HPG, 2022 yılında şehit düşen 5 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı

0
327

HPG-BİM yaptığı açıklamada, “Cemal, Laleş, Azad, Xebat ve Dilşêr yoldaşlarımızı saygıyla anıyoruz” dedi.

Açıklamada şunlar ifade edildi: “Büyük kahramanlıların ve destansı direnişlerin yaşandığı 2022 yılı özgürlük mücadelemiz açısından önemli bir dönemi ifade etmektedir. Soykırımcı Türk devletinin tüm imkanlarını seferber ederek mutlak tasfiyeyi amaçladığı kapsamlı saldırıları karşısında Kurdistan Özgürlük Gerillası da tarihte eşine az rastlanan bir direnişle cevap vermiş ve düşmanın tasfiye hayallerini boşa çıkarmıştır. Fedaice direnerek halkımızın özgür geleceğinin ve onurlu yaşamının teminatı olduğunu bir kez daha ispatlayan Kurdistan gerillası hiçbir fedakarlıktan kaçınmamış, düşman saldırılarına karşı göğsünü siper ederek savaşmıştır. Xakurkê’den Avaşîn’e, Zap’dan Metîna ve Heftanîn’e kadar Medya Savunma Alanları’nın her karışını direniş alanına dönüştüren yoldaşlarımız düşmana ağır darbeler vurmuştur.

Zap Eyaleti’nin bölge komutanlarından olan Cemal yoldaşımız Zap’a bağlı Çemço alanında düşmanla girilen çatışmada, Laleş, Xebat ve Dilşêr yoldaşlarımız Zap’a bağlı Kokelê alanında gerçekleşen kimyasal ve yasaklı bomba saldırılarında, Azad yoldaşımız ise Xakurkê alanında gerçekleşen düşman saldırılarında kahramanca savaşarak şehadete ulaşmıştır. Apocu fedailiğin temsilcileri olan bu kahraman yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.”

Şehit düşen gerillaların kimlik bilgileri şöyle açıklandı:

Kod Adı: Cemal Meşkan
Adı Soyadı: Mazlum Alp
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Kejê – Erdal
Şehadet Tarihi ve Yeri: 15 Kasım 2022 / Medya Savunma Alanları

Cemal – Mazlum Alp

Kod Adı: Laleş Avesta
Adı Soyadı: Caklin Ali
Doğum Yeri: Tirbespiyê
Anne – Baba Adı: Hayriye – Ali
Şehadet Tarihi ve Yeri: 11 Temmuz 2022 / Medya Savunma Alanları

Laleş – Caklin Ali

Kod Adı: Azad Başûrî
Adı Soyadı: Azad Mîne
Doğum Yeri: Ranya
Anne – Baba Adı: Xanim – Mîne
Şehadet Tarihi ve Yeri: 30 Ekim 2022 / Medya Savunma Alanları

Azad – Azad Mîne

Kod Adı: Xebat Şemzînan
Adı Soyadı: Mesut Tekin
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Necibe – Aziz
Şehadet Tarihi ve Yeri: 11 Temmuz 2022 / Medya Savunma Alanları

Xebat – Mesut Tekin

Kod Adı: Dilşêr Efrîn
Adı Soyadı: Nuri Delo
Doğum Yeri: Efrîn
Anne – Baba Adı: Gulîstan – Muhammed Hasan
Şehadet Tarihi ve Yeri: 11 Temmuz 2022 / Medya Savunma Alanları

Dilşêr – Nuri Delo

Açıklamada devamla şunlar belirtildi:

Cemal yoldaşımız Çarçella’nın eteklerinde bulunan ve Şemzînan’a bağlı olan Bayê köyünde dünyaya gelmiştir. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ne ve yurtsever değerlere bağlı bir ailede büyümüştür. Cemal yoldaşımız toplum içinde çalışkan ve ölçülü kişiliğiyle tanınmış, 12 yıl başarıyla okumuş, aynı zamanda atletizm alanında başarılı bir sporcu olarak kendisini geliştirmiştir. Mevcut sistem içinde kendisi için farklı yaşam alternatifleri olsa da bunların tümünü reddederek halkının varlık ve özgürlük davasına duyarlı şekilde hareket etmiştir. 1990’larda mücadele saflarına katılıp şehit düşen dayısı Cemal Alp’in ismini almış, onun izinden yürüme kararı almıştır. Bu temelde devrimci yurtsever gençlik eylemlerine aktif katılmış, öncülük yapmıştır. Aynı zamanda sürekli bir arayışın içerisinde olan Cemal yoldaşımız, gerillanın özgür dağlardaki büyülü ve gizemli yaşamını merak etmiş ve her daim bir gün gerilla olabilmenin hayalini kurmuştur.

2014 yılında Bakurê Kurdistan’daki halkımızın geliştirdiği tarihi Kobanê Serhildanlarında yer almış, Türk devletinin DAİŞ çetelerine verdiği aleni desteği protesto etmiş ve bu yüzden Türk devleti tarafından gözaltına alınıp ağır işkence görmüştür. Türk devletinin faşist çetelere destek veren katliamcı ve işkenceci yüzünü bizzat yaşayarak tanımıştır. Kobanê ile dayanışmak için Suruç’ta bir araya gelen sosyalist ve devrimci gençleri hedef alan faşist AKP-MHP rejimi, DAİŞ eliyle bomba patlatarak bu gençleri katletmiştir. Kürt ve Türk halkının devrimci ve sosyalist gençleri arasında kurulan halkların kardeşlik köprüsünü yıkmaya çalışan bu saldırı Cemal yoldaşımızda büyük öfke uyandırmıştır. Çünkü bu saldırıda çok sevdiği değerli bir öğretmenini şehit vermiştir. Tüm şehitlerin ve öğretmeninin de intikamını almak için, daha önce vermiş olduğu gerillaya katılım kararını 2015 yılında pratikleştirmiştir.

Doğduğu topraklar olan Zagroslar’da gerillacılığa başlayan Cemal yoldaşımız dağ yaşamıyla erkenden uyum sağlamıştır. Dağlı bir kişiliğe sahip olan Cemal yoldaşımız hiçbir zorluk çekmeden pratik çalışmalara katılmış, erkenden yoldaşlarına öncülük yapmaya başlamıştır. Emekçi, fedakar ve çalışkan kişiliğiyle öne çıkmış, önemli başarılar elde etmiş ve bu yüzden arkadaşları tarafından ödüllendirilmiştir. Cemal yoldaşımız sadece pratik alandaki çalışkanlığın bir devrimci için yeterli olmayacağını anlamış, düşünsel alanda da gelişip yetkinleşmek için Apocu ideoloji ve felsefe temelinde kendisini yeniden yaratmayı esas almıştır. Apoculuğun yüksek insani meziyetleri ve erdemleriyle kişiliğini zenginleştiren Cemal yoldaşımız, tüm yoldaşları tarafından sevilen samimi, ölçülü ve fedakar bir yoldaşımız olarak tanınmıştır. Apocu ideolojide ve gerilla yaşamındaki gelişkinliği kadar askeri sanata da büyük ilgi duyan Cemal yoldaşımız, bu alanda yetkinleşmek için ciddi bir çabanın sahibi olmuştur. Bu temelde askeri uzmanlık eğitimi görmüş, sabotaj taktiğinde uzmanlaşmıştır. Taktikte uzmanlaşmış bir gerilla olarak pratikteki yerini almış, başarıyla gerçekleşen eylemlerde pay sahibi olmuştur. 2018 yılında Türk ordusunun saldırısında bir kez yaralanmış ama erkenden tedavisini tamamlayarak mücadelesine kaldığı yerden devam etmiştir. Düşmanın gerçekleştirdiği her saldırı Cemal yoldaşımızın düşmana olan kin ve öfkesini daha da büyütmüştür. 2020 yılında yeni dönem gerillacılığında ve zafer komutanlığında derinleşip kendisini dönem görevlerine hazırlamak için akademide ideolojik ve askeri eğitim görmüştür. Akademide yaşadığı yoğunlaşma ve aldığı derslerle zafere kilitlenmiş bir gerilla komutanı olarak yüzünü yeniden Zagroslar’a dönmüştür.

Zagroslar’daki pratiğe bölge komutanı olarak hızla katılan Cemal yoldaşımız sömürgeci, soykırımcı Türk devletinin geliştirdiği işgal saldırılarına karşı tüm yoldaşları gibi kendisini siper ederek fedaice savaşmıştır. Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi’nde aktif yer almış, birçok eyleme katılmış, bölge komutanı olarak denetimi altındaki yoldaşlarını taktik zekasıyla savaştırmış ve işgalcilere darbe vuran cesur komutanlarımızdan olmuştur. Gerillanın 2022 yılında geliştirdiği direnişin öncü komutanlarından olan Cemal yoldaşımız, 15 Kasım 2022 günü Geliyê Balinda alanında işgalcilerle girilen bir çatışmada fedaice savaşmış, işgalcilere geçit vermemiş ve kahramanca şehadete ulaşmıştır.

Laleş yoldaşımız Rojavayê Kurdistan’da halklar bahçesi olarak bilinen Tirbespiyê kentinde Êzidî ve yurtsever bir ailenin ferdi olarak doğmuştur. Ailesinin Kurdistan Özgürlük Hareketini tanımasından ve mücadele içerisinde olmasından dolayı Laleş yoldaşımız da küçük yaşlarından itibaren partimiz PKK’yi tanımıştır. Rojava Özgürlük Devrimi’nin gelişimi ile birlikte genç bir kadın olarak mücadele saflarına katılmıştır. Gençlik çalışmalarında yer alan Laleş yoldaşımız, Rojava Özgürlük Devrimi’nin toplumsallaşması ve diğer halklara da taşırılması için yoğun bir çabanın içerisinde olmuştur. Çalışmalar içerisinde Önder Apo gerçekliğini daha yakından tanımaya başlamış, her geçen gün Önder Apo’ya olan bağlılığı daha artmıştır. Özellikle Önderliğimizin kadın özgürlük felsefesinden etkilenmiş, özgür bir kadın olabilmek için Önderlik felsefesinde derinleşme çabasında olmuştur. Rojava ve Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik gelişen çete saldırılarında birçok çocukluk arkadaşı şehadete ulaşan Laleş yoldaşımız, bu arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizin intikamını alabilmek için mücadelesini daha da büyütmesi gerektiğini düşünmüştür. Bunun da ancak Kurdistan dağlarında gerilla saflarına katılmakla mümkün olduğunun bilincinde olan Laleş yoldaşımız 2017 yılında gerilla saflarına katılmıştır. Katılımı ile tüm Kürt gençlerine en etkili mücadele alanının gerilla safları olduğu gerçekliğini bir kez daha hatırlatan Laleş yoldaşımız, tüm Kürt gençliğine örnek olmuştur.

Gerilla saflarındaki ilk eğitimini aldıktan sonra kişiliğinde önemli dönüşümler yaratan Laleş yoldaşımız, kendisinin adeta yeniden doğmuş gibi hissetmiştir. Erkek egemenlikli ve iktidarcı sistemin kişiliğinde yarattığı özellikleri ve toplumun kadına biçtiği kölelik statüsünü aldığı Önderlik eğitimleri ile aşmaya başlayan Laleş yoldaşımız her geçen gün gün gerilla ve dağ yaşamı ile daha fazla bütünleşmiştir. Özellikle dağların özgürleştirici etkisine kapılmış, özgür bir kadın olmaya emin adımlarla ilerlemiştir. Halkımıza ve Hareketimize yönelik ağır saldırıların olduğu bir dönemde gerilla saflarına katılması nedeniyle kendisini askeri sanatta eğitmiş, kısa sürede yetkin bir YJA Star gerillası olmayı başarmıştır. İlk pratiğini yoğun düşman saldırılarının olduğu Zap alanında yapan Laleş yoldaşımız yaklaşık 3 sene boyunca bu alanda kalmış, düşmana karşı geliştirilen birçok eylemde yer almıştır. Zap alanındaki katılımı ile yoldaşlarına verdiği değerle tüm yoldaşlarının saygı ve sevgisini kazanmıştır. Askeri anlamda edindiği tecrübelerle, yeni dönem gerilla taktiğinde öncü rolü oynayan tim komutanlığı görevi almıştır. Aldığı görevin hakkını layıkıyla yerine getiren Laleş yoldaşımız 2020 yılında Avaşîn alanına geçmiştir. Düşmanın 2021 yılında Avaşîn alanına yönelik başlattığı saldırılara karşı tarihi direnişte yerini alan yoldaşımız, düşman saldırılarına karşı Apocu irade ile yürütülen direnişte yoldaşlarına güç ve moral kaynağı olmuştur. Yaşanan savaş sürecinde birçok yoldaşının şehadetine tanıklık eden Laleş yoldaşımız düşmana karşı daha fazla öfkelenmiş ve her bir yoldaşını intikamını alçağının sözünü vermiştir. Başarılı Avaşîn pratiğinin ardından tekrar Zap alanına dönen yoldaşımız savaşta edindiği tecrübeleri yoldaşları ile de paylaşmıştır. Bu anlamda hem bir YJA Star gerillası olarak, hem de savaş tecrübesi olan bir militan olarak yoldaşlık ve öncülük görevini yerine getirmiştir. Düşmanın 2022 yılında Zap alanına yönelik geliştirdiği işgal saldırılarını Kokelê alanında karşılayan yoldaşımız burada tünel savaşlarındaki tecrübelerinin avantajını kullanarak yoldaşları ile birlikte tarihi bir direniş sergilemiştir. Düşmanın kolay sonuç alacağını hesaplayarak geliştirdiği saldırılarına karşı büyük bir azim ve kararlılıkla savaşan yoldaşımız Apocu iradeden bir an bile taviz vermemiştir. Laleş ve beraberindeki yoldaşlarımızın destansı direnişleri karşısında çaresiz kalan işgalci Türk ordusu, bir kez daha kirli tarihine yaraşır bir şekilde yasaklı bomba ve kimyasal silah kullanarak sonuç almak istemiştir. Canı pahasına direnerek soykırımcı Türk devletine karşı asla boyun eğmeyen Laleş yoldaşımız gerçekleşen bu kimyasal silah ve yasaklı bomba saldırısında şehadete ulaşarak Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi’nin kahramanları arasındaki yerini almıştır.

Azad Başûrî yoldaşımız Başûrê Kurdistan’ın Ranya ilçesinde dünyaya gelmiştir. Yurtsever bir ailede pêşmerge olan bir babanın çocuğu olarak büyümüştür. Dağların eteğinde, toplumsal kültüre, ülkesine ve halkına bağlı bir şekilde büyüyen Azad Başûrî yoldaşımız kendisini her daim ülkesine ve halkına karşı sorumlu hissetmiştir. Ülkemiz Kurdistan’ı parça parça olarak ele alan, halkımızın mücadelesini bölüp parsellemeye çalışan, halkımız arasında birlik ve dayanışmayı geliştirmek yerine işbirlikçilik yaparak çıkarlarını düşünen anlayıştan nefret etmiştir. Bu işbirlikçi anlayışın Kurdistan özgürlük davasına aynı zamanda ihanet etmek olduğunu bilince çıkarmıştır. Azad Başûrî yoldaşımız Başûrê Kurdistan’lı bir Kürt genci olarak ülkemizi işgal eden sömürgeci Türk devletine karşı her zaman büyük bir öfke duymuştur. Halkına ve ülkesine hizmet etmek için arayış içerisinde olan Azad Başûrî yoldaşımız, Qendîl alanına gelerek Kurdistan Özgürlük Gerillalarını tanımıştır. Gerillalardan, gerillanın heybetinden ve gerillalar arasındaki yoldaşlık ilişkilerinden etkilenen Azad Başûrî yoldaşımız da gerilla yaşamına dair büyük bir ilgi ve merak uyanmıştır. Aynı zamanda Önder Apo ve PKK gerçekliği, özgürlük mücadelesinde verdiğimiz şehitler kendisini derinden etkilenmiştir. Şehitlerin izinden yürüme kararlılığına ulaşan Azad Başûrî yoldaşımız, Kurdistan halkı için çıkarsızca mücadele eden yegâne örgüt olan PKK saflarına 2014 yılında katılmıştır.

Yüreği büyük bir yaşam sevinci, özgürlük tutkusu, ülke aşkı ve yoldaşlık hissiyatıyla dolu olan Azad Başûrî yoldaşımız gerilla yaşamına erkenden uyum sağlamıştır. Başûrê Kurdistanlı bir Kürt genci olarak mücadele saflarında olmanın mutluluğunu yaşamış, bu yüzden ismini Azad Başûrî olarak belirlemiştir. Önder Apo’nun ideolojisinden, Kürt halkı ve ezilen tüm halklar için verdiği mücadeleyi teorik anlamda da tanıyan Azad Başûrî yoldaşımız oldukça etkilenmiştir. Bu temelde okuyup, araştırıp kendisini geliştirmeye çalışmıştır. PKK içindeki özgür kadın gerçekliği ve Önder Apo’nun kadın özgürlüğüne verdiği büyük önem kendisini etkilemiş, bu temelde özgür kadın hakikati üzerine de yoğunlaşmıştır. Askeri sanata büyük bir merakı olan Azad Başûrî yoldaşımız, ferdi silahları kullanmada kendisini yetkinleştirmiştir. Daha sonra askeri uzmanlık eğitimlerine katılıp kendisini geliştirmiş, uzman bir gerilla olarak pratiğe katılmıştır. Qendîl’de bir süre pratik yürütüp kendisini yetkinleştirdikten sonra önce Xakurkê alanına, daha sonra Bakurê Kurdistan alanına geçmiştir. Zorlu alanlardaki çetin koşulların üstesinden gelmeyi başarmış, her koşul altında ve imkansızlıklar içinde dahi gerillacılık yapabilmiştir. Pratik süreç içerisinde pişerek ve tecrübe kazanarak bir gerilla komutanı olan Azad Başûrî yoldaşımız tekrardan Xakurkê alanına geçmiştir. Nerede işgalci bir düşman varsa orada mücadele etmeyi, düşmana darbe vurup savaşmayı esas almıştır. Yüksek cesareti, taktik zekası, moralli kişiliği, çalışkanlığı ve fedakarlığıyla öne çıkan Azad Başûrî yoldaşımız, tüm arkadaşları tarafından sevilip sayılmıştır.

Azad Başûrî yoldaşımız, halkının ve ülkesinin özgürlüğü uğruna çıkarsızca ve fedaice mücadele ederken 30 Ekim 2022 günü Şehîd Şerîf alanında gerçekleşen düşman saldırısı sonucu şehadete ulaşmıştır. Azad Başûrî yoldaşımız, ulusal duygularla katılıp verdiği 8 yıllık devrimci mücadele, başta Başûrê Kurdistanlı gençler olmak üzere tüm Kürt gençleri için örnek alınacaktır. Azad Başûrî yoldaşımızın en büyük özlem ve hayali olan Önder Apo’nun özgür Kurdistan topraklarında Kürt halkıyla büyük buluşmasını gerçekleştirmek biz geride kalanların boyun borcu olacaktır. Azad Başûrî yoldaşımızın ve tüm şehitlerimizin uğruna canlarını verdikleri kutsal amaçlarını başarma ve anılarını her daim yaşatma sözü veriyoruz. Başta değerli yurtsever ailesine, Başûrê Kurdistan halkına ve tüm Kürt halkına başsağlığı diliyoruz.

Xebat yoldaşımız Colemêrg’in Şemzînan ilçesinde yurtsever ve ulusal değerlerine bağlı bir ailede doğmuştur. Köylerinin gerillanın etkinlik sahasında olmasından dolayı daha küçük yaşlarda gerillayı tanımıştır. Yine ailesinin ve yaşadığı çevrenin özgürlük hareketimize bağlılıkları, yakın çevresinden katılım ve şehadetlerin olması nedeniyle Xebat yoldaşımız da zamanla Önderlik ve Parti gerçekliğimizi daha yakından tanımıştır. Gençlik yıllarından itibaren gerilla güçlerimizle yakın ilişkide olmuş, milislik dahil birçok çalışmada yer almıştır. Özellikle özgürlük savaşımızda yeni bir aşamayı ifade eden yerel birliklerin örgütlenmesinde önemli bir emeği ve çabası olmuştur. Fakat Xebat yoldaşımız Önderlik ve şehitler gerçekliği karşısında hiçbir zaman kendisini yeterli görmemiş, daha fazla mücadele etmenin arayışında olmuştur. Halkımıza ve şehit yoldaşlarımıza ancak daha fazla mücadele ederek layık olunabileceği bilinciyle 2014 yılında yüzünü yabancısı olmadı Kurdistan dağlarına dönmüş ve Xakurkê alanından gerilla saflarına katılmıştır.

Gerillaya katıldığı Xakurkê alanında ilk eğitimini alan Xebat yoldaşımız Parti ve dağ yaşamına çok yabancı olmamasından dolayı uyum sorunu yaşamamıştır. Birlikte eğitim gördüğü yoldaşlarına tecrübelerini aktararak onların da kısa sürede dağ ve gerilla yaşamına adapte olmasını sağlamıştır. Bu yönüyle daha gerillacılık yaşamının başında öncülük misyonunu yüklenmiş ve tüm yaşamında bu misyona denk bir mücadelenin içerisinde olmuştur. 2014-2018 yılları arasında Xakurkê alanında faaliyet yürüten Xebat yoldaşımız bu süreç içerisinde düşman saldırılarına karşı geliştirilen birçok eyleme katılmış, bu eylemlerdeki başarılı katılımı ile tüm yoldaşlarının örnek aldığı bir militan olmayı başarmıştır. Bu eylemlerde edindiği savaş tecrübelerini yeni dönemin gerilla taktikleriyle daha bilimsel bir düzeye çıkaran Xebat yoldaşımız, özgürlük savaşımıza öncülük eden yetkin bir komutan olmuştur. 2018 yılından sonra Zap alanına geçmiş, burada ideolojik ve örgütsel anlamda daha fazla yoğunlaşma imkanı bulmuştur. Başarılı bir komutanlığın salt askeri yetkinlikle mümkün olamayacağı gerçekliğinin bilincinde olan yoldaşımız yoldaşlarının da yardımıyla kendisini ideolojik anlamda daha da geliştirme imkanı bulmuştur. Zap alanında bulunduğu süreçlerde güven ve sorumluluk gerektiren birçok çalışmada yer alan Xebat yoldaşımız, bu çalışmalardaki fedakar, emekçi ve dürüst yaklaşımlarıyla tüm yoldaşlarınca örnek alınmıştır.

Düşmanın 2021 yılından itibaren Avaşîn ve Zap alanlarına yönelik başlattığı işgal saldırılarına karşı direniş cephelerindeki yerini alan Xebat yoldaşımız, coşkulu, yaratıcı ve tereddütsüz katılımı ile tüm yoldaşlarına güç ve moral kaynağı olmuştur. Bu yönüyle öncü bir komutan olarak kendisinden olan beklentilere cevap olmasını başarmıştır. Birlik komutanlığı görevini üstlendiği Zap Direnişi sırasında ham hareketli tim taktiği hem de tünel savaşlarında düşmana karşı destansı bir direniş örgütlemiştir. Düşmana karşı geliştirilen birçok eylemin örgütlenmesinden gerçekleşmesi aşamalarına kadar her anında içerisinde olmuştur. Yeni dönem gerilla komutanlığının eşsiz örneklerinden biri olmayı başaran Xebat yoldaşımız, düşmanın yoğun saldırılarına karşı birlikte savaştığı yoldaşlarıyla Apocu iradeden taviz vermemiş ve Partimizin direniş kültürünü en doğru bir biçimde temsil etmeyi başarmıştır. Xebat yoldaş öncülüğünde yürütülen tarihi direnişi kıramayan işgalci Türk devleti namertçe kimyasal silah ve yasaklı bomba kullanarak sonuç almaya çalışmıştır. Fakat fedai bir katılımın sahibi olan Xebat yoldaşımız ve beraberindeki yoldaşları şehadete ulaşana kadar direnmiş ve Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi’nin ölümsüz kahramanları olmayı başarmıştır.

Sömürgeci devletler tarafında bin yıllardır yaşadığı kadim Kurdistan topraklarında mülteci konumuna düşürülen; dili, kültürü ve tarihi yok sayılarak en acımasız saldırılara maruz kalan halkımız özgür yaşam iradesini her zaman korumuştur. Bütün saldırılara direniş kültürünü yükselterek cevap veren halkımız sömürgecilere karşı hiçbir zaman boyun eğmemiştir. Soykırım saldırılarının en fazla yoğunlaştığı ve özgür Kürt kimliğinin can çekiştiği dönemde Önder Apo öncülüğündeki partimiz PKK, halkımızın özgürlük umudunu yeniden canlandırmıştır. Kurdistan halkı, PKK’nin en zorlu koşullar atında geliştirdiği efsanevi mücadeleyi bağrına başmış ve halkımızın yiğit evlatları direniş saflarına akmıştır. Önde Apo’nun büyük emek verdiği Rojava halkımız da Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’nin her zaman yanında yer alarak Önderlik çizgisine bağlı kalmıştır.

Güçlü bir yurtsever gelenek ve Kurdistani değerlere bağlılığıyla tanınan Efrîn’de dünyaya gelen Dilşêr yoldaşımız da PKK’nin yarattığı yeni direniş kültürüyle büyümüştür. Erken yaşlarda mücadelemizi tanıma şansına sahip olan yoldaşımız, Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni yakından takip etmiş ve tarihi gerilla direnişinin yarattığı hikayelerle büyümüştür. Katliamcı DAİŞ çetelerinin Rojava halkımıza karşı gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırıları gören ve işgalcilere karşı büyük bir öfke duyan yoldaşımız, genç yaşında mücadele saflarına katılmış ve Rojava Özgürlük Devrimi’ndeki yerini almıştır. 2018’de işgalci Türk devleti ve ona bağlı çeteler tarafından Efrîn’in işgal edilmesini asla unutmayan Dilşêr yoldaşımız, sömürgecilere karşı Kurdistan dağlarında yürütülen mücadeleyle halkımızın gerçek anlamda özgür bir gelecek sahibi olacağı gerçeğini görmüş ve 2018 yılında gerilla saflarına katılmıştır.

Genç ve dinamik yapısı, işgalcilere karşı bitmez öfkesiyle tanınan Dilşêr yoldaşımız, Kurdistan’ın kadim dağlarıyla bütünleşmekte zorluk çekmemiştir. PKK’nin kutsal yoldaşlık ilişkilerinden çok etkilenmiş ve yoldaşlarıyla güçlü bağlar kurmak için sürekli bir çaba içerisinde olmuştur. Hızlı kavrayış özelliğiyle öne çıkan Dilşêr yoldaşımız, askeri alana olan yatkınlığıyla kısa sürede birçok gerillacılık taktiğinde uzmanlaşmıştır. Aldığı askeri akademik eğitimlerle yetkinliğini derinleştiren yoldaşımız, bir süre Garê alanında pratik yürütmüş ardından Zap alanına geçmiştir. Sömürgeci Türk ordusunun 14 Nisan’da başlattığı işgal harekatı karşısında ön cephede yer alan ve işgalcilere ilk darbeyi vuran yoldaşlarımızdan olan Dilşêr yoldaşımız, sömürgeci Türk ordusuna büyük darbeler vurulmasında emek sahibi olmuştur. Yeni dönem gerilla taktiklerin ustaca pratiğe aktaran ve Zap’ın birçok direniş alanında işgalcilere karşı savaşan yoldaşımız, sömürgecilere karşı olan öfkesini savaşına yansıtmıştır. Emekçi kişiliğiyle savaşta olduğu gibi emek vermekte de en ön sırada yer almıştır. Şehitler çizgisine sarsılmaz bir bağla bağlı olan Dilşêr yoldaşımız, şehit yoldaşlarımızın mücadelesini zafere taşımak için dur durak bilmeden mücadele etmiştir. Devrim görevlerine karşı her zaman büyük bir hassasiyet içinde olan yoldaşımız, Partimizin hedeflerini gerçekleştirmeyi yaşamının temel amacı haline getirmiştir.

Zap alanının her bölgesinde pratik yürüten yoldaşımız, genç yaşına rağmen tecrübesiyle hem yaşamda hem savaşta yoldaşlarına öncülük yapmıştır. Düşmanın Kokelê alanına yönelik gerçekleştirdiği saldırılara karşı savaş tünellerinde destansı bir direniş geliştiren yoldaşlarımızdan olan Dilşêr yoldaşımız düşmanın alçakça kullandığı kimyasal silah ve yasaklı bombalarla geliştirdiği saldırılarda şehadete ulaşmıştır. Efrîn’in direniş kültürünü özümseyerek büyüyen ve PKK saflarında yürüttüğü mücadeleyle ardında güçlü bir miras bırakan Dilşêr yoldaşımız, her zaman mücadelemizde yaşayarak mücadelemizde önümüzü aydınlatacaktır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here