HPG: 13 işgalci cezalandırıldı, 5 işgalci de yaralandı; 1 mevzi, 2 mobesse kamera sistemi ve 1 AT-4 silahı da imha edildi

0
272

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“Güçlerimiz işgal operasyonlarının başladığı ilk günden itibaren işgalcilerin adım attığı her alanı Direniş Alanı’na çevirmiştir. Tünel savaşlarına dayanan hareketli tim savaş tarz ve taktiğiyle işgalcilere büyük darbeler vuran güçlerimiz savaş performansını arttırarak sürdürmektedir. Kurdistan Özgürlük Gerillası’na karşı NATO destekli tüm imkanlarını kullanmasına rağmen istediği sonuca ulaşamayan savaş suçlusu TC ordusu uluslararası düzeyde yasaklanmış bombalar ve kimyasal silahlarla sonuç almak istemektedir. 26 Ekim günü işgalci Türk ordusu Direniş Alanları’nı; 4 kez yasaklı bomba ve 5 kez de kimyasal silahlarla bombalamıştır. Girê Şehîd Pîrdoğan savaş mevzilerinde kullanılan kimyasal silahlardan çıkan zehirli dumanların siyah renkli olduğu ve önce yanmış barut sonrasında ise klor kokusu yaydığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda Direniş Alanları 3 kez savaş uçakları, 6 kez saldırı helikopterleri, onlarca kez de obüs, tank ve ağır silahlarla bombalanmıştır.

Tüm saldırılara karşı güçlerimizin Apocu fedai ruh ve yüksek cesaretle gerçekleştirdiği direniş devam etmekte ve işgalcilere ağır darbeler vurulmaktadır. Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemler sonucunda; 13 işgalci cezalandırılmış, 5 işgalci yaralanmıştır. Aynı zamanda 1 mevzi, 2 mobesse kamera sistemi ve 1 AT-4 silahı imha edilmiştir.

BAGER YOLDAŞ SON NEFESİNE KADAR SAVAŞARAK ŞEHADETE ULAŞTI

Kod Adı: Bager Başkale
Adı Soyadı: Battal Ayhan
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Zeycan – Nihat
Şehadet Tarihi ve Yeri: 1 Ekim 2022 / Metîna

Botan, tarihi direnişler geliştiren ve bu direnişlere öncülük yaparak efsaneleşen komutanlar ortaya çıkarmış, gerçekleştirdiği serhildanlar ve gerillaya kitlesel katılımlarıyla Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın merkezi olmuştur. 15 Ağustos’ta ölümsüz komutanımız Mahsum Korkmaz (Egîd)’ın Botan’da yaktığı özgürlük ateşi hiç sönmemiş, dalga dalga gelişerek Kurdistan’ın dört bir yanına yayılmıştır. Botan’ın binlerce yiğit evladı gerilla saflarına akmış, halkımızın özgürlük yürüyüşünün sürekliliğini sağlamıştır.

Yurtsever kimliğin diri ve direniş kültürünün güçlü olduğu Elbak’da dünyaya gelen Bager yoldaşımız, erken yaşlardan itibaren mücadelemizi tanıma şansına sahip olmuş ve halkımızın direnişi içinde büyümüştür. Ailesinden ve çevresinden mücadele saflarına birçok katılımın olması Bager yoldaşımızın küçük yaşlardan itibaren Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’yle derin bağlar kurmasını sağlamıştır. Onuruyla yaşamak isteyen her Kürt genci gibi sömürgeci Türk devletinin halkımıza uyguladığı inkar ve imha saldırılarına yakından tanıklık eden yoldaşımız, zulme boyun eğmemiş ve sürekli mücadele arayışı içinde olmuştur. Yakından tanıdığı mücadelemizin halkımıza mutlaka zaferi getireceğine bütün kalbiyle inanan yoldaşımız gerilla saflarına katılmak istemesine rağmen yaşı küçük olduğu için bir süre beklemek zorunda kalmıştır. Çocukluk hayallerine asla ihanet etmeyen ve hayallerinin takipçisi olan yoldaşımız, 2015 yılında doğup büyüdüğü topraklarda gerilla saflarına katılarak mücadele saflarına ilk adımlarını atmıştır. Gerillaya katıldığı an’ı yeniden doğduğu gün olarak tanımlayan yoldaşımız, büyük bir istek ve heyecanla kutsal gerilla yaşamına katılmıştır. Büyük hayranlık duyduğu yoldaşlık duygusunu her an yaşayan yoldaşımız, bu bağı bütün yoldaşları içinde güçlendirmek için sürekli çaba sahibi olmuştur. 3 yıl gerillacılık yürüttüğü Wan alanında pratik içinde yetişen ve yetkinleşen Bager yoldaşımız, coşkulu ve moralli katılımıyla yaşamda en önde olmuştur. Askeri alanda hızla yetkinleşen yoldaşımız, yeni dönem gerillacılık taktiklerinde uzmanlaşarak pratiğe aktarmayı esas almıştır. İşgalcilere karşı gerçekleştirilen birçok eylemde en önde yer alan Bager yoldaşımız, katıldığı eylemlerde her zaman hedefe ulaşmayı bilmiştir. Yetkin bir gerilla olarak yaşamda olduğu kadar savaşta da öncülük misyonunu layıkıyla yerine getiren yoldaşımız, yeni dönemin ruhuna sahip genç komutanlarımızdan olmuştur.

Wan alanında yürüttüğü başarılı pratiğin ardından eğitim alanına geçen Bager yoldaşımız, katıldığı askeri ve ideolojik eğitimlerle tecrübesini bilgiyle derinleştirmiş, Önder Apo’nun felsefesi üzerinde yoğunlaşarak güçlü bir ideolojik birikim sahibi olmuştur. Aldığı eğitimlerde büyük bir yoğunlaşma yaşayan ve birçok alanda uzmanlaşan Bager yoldaşımız, birlik komutanı olarak Metîna alana geçmiştir. Uzun süre Metîna alanında kalan ve işgal saldırılarına karşı etkili bir direnişin yürütülmesinde öncülük rolü oynayan Bager yoldaşımız, hareketli tim tarzının başarılı komutanlarından olmuş ve yaygınlaşması için büyük emek sarf etmiştir. Yaşamda yoldaşlarıyla bütünleşen Bager yoldaşımız emekçi ve mütevazi kişiliğiyle bütün yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmayı bilmiştir. Birçok eylem örgütleyen, içinde yer alan ve öncülük yapan Bager yoldaşımız, işgalcilere ağır darbeler vurulmasında etkili bir rol oynamıştır.

Yaşamı, duruşu, PKK ve şehitler çizgisine olan bağlılığıyla durup dinlenmeden çalışan, aldığı bütün görevleri üstün bir başarıyla tamamlamayı esas alan Bager yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere bütün yurtsever halkımıza başsağlığı diliyor ve yoldaşımızın mücadelesini zaferle taçlandıracağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz.

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

26 Ekim’de Sîda Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurulmuş, 2 işgalci cezalandırılmıştır.

26 Ekim saat 19:30’da Çemço Direniş Alanı’nda indirme yapmak isteyen Skorsky helikopterleri hareketli timlerimizce hedeflenmiştir. Güçlerimizin etkili vuruşlarının ardından helikopterler indirme yapamadan alandan uzaklaşmak zorunda kalmıştır.

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Xakurkê bölgesinde;

25 Ekim’de Girê Kevortê Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla bombalanmıştır. Bu eylemde 3 işgalci cezalandırılırken, 5 işgalci yaralanmış ve 1 mevzi imha edilmiştir.

Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde; 25 Ekim’de Girê FM Direniş Alanı’ndaki işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce denetim altına alınmıştır. Bir mevzide toplanan bu işgalciler saat 14:50’de ağır silahlarla isabetli bir şekilde vurulmuştur. Bu eylemde 1’i rütbeli olmak üzere 8 işgalci cezalandırılırken, 2 mobesse kamera sistemi ve 1 AT-4 silahı imha edilmiştir.

İşgalci TC ordusunun yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar;

26 Ekim 06:00 ve 11:30 saatleri arasında yine 19:00 ve 00:00 saatleri arasında işgalci Türk ordusu Çemço Direniş Alanı’ndaki Şehîd Bahoz savaş mevzileri önünde plastik malzeme ve araba lastikleri yakmış ve aspiratör kullanarak çıkan zehirli dumanları savaş mevzilerine yönlendirmiştir.

26 Ekim 07:00 ve 17:30 saatleri arasında Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Felat savaş mevzileri kimyasal silahlarla 4 kez bombalanmıştır.

26 Ekim saat 16:00’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki Şehîd Pîrdoğan savaş mevzileri kimyasal silahlarla 1 kez bombalanmıştır. Kullanılan kimyasal silahlardan çıkan zehirli dumanların siyah renkli olduğu ve önce yanmış barut sonrasında ise klor kokusu yaydığı tespit edilmiştir.

26 Ekim’de Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Agir savaş mevzileri yasaklı bombalarla 4 kez bombalanmıştır.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

25 Ekim’de Girê Bihar Direniş Alanı savaş uçaklarıyla 3 kez bombalanmıştır.

25 Ekim’de Girê FM Direniş Alanı saldırı helikopterleriyle 6 kez bombalanmıştır.

25 Ekim’de Çemço, Girê FM, Girê Cûdî ve Girê Amediyê Direniş Alanları obüs, tank ve ağır silahlarla onlarca kez bombalanmıştır.

25 Ekim’de Girê Cûdî, Çemço ve Saca Direniş Alanları üzerinde dron hareketliliği gözlenmiştir.”
         

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here