HPG 2017 yılında şehadete ulaşan 6 gerillanın kimliklerini açıkladı

0
266

“Ali, Rojhat, Serhat, Şervan, Welat ve Mazlum Yoldaşlarımızı Saygıyla Anıyoruz” başlıklı bir açıklama yayınlayan HPG Basın İrtibat Merkezi, 2017 yılında Türk ordusunun saldırılarına karşı kahramanca direnen Abdurrahman Saltan (Ali Asya), Tarık Tunç (Rojhat Zilan), Erdal Bozkurt (Serhat Colemerg), Fırat Ay (Şervan İntikam), Orhan Sağnıç (Welat Reşan) ve Mazlum Gelhat (Diyar Kaya) adlı gerillaların şehit düştüğünü duyurdu.

HPG açıklamasında şunlar belirtildi: “Sömürgeci Türk devletinin halkımızın özgür geleceğinin garantisi olan, fedailik çizgisindeki mücadelesi ile işgalcilerin soykırım siyasetini boşa çıkaran ve halkımızın her geçen gün daha fazla özgürlük değerleri etrafında kenetlenmesini sağlayan

Kurdistan Özgürlük Gerillası’na karşı 2017 yılında geliştirdiği saldırılarda Ali, Rojhat, Serhat, Şervan, Welat ve Mazlum yoldaşlarımız şehadete ulaştı. Gerilla saflarına katılarak, sömürgeciliğe en büyük dersi veren ve halkımızın özgürlüğünü sağlamak için hiçbir fedakarlıktan çekinmeden savaşan böylesi değerli evlatlara sahip olmak halkımızın en büyük gurur kaynağıdır.

Ali, Rojhat, Serhat, Şervan, Welat ve Mazlum yoldaşlarımız gibi yiğit ve fedaileri halkımızın özgürlük mücadelesine kazandırarak yurtseverlik görevlerini yerine getiren ve bu anlamda tüm halkımıza örnek olan değerli aileleri başta olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Ali Asya
Adı Soyadı: Abdurrahim Saltan
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Bedriye – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2017 / Medya Savunma Alanları

Ali – Abdurrahim Saltan

Kod Adı: Rojhat Zîlan
Adı Soyadı: Tarık Tunç
Doğum Yeri: Mêrdîn
Anne – Baba Adı: Nesime – Ramzi
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2017 / Medya Savunma Alanları

Rojhat – Tarık Tunç

Kod Adı: Serhat Colemêrg
Adı Soyadı: Erdal Bozkurt
Doğum Yeri: Mersin
Anne – Baba Adı: Hülya – Cevher
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2017 / Medya Savunma Alanları

Serhat – Erdal Bozkurt

Kod Adı: Şervan İntikam
Adı Soyadı: Fırat Ay
Doğum Yeri: Riha
Anne – Baba Adı: Zehra – Abdullah
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2017 / Medya Savunma Alanları

Şervan – Fırat Ay

Kod Adı: Welat Reşan
Adı Soyadı: Orhan Sağınç
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Nafya – Süslü
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2017 / Medya Savunma Alanları

Welat – Orhan Sağınç

Kod Adı: Mazlum Gelhat
Adı Soyadı: Diyar Kaya
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Ayşe – Kazım
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2017 / Medya Savunma Alanları

Mazlum – Diyar Kaya

ALİ ASYA

Ali yoldaşımız, Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’nin temellerinin atıldığı ve halkımızın mücadelemizi serhildanlarla selamladığı Amed’de dünyaya gelmiştir. Mücadeleye katılımları ve şehitleri olan yurtsever bir aile çevrede yetişen yoldaşımız, genç yaşlarda yurtseverlik ve direniş kültürüyle tanışmıştır. Yakın aile çevresinde şehadetlerin olması Ali yoldaşımızın küçük yaşlarda sistemi sorgulamasına neden olmuştur. Halkımızın özgür geleceği için mücadele eden abisinin işgalciler tarafından tutuklanarak zindana atılması, Ali yoldaşımızda büyük öfkeye neden olmuştur. En temel insani hakları bile yok sayılan, soykırımın eşiğine getirilen bir halkı yeniden yaratan PKK gerçeğini daha yakından tanımaya karar veren yoldaşımız, gençlik çalışmalarına katılarak mücadeleye ilk adımını atmıştır. Genç yaşına rağmen büyük bir irade sahip olmuş ve kendisini Önder Apo felsefesiyle eğitmeye başlamıştır.

Halkımızın özgürlük umutlarının gerçek temsilcisi olan Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın mücadelesiyle zaferin yakalanabileceği gerçeğini gören yoldaşımız, kesin bir kararlılıkla 2012 yılında gerilla saflarına katılmıştır. Yeni savaşçı eğitimiyle birlikte kendisini yeniden yaratan yoldaşımız, büyük bir enerji ve coşkuyla gerilla yaşamına katılmıştır. Ali yoldaşımız, PKK içinde, PKK kültür ve ahlakıyla büyümüş ve bu geleneği yeni yoldaşlarına aktararak büyütmüştür. Derin bir yoğunlaşma düzeyine sahip olan yoldaşımız, bulunduğu her ortamda örnek bir parti militanı olarak öne çıkmıştır. Yaşamı sahiplenen ve her yoldaşının gelişiminden kendisini sorumlu görerek sınırsız bir katılım sahibi olan Ali yoldaşımız, Önderlik felsefesiyle sürekli yaşamayı ve pratiğe aktarmayı temel amacı olarak görmüştür. Büyük bir gelişim düzeyi yakalayan yoldaşımız, PKK’nin fedailik çizgisinde derinleşme temelinde Hêzên Taybet’e katılmıştır. Fermandar Egîd ve Berîtanlar’ın yoldaşı olarak şehitler çizgisinin takipçisi olan Ali yoldaşımız, zafer çizgisinin militanı olmak için dur durak bilmeden çalışmıştır. Askeri alanda kısa sürede yetkinleşen yoldaşımız, aldığı her görevi layıkıyla yerine getirmiş ve yeni dönemin genç komutanlarından olmuştur. Yaşamda olduğu kadar işgalcilere karşı yürüttüğü savaşta da iddiasına denk bir pratik sergileyen yoldaşımız, parti yaşamına doğru katılımını örnek militanı olmuştur. Kısa sürece partiyle bütünleşen ve aldığı her görevi üstün bir başarıyla tamamlayan Ali yoldaşımızın mücadelesini zaferle taçlandıracağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz.

ROJHAT ZILAN

Kurdistan Özgürlük Mücadelesi, yok edilmek istenen kadim bir halkı yeniden küllerinden yaratarak ezilen halkların direniş tarihinde yeni bir sayfa açmıştır. Hiçbir umut kısıntısının olmadığı ve en barbar saldırıların karşısında savunmasız bırakılan mazlum Kurdistan halkı Partimiz PKK’yle yenin umut sahibi olmuştur. Önder Apo’nun en zor koşullar altında mücadeleyi kıvılcımını yakmasıyla Kürt halkı bütün varlığıyla mücadeleyle bütünleşmiş ve Kurdistan’ın yiğit evlatları akın akın mücadele saflarına yönelmiştir. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni büyük bir coşkuyla karşılayan ve kitlesel katılımlarda güçlendiren direniş merkezlerinden Mêrdîn’de dünyaya gelen Rojhat yoldaşımızda erken yaşlardan itibaren Partimizi tanıma şansına sahip olmuştur. Yurtsever bir aile ve çevrede büyüyen yoldaşımız, işgalci devletin Kürt halkına uyguladığı zulmü görmüş ve düşmana karşı büyük bir öfke sahibi olmuştur. Öfkesini örgütleyerek mücadele saflarına katılan yoldaşımız, gençlik çalışmalarına katılmıştır. Öncü bir genç olarak toplumumuzun direniş ve zafer mücadelesinin yılmaz bir militanı olmuştur. Kurdistan’da uygulana asimilasyon, inkar ve imha siyasetinin ancak gerilla mücadelemizin zafere ulaşmasıyla ortadan kalkacağı gerçeğini gören Rojhat yoldaşımız, 2015 yılında gerilla saflarına katılmıştır.

Büyük bir istek ve moralle gerilla yaşamına katılan yoldaşımız, kısa sürede büyük bir gelişim süreci açığa çıkarmıştır. Önder Apo felsefesine büyük ilgi duyan yoldaşımız sürekli okuyup araştırarak kendisini geliştirmiştir. Askeri alandaki yeteneğini sürekli çalıştırarak geliştiren yoldaşımız bir çok farklı alanda uzmanlaşmıştır. Yetkin ve tecrübeli bir gerillaya dönüşerek Hêzên Taybet’e katılan yoldaşımız, fedailikte derinleşmek için sürekli bir yoğunlaşma içerisinde olmuştur. Gerillanın kutsal yaşamını fedaice savunan, Parti çizgisinde tereddütsüz yürüyen yoldaşımız, katılımıyla örnek bir militan olmuştur. Her anını mücadeleye adayarak bulunduğu her ortamda yoldaşları üzerinde güçlü bir etki yaratmış ve dönemin ihtiyaçlarına karşılayan temposunu sürekli yükseltmiştir.Fedailer çizgisinde yürüyerek şehitler çizgisinde kesintisiz ve örnek bir katılım sahibi olan Rojhat yoldaşımızın mücadelesini zaferle taçlandıracağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz.

SERHAT COLEMERG

İşgalci Türk devletinin on yıllardır halkımıza karşı geliştirdiği asimilasyon, baskı, inkâr ve imha politikaları nedeniyle çok sayıda ailemiz kadim Kurdistan topraklarında göç etmek zorunda kalmıştır. Türkiye metropollerinde açlık ve yoksullukla yüz yüze bırakılan ve her türlü baskıya halkımız, Kurdistan Özgürlük Mücadelesinden uzaklaştırmaya çalışılmıştır. Bütün saldırılara rağmen PKK’nin yarattığı direniş çizgisinden asla kopyan yurtsever halkımız, gittiği her yeri direniş alanına dönüştürmüştür. Türk devletinin bütün kirli saldırılarına rağmen onurlu Kürt gençleri mücadele saflarına kitlesel katılımlar yaparak işgalcilerin politikalarını boşa düşürmüşlerdir. Serhat yoldaşımız da sömürgeci devletin baskıları nedeniyle Kurdistan’tan Mersin’e göç etmek zorunda kalan ve mücadelemize katılımları olan yurtsever bir ailemizde doğup büyümüştür. Her ne kadar Kurdistan’dan uzakta yaşamak zorunda kalsa da doğduğu topraklar ve PKK’den asla uzaklaşmamış, her zaman mücadele içerisinde olmuştur. Gençlik yıllarında mücadelemizi daha iyi tanımaya başlayan yoldaşımız, Türkiye metropollerinde düşman gerçekliğini yakından tanımaya başlamıştır. Kürt halkının meşru hakları için mücadele eden büyük kardeşinin tutuklanmasından sonra işgalcilere karşı öfkesi daha fazla artan yoldaşımız, öfkesini örgütleyerek daha fazla mücadele etmeyi esas almıştır. Halkımıza uygulanan baskılar karşısında cevapsız kalmayan Serhat yoldaşımız, 2015 gerilla saflarına katılarak mücadelesini Kurdistan’ın özgür dağlarında yürütme kararlılığına ulaşmıştır.

İlk eğitimlerini tamamladıktan sonra pratiğe yönelen yoldaşımız, büyük özlem duyduğu Kurdistan’ın kutsal dağlarında güçlü bir gerillacılık pratiği sergilemiştir. PKK’nin kutsal yoldaşlık bağından çok etkilenen ve bu bağı sahiplenerek güçlendirmek için yoğun bir çaba sahibi olan Serhat yoldaşımız, kısa sürede yetkin bir gerilla olarak kaldığı alanda öncülük yapmıştır. Askeri alanda yetkinleşmek için sürekli okuyup kendini geliştiren yoldaşımız, PKK’nin kutsal şehitlerinin yarattığı değerleri koruyup güçlendirmeyi yaşamında temel ilke haline getirmiştir. Özgürlük Gerillası saflarında hızla gelişerek öncü bir militana dönüşen Serhat yoldaşımızın mücadelesini zaferle taçlandıracağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz.

ŞERVAN İNTİKAM

Halkımızın onurlu ve özgür bir gelecek sahibi olması için en imkansız denilen koşullarda Önder Apo öncülüğünde gelişen Partimiz PKK, soykırımın eşiğine getirilen halkımız başta olmak üzere bütün ezilen halkların özgürlük umudu haline gelmiştir. Zulme boyun eğmeyen ve mücadelemizin ilk halklaştığı direniş alanlarında Riha’da dünyaya gelen ve yurtsever gelenekle büyüyen Şervan yoldaşımızda, Partimizin yeniden yarattığı zafer umudunun militanı olmuştur. Emeğiyle geçinen ve maddi sıkıntılar içinde yaşamını sürdüren emekçi bir ailede yetişen yoldaşımız, erken yaşlardan itibaren çalışmaya başlayarak ailesine katkıda bulunmaya başlamıştır. Kuşaktan kuşağa aktarılan ve herkesin üzerinde derin etkiler bırakan PKK’nin direniş ve zafer çizgisindeki yürüyüşü Şervan yoldaşımızın da erkenden ilgisini çekmiştir. Bulduğu her fırsatı Partimizi tanıma fırsatına çeviren yoldaşımız, diğer taratan işgalci Türk devletinin halkımıza karşı geliştirdiği saldırılara tanıklık etmiştir. Şervan yoldaşımız, Şengal ve Rojava’da halkımızı yok etmeye dönük saldırılar karşısında onurlu bir Kürt genci olarak büyük bir öfke duymuş ve mücadele arayışı içerisine girmiştir. Halkımızın ancak Önder Apo felsefesiyle donanmış ve Kurdistan’ın kadim dağlarında özgürlük mücadelesi yürüten gerilla direnişiyle zafere ulaşacağını gören yoldaşımız, tereddüt etmeden gerilla saflarına katılım kararı almıştır.

Büyük bir istek ve halkımızın zafer umudunu taşıyan bir militan olarak gerilla saflarına katılan yoldaşımız, aldığı ilk gerillacılık eğitimiyle hızla yaşama uyun sağlamıştır. Önder Apo felsefesiyle kuşanan genç yoldaşımız, korku imparatorluğu yaratarak halkımızın özgür gelecek umudunu yok etmek isteyen işgalcilere karşı soluksuz bir mücadele içerisine girmiştir. Devrim görevlerini üstün bir başarıyla tamamlamak için büyük bir kararlılık ve irade gücüyle çalışmalara sarılan yoldaşımız, kısa sürece öne çıkmış ve yoldaşlarına öncülük yapmıştır. Yoğunlaşma düzeyini derinleştiren Şervan yoldaşımız, halkımıza daha fazla hizmet etmek ve ölümsüz şehitlerimizin özgür Kurdistan hayalini gerçekleştirme kararlığı ve hedefiyle Hêzên Taybet’e katılmıştır. Askeri ve ideolojik alanda derinleşmek için sürekli çabalayan ve kısa sürece birçok farklı alanda uzmanlaşan yoldaşımız, fedailer yolunda ilerleyerek güçlü bir katılımın sahibi olmuştur. Katılım temposunu sürekli yükselten ve yoldaşlarıyla bütünleşerek komünal bir ruhla görevlere yaklaşan yoldaşımız, militanca yaşamış ve militanca bir katılımın sahibi olmuştur. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarında kısa sürede yetkin bir militana dönüşen ve fedailer çizgisinde yürüyerek sınırsız bir katılım sağlayan Şervan yoldaşımızın mücadelesini mutlaka zaferle taçlandıracağız.

ORHAN SAĞNIÇ

Welat yoldaşımız Wan, Qelqelî’de dünyaya gelmiş, yurtsever bilince sahip bir aile ve çevrede büyümüştür. Sömürgeci Türk devletinin halkımıza karşı geliştirdiği saldırılar sonucu birçok Kürt ailesi gibi maddi zorluklarla yüz yüze kalan yoldaşımız, Türk metropollerinden İstanbul’a göç etmek zorunda kalarak doğup büyüdüğü topraklardan uzaklaşmak zorunda kalmıştır. Türk metropollerinde işgalci devletin halkımıza ve özellikle Kürt gençlerine uyguladığı asimilasyon politikalarına yakından tanıklık etmiştir. Zorla askerlik yaptırılan Welat yoldaşımız, bu süreçte sömürgeci, faşist devletin gerçek yüzünü daha yakından tanımıştır. Yurtsever bir kültür ve direniş geleneğin sahip olan Welat yoldaşımız, sömürgecilerin saldırılarına karşı asla boyun eğmemiş ve mücadele saflarına katılarak işgalcilere karşı aktif direniş içerisinde yer almıştır. Bir süre gençlik ve halk çalışmalarında yer alan yoldaşımız, birçok kez sömürgeci devlet tarafından gözaltı terörüne maruz kalmıştır. Rojava, Şengal, Maxmûr’da halkımıza karşı geliştirilen soykırım saldırıları karşısında sessiz kalmayan Welat yoldaşımız, halkımızın güçlü bir öz savunma çizgisi geliştirmeden ayakta kalıp onuruyla yaşayamayacağı gerçeğini bu süreçte çok daha iyi anlamıştır. Kurdistan dağlarında Önder Apo çizgisinde yürüyerek halkımızın özgür geleceği için fedaice savaşan Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın halkımızın temel ve en doğru öz savunma çizgisini temsil ettiği gerçeğini bilince çıkaran Welat yoldaşımız, 2015 yılında gerilla saflarına katılmıştır.

Halkımıza karşı imha saldırılarının en fazla yoğunlaştığı bir dönemde Kürt gençlerine mücadele yeri ve tarzını göstererek öncülük yapan Welat yoldaşımız, büyük hayranlık duyduğu özgürlük gerillasına katıldığı günü yeniden doğuşu olarak tanımlamıştır. Sistemin kişiliğinde yarattığı olumsuz etkilerden kurtulmak içinde kendisini sürekli sorgulayan yoldaşımız, kısa süreçte Partimizin örnek bir militanına dönüşmüştür. PKK’nin kutsal yaşam ve yoldaşlık bağıyla bütünleşerek onu büyütmek için durup dinlenmeden çalışan ve daha fazla katılımı esas alan Welat yoldaşımız, bütün yoldaşlarının sevgi ve takdirini kazanmıştır. Hem kendini hem çevresindeki yoldaşlarını geliştirmek için yoğun bir çaba gösteren Welat yoldaşımız, Önderlik felsefesinin yılmaz bir takipçisi olmuş ve ölümsüz şehitlerimizin mücadelesini zaferle taçlandırmak için her zaman derin bir yoğunlaşma içerisinde olmuş, düşündüklerini pratiğe aktarmayı esas almıştır. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarında hızla gelişen, dönemin militan ruhunu taşıyarak kesin zafer çizgisinde yürüyen Welat yoldaşımızın özgür Kurdistan hayalini mutlaka gerçekleştireceğimizin sözünü yineliyoruz.

Aslen Koçer olan ve Şirnex, Hezex’de dünyaya gelen Mazlum yoldaşımız, Koçer kültürünün bozulmamış özünü alarak Kurdistan doğasıyla iç içe büyümüştür. Kapitalist sistemin olumsuz etkilerinden büyük oranda kendini korumayı başaran Koçer toplumumuz Kurdistan Özgürlük Mücadelemiz’e her zaman yakın durmuş ve birçok değerli evladını mücadele saflarına göndermiştir. Yurtsever direniş kültürüyle iç içe büyüyen Mazlum yoldaşımız, babasının cezaevinde olması nedeniyle genç yaşında ailesinin geçimi için çalışmaya başlamış ve erken yaşlardan itibaren emek olgusuyla tanışarak güçlü bir sorumluluk duygusuna sahip olmuştur. Mazlum yoldaşımız, sadece kendi emekçi ailesinin değil bütün ezilen Kürt toplumu karşısında kendini sorumlu hissetmiştir.

MAZLUM GELHAT

Hezex’te gelişen tarihi Özyönetim Direnişi sırasında sömürgeci Türk devletinin bütün imkanlarının kullanarak geliştirdiği saldırılara rağmen halkımızın özgürlüğü için kahramanca savaşan Kürt gençlerinin direnişine tanıklık eden Mazlum yoldaşımız, ortaya çıkan direniş ruhunu asla unutmamıştır. Halkımıza karşı geliştirilen alçakça saldırılar karşısında büyük öfke duyan yoldaşımız, etkili mücadelenin yol ve yöntemlerini aramaya başlamıştır. Bu süreçte Partimiz PKK’yi daha iyi tanımaya başlayarak Önder Apo’nun fikirlerinin halkımızı gerçek kurtuluşa taşıyacağı gerçeğini bilince çıkarmıştır. Gençlik çalışmalarına katılan yoldaşımız Kürt gençlerinin bilinçlenip mücadele saflarına katılması için büyük bir emek ortaya koymuştur. Halkımızın güçlü bir savunma geliştirmeden varlığını koruyup özgür bir gelecek sahibi olamayacağını açıkça gören Mazlum yoldaşımız 2016 yılında Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılmıştır.

Mazlum yoldaşımız, aldığı temel gerillacılık eğitimlerinin ardından pratik alana geçerek öğrendiklerini hızla pratiğe aktarmaya başlamıştır. Samimi, dürüst, fedakar ve emekçi kişiliğiyle bütün yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmıştır. Yoldaşlarıyla güçlü bağlar kurmuş ve Önder Apo felsefesinde derinleşmek için yoğun bir çaba sahibi olmuştur. Gençlik enerjisini devrim mücadelemizin zaferine adayan Mazlum yoldaşımız, büyük küçük demeden bütün devrim görevlerine ciddiyetle yaklaşmış ve çalışmalarında üstün başarıyı hedef almıştır. İdeolojik alanda olduğu kadar askeri alanda da yetkinleşme hedefi olan Mazlum yoldaşımız, yeni dönem gerillacılığında profesyonelleşmek için sürekli kendisini geliştirmiş ve yoldaşlarının gelişimi içinde emek harcamıştır. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarında genç yaşında katılan, Önder Apo ve ölümsüz şehitlerimize layık olmak için sınırsız bir enerjiyle mücadele eden Mazlum yoldaşımızın anısına sahip çıkacak ve mücadelesini zafere taşıyacağız.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here