HPG, 2022’de şehadete ulaşan 4 gerillanın kimliğini açıkladı

0
170

HPG Basın İrtibat Merkezi, yehit gerillaya ilişkin şunları belirtti:

8 Ağustos 2022 günü Garê bölgesinde gerçekleşen düşman saldırısında Garê Eyalet Komutanlığı üyesi Norşîn Efrîn yoldaşımız ile Zilan Efrîn, Sîdar Serhed ve Levent Qamişlo yoldaşlarımız şehadete ulaştı.

22 yıllık gerillacılık yaşamının her anını fedailik çizgisinde yaşayan; Zîlan, Gulan ve Delallerin direniş mirasını layıkıyla sürdüren fedailer ordusunun seçkin komutanı Norşîn yoldaşımız, kadın özgürlük çizgisinin öncü komutanlarından biri olarak mücadele tarihimizdeki yerini aldı. PAJK ile somutlaşan özgür kadın kimliğinin yılmaz savunucusu değerli komutanımız Norşîn yoldaş, halk sevgisinin, ülkeye bağlılığın ve dürüst militanlığın eşsiz bir örneği olarak daima anılacaktır.

Gurbetelli Ersöz, Halil Dağ ve Ali Kanîrojlardan devraldığı özgür basın geleneğini; bilgisi, tecrübesi ve emekçi kişiliği ile daha da geliştirmek isteyen Sîdar yoldaşımız, bunun için durup dinlenmeden mücadele etti, çabaladı ve büyük emekler vererek önemli sonuçlar açığa çıkardı. Yoldaşları olarak Sîdar yoldaşımızın mücadele çizgisinin takipçisi olacağımızın, kalemini, kamerasını ve silahını yerde bırakmayacağımızın sözünü veriyoruz.  

Rojava halkımızın yetiştirdiği ve özgürlük mücadelemizin öncü militanları olan Zîlan ve Levent yoldaşlarımız da; özgürlüğe aşık karakterleri, yoldaşlığa verdikleri değer, emekçi kişilikleri ve soluksuzca mücadele eden duruşlarıyla her zaman bize yol gösterecek ve bizlere öncülük yapacaktır.

Norşîn, Sîdar, Zîlan ve Levent yoldaşlarımızı şehadet yıldönümlerinde saygı ve minnetle anıyor, başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Norşîn Efrîn
Adı Soyadı: Ferihan İsmail
Doğum Yeri: Efrîn
Anne – Baba Adı: Kudret – Emin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 8 Ağustos 2022 / Garê

Norşîn Serhed – Ferihan İsmail

Kod Adı: Sîdar Serhed
Adı Soyadı: Celal Birdal
Doğum Yeri: Agirî
Anne – Baba Adı: Güzel – Hüseyin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 8 Ağustos 2022 / Garê
Kod Adı: Zîlan Efrîn
Adı Soyadı: Ceylan Abdullah
Doğum Yeri: Efrîn
Anne – Baba Adı: Fatin – Ahmed
Şehadet Tarihi ve Yeri: 8 Ağustos 2022 / Garê
Kod Adı: Levent Qamişlo
Adı Soyadı: Ahmed Silêman
Doğum Yeri: Qamişlo
Anne – Baba Adı: Ranîa – Yasir
Şehadet Tarihi ve Yeri: 8 Ağustos 2022 / Garê

Levent Qamişlo – Ahmed Silêman

NORŞÎN EFRÎN

Tarihin en kadim halklarından olan Kürt halkı, bin yıllardır yaşadığı Kurdistan topraklarında insanlığa yön veren birçok devrime öncülük yapmıştır. Sırtını dayadığı aşılmaz dağlarla bütünleşen, bütün saldırılara karşı dilini, kültürünü ve varlığını koruyarak günümüze kadar getiren halkımız, sömürgeci güçler tarafından çıkarlar temelinde yapay sınırlarda dört parçaya bölünmüş ve tarihin en acımasız inkâr, imha ve soykırım saldırılarına maruz kalmıştır. Halkımızın çektiği acıların, inkâr ve imha saldırılarının cevabı olarak Rêber Apo öncülüğünde ortaya çıkan partimiz PKK, soykırım kıskacına alınarak yok oluşun eşiğine getirilen halkımızı uçurumun kıyısından almış ve tarihin en büyük direnişini yaratan savaşan bir halk gerçekliği yaratmıştır. Halkımızın özgürlük mücadelesinin Amed Zindanları’nda atılan direniş tohumları yurtsever Kürt halkının bağrında kök salarak tarihin en büyük ve görkemli direnişini geliştirmiştir. Korku, karanlık ve ölümün hüküm sürdüğü topraklarda karanlığı yırtarak umudu yeniden yaratan ve yeşerten PKK, başta kadınlar ve gençler olmak üzere bütün halkların ve ezilenlerin özgürlük umuduna dönüşmüştür.

Hiçbir imkan ve olanağın olmadığı bir dönemde adeta iğneyle kuyu kazırcasına halkımızın özgürlük mücadelesini bin bir emekle yaratan Rêber Apo’nun çabaları, halkımız ve onun fedai evlatları tarafından sahiplenilmiş, serhildanlarla selamlanmış ve Kurdistan dağlarında gerillalaşmıştır. Rojava Kurdistan’ı da Rêber Apo’nun çabalarıyla mücadelemizin hızla haklaştığı ilk alanlardan olmuştur. BAAS rejimin inkâr ve asimilasyon saldırıları karşısında varlığını koruma çabası içinde olan halkımız, PKK’yle birlikte oluşan ulusal birlik ruhuyla bütünleşmiş ve mücadelemin her döneminde direniş bayrağını gururla dalgalandırmıştır. Rojava’nın yurtseverlik ve Kurdistani değerlere bağlılığıyla tanınan ve direniş merkezlerinden Efrîn kentimiz, Kurdistan Özgürlük Mücadelemizin halklaştığı ilk alanlardan olmuştur.

Halklaşan partimiz PKK’nin yarattığı değerleri özümseyen ve en zor dönemlerde mücadele içinde yer alarak halkımızın özgürlük davasına hizmet eden Malbata Nebû aşiretine bağlı değerli bir ailemizde, Efrîn Raco’da dünya gelen Norşîn yoldaşımız, direniş geleneği içinde büyümüş, şekillenmiştir. Partimiz PKK’nin gerilla direnişini başlatarak Ferdandar Egîd öncülüğünde işgalcilere ilk darbeyi vurduğu ve umudu yeniden yarattığı 80’li yılların başından itibaren mücadele içinde yer alan bir aile içinde büyümesi, Norşîn yoldaşımızın PKK’le daha çocukluk yaşlarından itibaren güçlü bağlar kurmasını sağlamıştır. Görüp tanıdığı Apocular’dan çok etkilenen, onlar gibi yaşamak, direnmek ve mücadele etmek isteyen Norşîn yoldaşımızın hayalleri hep Kurdistan dağlarına dönük olmuştur. Halkımızın özgürlük mücadelesine bir gerilla olarak hizmet edeceği günün hayaliyle büyüyen yoldaşımız, birçok kez gerilla saflarına katılmak istemesine rağmen yaşı küçük olduğu için kabul edilmemiştir. Kurdistan dağlarında mücadele hayalini kalbinde büyüterek büyüyen Norşîn yoldaşımızın mücadele isteği her zaman artarak devam etmiştir. Bir süre sonra halk çalışmalarına dahil olan yoldaşımız, köy köy gezerek halkımızı bilinçlendirmiş, mücadele saflarına çekmiştir. Abisinin, yakın ailesinden ve çevresinden birçok kişinin gerilla saflarına katılması, şehadetlerin yaşanması yoldaşımızın gerillayla kurduğu bağları daha da derinleştirmiştir. Genç bir Kürt kadını olarak ulusal kimliği kadar kadın olarak da sistem ve toplum tarafından ezildiği gerçeğini Rêber Apo’nun geliştirdiği çözümlemelerden bilince çıkaran Norşîn yoldaşımızın özgürlük arayış ve sorgulamalarını derinleşmiştir. Çalışmalar sırasında kendisini sürekli geliştiren, halka giderek halktan öğrenen ve PKK’den aldığı yaşam kültürünü güçlü bir şekilde yaşama aktaran yoldaşımız, çalışma yürüttüğü her yerde sevilmiş ve büyük bir saygı uyandırmıştır. Apocu felsefesiyle kendini donatan yoldaşımız öncülük rolünü başarıyla yerine getirmiştir.

15 Şubat 1999 yılında Rêber Apo şahsında bütün halkımıza, halkımızın özgür gelecek öncüleri olan kadınlar ve gençlere karşı geliştirilen karanlık Uluslararası Komplo, halkımızda ve her yoldaşımızda olduğu gibi Norşîn yoldaşımızda da büyük bir öfke ve asla silinmeyecek derin acılar yaratmıştır. Önder Apo’nun militanı ve fedaisi olarak komploya karşı sessiz kalmayan yoldaşımız daha fazla mücadele etmiş ve katılımını güçlendirerek Kurdistan dağlarına gerilla olarak geçmeyi temel hedef olarak belirlemiştir. İki yıl halk çalışmalarında kalan ve başarılı bir şekilde yürüten Norşîn yoldaşımız için Uluslararası Komplo son nokta olmuş ve yoldaşımız 2000 yılında çocukluk hayali gerçekleştirmiş, Kurdistan Özgürlük gerillası saflarına katılmıştır.

İhanetin ve tasfiyeciliğin kol kola gezdiği, halkımızın özgürlük mücadelesini içten ve dıştan yok etmeyi hedefleyen saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde mücadele saflarına kararlılıkla atılan Norşîn yoldaşımız Apocu çizginin yılmaz bir savunucusu olmuştur, militan bir kadın olarak Rêber Apo’nun en zor koşullarda ilmek ilmek ördüğü ve şehitlerimizin kutsal kanlarını damla damla akıtarak yarattığı değerleri her zaman güçlü bir şekilde savunmuştur. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi içinde geçirdiği 22 yıl boyunca her an mücadele eden, kendisini ve çevresini geliştiren, tereddütsüz bir şekilde Rêber Apo’nun özgürlük yürüyüşüne katılan Norşîn yoldaşımız; yaşamı, savaşı ve katılımıyla unutulmaz bir direniş destanı yazmıştır.

 Toplum içinde yok sayılan, dört duvar arasına hapsedilen ve kendisi olmaktan çıkarılan kadın gerçekliği karşısında Rêber Apo’nun mücadelenin gür ateşi içinde yarattığı özgür kadın kimliğini şahsında yaşamsallaştıran Norşîn yoldaşımız, PKK’nin yarattığı öncü bir Kürt kadını ve komutanı olmuştur. 1996 yılında Önderliğimizi hedef alan saldırı karşısında Şehîd Zîlan’ın Dêrsîm’de gerçekleştirdiği ve sömürgecilere ağır bir darbe vurduğu eylem, Norşîn yoldaşımız için Önderliğimizi, değerlerimizi ve halkımızı nasıl savunmamız gerektiğinin cevabı olmuş, Zîlan çizgisi Norşîn yoldaşımızın kıblesi olmuştur. Zîlan ve Bêrîtanlar şahsında ortaya çıkan özgür kadın kimliği, Norşîn yoldaşımızın mücadele yaşantısının ana belirleyicisi olmuş ve onun Önderliğimize, Partimize ve şehitler çizgisine doğru temelde katılmasını sağlamıştır. Metîna’dan Garê’ye, Xinêrê’den Qendîl’e, Zap’tan Avaşîn’e ve Zagroslar’dan Botan’a kadar Kurdistan’ı karış karış gezen, gerillacılık yapan, mücadele eden Norşîn yoldaşımız, dört duvar arasına hapsedilmiş kadın gerçekliğinin PKK saflarında kanatlanmasının en güzel örneği olmuştur. “Bir kadın olarak, özgürlük arayışçısı olarak kaybettiklerimizi, bize kaybettirilenleri dağlarda bulduk, koruduk ve geliştirdik”, diyen Norşîn yoldaşımız, Kurdistan dağlarında kendi küllerinden yeniden doğmuştur.

Önderliğimize, Önderliğimizin yaşam felsefesine ve şehitler partisi olan partimiz PKK’ye büyük bir tutku ve sarsılmaz bir iradeyle bağlı olan Norşîn yoldaşımız, her zaman büyük arayışların sahibi olmuş ve ömrünü adadığı halkımızın özgürlük mücadelesini zafere taşımak için durup dinlenmeden emek vermiş, verdiği emekle kendisini yaratmıştır. Zîlanlaşarak sömürgecilere en büyük cevabın verileceğine bütün kalbiyle inanan yoldaşımız, 2004 yılında Hêzên Taybet’e katılmış, militan bir fedai olarak yaşamda ve savaşta Bêrîtanlar’ın, Zîlanlar’ın ve Gulanlar’ın izinde yürümüştür. Birçok alandan yürüttüğü başarılı pratiğin ardından yönünü Bakurê Kurdistan’a dönmüş ve 2008 yılında Botan’a gerillacılığın merkezi, Egîdlerin diyarına geçmiştir. Botan’da altı yıl kalan ve işgalcilere karşı yürütülen savaşta en önde yerini alan Norşîn yoldaşımız, birçok eylemde yer almış, sömürgecilere ağır darbeler vurmuştur. Gerilla taktiklerinde uzmanlaşan yoldaşımız, iyi bir savaşçı ve dönemin ihtiyaçlarına cevap olan güçlü bir komutan olmuştur. PKK ve PAJK’ın mücadele çizgisini yaşamsallaştırmak için her zaman yoğunlaşma içinde olan, bulunduğu yerde hiçbir gericiliği kabul etmeyen yoldaşımız, PKK’nin kutsal yoldaşlık duygusunu derin bir şekilde hissetmiş ve pratikleştirmiştir. Yoldaşlarına yoldaş olan, onları eğiten ve onlardan öğrenen Norşîn yoldaşımız savaşçı ve komutan özelliklilerini güçlü bir şekilde içselleştirmiş, yoldaşları için örnek bir militan olmuştur.

Botan’da yürüttüğü başarılı pratik ardından Medya Savunma Alanları’na geçen Norşîn yoldaşımız, edindiği yaşam birikimi ve gerillacılık tecrübelerini genç yoldaşlarına aktarmayı esas almıştır. Aldığı Akademi eğitimleriyle Rêber Apo’nun yaşam felsefesi ve Kadın Özgürlük İdeojisi’nde büyük bir derinlik yakalayan yoldaşımız, askeri alanda da büyük bir yetkinlik sağlamıştır. ‘’Eğitim, yeni bir adım atmaktır. İnsanın kendisiyle mücadele halinde olması ve mücadele içinde sürekli gelişmesidir. Bizim için ekmek ve su kadar gereklidir. Önderlik öğrencileri olarak özgürlük yürüyüşüne büyük bir iradeyle, aşkla katılmanın yolu eğitimi güçlü katılımdan geçer’’ belirlemesiyle eğitimi yaşama aktaran yoldaşımız, her dönem bütünlüklü bir katılımın sahibi olmuştur. Mücadele yaşantısı boyunca sayısız savaşçı ve komutan yetiştiren, onların Önderlik felsefesinde derinleşmesini ve PKK’nin zafer ruhuyla bütünleşmesini sağlayan Norşîn yoldaşımız, militan bir savaşçı ve öncü bir YJA Star komutanı olarak üzerine düşen sorumlulukları büyük bir başarıyla yerine getirmiştir. Ölümsüz komutanımız ve fedai öncümüz Şehîd Delal Amed’le yaşama, pratik yürütme ve sömürgecilere karşı savaşma şansına sahip olan Norşîn yoldaşımız, şehitlerimizin anısına her zaman sahip çıkmış ve onların emeklerini zafere taşımayı esas almıştır.

PKK Ocağı ve Şehîd Bêrîtan Akademisi’nde aldığı eğitimlerle en zor dönemlerde ve koşullarda PKK ve PAJK çizgisini güçlü bir şekilde temsil eden, YJA Star’ın militanlık kimliğini ve bayrağını gururla taşıyan Norşîn yoldaşımız, yer aldığı bütün kritik çalışmaları sonuca götürmüş, yoldaşlarının ve Partimizin güvenine her zaman layık olmayı başarmıştır. Enerjik, emekçi ve güler yüzlü kişiliği, mütevazı yoldaşlığı ve savaşta militan tarzıyla bütün yoldaşlarına örnek olmuştur. İyi bir komutan olmanın ancak iyi bir militan ve savaşçı olmakla sağlanabileceğine inanan yoldaşımız, bu özellikleri şahsında somutlaştırmıştır. Tim komutanlığından eyalet komutanlığına kadar aldığı her görevi üstün bir başarıyla yerine getiren Norşîn yoldaşımız, öncü Kürt kadın kimliğini açığa çıkaran yoldaşlarımızdan olmuştur. Son olarak yürüttüğü Saha Komutanlığı görevini eksiksiz bir şekilde yerine getiren yoldaşımız, Önder Apo’ya, şehitlerimize ve halkımıza karşı her zaman kendisini borçlu hissetmiş ve bitmez tükenmez enerjisini mücadelesine yansıtmıştır. 

Sömürgeci Türk devletinin saldırısı sonucu Rojava’da şehadete ulaşan Şehîd Jiyan Tolhildan (Selwa Yusuf) akrabası olan ve mücadelemizin ilk dönemlerinden itibaren en zor koşullara rağmen tereddüt etmeden direnişe katılan değerli bir ailemizde yetişen Norşîn yoldaşımız, mücadele saflarında şehadete ulaşan akrabaları ve sömürgeci zindanlarında bulunan abisi ve teyze kızının mücadelesinin izinde kararlılıkla yürümüştür.

Fedai bir militan olarak 22 yıl boyunca mücadele yürüten Norşîn yoldaşımız, mücadele bayrağını devraldığı şehitlerimize layık olmuş, Rêber Apo’nun çizgisinde yürümüş ve öncü bir YJA Star komutanı olarak ardında asla unutulmayacak bir mücadele mirası bırakmıştır. Fedai komutanımız Norşîn yoldaşımızın ‘’Özgür Önderlik, Özgür Kurdistan’’ hedefi biz geride kalan yoldaşlarını tarafından tamamlanarak mutlaka zaferle taşınacaktır.

SÎDAR SERHED

Bin yıllardır yaşadığı kadim Kurdistan topraklarında sömürgeciler tarafından asimilasyon, inkar ve imha saldırıları altında can çekişen halkımızın onurlu ve özgür bir gelecek sahibi olması için en imkansız koşullarda Rêber Apo öncülüğünde gelişen Partimiz PKK, halkımızın özgürlük umudunu yeniden yaratmıştır. Üzerine beton dökülerek tarihten silinmek istenen Kürt ve Kurdistan gerçekliği, Rêber Apo’nun özgürlük felsefesiyle savaşan halk gerçekliğine dönmüş, sömürgecilerin inkar ve imha hayalleri paramparça edilmiştir. Zulme boyun eğmeyen ve mücadelemizin ilk halklaştığı direniş alanlarından Agirî, Bazîd’de yurtsever bir ailemizde dünyaya gelen Sîdar yoldaşımız, kuşaktan kuşağa aktarılan hikayelerde halkımızın çektiği acıları dinlemiş, derinden hissetmiş ve saldırılar karşısında her zaman direnen, özgür yaşamda ısrar eden Serhed’in direniş geleneğini özümseyerek büyümüştür.

Emeğiyle geçinen emekçi bir ailede yetişmesi, yoldaşımızın emek olgusuyla erkenden tanıştırmış ve emekçiliğin kişiliğinde belirgin bir özellik olmasını beraberinde getirmiştir. Kurdistan’ın her karışına yayılan ve herkesin üzerinde derin etkiler bırakan PKK’nin tarihi direniş ve zafer çizgisi Sîdar yoldaşımızın da erkenden dikkatini çekmiş ve halkımızın özgürlük mücadelesini yakından takip etmesini sağlamıştır. Sömürgeci Türk devletinin halkımıza karşı geliştirdiği insanlık dışı saldırılara tanıklık eden yoldaşımız düşman gerçekliğini yakından tanımış ve sömürgecilere karşı büyük bir öfke sahibi olmuştur. Dêrsîm’den Zîlan’a işgalcilerin halkımıza karşı gerçekleştirdiği onlarca katliamın hesabının mutlaka sorulması gerektiğine inanan yoldaşımızın ilk gençlik yıllarında sorgulamaları ve arayışları derinleşmiştir. Aynı zamanda başarılı bir öğrenci olan Sîdar yoldaşımız, Selçuk Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi almak için gittiği TC metropollerinden Konya’da Kürt halkına karşı geliştirilen düşmanlığı ve sömürgeci devlet zihniyetini daha yakından tanımıştır. Üniversite sürecinde Rêber Apo’nun fikirlerini ve PKK’yi daha yakından tanıyan yoldaşımız, halkımızın özgür geleceğinin PKK’nin yürüttüğü tarihi direnişle zafere taşınacağına inanmış ve tereddüt etmeden onurlu bir Kürt genci olarak mücadele saflarına katılmıştır. 28 Aralık 2011 yılında sömürgeci Türk devletinin Roboskî’de 34 insanımızı alçakça katletmesi karşısında büyük bir öfke duyan yoldaşımız, mücadelesini yükselterek cevap vermeyi esas almıştır. Rojava’da özgür iradesiyle kadim topraklarında yaşamak isteyen halkımıza karşı DAİŞ çetelerinin gerçekleştirdiği imha saldırıları karşısında 2013 yılında Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılan Sîdar yoldaşımız, halkımızın varlığını koruma ve özgürlüğünü sağlama mücadelesinde en ön cephede yerini almıştır.

Temel gerillacılık eğitimlerini başarıyla tamamlayan Sîdar yoldaşımız, emekçi ve enerjik kişiliğiyle gerilla yaşamına uyum sağlamakta zorluk yaşamamış, geldiği toplumdan aldığı bozulmamış Kurdistanî öz onu yoldaşlarıyla ve PKK kültürüyle hızla bütünleştirmiştir. Her daim gülen yüzü, moralli kişiliği, coşkulu ruhuyla çevresindeki yoldaşlarına güç katmıştır. Devrim görevlerini üstün bir başarıyla tamamlamak için büyük bir kararlılık ve irade gücüyle çalışmalara sarılan yoldaşımız, kısa sürece öne çıkmış ve yoldaşlarına öncülük yapmıştır. Yaşamın her ayrıntısına titizlikle yaklaşan ve büyük bir sorumluluk duygusuyla görevlere yaklaşan yoldaşımız, sistemin kişiliğinde yarattığı olumsuz özellikleri aşmak için her zaman kendisiyle mücadele içinde olmuş, Önderlik felsefesiyle kendisini yeniden yaratmayı esas almıştır. Garê ve Xakurkê alanlarında geçirdiği başarılı pratiklerle yetkin bir gerillaya dönüşen yoldaşımız daha sonra Zap alanına geçmiş ve sömürgeci Türk ordusunun saldırıları karşısında geliştirilen tarihi direnişte yerini almıştır. Askeri alanda ve özellikle yeni dönem gerillacılık taktiklerinde uzmanlaşmak için sürekli yoğunlaşan, bulduğu her fırsatı eyleme dönüştürerek yoldaşlarıyla birlikte işgalcilere ağır darbeler vuran Sîdar yoldaşımız, pratik içinde komutanlaşmış ve sürecin ihtiyaçlarına cevap olan bir katılım sahibi olmuştur.

PKK saflarında Rêber Apo’nun yaşam felsefesini içselleştirerek yaşamın her anı ve alanına yansıtmayı devrimci yaşantısının temel hedefi olarak belirleyen Sîdar yoldaşımız, bu temelde sürekli kendisini eğitmiş ve geliştirmiştir. Akademilerde aldığı eğitimlerle hem ideolojik hem askeri alanda derinleşen yoldaşımız, bulunduğu her ortamda öğrendiklerini yoldaşlarıyla paylaşarak zenginleştirmiştir. Birçok alanda kalarak başarılı bir pratik yürüten yoldaşımız daha sonra basın çalışmalarına dahil olmuş, Gurbetelli Ersözler’den Halil Dağlar’a uzanan özgür basın geleneğinin militanı olmuştur. Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın tarihi direnişini, mücadelesini ve yaşamını halkımız ve bütün dünyaya yansıtmak için alanında uzmanlaşarak durup dinlenmeden emek veren Sîdar yoldaşımız, bir elinden kamerası bir elinden silahıyla mücadelesini büyük bir tutkuyla yürütmüştür. Gerillanın kutsal yaşamını ve savaşını yaptığı haberlere, yazdığı yazılarla ve çektiği fotoğraflarla ölümsüzleştiren yoldaşımız, izinde yürüdüğü özgür basın şehitlerinin mücadele mirasına sahip çıkmış ve yükseltmek için her zaman çaba sahibi olmuştur. Sîdar yoldaşımız, sömürgeci Türk devletinin yalana dayalı propagandasını gerilla alanlarını karış karış gezerek yaptığı haberlerle boşa düşürmüş ve hakikati topluma aktarmıştır. Korku imparatorluğu yaratarak halkımızın özgür gelecek umudunu yok etmek isteyen işgalcilere karşı soluksuz bir mücadele içerisinde olan yoldaşımız, yoğunlaşma düzeyini sürekli derinleştirmiş, halkımızın özgürlük mücadelesine daha fazla hizmet etmenin çabası içinde olmuştur. Apocu yaşam ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olan Sîdar yoldaşımız, katılım temposunu sürekli yükselterek yoldaşlarıyla ortak bir ruh yakalamış, militanca yaşam ve duruşun en iyi örneklerinden olmuştur.

Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarında yetkin bir gerilla ve özgür basın çalışmalarında etkili bir militan olan Sîdar yoldaşımız, en zor koşullar altında fedaice çalışmalarını yürütmüş, gerillayı halkımıza taşımanın çabasını büyük bir özveriyle yürütmüştür. Serhed’in tarihi direnişçi özelliklerini PKK’nin yenilmez ruhuyla bütünleştirerek büyük bir enerji açığa çıkaran yoldaşımız, ardında asla unutulmayacak bir mücadele mirası bırakmıştır. Sîdar yoldaşımızın hakikat arayışı ve militan kişiliği her zaman direnişimizde yaşamaya devam edecek ve mutlaka zaferle taçlandırılacaktır.

ZÎLAN EFRÎN

Rêber Apo öncülüğünde gelişen partimiz PKK’nin yarattığı direniş ateşi, sömürgeciler tarafından yapay sınırlarla dört parçaya bölünen Kurdistan’da hızla yayılmış ve halkımız tarafından büyük bir coşkuyla karşılanmıştır. Bütün saldırılara rağmen özgür yaşam iradesini kaybetmeyen ve her zaman direniş içinde olan yurtsever halkımız, Rêber Apo’nun özgürlük yürüyüşüne dahil olmuş ve zafer çizgisinde yürüyen bir halk gerçekliği ortaya çıkarmıştır. Kurdistan’ın en kadim kentlerinden olan ve Kurdistani değerlerin güçlü bir şekilde korunup yaşandığı Efrîn kentimiz, partimiz PKK’yi ilk günden itibaren sahiplenmiş ve direniş saflarına yüzlerce yiğit evladını dahil etmiştir. Kurdistani değerlerin güçlü bir şekilde yaşandığı yurtsever bir ailemizde gözlerini dünyaya açan Zîlan yoldaşımız, PKK’nin yarattığı direniş geleneği içinde büyümüştür. İnsanlık düşmanı DAİŞ çetelerine karşı direnerek zafere ulaşan ve mücadeleyle şekillenen Kürt kadının öncülük yaptığı Rojava Özgürlük Devrimi içinde büyüyen Zîlan yoldaşımız, devrim çalışmalarına dahil olmuş ve halkımıza hizmet etmiştir. Başta kadınlar olmak üzere Ortadoğu ve dünya halklarının umuduna dönüşen Rojava Kadın Devrimi’nin Kurdistan ve bütün dünyada oluşturduğu etkiyi ve yarattığı umudu bizzat gören ve yaşayan Zîlan yoldaşımız, Rêber Apo’nun özgürlük felsefesini karşı büyük bir ilgi duymuş ve öğrenmeyi esas almıştır. Toplumda yok sayılan ve gerçek kimliği elinden alınan kadının öncü rolünü devrim sürecinde açık bir şekilde gören yoldaşımız bu gerçekliği ortaya çıkaran Rêber Apo’nun geliştirdiği Kadın Özgürlük İdeolojisi’ni özümsemek için büyük çaba sahibi olmuştur.

Rojava Özgürlük Devrimi’ni hedef alarak ezilenlerin yeşeren özgürlük umudunu yok etmek isteyen işgalci Türk devletinin 20 Ocak 2018’de Efrîn’e dönük başlattığı saldırılar sırasında Zîlan yoldaşımız silahını alarak en ön cepheye koşmuş yoldaşlarıyla birlikte devrimi ve devrimin yarattığı değerleri savunmuştur. Sömürgecilere karşı fedaice savaşan Zîlan yoldaşımız, bu süreçte düşman gerçekliğini yakından tanımıştır. Halkımızın özgür geleceğinin ancak Kurdistan dağlarında halkımızın özgürlük gerillasının yürüttüğü tarihi mücadeleyle sağlanabileceğini gören yoldaşımız yönünü Kurdistan dağlarına dönmüş ve 2018 yılında gerilla saflarına katılmıştır.

Kurdistan dağlarında bir kadın olarak kendi özüyle buluşan Zîlan yoldaşımız, mücadele yaşantısı boyunca özgür kadın çizgisinde yürümüş, Apocu militan özellikleri şahsında somutlaştırmayı temel hedefi haline getirmiştir. Büyük bir irade ve kararlılıkla gerillacılık yaşamına katılan yoldaşımız, gençlik enerjisini ve moralini katılımına yansıtmıştır. Cesur ve emekçi kişiliğiyle öne çıkan Zîlan yoldaşımız her zaman en önde ve en zor alanlarda pratik yürütmeyi hedeflemiştir. Başarıyla eğitimlerini tamamlayan yoldaşımız, savaş tecrübesini yoldaşlarına aktarmış ve gerillacılık taktiklerinde derinleşerek uzman bir gerilla olmuştur. Garê alanında yürüttüğü başarılı pratikle göz dolduran yoldaşımız, her zaman emek vermiş, yoldaşlarıyla ortaklaşarak çalışmaları başarıya taşımayı esas almıştır. Genç bir kadın olarak sistemin kadına çizdiği sınırları Rêber Apo felsefesiyle aşan, Kadın Özgürlük İdeolojisi’nde derinleşen Zîlan yoldaşımız, dönemin zafer ruhunu taşıyan örnek bir YJA Star militanı olmuştur. Kararlılığıyla bütün sorunların üzerine cesaretle giden ve mutlaka bir çözüm yolu yaratan Zîlan yoldaşımız, bulunduğu her alanda örnek bir devrimci olmuştur. Büyük küçük demeden bütün devrim görevlerine büyük bir ciddiyetle yaklaşan Zîlan yoldaşımız, sürekli yükselen bir tempoyla mücadelesini yürütmüştür. Hep daha fazla katılmanın ve halkımızın özgürlük mücadelesine hizmet etmenin arayışı içinde olan yoldaşımız, bulunduğu her ortamda yoldaşlarında büyük bir güven yaratmıştır. Emekçi kişiliğiyle bütün yoldaşlarının saygı ve sevgisini kazanan yoldaşımız, şehitlerimizin mücadele anısına bağlı kalarak yarattıkları değerleri koruyup geliştirmeyi esas almıştır.

Mücadele saflarında kısa sürede yetkin bir militana dönüşen, yaşamının her anını emekle ören ve fedai bir YJA Star militanı olarak bulunduğu her yerde PKK ve PAJK çizgisini layıkıyla temsil eden, yaşamsallaştıran Zîlan yoldaşımız, her zaman mücadelemizde yaşayarak önümüzü aydınlatacaktır.

LEVENT QAMIŞLO

Rêber Apo felsefesi temelinde gelişen Rojava Özgürlük Devrimi; siyasi ve askeri olduğu kadar toplumsal anlamda da önemli değişim ve dönüşümler yaratmıştır. BAAS rejiminin baskı ve sindirmeyle hakim kıldığı devletçi zihniyet Rojava Özgürlük Devrimi ile yerini demokratik bir zihniyete bırakmıştır. Sürmekte olan devrimsel süreç içerisinde daha fazla özgürlükçü düşünebilen, toplumsal duyarlılığı gelişkin, kapitalist sistemin sahte özgürlük anlayışına karşı mücadele eden ve toplumsal özgürlüğü önceleyen bir nesil yetiştirmiştir. Bundan dolayı Rojava Özgürlük Devrimi başta olmak üzere Kurdistan’ın neresinde olursa olsun halkımıza yönelik gerçekleşen saldırılara karşı Rojava’lı gençler mücadele saflarına katılarak öncülük misyonlarını yerine getirmiştir.

Levent yoldaşımız, Rojava Özgürlük Devrimine öncülük eden Qamişlo’da yurtsever bir ailede doğmuştur. Ailesinin yurtsever olmasından dolayı Partimizi küçüklükten itibaren duymuşsa da Rojava Özgürlük Devrimi’nin gelişmesiyle daha yakından tanıma fırsatı bulmuştur. Devrim şartlarında büyüyen ve gençlik sürecine giren Levent yoldaşımız, uzun yıllar yaşanan yoğun savaşa bizzat tanıklık etmiştir. Rejim ve çete saldırılarına karşı yürütülen destansı direnişi, bu direniş esnasında yaşanan şehadetleri görmesi, bunlara şahitlik etmesi Levent yoldaşımızda belli bir yoğunlaşmanın açığa çıkmasını sağlamıştır. Zamanı geldiğinde kendisinin de halkımızın özgürlük istemine cevap olması gerektiğini bilince çıkarmış, kendilerini halkımıza adayan şehitlerimize ancak bu şekilde layık olabileceğini düşünmüştür. 2017 yılında DAİŞ çetelerine karşı başta Reqa olmak üzere birçok alanda yürütülen savaş ve bu savaş sürecinde yaşanan şehadetler Levent yoldaşımızı derinden etkilemiştir. Yaşanan şehadetlere ancak onların mücadelelerini devralarak layık olunabileceğinin farkında olan Levent yoldaşımız bir şehit merasiminde gerilla saflarına katılma kararı alarak yüzünü Kurdistan dağlarına dönmüştür.

Gerilla saflarına katıldıktan sonra ilk başlarda dağ ve gerilla yaşamına uyum sağlamada bazı zorluklar yaşamışsa da amacının büyüklüğü ve şehitler gerçekliğine olan sarsılmaz bağlılığı sayesinde büyük bir iradi duruşla bu zorlukların üstesinden gelmeyi başarmıştır. Doğru mücadele çizgisini ve yöntemini tutturan Levent yoldaşımız, kısa sürede kişiliğinde önemli dönüşümler yaratarak yetkin bir gerilla olmuştur. Aldığı eğitimlerle kendisini Önderlik ideolojisinde geliştirmiş, Demokratik Modernite kişiliğine ulaşmak için büyük bir emek ve çabanın sahibi olmuştur. Eğitim sürecinde keskin zekası ve tekniğe olan ilgisi yoldaşlarınca gözlemlenen Levent yoldaşımız, eğitimini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra Garê alanındaki teknik birimine geçmiştir. Burada yaklaşık 3 sene boyunca çalışma yürüten Levent yoldaşımız, bulunduğu alandaki tekniki altyapının oluşturulmasında önemli bir emeğin sahibi olmuştur. Yer aldığı çalışmadaki disiplinli çalışma tarzı, sürekli yeniyi yaratmanın arayışında oluşu yoldaşlarınca örnek alınmıştır. Yine yoldaşlıktaki derinliği, yanında veya uzağında olan yoldaşlarını hissetmesi Levent yoldaşımızda önemli bir yoğunlaşma düzeyi açığa çıkarmıştır.

İşgalci Türk devletinin Rojava’dan Bakurê Kurdistan’a ve Medya Savunma Alanları’na kadar birçok yerde halkımızın kazanımlarına saldırması, yaşanan saldırılarda hem halkımızdan hem de yoldaşlarımızdan şehadetlerin yaşanması Levent yoldaşımızı derinden etkilemiştir. Gerçekleşen düşman saldırılarına cevap olmak ve şehitlerimizin intikamını almak için savaşın yoğun yaşandığı alanlara gitmek isteyen yoldaşımız bunun için kendisini gerillanın yeniden yapılandırılması çerçevesinde eğitmesi gerektiğini düşünmüştür. Bu temelde ilk olarak ağır silahlar eğitimi alan yoldaşımız, daha sonra sabotaj eğitimi alarak kendisini askeri anlamda uzmanlaştırmıştır. Sömürgeci Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na yönelik başlattığı işgal saldırılarına karşı en büyük hayali direniş mevzilerinde savaşan yoldaşlarının yanında olmak olan Levent yoldaşımız, bunun için ısrarcı olmuştur. Bu anlamda kendisini askeri olduğu kadar, ideolojik anlamda da derinleştirmiştir. Özellikle düşmanın özel savaş çerçevesinde geliştirdiği politikalara karşı son derece duyarlı olmuş, yoldaşlarını da bu temelde eğitmiştir. Düşmanın hiçbir saldırısının halkımızın zaferini engelleyemeyeceğine tüm varlığı ile inanan Levent yoldaşımız, bu yoğunlaşması ile birlikte mücadele ettiği yoldaşlarına da güç ve moral kaynağı olmuştur.

Büyük bir umut ve yaşam sevgisiyle geldiği Kurdistan dağlarını kendisine mekan yapan Levent yoldaşımız, dürüst ve Önderlik ideolojisine bağlı duruşu, mücadeledeki kararlılığı ve emekle yoğrulmuş yaşamı ile kutsal Kurdistan dağlarıyla bütünleşti. Yaşadığı anlam derinliği ile birlikte yaşadığı, çalışma yürüttüğü tüm yoldaşlarının yüreğinde yer edinen Levent yoldaşımız, her zaman mücadelemize öncülük edecek, yolumuzu aydınlatan meşale olacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz