HPG 2016’da medya savunma alanlarında şehit düşen 5 gerillanın kimliklerini açıkladı

0
133

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklamasında şunlar belirtildi:

“Soykırımcı Türk devletinin halkımızı fiziki soykırımdan geçirmek için uygulamaya koyduğu “Çöktürme Planı” çerçevesinde Özgürlük Hareketimize yönelik kapsamlı saldırılar geliştirmiştir.

Bu saldırıların en yoğun yaşandığı dönemlerden biri de 2016 yılı olmuştur. İşgalci Türk ordusun tüm imkanlarını seferber ederek Özgürlük Hareketimize saldırması karşısında Kurdistan Özgürlük Gerillası’da destansı bir direniş geliştirmiştir. Apocu sarsılmaz bir irade ile geliştirilen bu direnişler düşmanı büyük bir çıkmaza sürüklemiştir. Gelişen bu direnişler kuşkusuz kahraman şehitlerimizin eşsiz emek ev çabalarının ürünü olmuştur. Düşmanın tüm saldırılarına karşı sadece özgürlüğe olan inançları; Önderliğimize, halkımıza ve yoldaşlarına olan bağlılıkları ile karşı koyan şehitlerimiz bugün yaratılan tüm değerlerin gerçek sahipleri olmuştur. Azad, Derman, Aso, Berxwedan ve Dewran yoldaşlarımız da Apocu duruşları ve düşman saldırılarına karşı verdikleri mücadele ile halkımızın direniş tarihindeki yerlerini almışlardır.

Özgürlük hayallerini gerçekleştirme iddiası ve kararlılığı ile bir kez daha Azad, Derman, Aso, Berxwedan ve Dewran yoldaşlarımız şahsında tüm şehitlerimize verdiğimiz sözü yineliyor, başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Azad Amed
Adı Soyadı: Serdar Arslan
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Basrai – Ahmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 20 Eylül 2016 / Medya Savunma Alanları
Kod Adı: Dewran Baz
Adı Soyadı: Veysi Yakut
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Havva – Mahmut
Şehadet Tarihi ve Yeri: 20 Eylül 2016 / Medya Savunma Alanları
Kod Adı: Derman Colemêrg
Adı Soyadı: Nurettin Timur
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Nadire – Faris
Şehadet Tarihi ve Yeri: 20 Eylül 2016 / Medya Savunma Alanları
Kod Adı: Aso Rênas
Adı Soyadı: Yunus Zenger
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Sultan – Ekrem
Şehadet Tarihi ve Yeri: 20 Eylül 2016 / Medya Savunma Alanları
Kod Adı: Berxwedan Botan
Adı Soyadı: Seyithan İdiz
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Zeliha – Süleyman
Şehadet Tarihi ve Yeri: 20 Eylül 2016 / Medya Savunma Alanları

AZAD AMED

Azad yoldaşımız, Kurdistan’ın başkenti Amed’de dünyaya gelmiştir. Yurtsever bir ailede büyüyen Azad yoldaşımız, TC’nin Kürtlere reva gördüğü soykırım sistemini erkenden fark etmiş ve derin bir çelişkiye girmiştir. TC sisteminin Kürt halkının kendi kültürünü yaşamasına izin vermemesini, Kürtleri kendi kimliğine yabancı bir şekilde yetiştirmesini ve TC’nin zora dayalı rejimini asla kabul etmemiştir. Halkının ve ülkesinin içinde bulunduğu durum Azad yoldaşımızı derinden etkilemiştir. Soykırım rejiminin saldırıları altında yaşarken insanın kulaklarının olduğunu ama duymadığını, dilinin olduğunu ama konuşamadığını, gözlerinin olduğunu ama göremediğini belirtmiş, buna büyük öfke duymuştur. Bundan dolayı köklü çelişkiler yaşayan ve TC soykırım rejimi altında yaşamayı reddeden Azad yoldaşımız, Kurdistan Özgürlük Gerillası’na katılma kararı almıştır. Bu temelde Kurdistan dağlarına gelen Azad yoldaşımız, her şeyden önce kendi anadiliyle konuşmayı ve yaşamayı esas alır. Özgür bir Kurdistan yaratmayı ve Kürt halkını ülkesinde özgürce yaşatmayı temel amacı olarak belirler. Bu amaçlar temelinde ülke bilincini, halk sevgisini derinleştirmiş, Kurdistan coğrafyasını tanıdıkça daha fazla bağlanmıştır. Büyük yüreği ve yüksek amaçlarıyla Apocu bir yürüyüşü esas alan Azad yoldaşımız, Garê’den Zap’a, Xakurkê’den Avaşin’e kadar birçok alanda devrimci faaliyetler yürütür. Özgür bir ülke ve Önderlik için dur durak bilmeden nerede bir görev olsa, tereddütsüz şekilde üzerine gider. Erkenden yetkinleşen Apocu bir komutan olur ve tim komutanlığı görevini üstlenir. Aynı zamanda fedaice bir yürüyüşün sahibi olmak için Hêzên Taybet örgütlenmesine dahil olur. Ondan sonra her göreve fedaice sarılır ve kesin başarı ölçüsüyle yerine getirmeye çalışır. Şehit olduğu güne kadar da bu duruşundan ve katılımından asla taviz vermeyerek Kurdistan şehitler ordusunun ölümsüz bir neferi olur.

DEWRAN BAZ

Dewran Baz yoldaşımız Kurdistan’ın başkenti Amed’in yurtsever Lice ilçesinde dünyaya gelmiştir. Bilindiği üzere Lice ilçesi hareketimizin kurulduğu günden bu yana her daim Özgürlük Hareketimize bağlı kalmış, soykırımcı düşmana asla boyun eğmemiş, bu özelliğinden dolayı sürekli olarak faşist düşmanın saldırılarına maruz kalmıştır. Soykırımcı TC devleti Lice’nin köylerini, merkezini defalarca yakmış, her türlü insanlık dışı uygulamayı gerçekleştirmiş ancak Lice halkının yüreğindeki özgürlük ateşini asla söndürememiştir. Yurtseverliği bir gelenek haline getiren ve çok güçlü yaşayan Lice halkı birçok değerli evladını Kurdistan’ın varlık ve özgürlük mücadelesine armağan etmiştir. Lice halkı şehitleriyle, gerillalarıyla mücadeleye olan bağlılığını daha da büyütmüş, köklü bağlara sahip olmuştur. Lice’deki birçok değerli yurtsever ailemiz, onlarca evladını vererek özgürlük mücadelesini, fedailer ordusunu büyütmüştür. Bu değerli ailelerden biri de Yakut ailesidir. Birbirinden yiğit ve kahraman 4 evladını şehit veren Yakut ailesi, çocuklarını derin yurtseverlik bilinci ve güçlü toplumsal ahlakla büyütmüştür. Bu temelde büyüyen çocuklarından biri de Dewran yoldaşımız olmuştur. Dewran yoldaşımız kendisini tanımaya başladığı andan itibaren hem içinde dünyaya geldiği halk gerçekliğinin farkına varmış, hem de faşist soykırımcı düşmanla erkenden tanışmıştır. Şehit olan amcalarının ve amcaoğullarının yiğitlik destanlarıyla büyüyen Dewran yoldaşımızın hem yüreğinde hem de bilincinde köklü bir yurtseverlik yer edinmiştir. 12 yıl boyunca Türk devlet okullarında okuyup, burada çok başarılı olmasına rağmen, TC devlet okullarının Kürt halkına hizmet etmeyeceğini görmüş ve terk etmiştir. Halkı ve ülkesi için mücadele etmenin arayışı içerisine giren Dewran yoldaşımız, Rojava Özgürlük Devrimi’nden ve özellikle 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde Bakurê Kurdistan’da gelişen büyük Kobanê serhildanlarından etkilenmiştir. TC ve DAİŞ eliyle geliştirilen soykırım saldırısına duyduğu öfke ve bu saldırıların intikamını alma amacıyla gerilla saflarına katılmıştır. Dürüst, saf, temiz ve bağlı özüyle PKK yaşamını erkenden içselleştirmiş ve bütünleşmiştir. Hem ideolojik hem de askeri olarak erkenden kendisini geliştirip yetkinleşmiştir. Lice’nin yiğit ve derin yurtseverliğini Kurdistan dağlarında Apocu bir militan olarak temsil etmeye çalışmıştır. Bu temelde küçük büyük ayrımı yapmadan her görevi mutlak başarı ölçüsüyle ela almış ve yerine getirmiştir. Bu duruş ve katılımıyla tüm yoldaşlarının gözdesi haline gelen Dewran yoldaşımız, hareketimiz ve halkımız için parlak bir gelecek vaat eden Apocu bir gerilla olarak çok erken bir zamanda şehadete ulaşmıştır. Ancak hem ailesinin hem de tüm Kürt halkının sürekli gurur duyup, iftihar edeceği ve kendisine örnek alacağı bir kahramanlık duruşunu miras bırakmıştır.

DERMAN COLEMÊRG

Derman yoldaşımız, kadim Colemêrg kentinde yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Mamxurî aşiretinin yurtseverlikle yoğrulmuş toplumsal değerleri temelinde büyümüş ve Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni erken yaşlarda tanımıştır. Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın Zagroslar’da yazdığı destansı direnişlerin öyküleriyle büyüyen Derman yoldaşımız, her zaman gerilla olmanın hayalini kurmuştur. Türk devletinin okullarında üniversiteye kadar okusa da, TC sisteminin Kürt’ü Kürtlükten çıkarmak üzerine kurulu bir sistem olduğunu hiçbir zaman unutmaz. Faşist TC devletinin Colemêrg halkı üzerinde uyguladığı baskı, zulüm ve vahşet politikalarına tanıklık eder ve bunları asla aklından çıkarmaz. Özellikle de Türk devletinin Kürt gençlerini uyuşturucu, fuhuş ve ajanlıkla yozlaştırıp öz benliğinden uzaklaştırmaya çalışan en ahlaksızca özel savaş uygulamalarını erkenden fark edip bunlara karşı bir duruş sergiler. Bu temelde önce gençlik hareketinin çalışmalarında yer alır, daha sonra da milis olarak faaliyet yürütür. Ancak Kurdistan halkının varlık ve özgürlük mücadelesini daha da büyütmek ve etkili kılmak için devrimci yaşamına bir gerilla olarak devam etme kararına ulaşır. Bu temelde parti saflarına katılarak Kurdistan dağlarına gelir. Avaşin bölgesinde gerillacılığa başlayan Derman yoldaşımız, PKK’ye katılmasının en temel gerekçesini “özgürleşme” olarak ifade eder.  Kendi diliyle konuşmanın, kendi ideolojisiyle düşünmenin ve inandıkları temelinde yaşamanın en büyük özgürleşme olduğunu belirtir. Dağlı bir halkın çocuğu olarak dağlara gelmenin ve dağlarda özgürce yaşamanın kendisinde tarifsiz bir sevince yol açtığını dile getirir.  PKK’nin fedaice yaşam tarzını ve yoldaşlığını kendisi için esas alır ve bu temelde bir yürüyüşün sahibi olur. Gerilla yaşamının tüm anlarında değer yaratmaya ve bu değerlere göre yaşamaya çalışan Derman yoldaşımız, örnek bir Apocu militan olur. Şehadete ulaşana kadar da bu duruşundan asla taviz vermez ve Colemêrg halkının her zaman gurur duyacağı Apocu bir kahraman olarak Kurdistan Özgürlük Mücadelesi tarihine geçer.

ASO RÊNAS

Aso yoldaşımız Şirnex’in yurtsever Hezex ilçesinin Xirabê Şeref köyünde dünyaya gelmiştir. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ne birçok değerli evladını veren Harûnî aşiretinin bir ferdi olarak yurtsever duygularla büyümüştür. Çocuk yaşta özgürlük hareketini ve gerillayı tanımış, sempati duymuştur. Gençlik döneminde arayışları güçlenen Aso yoldaşımız, ülkesi ve halkı için bir şeyler yapmanın yolunu aramıştır. Özellikle TC destekli DAİŞ faşizminin Kürt halkına uyguladığı zulmü ve soykırımı gören, Kürt çocuklarının katledilmesine ve Kürt kadınlarının esir olarak satılmasına büyük öfke duyan Aso yoldaşımız tüm bunların intikamının alınması gerektiğine inanmıştır. DAİŞ’in bizzat kendisi olan TC faşizminden hesap sormak ve mazlum halkımızın intikamını almak için gerillaya katılma kararı almıştır. Botan’da gerilla saflarına katılan Aso yoldaşımız buradan Medya Savunma Alanları’na geçmiştir. İlk gerilla pratiğine Avaşîn alanında başlamış, temel yaşam derslerini burada öğrenmiştir. Önderlik ve PKK gerçekliğini tanıdıkça bunda kendisini görmüş ve daha iyi tanımıştır. Emekle yoğrulmuş gerilla yaşamından oldukça etkilenmiş, insana değer veren ve yoldaşlığı yücelten özelliklerine hayran kalmıştır. Yaşanan savaş sürecin daha aktif katılmak ve halkımızın özgürlük gerillasından olan beklentilerine cevap olabilmek için askeri anlamda kendisini geliştirmeyi esas almıştır. Bunda başarılı olan Aso yoldaşımız gelecek vadeden bir komutan adayı olmayı başarmıştır. Halkımızı düşman saldırılarına karşı korumanın tüm Kurdistan gençliğinin görevi olduğunu belirten Aso yoldaşımız tüm Kürt gençlerinin dağların özgürleştiren yaşamına ve devrim mücadelesine katılması çağrısını yapmıştır. Yüksek inancı, Apocu iradesi, duruşu ve katılımıyla örnek bir militan olan Aso yoldaşımız, Avaşîn alanında görevi başındayken kahramanca şehadete ulaşmıştır.

BERXWEDAN BOTAN

Berxwedan yoldaşımız serhildanların ve direnişin kenti Cizîra Botan’da Teyî aşiretinin bir ferdi olarak dünyaya gelmiştir. Kurdistan halk yurtseverliğinin en yoğun ve güçlü yaşandığı bir ortamda büyüyen Berxwedan yoldaşımız Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni çocukluğundan itibaren tanımıştır. Cizîra Botan’da hem düşmanın uyguladığı vahşete tanık olmuş, hem de Kürt halkının yiğit kahramanlarının yarattığı destanlara şahitlik etmiştir. Aynı zamanda bir amcasının Kurdistan özgürlük davasının şehidi olması Berxwedan yoldaşımızın şehitlere bağlılığını güçlendirmiştir. Türk devlet okullarında liseye kadar okusa da bir süre sonra bırakarak devrimci gençlik çalışmalarına katılır. Cizîra Botan’da serhildanlara öncülük eden yüreği büyük gençlerden biri olur ve bu temelde bir süre gençlik faaliyetlerini yürütür. Ancak TC sömürgeciliğinin Kurdistan’dan tümden sökülüp atılmasının yegane yolunun Devrimci Halk Savaşı’nı yükseltmekten ve gerilla ordusunu büyütmekten geçtiğini görür. Özellikle faşist soykırımcı TC rejiminin Cizîra Botan’da uyguladığı vahşete tanıklık ettikten sonra bu katliamın intikamının kesinlikle alınması gerektiğine karar verir. Bu temelde keskin bir kararlaşma süreci yaşayarak gerilla saflarına katılır. Heftanîn alanında ilk gerilla pratiğine başlayan Berxwedan yoldaşımız, burada Kürdistan dağlarıyla buluşmuş olmanın büyük sevincini yaşar. PKK yoldaşlığının hakim olduğu dağ yaşamında tez zamanda büyük gelişmeler kaydeden Apocu bir militan olur. Sömürgeci düşmandan hesap sormanın öfkesiyle askeri alanda kendisini yetkinleştirip geliştirir. Bu temelde yer aldığı her görevi büyük bir titizlikle yerine getirir. Şehadete ulaştığı an’a kadar da inançlı duruşundan, düşmana olan öfkesinden, başarıya kilitlenmiş kişiliğinden ve şehitlere bağlılıktan asla taviz vermemiştir. Cizîra Botan halkının ve gençlerinin her zaman örnek alıp gurur duyacağı çok değerli yiğit bir militanı olarak şehitler kervanına katılır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz