürtlük bilincini taşıyan bir  ailede dünyaya gelmiştir. Agirî isyanında yer alan bir ailenin direniş mirasına sahip olan Rojhilat yoldaşımız, düşmanın kimliksizleştirme politikalarına rağmen diline ve kültürüne bağlılığıyla hep ön planda olmuştur. Kürt gençlerini göçe mecbur kılarak metropolleri asimilasyon merkezleri olarak kullanan düşmana inat, kendi benliğini koruduğu gibi arayışlarını da güçlendirmiştir. Toplumsal belleği güçlü olan Rojhilat yoldaşımız, bu değerleri koruma ve yaşatma adına girdiği arayışlar ile Kürdistan’daki tüm direniş hareketlerinin toplamı ve başarı umudu olan Apocu mücadele ile tanışır. Önder Apo’yu tanıdıkça tarihini, halkını ve ülkesi Kürdistan’ı tanır. Sömürgeci soykırımcı TC rejimine karşı içinde biriktirdiği öfke ve intikam duygusu ile yüreğini büyüten Rojhilat yoldaşımız Önder Apo’ya, halkına ve ülkesine duyduğu derin sevginin ifadesi olarak, 2005 yılında gerilla saflarımıza katılmıştır. Kürdistan devrim mücadelesinde farklı savaş alanlarında bulunarak her zaman şehitlere ve yoldaşlığa olan bağlılığı ile dürüst ve sonuç alıcı bir katılımı esas aldı. Kürdistan halkının fedaisi olma iddia ve kararlılığı ile Hêzên Taybet örgütlenmesine dahil olmuştur. Bir Hêzên Taybet üyesi olarak üstlendiği her sorumlulukta en önde yürümeyi esas alan Rojhilat yoldaşımız Apocu fedai militanlığın sembollerinden biri olmayı başarmıştır. Gerillacılığı bir yaşam tercihi olarak gören ve bu yaşama aşkla bağlı olan Rojhilat yoldaşımız Kürdistan dağlarına olan tutkusu, güzel sesi ile söylediği dengbejî klamları ile hem Serhat halkının özgürlüğe olan derin özlemini dile getirmiş, hem de her koşulda dağ gibi güven veren duruşuyla tüm yoldaşlarına moral kaynağı olmuştur. Rojhilat yoldaşımız yer aldığı birçok kritik ve önemli çalışmada büyük sorumluluklar alarak başarı ile yerine getirmiş, ancak hiçbir başarısını yeterli görmemiş ve sürekli olarak mücadeleyi büyütmenin arayışı içerisinde olmuştur. Askeri duruşundaki netliği, yoldaşlıktaki sadeliği ve Önder Apo’ya yoldaş olma kararlılığı ile Demokratik Modernite Gerillası’nın öncü bir Hêzên Taybet komutanı olmayı başarmıştır.

SOZDAR KURTAY

Sozdar yoldaşımız Şirnex’in direnişle şekillendirdiği yurtsever bir ailesinde doğmuştur. Aile çevresinin yurtsever ve Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nde bedel veren bir aile olması Sozdar yoldaşımızın da mücadeleye ilgi duymasına neden olmuştur. Arayış ve ilgisini zamanla bilinçli bir düzeye çıkaran Sozdar yoldaşımız düşman saldırılarının en yoğun olduğu bir süreçte gerilla saflarımıza katılmıştır. Gerilla saflarına katıldıktan sonra büyük bir sevgi ile şehit yoldaşlarımızın bizlere emanet ettiği gerilla yaşamına bağlanmış ve dürüst katılımıyla öncülük rolünü yerine getirmiştir. Sozdar yoldaşımız aldığı ideolojik eğitimlerle kadın özgürlük ideolojisinde derinleşmiş, özgür bir Kürt kadını olarak Kürdistan dağlarında adeta kendisini yeniden yaratarak büyük bir gelişme kaydetmiş ve saflarımızda özgür kadın kimliğinin sembollerinden olmayı başarmıştır. 21. yüzyılın kadın yüzyılı olacağı inancıyla mücadeleye aktif bir şekilde katılan Sozdar yoldaşımız erkek egemenlikli köleci sistemin başta kadınlar ve gençler olmak üzere toplum üzerinde geliştirdiği toplum kırım ve kadın kırım politikalarına karşı yeni dönemin gerilla çizgisine uygun profesyonelleşmeyi esas almıştır. Askeri duruşundaki disiplin, keskinlik ve gelişme çabası kadar yaşamdaki mütevazi, özlü ve emekçi duruşuyla da yoldaşlarına örnek olan Sozdar yoldaşımız şehadete ulaştığı an’a kadar da bu özelliklerini koruyarak ölümsüzler kervanına katılmıştır.

Her iki fedai yoldaşımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyor, anılarını mücadelemizde yaşatacağımızın sözünü yineliyoruz.”

Kod Adı: Sozdar Kurtay
Adı Soyadı: Didem Demir
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Çınar – Kadri
Şehadet Tarihi ve Yeri: 1 Mayıs 2020 / Medya Savunma Alanları

Kod Adı: Rojhilat Agirî
Adı Soyadı: Şenol Taştan
Doğum Yeri: Taşlıçay
Anne – Baba Adı: Mukaddes – Nusret
Şehadet Tarihi ve Yeri: 1 Mayıs 2020 / Medya Savunma Alanları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz