HPG 6 aylık savaş bilançosunu açıkladı

0
322

HPG 6 aylık savaş bilançosunu açıkladı. Buna göre 2256 eylemde, 2346 işgalci cezalandırıldı. 10 helikopter, 2 tank ve çok sayıda araç imha edildi, birçok silaha da el konuldu. Çatışmalarda 153 gerilla şehit düştü.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Bazên Zagrosê ve Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamleleri kapsamında 14 Nisan ile 14 Ekim tarihleri arasındaki 6 aylık savaş bilançosunu açıkladı.

HPG açıklamasında şunlar belirtildi:

“Sömürgeci soykırımcı Türk devletinin Zap, Avaşîn ve Metîna eyaletlerini hedefleyerek başlattığı Başûrê Kurdistan’ı işgal harekatı altıncı ayını doldurmuştur. Kurdistan Özgürlük Gerillası, işgal saldırılarının başladığı ilk andan itibaren işgalcilerin adım attığı her karış Kurdistan toprağını Direniş Alanı’na çevirerek işgalcilere ağır darbeler vurmuştur.

Bugün Kurdistan sınırlarını aşarak bütün ezilen halkların, kadınların ve gençlerin özgürlük umudu haline gelen Kurdistan Özgürlük Mücadelesi, aynı zamanda sömürgeci-egemen güçlerin de korkulu rüyası olmuştur. Ezilenlerin yeniden dirilen umutları Kurdistan’da ve Kurdistan Özgürlük Gerillası somutunda yok edilmek istenmektedir. Hiçbir hukukta yeri olmayan, en vahşi ve alçakça yöntemler kullanılarak yapılan işgal saldırıları karşısında güçlerimiz, özgürlük tutkusu ve emsalsiz Apocu iradeyle karşı koyarak soykırımcı sömürgecilere cevap vermesini bilmiştir. Gelişen altı aylık yoğun savaş süreci bir kez daha dost-düşman herkese Apocu çizgide savaşan Kurdistan gerillasının yenilmezliğini göstermiştir. Kendisini Apocu felsefeyle donatan özgürlük gerillası, Kürt halkının ve demokrasi güçlerinin kazanımlarının savunucusu konumunda olduğunu bilerek bu tarihi görevin gerekliliklerini çekinmeden yerine getirmektedir.  Bu temelde güçlerimiz en zor koşullarda ve en kıt imkanlarla tarihte eşi görülmemiş görkemli bir direniş sergilemektedir. Yoldaşlarımız, Apocu ideolojiden beslenen ve bitmek tükenmek bilmeyen enerjileriyle her yerde işgalcilere en beklemediği anda en sert darbeleri vurmuştur. Kurdistan Özgürlük Gerillası Devrimci Halk Savaşı Stratejisi temelinde yaratıcı bir biçimde geliştirdiği yeni dönem taktiği olarak tünel-mevzi savaşı taktiğinin ve araziyi ustaca kullanan uzman tim savaş tarzının zafer çizgisindeki uygulayıcısı olmuştur.

Bakur’dan Başûr’a kadar her alanda yetkince savaşan özgürlük gerillası, ölümsüz fedai komutanlarımız Sara Tolhildan Goyî ve Rûken Zelal yoldaşlarımızın gösterdiği zafer yolunda tereddütsüz bir şekilde yürüyerek, hiçbir gücün özgürlük yürüyüşümüzü durduramayacağını bir kez daha kanıtlamıştır. Düşmanın hemen her gün “Bakur’da gerillayı bitirdik, adım atamayacak hale geldiler’’ diyerek ürettiği yalanlarını büyük emek, çaba, irade, inanç ve taktiksel zekayla boşa çıkaran yoldaşlarımız, Bakur alanında bulduğu her fırsatta düşmana darbe vurmayı başarmıştır. Bakur gerillası düşmanın her türlü özel ve psikolojik savaş yöntemlerine, istihbarat ve tekniğine rağmen, büyük bir iradeyle direnerek düşmanı boşa çıkarmıştır. Amed eyaletinde büyük bir kahramanlıkla direnen YJA Star komutanları Dicle, Diren ve Adar yoldaşların sergilediği direniş ruhu, Amed’de gerillanın ne kadar köklü ve yenilmez olduğunu ortaya koymuştur. Cudî direnişinde olduğu gibi, Besta’da da Dijwar ve Yusuf yoldaşların kahramanca direnişi, Botan direniş geleneğinin bugün de çok güçlü bir biçimde temsil edildiğini ortaya koymaktadır. Aso Diren ve Evîn Rêber yoldaşların Gever’deki kahramanca duruşu, Kürt kadının bu dönemdeki direnişçi karakterini perçinlemiştir. Yine Mêrdîn Omerya’da Türk soykırımcı sömürgeciliğinin bütün tekniğine ve ordu gücüne karşı 3 gün boyunca destansı bir biçimde direnen Xebat ve Zana yoldaşların sergilediği kahramanlık direnişi düşmanı çaresiz bırakmış, düşman bu 2 yoldaşımızı tasfiye edememiş, cephaneleri biten yoldaşlarımız, devrimci onurlarını Apocu geleneğe uygun biçimde koruyup fedaice kendi şehadetlerini gerçekleştirerek düşmana gereken cevabı vermişlerdir. Tüm imkanlarını, yer ve hava istihbarat araçlarını kullanarak Kurdistan Özgürlük Gerillası’na üstünlük sağlamak isteyen işgalci Türk ordusunun bu amacının, demokratik modernite gerillacılığının uygulanması halinde her yerde boşa çıkarabileceği görülmüştür. Yeni dönem gerilla tarz ve taktiğinin ustaca pratikleşmesi, düşmana büyük darbeler vurulabileceğinin en somut kanıtı bu yakın pratik dönemde Botan, Amed ve Mêrdîn’de sergilenen pratiklerle ortaya konulmuştur.

2476 KEZ YASAKLI BOMBA VE KİMYASAL SİLAH SALDIRISI

14 Nisan 2022 gününden itibaren Zap, Avaşîn ve Metîna alanlarına yönelik olarak gelişen işgal saldırısı başladığından bu yana yüksek cesaret ve fedakarlıkla savaşan yoldaşlarımızın direnişi karşısında amacına ulaşmayan ve ağır darbeler alan işgalci Türk ordusu Direniş Alanları’na savaş uçakları, saldırı helikopterleri, obüs, havan, tank ve toplarla on binlerce kez saldırmıştır. Bu dönemde KDP’nin etkin desteğini alan, aynı zamanda Kuzey Kurdistan’dan ve Suriye’den devşirdiği korucu-çete kesimlerini de savaşta aktif kullanan Türk ordusu, elinde bulunan tüm savaş tekniği ile NATO’nun sunduğu savaş imkanlarını ve silahlarını seferber edip on binlerce kez saldırmasına rağmen, yoldaşlarımızın tarihi direnişi karşısında yine de istediği sonucu alamamıştır. Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın direnişi karşısında büyük bir tıkanma yaşayan savaş suçlusu Türk devleti, tüm dünyanın gözleri önünde uluslararası düzeyde yasaklanmış bomba ve kimyasal silahlarla Direniş Alanları’na saldırmıştır. Güçlerimiz sıcak savaş ortamında ve en kıt imkanlarla, bu savaş suçlarını belgeleyip tüm kamuoyunun bilgisine sunmasına rağmen uluslararası kamuoyunda herhangi caydırıcı bir tepki gelişmediğini gören TC ordusu, bundan cesaret alarak savaş hukukuna ve insanlık ahlakına hiçbir şekilde sığmayan korkakça, alçakça ve namertçe saldırılarını gün geçtikçe arttırmıştır. İşgal saldırılarının başladığı günden bu yana geçen 6 aylık süreçte Direniş Alanları’nda savaş tünel ve mevziilerine karşı 2476 kez yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla saldırılarak savaş suçu işlenmiştir.

2256 EYLEMDE, 2346 İŞGALCİ CEZALANDIRILDI

Tüm bu saldırılara rağmen Kurdistan Özgürlük Gerillası Apocu fedai ruh ve yüksek cesaretle pusu, sızma, baskın, sabotaj, suikast, ağır silah, çatışma-darbeleme, koordineli gerilla, hava savunma kuvvetleri ve devrimci operasyon tarzında çok çeşitli taktiklerle 2256 eylem gerçekleştirmiştir. Bu eylemlerde yeni dönem gerilla tarz ve taktikleri demokratik modernite gerillacılığı temelinde ustaca pratikleştirilmiş, düşmanın tekniğine dayalı saldırılarını önemli oranda boşa çıkararak 2346 işgalciyi cezalandırmıştır. Türk devletinin savaş kurmaylığı ve özel savaş medyası sahte senaryo ve yalanlar temelinde Türkiye halklarını ve dünya kamuoyunu aldatmaya dönük yoğun çabalar sergilemektedir. Ancak kıt olanaklarına rağmen kısmi bir biçimde gerillanın kayıt altına alıp kamuoyuna sunduğu kimi eylem görüntüleri, Türk özel savaşının yalana dayalı gerçeğini gözler önüne sermiştir.

153 GERİLLA ŞEHADETE ULAŞTI

Savaş suçlusu Türk devletinin işgal saldırılarının ve dolayısıyla Kürt halkı üzerindeki soykırım planlarının başarıya ulaşmasını engellemek, çok büyük bir fedai ruh ve özveri sayesinde olmuştur.  Bu direniş aynı zamanda bölgede bir faşizm dalgasını geliştirmek isteyen AKP-MHP rejimi karşısında bölge halkları adına bir demokrasi ve özgürlük duruşu olmuştur. Tamamen hava gücüne ve her türlü gelişmiş teknolojiye dayanan soykırımcı sömürgeci Türk devletinin bu saldırısına karşı koymak, ancak özgürlüğe duyulan büyük aşk, şehitler çizgisinde zafere kilitlenme ve Apocu ideolojinin yarattığı sarsılmaz inançla mümkün olmuştur. 6 aylık savaş sürecinde 153 yoldaşımız tarihin en görkemli direnişinde emsalsiz bir performans sergilemiş, düşmana tarihin en ağır kayıplarını verdirmiş ve şehadete ulaşmıştır. Nurî, Mizgîn, Rohat, Şaristan, Mahir, Bager, Avzem, Doğan, Nalin, Güven, Zamanî, Ronahî, Helbest, Fedaî, Siyabend, Berfîn ve Mardin yoldaşlarımız öncülüğünde kahramanlık destanı yaratan tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle bir kez daha anıyoruz. Şehitler çizgisi temelinde direnişi daha da büyüteceğimizin ve aziz şehitlerimizin anılarını zaferle taçlandıracağımızın sözünü veriyoruz.

6 AYLIK SAVAŞ BİLANÇOSU

14 Nisan–14 Ekim tarihleri arasındaki altı aylık savaş bilançosu şu şekildedir:

Güçlerimiz tarafından gerçekleştirilen eylemler;

– Pusu, sızma, baskın, sabotaj, suikast, ağır silah, çatışma-darbeleme, koordineli gerilla, hava savunma kuvvetleri ve devrimci operasyon tarzında çok çeşitli taktiklerle 2256 eylem gerçekleştirilmiştir.

Güçlerimiz tarafından gerçekleştirilen eylemler sonucunda;

– 12’si kontra, 17’si rütbeli asker olmak üzere toplam 2346 işgalci cezalandırılmıştır.

– 310 İşgalci yaralanmıştır.

Güçlerimizin tespit edebildiği kadarıyla başta Direniş Alanları olmak üzere Medya Savunma Alanları;

– 3491 kez savaş uçaklarıyla bombalanmıştır.

– 4197 kez saldırı helikopteriyle bombalanmıştır.

– Güçlerimizin savaş tünelleri ve mevzileri 2476 kez uluslararası düzeyde yasaklanmış bombalar (fosfor bombası, termobarik bomba, taktik nükleer bomba) ve kimyasal silahlarla bombalanmıştır.

Güçlerimiz tarafından el konulan silah ve askeri malzemeler;

– 10 MPT-55 Piyade Tüfeği

– 4 AK-47 Piyade Tüfeği

– 3 G-3 Piyade Tüfeği

– 3 Bombaatar Silahı

– 2 M-16 Piyade Tüfeği

– 2 HK-416 Piyade Tüfeği

– 1 BKC Silahı

– 1 B-7 Roketatar Silahı

– 1 MPT-66 Piyade Tüfeği

– 4 Tabanca

– 4 Bombaatar Mermisi

– 848 M-16 ve BKC mermisi

– 18 El Bombası ve Çok Sayıda Sis Bombası

– 4 Saldırı (Çelik) Yeleği

– 4 Çelik Kalkan

– 2 Rext

– 9 Şarjör

– 7 Gece/Gündüz Dürbünü

– 3 Termal Dürbün

– 3 Lazer Noktalayıcı

– 2 Kızılötesi Silah Aparatı

– 1 Termal Kamera

– 1 Lazerli Dürbün

– 4 Mobesse Kamera Sistemi

– 3 Kafa Kamerası

– 1 Taşınabilir Radar Sistemi

– 24 Kg Patlayıcı

– 4 Mayın

– 1 Mayın Patlatma Cihazı

– 1 Mayın Dedektörü

– 6 Cep Telefonu

– 3 Telsiz

– 1 Güneş Enerjisi Paneli

– 1 Pusula

– 4 Bıçak (Kasatura)

– 6 Askeri Çanta

– 2 Askeri Şapka

– 2 Kask

– 9 El Feneri

– 2 UPS Enerji Dönüştürücüsü

– 1 Enerji Kaynağı

– 2 Korteks, TNT, C3

– Mobesse Kamera Sistemi Parçaları

Güçlerimiz tarafından imha edilen askeri malzeme ve araçlar;

– 7 Skorsky Helikopteri

– 3 Saldırı Helikopteri

– 2 Tank

– 17 Zırhlı – Askeri Araç

– 4 Kepçe Aracı

– 57 Mobesse Kamera Sistemi

– 49 Dron

– 7 Radar

– 5 Termal Kamera

– 2 Teleskop

– 3 Sinyal Karıştırıcı (Jammer) Cihazı

– 3 Hareket Sensörü

– 2 Ses Dinleme Cihazı

– 1 Fotokapan

– 1 Konteynır

– 91 Mevzi

– 24 Askeri Çadır

– 1 Kamelya

– 1 Kimyasal Gaz Aktarım Sistemi

– 1 Cephanelik

– 5 A4 Silahı

– 2 BKC Silahı

– 120 Kg Patlayıcı

– 7 Patlayıcı Düzeneği

– 1 A-4 Mevzi

– 2 Kimyasal Silah Düzeneği

– 2 Aspiratör

– 1 Bomba Atar

Güçlerimiz tarafından darbelenen askeri araçlar;

– 43 Skorsky Helikopteri

– 32 Saldırı Helikopteri

– 18 Mevzi

– 12 Dron

– 9 Kepçe

– 4 Zırhlı Askeri Araç

– 3 Askeri Çadır”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz