HPG: 3 işgalci,2 mobesse kamera sistemi ve 1 dron imha edilmiştir

0
156

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“İşgalci Türk ordusu, hem Kurdistan Özgürlük Gerillası’na karşı uluslararası yasaları çiğneyip namertçe bir şekilde yasaklı bomba ve kimyasal silahlar kullanmakta, hem de ahlaktan yoksun bir biçimde riyakarca bunu inkar etmektedir. Savaş suçlusu AKP-MHP faşist rejimi ve ortakları ne kadar inkar etse de belgelenip kanıtlanmış olan savaş suçlarından ötürü muhakkak hesap vereceklerdir. İşgalci Türk ordusu tüm dünya kamuoyunu aldatmaya dönük açıklama yaparak yasaklı bomba ve kimyasal silah kullanmadığını söylese de, sadece 19 Ekim günü savaş tünellerine karşı 16 kez yasaklı bomba ve kimyasal kullanmıştır. Yasaklı bomba ve kimyasal silahların yanı sıra 15 kez savaş uçakları, 56 kez saldırı helikopterleri ve onlarca kez de tanklarla bombalanmıştır. Büyük bir irade ve yüksek inançla direnişini sürdüren Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın savaş mevzi-tünellerini yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla bombalamayı şu anda da halen sürdürmektedir.

Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemler sonucunda; 3 işgalci cezalandırılmış, aynı zamanda 2 mobesse kamera sistemi ve 1 dron imha edilmiştir.

Gerçekleştirilen eylemlerin ve yapılan saldırıların ayrıntıları şöyledir;

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

19 Ekim’de Saca Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.

19 Ekim saat 15:30’da Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Agir savaş mevzileri çevresine mobesse yerleştirmek isteyen işgalciler sabotaj taktiğiyle vurulmuştur. Bu eylemde 2 işgalci cezalandırılırken, 1 dron ve 1 mobesse kamera sistemi de imha edilmiştir.

Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde;                                    

17 Ekim saat 16:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce suikast taktiğiyle vurulmuş ve 1 işgalci cezalandırılmıştır.

19 Ekim saat 09:00’da işgalcilerin Girê Amediyê Direniş Alanı’na yerleştirdiği 1 mobesse kamera sistemi YJA Star hareketli timlerimizce imha edilmiştir.

19 Ekim saat 12:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.

İşgalci TC ordusunun yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar;

19 Ekim’de Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki Şehîd Pîrdoğan savaş mevzileri yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla 1 kez bombalanmıştır.

18 ve 19 Ekim’de Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Felat savaş mevzileri yasaklı bombalarla 9 kez, kimyasal silahlarla ise 4 kez bombalanmıştır.

19 Ekim’de işgalciler Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Agir savaş mevzileri kimyasal silahlarla 2 kez bombaladıktan sonra savaş mevzileri önünde plastik ve araba lastikleri yakarak çıkan zehirli dumanı savaş mevzilerine yönlendirmiştir.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

19 Ekim’de Metîna’nın Girê Çarçel, Golka, Serê Metîna alanları ve Gundê Beşîlî ile Gundê Şêlazê arazileri ve Çemço ile Sîda Direniş Alanları savaş uçaklarıyla 15 kez bombalanmıştır.

19 Ekim’de Saca, Kurojahro, Girê Hakkarî, Girê Cûdî ve Girê Amediyê Direniş Alanları saldırı helikopterleriyle 56 kez bombalanmıştır.

19 Ekim’de Çemço Direniş Alanı tanklarla onlarca kez bombalanmıştır.

19 Ekim’de işgalci Türk ordusunun Girê FM ve Şehîd Fedakar Direniş Alanları’ndaki işgal amaçlı yol yapım çalışmaları devam etmiştir. Aynı zamanda işgalciler Karker Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerini kepçe ve kırıcı kepçelerle yıkmaya çalışmıştır.

29 Ekim’de Çemço, Sîda, Girê Cûdî ve Girê FM Direniş Alanları üzerinde dron hareketliliği gözlenmiştir.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here