HPG: 8 eylemde 9 işgalci Türk askeri cezalandırıldı, 2 mevzi de imha edildi

0
169

HPG Basın İrtibat Merkezi’nin yaşanan savaşa ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın işgal harekatı karşısında fedai ruhla geliştirilen tarihi direnişimizi kıramayan savaş suçlusu TC ordusu, her türlü kirli savaş yöntemini kullanmasına rağmen özgürlük gerillamız karşısında sonuç alamamaktadır. Savaş mevzilerinde fedaice savaşan ve Kurdistan’ın engin coğrafyasını başarılı bir şekilde kullanan hareketli timlerimiz, sömürgeci Türk ordusuna ağır darbeler vurmaktadır. Güçlerimizin gerçekleştirdiği 8 eylem sonucunda en az 9 işgalci cezalandırılmış, 2 mevzi imha edilmiştir. İşgalci Türk ordusu ise Direniş Alanları’nı; 6 kez yasaklı bomba ve kimyasal silahlar, 13 kez savaş uçakları, onlarca kez de obüs, tank ve ağır silahlarla bombalayarak yürüttüğü kirli savaşı devam ettirerek bir kez saha savaş suçu işlemiştir.

Gerçekleştirilen eylemlerin ve yapılan saldırıların ayrıntıları şöyledir;

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

8 Ekim saat 07:00’da Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Felat savaş mevzilerinin çevresine mobesse kamera sistemi yerleştirmek isteyen işgalciler, güçlerimiz tarafından hedeflenmiştir. Gerçekleştirilen müdahalenin ardından işgalciler geri çekilmek zorunda kalmıştır. Saat 16:00’da hareket halindeki işgalciler tekrar hedeflenerek darbelenmiştir.

8 Ekim günü Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Felat savaş mevzileri girişlerinde lastik yakarak zehirli dumanları savaş mevzilerine yönlendirmek isteyen işgalciler, güçlerimizce hedeflenerek vurulmuştur. Müdahalenin ardından işgalciler lastikleri yakamadan bir kademe geri çekilmiştir.

8 Ekim saat 06:30’da Çemço Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.

8 Ekim saat 13:50’de Çemço Direniş Alanı’ndaki Şehîd Botan savaş mevzilerine doğru ilerlemek isteyen işgalciler sabotaj taktiğiyle vurularak darbelenmiştir.

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Xakurkê bölgesinde;

6 Ekim saat 16:00’da Xakurkê’deki Girê Şehîd Axîn Direniş Alanı’ında hareket halinde olan işgalciler sabotaj taktiğiyle etkili bir şekilde vurulmuş ve 3 işgalci cezalandırılmıştır. Eylem ardından dağılarak bir mevziye yerleşen işgalciler tekrar sabotaj taktiğiyle hedeflenerek vurulmuş ve 3 işgalci daha cezalandırılmıştır. Hareketli timlerimizin gerçekleştirdiği bu eylemler sonucunda toplam 6 işgalci cezalandırılmış, 1 mevzi imha edilmiştir.

8 Ekim saat 09:00’da Xakurkê’deki Girê Şehîd Derwêş Direniş Alanı’nda bulunan işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurulmuştur. Bu eylemde 3 işgalci cezalandırılmış ve 1 mevzi imha edilmiştir.

İşgalci TC ordusunun yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar;

8 Ekim’de Çemço Direniş Alanı’ndaki Şehîd Aryen, Şehîd Serxwebûn ve Şehîd Bahoz savaş mevzileri ile Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Felat savaş mevzileri yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla 6 kez bombalanmıştır.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

7 ve 8 Ekim’de Metîna’daki Girê Ortê, Golka, Serê Metîna, Şelazê alanları ile Bêşilê köyü arazisi ve Xakurkê’ye bağlı Geliyê 44’an alanı 13 kez savaş uçaklarıyla bombalanmıştır.

8 Ekim’de Metîna’daki Girê Ortê alanı ile Girê FM, Gundê Fila ve Çemço Direniş Alanları ile Xakurkê’deki Geliyê Lolan alanı obüs, tank ve ağır silahlarla onlarca kez bombalanmıştır.

8 Ekim’de Saca ve Sîda Direniş Alanları üzerinde dron hareketliliği gözlenmiştir.

İşgalci TC ordusu Karker Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerini kepçe ve kırıcı kepçelerle yıkmaya çalışmaktadır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz