HPG: 12 işgalci cezalandırıldı, 1 mevzi ve 1 A4 silahı imha edildi

0
141

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“Kurdistan Özgürlük Gerillası, araziye ve yer altına dayalı tim savaş tarzı ve yaratıcı gerilla taktikleri ile işgalci Türk ordusuna ağır darbeler vurmaya devam ediyor. Güçlerimizin son 24 saat içerisinde gerçekleştirdiği eylemlerde; birisi rütbeli 12 işgalci cezalandırıldı ve 1 işgalci de yaralandı. Ayrıca 1 mevzi ve 1 A4 silahı tümden imha edilirken, 1 delici kepçe ve 4 mevzi ise darbelendi.

Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemler ve Türk ordusu tarafından yapılan saldırıların ayrıntıları şöyledir:

Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

30 Temmuz saat 04:00 ve 04:50’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile 2 kez vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

30 Temmuz saat 07:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile vuruldu ve 1 işgalci yaralandı. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

30 Temmuz saat 10:15’te Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ait 1 mevzi vurularak darbelendi.

30 Temmuz saat 10:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik silahlar ile vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

30 Temmuz saat 14:15’te Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ait 1 mevzi vurularak darbelendi.

30 Temmuz saat 14:50’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı.

30 Temmuz saat 16:40’ta Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ait 2 mevzi ağır silahlar ile vurularak darbelendi. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

Zap bölgesi;

30 Temmuz saat 09:40’ta Sîda Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ait mevzi, ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu. İsabetli şekilde vurulan bu mevzi ve 1 A4 silahı tümden imha edilirken, içindeki 3 işgalci de cezalandırıldı. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

31 Temmuz saat 06:00’aa Sîda Direniş Alanı’ndaki mevzilerimizi yıkmaya çalışan delici kepçe ağır silahlar ile vurularak darbelendi.

Metîna bölgesi;

İşgalci Türk ordusu, KDP güçlerinin işbirliği ile 29 ve 30 Temmuz’da Girê Ortê Direniş Alanı’nda güçlerimize dönük bir operasyon başlatmıştı. Direniş Alanı’na yerleşmeye çalışan işgalciler, 30 Temmuz’da hareketli timlerimizce denetim altına alındı. Operasyon koordinesinin bulunduğu mevzi hareketli timlerimizce özel olarak hedeflenerek vuruldu. Burada operasyonun koordinesi olan rütbeli de dahil 2 işgalci cezalandırıldı. Eş zamanlı olarak orta otomatik silahlar ile vurulan 1 işgalci daha cezalandırıldı. Ayrıca ağır silahlar ile de hedeflenerek vurulan 3 işgalci cezalandırıldı. Bu eylemlerde toplam 6 kayıp veren Türk ordusu, ölülerini KDP güçlerinin yardımı ile kara yoluyla alandan uzaklaştırdı.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

30 Temmuz’da Garê bölgesinin Gundê Meyrokê ve Xêrê alanları 5 kez, Xakurkê’nin Goşînê ve Sinînê alanları 4 kez olmak üzere; toplam 9 kez savaş uçakları ile bombalandı.

Zap, Şehîd Delîl Batı Zap, Metîna ve Xakurkê bölgeleri onlarca kez toplarla bombalandı.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here