HPG 5 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı

0
259

Şehit düşen 5 gerillanın kimliklerini açıklayan HPG, “Ali, Reşit, Berxwedan, Canfeda ve Sîrwan yoldaşlarımız kutlu özgürlük direnişimizin öncülüğünü yaparak halkımızın özgürlük tarihindeki yerlerini aldılar” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

Büyük bedeller verilerek ve binlerce kahramanlık destanı yaratılarak günümüze kadar gelişen Kurdistan Özgürlük Mücadelesi günümüzde de tüm yoğun saldırılara rağmen özgürlük yürüyüşünü sürdürmektedir. Önder Apo ve kahraman şehitlerimizin öncülüğünde gelişen bu kutsal özgürlük yürüyüşü her geçen gün büyümekte ve yayılarak tüm insanlığa ulaşmaktadır. İşgalci Türk devleti öncülüğünde halklarımızın özgürlük mücadelesine yönelik geliştirilen saldırılar, şehit yoldaşlarımızın büyük fedakarlıkları ve fedai duruşları ile boşa çıkarılmaktadır. Sömürgeci Türk devletinin 2016 yılında Medya Savunma Alanları’na yönelik geliştirdiği saldırılara karşı bedenlerini siper eden ve son nefeslerine kadar savaşarak şehadete ulaşan Ali, Reşit, Berxwedan, Canfeda ve Sîrwan yoldaşlarımız kutlu özgürlük direnişimizin öncülüğünü yaparak halkımızın özgürlük tarihindeki yerlerini aldılar.

Başta halkımızın en yiğit evlatları olarak halkımızın özgürlüğü için öncülük görevini yerine getiren Ali, Reşit, Berxwedan, Canfeda ve Sîrwan yoldaşlarımızın değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Ali Şêr
Adı Soyadı: Hamdullah Aba
Doğum Yeri: Mêrdîn
Anne – Baba Adı: Ayşe – İbrahim
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2016 / Medya Savunma Alanları
Kod Adı: Reşit Cûdî
Adı Soyadı: Rıdvan Bayar
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Fatma – Metin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2016 / Medya Savunma Alanları
Kod Adı: Berxwedan Amed
Adı Soyadı: Fırat Can Arslan
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Yıldız – Edip
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2016 / Medya Savunma Alanları
Kod Adı: Canfeda Bismil
Adı Soyadı: Ferhat Saruhan
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Kader – Askeri
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2016 / Medya Savunma Alanları
Kod Adı: Sîrwan Dalaho
Adı Soyadı: Ferşad Heyderi
Doğum Yeri: Kirmanşah
Anne – Baba Adı: Murevet – Cihangîr
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2016 / Medya Savunma Alanları

ALİ ŞÊR

Ali yoldaşımız yurtseverliğiyle bilinen Mêrdîn’in Çiyayê Mazî ilçesinde dünyaya gelmiştir. Mêrdîn halkının derin yurtseverlik duyguları ve ülke sevgisiyle büyüyen Ali yoldaşımız hem halk hem de ülke gerçekliğini çocuk yaşından itibaren tanımıştır. Özellikle Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın etkisinin büyük olduğu bir ortamda büyümüş olması, Ali yoldaşımızın gerillaya sempati duymasına neden olmuştur. Bir Kürt genci olarak arayış içerisine girmiş, toplumsal sorunlara kafasını yormuş ve Adıyaman’da üniversite kazanarak iktisat bölümünü okumuştur. Sistem okullarında okurken anadili Kürtçe’de okuyamaması ve her sabah Kürt gençlerine and okutularak varlığının Türk’ün varlığına armağan edilmesi Ali yoldaşımızda çelişkilere yol açmıştır. Burada Kürt halkının kimliği ve varlığı hakkındaki çelişkileri daha da derinleşmiş, aktif mücadele etmenin gerekliliğine inanmıştır. Bu temelde devrimci gençlik çalışmalarına dahil olmuş, serhildan hareketinde yer almış ve Türk devlet okullarında okumaya son vererek Apocu bir genç olarak üzerine düşen tarihi sorumlulukları yerine getirmiştir. Amcasının oğlu olan Cîgerxwin yoldaşımızın 2013 yılındaki şehadeti Ali yoldaşımızı derinden etkilemiştir. Mücadelesini daha da büyütmesi gerektiğine inanan Ali yoldaşımız 2014 yılında Rojava Özgürlük Devrimi’nin gerçekleştiği gün olan 19 Temmuz tarihinde gerilla saflarına katılarak çok anlamlı bir başlangıç yapmıştır. Önder Apo’nun dünya halklarının özgür sesi olduğu hakikatini bilince çıkarmış, Önder Apo’nun özgürlüğünün tüm ezilen halkların ve Kürdistan halkının özgürlüğü olduğunu görmüştür. Tüm toplumsal sorunların Apocu ideolojiye duyulan inançla, bu felsefeyi bilince çıkarmakla ve vicdanlı bir şekilde gerekli çabayı sergilemekle çözülebileceğine inanmıştır. Gerilla yaşamının bizzat bunun somutlaşması olduğunu ifade etmiş, gerillaya katıldığında yaşama gözlerini yeni açmış bir çocuk gibi nefes alarak sevinmiştir. Tüm Kürdistan gençlerinin düşman gerçekliğini görmesini, Önderlik etrafında kenetlenmesini, tüm dünya halklarının ve kültürlerinin özgürlüğü için mücadele etmesini istemiştir. Alî yoldaşımız Avaşîn alanında gerillacılığa başlamış, ilk temel yaşam derslerini burada almış ve günbegün pratik faaliyet yürüterek kendisini eğitmiştir. Tez zamanda tecrübeli bir gerilla olan Ali yoldaşımız yer aldığı her çalışmayı başarıyla yerine getirmiştir. Şehit olduğu güne kadar da özgür yaşam aşkından, gençlik coşkusundan, düşmana duyduğu öfkeden ve zafere olan inançtan hiç taviz vermemiştir. Duruşu, mücadelesi ve katılımıyla örnek bir Apocu militan olarak şehitler kervanına katılmıştır.

REŞİT CÛDÎ

Reşit yoldaşımız Silopiya’da yurtsever bir ailede dünyaya gelmiş ve Botan’ın direnişçi kültürü ile büyümüştür. Yurtsever ve mücadelede aktif yer alan bir çevreden olmasından kaynaklı daha genç yaşta yurtsever bir bilince sahip olmuştur. Soykırımcı Türk devletinin özelde Kürt gençliğine uyguladığı asimilasyon ve mücadeleden uzaklaştırma politikalarını erkenden fark etmiş ve soykırım siyasetine karşı durmak için 2014 yılında gerilla saflarına katılmıştır. Özgür dağlara büyük bir coşkuyla adım atmış ve temel parti eğitimlerinde ciddi bir başarının sahibi olmuştur. Aldığı eğitimlerle kendi tarihini dolayısıyla kendisini tanımaya başlamıştır. Yine yetkin bir gerilla olabilmek için askeri eğitimlerine büyük önem vermiş, Apocu bir militan olarak öncülük rolünü askeri sanatta derinleşerek oynayabileceğinin bilincinde olmuştur. Efsanevi komutanımız Reşit Serdar yoldaşımızın mücadele tarzı ve devrimci yaşamı her zaman dikkatini çekmiş, aynı mücadele tarzına ulaşmak için büyük bir çaba içerisinde olmuştur. Kısa sürede kendisinde büyük bir değişim yaratarak ve sürekli profesyonel gerilla taktikleri üzerine yoğunlaşmıştır. Gençliğin verdiği enerjiyle Zagrosların en zorlu bölgelerinde pratik çalışmalara katılmış ve ateşte bilenen demir misali kısa sürede yetkin bir gerilla olmayı bilmiştir. Reşit Serdarların mekanı Zagroslarda genç bir savaşçı olarak yer alan Reşit yoldaşımız şehit yoldaşlarının anılarına bağlı kalmanın ve onların hayallerini gerçekleştirmenin arayış ve çabasında olmuştur. Sömürgeci Türk devletinin özgürlük gerillası şahsında halkımıza dayattığı soykırım politikalarını parçalamak ve halkımızı hakkettiği özgürlüğüne kavuşturmak için eşsiz bir emek harcayarak, tarihi görevini yerine getirmiştir. Reşit yoldaşımız gerilla yürüyüşünde ismine yaraşır bir direniş ile tüm yoldaşları için örnek olmuştur. Reşit yoldaşımızın mücadele azmi ve direniş cephesindeki emsalsiz emeği biz yoldaşları için zafere ulaşma talimatıdır.

BERXWEDAN AMED

Kurdistan’da yurtseverliğin ve serhildanın merkezi olan Amed, bu özelliğini geçmişten beri korumuş ve günümüze kadar ulaştırarak zirveye taşımıştır. Amed halkımız büyük bir inançla bağlı olduğu Kurdistan Özgürlük Hareketi’ne de birçok yiğit evladını dahil etmiştir. Berxwedan yoldaşımız da Amed’de yurtsever bir ailede doğup, büyümüştür. Düşmanın Kürt halkı üzerinde yürüttüğü soykırım, asimilasyon, imha ve inkar politikalarına karşı sürekli mücadele içinde olmuştur. Sistem okullarında okumak zorunda kalan Berxwedan yoldaşımız, düşmanın kirli politikalarına karşı boyun eğmediği için devlet tarafından okuldan atılmıştır. Bunun üzerine mücadelede daha da aktifleşen Berxwedan yoldaşımız, gençlik çalışmalarında yer almıştır. Düşmanın halkımız üzerindeki baskı ve katliamlarının devam etmesi Berxwedan yoldaşımızda büyük bir öfkeye sebep olmuştur. En son düşmanın zırhlı araçla en yakın arkadaşını ezmesi ve bunun sonucunda şehit olması Berxwedan yoldaşımızda intikam alma isteği daha da artmıştır. Düşmana karşı daha etkili bir mücadele etmek ve şehit edilen yakın arkadaşı şahsında tüm şehitlerimizin intikamını almasının yegane yolunun ancak PKK’ye katılmak ile olacağına inanan Berxwedan yoldaşımız yüzünü Kurdistan dağlarına çevirmiştir. Kürdistan dağlarında kısa bir süre içinde büyük bir gelişme sağlayan Berxwedan yoldaşımız Önder APO felsefesinde kendini derinleştirmiştir. Her anı intikam alma duygusuyla yaşayan yoldaşımız hem ideolojik hem de askeri yönden epey bir mesafe kat etmiştir. Durmak bilmeyen bir enerjisi olan yoldaşımız her anını kendini eğiterek geçirmiş ve bunu pratikteki çalışmalarına da yansıtmıştır. Avaşîn’de geliştirilen birçok eyleme katılarak düşmana olan öfkesini eylemlerdeki başarısı ile göstermiştir. Bu anlamıyla tüm Kurdistan gençliğine örnek olmuş, düşmana karşı duyulan intikam ve öç alma duygusunun bir intikam hareketi olan PKK ile vücut bulacağını ispatlamıştır. Güçlü bir katılımın sahibi olan Berxwedan yoldaşımız her zaman tüm yoldaşlarının örnek alacağı duruşuyla örnek bir Apocu militan olmuş ve şehitler kervanına katılarak ölümsüzleşmiştir.

çalışmalarına da yansıtmıştır. Avaşîn’de geliştirilen birçok eyleme katılarak düşmana olan öfkesini eylemlerdeki başarısı ile göstermiştir. Bu anlamıyla tüm Kurdistan gençliğine örnek olmuş, düşmana karşı duyulan intikam ve öç alma duygusunun bir intikam hareketi olan PKK ile vücut bulacağını ispatlamıştır. Güçlü bir katılımın sahibi olan Berxwedan yoldaşımız her zaman tüm yoldaşlarının örnek alacağı duruşuyla örnek bir Apocu militan olmuş ve şehitler kervanına katılarak ölümsüzleşmiştir.

CANFEDA BİSMİL

Canfeda yoldaşımız Kürdistan’ın başkenti Amed şehrinin yurtsever Bismil ilçesinde dünyaya gelmiştir. Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni yakından tanıyan, onlarca şehidi olan, büyük bedeller veren yurtsever bir aile ortamında büyümüştür. Çocukluğundan itibaren sömürgeci düşman gerçeğini ve halkımızın verdiği özgürlük savaşını yakından tanıyan Canfeda yoldaşımız, soykırımcı TC rejimine karşı büyük bir kin ve öfke duyarak büyümüştür. Genç yaşa erişip kendisini tanıyınca arayış içerisine girmiş ve Apocu gençlik çalışmalarında yer almıştır. Delidolu bir Kürt genci olarak dur durak bilmemiş, her yerde aktif bir şekilde çalışmasını yürütmüştür. Canfeda yoldaşımızın ailesinden bazı yoldaşlarımızın zindanlarda tutsak olması kendisini oldukça etkilemiş ve mücadelesini daha da büyütmesi inancını pekiştirmiştir. Soykırımcı TC devletinin Kürt halkını inkar ve imha etmekten başka bir siyasete yönelmeyeceğini iyi bildiği için büyük bir karar vererek 2015 yılında gerilla saflarına katılmıştır. Doğduğu topraklarda gerillaya katılan Canfeda yoldaşımız, daha sonra Medya Savunma Alanları’na geçmiştir. Burada yeni savaşçı eğitimini alıp pratiğe başlamıştır. Çetin koşullarıyla bilinen Cîlo alanında bizzat savaş pratiği içerisinde kendisini eğitip yetkin bir gerilla olmuştur. Dağ yaşamına tutkuyla bağlanmış, PKK yoldaşlığına hayran kalmış ve yoldaşlık payesi yüksek bir Apocu olmayı esas almıştır. Apocu ideoloji temelinde fikrini, üslubunu ve bir bütünen duruşunu değiştirme temelinde kendisini yeniden yaratmaya çalışarak örnek bir Kürt genci olmuştur. Cilo eyaletinde Önderlik çizgisinde devrim görevlerini yerine getirmeye çalışırken şehadete ulaşarak ölümsüzler kervanına katılmıştır.

SÎRWAN DALAHO

Rojhilatê Kurdistan tarih boyunca her daim kendi kimliğinde, dilinde ve değerlerinde ısrar ederek bunun için mücadele eden bir bölge olmuştur. Birçok sömürgeci gücün saldırısına, işgaline, zulmüne ve sömürüsüne maruz kalması Rojhilat halkımıza asla geri adım attırmamış ve Kürtlüğünde ısrar etmiştir. Qazî Muhammed’den Qasimlolara, ölümsüz komutanımız Simko Serhildan’dan onun takipçisi olan yüzlerce kahraman şehidimize kadar bu direniş geleneğini bağrından çıkardığı yiğitler sayesinde sürdürmüştür. Özellikle Uluslararası Komplo sürecinde Önder Apo’yu ve Kurdistan Özgürlük Hareketi’ni sahiplenme sürecinde fedaice serhildanlar geliştiren Rojhilat halkımız tüm işgalcileri durduran bir tepkiyi ortaya koymuştur. Yüzlerce Rojhilat’lı genç Kürdistan dağlarına ve PKK saflarına akın ederek bu alçakça komplonun hesabını sormayı esas almıştır. Bu onurlu duruş Rojhilat gençlerinde bir gelenek halini almış ve devrim saflarına sürekli olarak katılmışlardır. Bu geleneğin takipçilerinden biri de Sîrwan yoldaşımız olmuştur. Sîrwan yoldaşımız Rojhilatê Kurdistan’ın Kirmanşah şehrinde dünyaya gelmiştir. Rojhilat halkının toplumsal değerlere ve yurtseverliğe olan bağlılığı Sîrwan yoldaşımızın bilincini ve kişiliğini şekillendirmiştir. Yüreği sömürgecilerden intikam almanın hırsıyla dolu olan Sîrwan yoldaşımız, Kürt halkına reva görülen zulümlerin hiçbirini unutmamış, intikamını almanın arayışında olmuştur. Bu bilinç ve duygularla Kurdistan dağlarının yolunu tutan Sîrwan yoldaşımız, gerilla saflarına katılmıştır. Dağlı bir Kürt olduğu için Kürdistan dağlarıyla ve PKK yaşamıyla bütünleşmekte zorlanmamıştır. Apocu ideolojide ve gerillacılıkta yetkinleşmeyi esas alarak üzerine düşen dönem görevlerini başarıyla yerine getirmiştir. Zap bölgesinde görevi başındayken operasyona çıkan işgalci güçlerle yiğitçe savaşarak şehitler kervanına katılmıştır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here