HPG: 17 işgalci cezalandırıldı, 3 işgalci yaralandı, 1 cenazeye el konuldu

0
192

HPG Basın İrtibat Merkezi, yaşanan savaşa ilişkin şu ayrıntıları paylaştı:

“İşgalci Türk ordusu elindeki tüm savaş imkanlarını kullanmasına rağmen, Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın kahramanca duruşu karşısında tıkanmıştır. Türk özel savaş bakanlığı, Kurdistan’daki savaş gerçeğini Türkiye kamuoyundan gizleyip yalan bilgiler sunarak, aldığı ağır darbelerin ve verdiği kayıpların üstünü örtmeye çalışmaktadır. Güçlerimiz, büyük saldırı ruhu ve yaratıcı tarzla yüksek savaş performansı sergileyip sonuç alıcı eylemler geliştirmeye devam etmektedir. Güçlerimiz aynı zamanda büyük bir cesaretle işgalcilerin üzerine yürüyüp hem askeri teçhizatlarına, hem de delil olarak 1 işgalcinin cenazesine el koymuştur. Güçlerimizin gerçekleştirdiği 12 eylem sonucunda; en az 17 işgalci cezalandırılmış, 3 işgalci yaralanmış, 1 mevzi ve işgalcilere ait patlayıcılar imha edilmiştir. İşgalci Türk ordusu Direniş Alanları’nı; 16 kez yasaklı bomba ve 1 kez de kimyasal silahlarla bombalamıştır. Aynı zamanda 25 kez savaş uçakları, 28 kez saldırı helikopterleri, onlarca kez de obüs, tank ve ağır silahlarla bombalamıştır.

Gerçekleştirilen eylemlerin ve yapılan saldırıların ayrıntıları şöyledir;

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

2 Kasım saat 19:30’da işgalcilerin Saca Direniş Alanı’ndaki Şehîd Xursî savaş mevzilerini bombalamak amacıyla hazırladıkları patlayıcılar güçlerimiz tarafından profesyonelce imha edilmiştir.

3 Kasım saat 05:50’de Çemço Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlarla vurulmuş ve 1 işgalci cezalandırılmıştır.

3 Kasım saat 18:10’da işgalcilerin Saca Direniş Alanı’ndaki Şehîd Xursî savaş mevzileri bombalamak amacıyla hazırladıkları patlayıcıları denetim altına alan güçlerimiz, bu patlayıcıların bir kısmını etkisiz hale getirirken bir kısmına da el koymuştur.

Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde;

3 Kasım saat 12:00’da Girê FM Direniş Alanı’ndaki Girê Şehîd Munzur savaş mevzilerini bombalamak isteyen işgalciler güçlerimizce denetim altına alınarak vurulmuştur. Bu eylemde savaş mevzilerini bombalamak amacıyla hazırladıkları patlayıcılar işgalcilerde patlatılmış ve en az 1 işgalci cezalandırılmıştır. 12:20’de eylem yerine müdahale etmek isteyen 2 işgalci de güçlerimizce yakın mesafeden vurularak cezalandırılmıştır. Bir işgalcinin cenazesine, askeri teçhizatına ve cep telefonuna el konulmuştur. Cezalandırılan diğer işgalcinin cenazesi de güçlerimizin denetimi altındadır.

Bu eylemin ardından 3 Kasım 22:10 ve 22:50 saatleri arasında, yine 4 Kasım saat 06:00’da Türk ordusu Girê FM Direniş Alanı’nı savaş uçaklarıyla 19 kez bombalamıştır.

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Xakurkê bölgesinde;

2 Kasım’da Girê Şehîd Axîn ve Şehîd Berîtan alanları arasında harekete geçen işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce denetim altına alınmıştır. Güçlerimizin saat 16:00’da sabotaj taktiği kullanarak üst üste gerçekleştirdiği beş ayrı eylem sonucunda en az 10 işgalci cezalandırılırken, 3 işgalci de yaralanmıştır. İşgalciler ölü ve yaralılarını helikopterler ile alandan uzaklaştırmıştır.

3 Kasım saat 10:30’da Girê Şehîd Axîn Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurulmuştur. Bu eylemde 3 işgalci cezalandırılırken, 1 mevzi imha edilmiştir.

3 Kasım saat 14:30’da Girê Şehîd Derwêş Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.

İşgalci TC ordusunun yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar;

3 Kasım’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki Şehîd Sîpan savaş mevzileri 10 kez, Saca Direniş Alanı’ndaki Şehîd Xursî savaş mevzileri 4 kez, Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Agir savaş mevzileri 2 kez yasaklı bombalarla bombalanmıştır.

3 Kasım’da Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Felat savaş mevzileri 1 kez kimyasal silahlarla bombalanmıştır.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

3 Kasım’da Garê’nin Gundê Yekmalê ve Gundê Şiyê arazileri, Metîna’nın Golka alanı, Xakurkê’nin Sinînê alanı savaş uçaklarıyla 6 kez bombalanmıştır.

3 Kasım’da Saca, Karker, Kurojahro, Girê FM ve Girê Amediyê Direniş Alanları saldırı helikopterleriyle 28 kez bombalanmıştır.

3 Kasım’da Çemço, Girê Amediyê ve Girê FM Direniş Alanları obüs, tank ve ağır silahlarla onlarca kez bombalanmıştır.

2 ve 3 Kasım’da işgalci Türk ordusu Karker Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerini kepçe ve kırıcı kepçelerle yıkmaya çalışmıştır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz