HPG, Amed’de şehit düşen üç gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı

0
218
ANF Images

HPG Basın ve İrtibat Merkezi Amed’de şehit düşen üç gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“17 Mayıs 2021 günü Amed-Pasûr’a bağlı Dorşîn alanında görevleri başında bulunan Agît ve Sefkan yoldaşlarımız ile alanda operasyon başlatan işgalci TC ordusu arasında çatışma yaşanmıştır. Yaşanan bu çatışmada birçok düşman askeri cezalandırılırken Agît yoldaşımız son nefesine kadar Apocu fedai bir tarzla savaşarak şehadete ulaşmıştır. Bu çatışmalarda Sefkan yoldaşımız da ağır yaralı bir şekilde düşmana esir düşmüştür.

Agît yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Agît Cudî
Adı Soyadı: İbrahim Akdoğmuş
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Saliha – Şakir
Şehadet Tarihi ve Yeri: 17 Mayıs 2021 / Amed

Agît yoldaşımız Amed’in; yurtseverliği, Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde verdiği bedeller ile bilinen ve bu yönleriyle Partimiz tarihimize damgasını vuran Lice ilçesinde yurtsever bir ailede doğmuştur. İçerisinde büyüdüğü ortamın yurtsever ve devrimci özellikleri nedeniyle Agît yoldaşımız Partimiz PKK’yi küçük yaşlarından itibaren tanımıştır. Yine büyüklerinden düşmanın 90’lı yıllardan itibaren başta Lice olmak üzere Kürdistan’ın bir çok ilini, ilçesini ve köyünü yakmasını ve halkımıza karşı soykırım politikalarını uygulamasını öğrenmesi, bilince çıkarması onda düşmana karşı muazzam bir öfkenin birikmesine neden olmuştur. Agît yoldaşımız bu öfkesini düşmana karşı bilinçli bir mücadeleye kanalize etmek için küçük yaşlarından itibaren hayalini kurduğu gerilla saflarına katılma kararı almıştır.

Düşmanın halkımıza ve gerilla güçlerimize karşı yoğun saldırılarının olduğu 2011 yılında düşmandan yaptığı katliamların hesabını sormak için gerilla saflarına katılan Agît yoldaşımız gerilla mücadelesini pratik mücadele içerisinde öğrenerek kısa sürede büyük gelişim göstermiştir. Alanda bulunan yoldaşlarından edindiği tecrübeleri keskin zekasıyla hemen pratiğe geçirerek özellikle askeri anlamda önemli bir birikimin sahibi olmuştur. 2011-2012 süreçlerinde Amed bölgesinde düşmana ağır darbelerin vurulduğu ve düşmanın adeta bozguna uğratıldığı birçok eyleme katılan Agît yoldaşımız büyük bir cesaretle düşmanın üzerine gitmiş ve işgalci TC askerlerinin üzerinden silah kaldırmıştır. Cesareti ve düşmana karşı olan öfkesi ile savaş alanında büyük bir başarı kazanması nedeniyle genç yaşında komutanlaşarak, önemli sorumluluklar üstlenmiştir. Yaşam içerisindeki mütevazi ve fedakar özellikleriyle tüm yoldaşlarının sevgisini ve saygısını kazanan Agît yoldaşımız 3 yıl boyunca Amed alanında kalarak önemli askeri tecrübeler edinmiştir. Yürüttüğü başarılı pratik mücadele sonrasında büyük bir komutan olarak gelecek vadeden Agît yoldaşımız partimizin merkezine çekilerek ideolojik ve askeri eğitim süreçlerinden geçmiştir. Bu eğitim süreçlerine kendisini doğru bir şekilde ele alarak sistemin üzerinden yarattığı olumsuz yönleri bir bir atarak örnek bir Demokratik Modernite Gerilla’sı olmasını başarmıştır. Eğitim süreçlerinden sonra, askeri ve ideolojik olarak iyice yetkinleşen Agît yoldaşımız bu tecrübelerini yoldaşlarıyla da paylaşarak, yoldaşlık görevlerini yerine getirmesini bilmiştir. Yine örgüt içerisinde birçok kritik görevde bulunan Agît yoldaşımız sürekli ilk gerillacılık yaptığı Amed alanına gitme istemi içerisinde olmuştur. Bu isteğini 2017 yılında gerçekleştirmiş, doğduğu ve ilk gerillacılık faaliyetlerini yürüttüğü Amed’e tekrardan dönmüştür. 4 yıl boyunca büyük bir irade ve özveri ile düşmanın tüm imha amaçlı yönelimlerine rağmen mücadelesinde ısrarcı olmuş, zorlu şartlar altında da olsa düşmana karşı birçok eylemin gerçekleştirilmesinde öncü düzeyde rol oynamıştır. Agît yoldaşımızın mücadeledeki ısrarı düşmanı ne kadar zor durumda bırakmış ve insanlık dışı uygulamalara başvurmasına neden olmuşsa; yoldaşlarına da moral kaynağı ve yaşam enerjisi olmuştur.

ÖZGÜR KADIN MİLİTANLAR OLARAK SON NEFESLERİNE KADAR SAVAŞTILAR

26 Haziran 2021 günü yaptığımız açıklamamızda; işgalci TC ordusunun 27 Nisan 2021 günü Amed’e bağlı Şehit Remzi alanında bir operasyon başlattığını ve bu operasyonlar sırasında çıkan çatışma ve bombardımanlarda şehadete ulaşan 4 yoldaşımızın kimlik bilgilerini paylaşmıştık. Kimlik bilgilerini yeni netleştirdiğimiz Tekoşîn ve Jiyan yoldaşlarımız da bu operasyon sürecinde sömürgecilere karşı birer özgür kadın militanlar olarak son nefeslerine kadar savaşmış ve şehadete ulaşmışlardır.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şu şekildedir:

Kod Adı: Tekoşîn Çiya
Adı Soyadı: Leyla Topçi
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Ayşe – Abdullah
Şehadet Tarihi ve Yeri: 29 Nisan 2021 / Amed
Kod Adı: Jiyan Gabar
Adı Soyadı: Meryema Süzücü
Doğum Yeri: Sêrt
Anne – Baba Adı: Muazzez – Bedri
Şehadet Tarihi ve Yeri: 29 Nisan 2021 / Amed

Tekoşîn yoldaşımız Amed’in Farqîn ilçesinde yurtsever bir ailesinde doğmuştur. Ailesinin Kürt kültür ve tarihi bilincine sahip olması nedeniyle Kürtlük değerleriyle büyümüştür. Özellikle tarih içesinde Kürt toplumunda kadın öncülüğünün farkında olan Tekoşîn yoldaşımız kendisine de böyle bir misyon biçmiş ve gençlik yıllarından itibaren Kürdistan Özgürlük Mücadelesinin içerisindeki yerini almıştır. Mücadele içerisinde çeşitli alanlarda faaliyet yürütmüş ve tecrübe kazanmıştır.  Fakat soykırımcı Türk devletinin Özyönetim Direnişinin olduğu alanlarda sivil halkımıza karşı katliam yapması ve bu katliamlarda çok değer verdiği aile bireylerinden de şehadetlerin yaşanması sebebiyle düşmana karşı öfkesi daha da artmış ve düşmanla en etkili mücadele etme alanının gerilla saflarına katılmak olduğuna kanaat getirerek 2016 yılında gerilla saflarına katılmıştır.

Gerilla saflarına katıldıktan sonra adeta kendisini yeniden doğmuş gibi hisseden Tekoşîn yoldaşımız; özgürlüğe ve yüksek yoldaşlık değerlerine sahip olan parti yaşamımıza tutku düzeyinde bağlanmıştır. Adımını attığı yeni yaşamı daha anlamlı bir şekilde yaşayabilmek için erkek egemenlikli sistemin kadına biçtiği rolleri çok iyi bir şekilde çözümlemiş ve üzerindeki etkilerini bir bir atmıştır. Bu şekilde daha fazla özgürleştiğini hissetmiş ve başladığı bu özgürlük yürüyüşünü devam ettirmede ısrarcı olmuştur. Tekoşîn yoldaşımız uzun süre bulunduğu Amed bölgesinde birçok değerli arkadaşla yoldaşlık yapma imkanına kavuşmuş, bu arkadaşların şehadetlerinden etkilenerek düşmandan daha etkili intikam alma arayışı ve yoğunlaşması içerisine girmiştir. Bu arayış ve yoğunlaşmalarından çıkardığı sonuçları girdiği eylemlerde pratikleştirme imkanı bulmuş ve düşmana ağır darbelerin vurulmasına öncülük etmiştir.

Jiyan yoldaşımız gerilla mücadelemizin ilk başladığı ve oradan tüm Kürdistan’a yayıldığı, Kürdistan Özgürlük Mücadelesine en değerli genç kızlarını ve oğullarını vererek eşsiz bir yurtseverlik örneği gösteren Sêrt’de dünyaya gelmiştir. İçerisinde doğduğu ve büyüdüğü ortamın yurtseverlik karakterinden dolayı Kürdistan Özgürlük Mücadelesini tanıyan Jiyan yoldaşımız, halkımızın zafer yürüyüşünün bir parçası ve öncüsü olmak için gerilla saflarına katılma kararı almıştır.

Gerilla mücadelesine Kuzey Kürdistan’da başlama avantajına sahip olan Jiyan yoldaşımız kısa sürede alanda bulunan yoldaşlarından gerillacılığa dair önemli bilgi ve tecrübeler edinerek yetkinleşmiştir. Askeri alanda olduğu kadar ideolojik olarak da kendisini geliştirme çabasında olmuş, özellikle Önder Apo’nun Kadın Kurtuluş İdeolojisini anlama ve bu ideolojiye denk bir yaşamın sahibi olmak istemiştir. Bunun için toplumun yarattığı kadın algısını aşarak özgür kadın ilke ve ölçülerini kişiliğinde oluşturma süreci içerisine girmiştir. Yoldaşlık ilişkilerinde son derece sade ve hesapsız olan Jiyan yoldaşımız bu özelliğiyle tüm yoldaşlarının saygısını kazanmasını bilmiştir.

Düşmanın tüm vahşice yönelimlerine rağmen Kuzey Kürdistan’da halkımızın onurunu ve özgür geleceğini korumak için insan üstü bir iradeyle mücadele eden ve faşizme tarihinin en ağır yenilgisini yaşatan kahraman şehitlerimiz olan Agît, Tekoşîn ve Jiyan yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz. Kahraman şehitlerimize verdiğimiz Özgür Önderlik ve Özgür Kürdistan sözümüzü bir kez daha yineliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz