HPG, Avaşîn’de şehit düşen 2 gerillanın kimliklerini açıkladı

0
199

7 Haziran 2023 günü Avaşîn alanında gerçekleşen düşman saldırısında Avaşîn Eyalet Komutanlığı Üyesi Devrim Garzan ile Sîdar Amed yoldaşlarımız şehadete ulaşmıştır. Uzun bir süre bulunduğu Avaşîn alanında mücadelenin her anında yer alan, Mamreşo’dan Werxelê’ye kadar birçok alanda işgalcilere karşı fedaice bir mücadele yürüten Devrim yoldaşımız, yeni dönem gerillacılığının genç komutanlarından olarak mücadele tarihimize geçmiştir. İşgal saldırılarının en yoğunlaştığı dönemlerde direniş mevzilerindeki yoldaşların yükünü hafifletmek için yeni dönem gerilla taktiklerinin ustalıkla uygulanmasına öncülük eden Devrim yoldaşımız Cumalî, Botan, Serhed ve Çavrêlerden devraldığı mücadele bayrağını hakkıyla taşımasını bilmiştir.

Amed’in yiğit evladı Sîdar yoldaşımız da büyük bir iddia, kararlılık ve heyecanla yer aldığı Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesinde, fedaice katılımı ile kısa sürede yetkin bir gerilla olmuş, düşmana karşı geliştirilen birçok eyleme bizzat katılarak Apocu bir militan olarak görev ve sorumluluklarını eksiksiz bir şekilde yerine getirerek ölümsüzler kervanına katılmıştır.

Böylesi kahraman militanları olan halkımızın özgürlük hayallerini mutlaka gerçekleştireceğimizin sözünü veriyor, Devrim ve Sîdar yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Devrim Garzan
Adı Soyadı: Bilal Onat
Doğum Yeri: Êlih
Anne – Baba Adı: Latife – Cengiz
Şehadet Tarihi ve Yeri: 7 Haziran 2023 / Avaşîn
Kod Adı: Sîdar Amed
Adı Soyadı: Mazlum Yılmaz
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Azize – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 7 Haziran 2023 / Avaşîn

DEVRİM GARZAN

Êlih şehri, Kurdistan Özgürlük Mücadelemiz daha grup aşamasındayken ilk büyük şehidimiz Haki Karer’den başlayarak çağdaş Kawa Mazlum Doğan’la devrim mücadelesine başlamıştır. Egîdlerin ve yüzlerce ardılının her türlü gerici zihniyet ve oluşumlara karşı pratikleri ve sözleri yurtsever Êlih halkımızın gönlünde taht kurmasına neden olmuştur. Yurtsever Êlih halkımız Hareketimize binlerce yiğit evladını katarak, varlık ve özgürlük savaşımıza sahip çıkmıştır. Sömürgeci Türk devleti Kurdistan’ın birçok yerinde gelişen örgütlülüğü ve sahiplenmeyi ortadan kaldırmak için özel savaş politikalarını devreye koymuş; halkımızı ve gençlerimizi ahlaki değerlerden uzaklaştırmak adına her türlü kirliliği yaygınlaştırmaya çalışmış ve her geçen gün bu politikaları daha da kökleştirmek istemiştir. Failleri devlet ve onun tetikçileri olan sayısız katliamlar gerçekleştirilmiştir. Êlih’teki yurtsever halkımız her türlü işkence ve katliamlara karşı Hareketimiz etrafında kenetlenerek kendini örgütlemeye devam etmiştir.

Devrim yoldaşımız da böylesi değerli bir halkın evladı olarak yurtsever ve koçer bir ailede dünyaya gelmiştir. Ailesinin ve çevresinin yurtsever olmasından kaynaklı Devrim yoldaşımız küçüklüğünden Hareketimizi tanımıştır. Kültürüne ve değerlerine bağlı bir ortamda büyümesi Devrim yoldaşımızın kişiliğinin şekillenmesinde etkili olmuştur. Bu nedenle yurtsever, çevresine ve halkına karşı duyarlı olan kişilik özellikleri edinmesine vesile olmuştur. Yakınlarından mücadelemize katılımların olmasıyla Hareketimize karşı sempati duyan Devrim yoldaşımızın arayışları, mücadelemizi nasıl daha iyi tanırım çerçevesinde gelişmiştir. Devrim yoldaşımızın ilk çelişkisi sömürgeci Türk devletinin okullarında anadilini konuşamamasıyla birlikte ortaya çıkmıştır. İlk başlarda anlam veremediği asimilasyon politikalarını zamanla anlamış; kimliğine ve kültürüne sahip çıkılması gerektiğini öğrenmiştir. Türk devletinin faşizan politikaları karşısında gençlik çalışmalarına katılmış ve bu süreçte örgütlülüğün önemini kavramıştır. Asimilasyon politikalarına karşı devletin okullarında okumayı reddederek, kendi kimliğine sahip çıkmıştır. Öz savunma temelinde demokratik özgür yaşamın Rojava Özgürlük Devrimi’yle birlikte yaşamsallaşması bütün dünyayı etkilediği gibi Devrim yoldaşımız için de büyük bir moral olmuştur. Yüzlerce Kürt gencinin ülkemizin parçalayan yapay sınırları aşarak DAİŞ’e karşı savaşa girmesi Devrim yoldaşımız için de belirleyici olmuştur. Arayışlarını gerillaya katılmak için yoğunlaştıran Devrim yoldaşımız, Rojava Özgürlük Devrimi’ne karşı gelişen DAİŞ saldırılarına karşı üzerine düşenleri yapması gerektiğine inanmıştır. Bu temelde Rojava Özgürlük Devrimi’ne katılmak için Rojava’ya geçmiştir. Rojava Özgürlük Devrimi saflarında hızla kendini geliştirmiştir. Öğrenmeye açık yapısıyla askeri ve ideolojik anlamda kendini yetkinleştirmiş, DAİŞ’e karşı gelişen birçok hamlesel süreçte aktif bir şekilde en önde savaşmıştır. Gösterdiği cesareti ve fedakarlığıyla yoldaşlarının takdirini kazanmıştır. Gerillaya katılımı her zaman kendisine hedef olarak koyan Devrim yoldaşımız bu hayalinden vazgeçmemiştir. Rojava’da görevlerini yerine getirdiğine inandıktan sonra Kurdistan dağlarıyla simgeleşen gerillaya katılma kararı vermiştir. 2017 yılında kendisi için büyük bir tutku olan, amaçlarını gerçekleştireceği gerilla saflarına katılmıştır.

Devrim yoldaşımız Avaşîn’de gerillacılığa başlamıştır. Dağa uyum sağlamak için üstün bir özveriyle yaşama katılmıştır. Yoldaşlarının da desteğiyle erkenden dağa adapte olmuştur. Partimizin mihenk taşlarından olan yoldaşlık ilişkisini, Önder Apo’nun “Yoldaş, yoldaşın alnını yıldızlara değdirendir” gerçekliğiyle yaşamıştır. Yoldaşlığa değer vermiş ve yüceltmiştir. Paylaşmanın önemini iyi bilen Devrim yoldaşımız paylaştıkça gelişim sağlanacağını bilmiş, komünal ve kolektif yaşamıyla örnek bir militan duruş sergilemiştir. Rojava Özgürlük Devrim’nde edindiği tecrübeleri yoldaşlarıyla paylaşmış; mütevazi, fedakâr ve emekçi özellikleriyle yoldaşlarının takdirini kazanmıştır. Büyük emekler ve bedellerle yaratılan PKK yaşamının farkındalığına varmıştır. Yaşamda kazanmayanın, işgalcilere karşı savaşta da başarı imkânının olmayacağını bilince çıkarmıştır. Öznesi olduğu bu yaşama kutsallık derecesinde yaklaşmış ve yaşamı kendi rengiyle zenginleştirmeye çalışmıştır. Önder Apo’nun ideolojisiyle kendini yetkinleştirmek için büyük çaba sarf etmiştir. “Kendini Bil!” felsefesinden hareketle kendini çözümleyip tanıdıkça devrim ve zafer önündeki yetersizliklerinin farkına varmıştır. Cins ve sınıf mücadelesini çetin bir şekilde vererek bilince çıkarmaya çalışmıştır. Bu temelde Önder Apo’nun ideolojisinde kendini derinleştirerek çözüm gücü haline getirmiştir. Partimize yük olmayı değil, devrimin yükünü kaldıran bir duruş sergilemiştir. Tempolu katılımıyla hızlı bir şekilde gelişen Devrim yoldaşımız yaşına ve katılımına göre büyük sorumluluklar yüklenmiş, Avaşîn Eyalet Komutanlığı’nda yer alacak düzeye kendini getirmiştir. Önder Apo’nun fedai bir militanı olan Devrim yoldaşımız, aldığı bu güçle işgalcilerin üzerine cesurca gitmesini bilmiştir. Sonuç alıcı, yenilikçi tarzıyla Avaşîn’de gelişen birçok eylemi koordine etmiş ve bu eylemlere bizzat katılarak işgalcilere büyük darbeler vurmuştur. Demokratik Modernite Gerillacılığı’nın pratikleşmesi için çok emek harcamıştır. İşgalci Türk ordusunun Medya Savunma Alanları’na yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda tünel savaşlarından hareketli timlere değin hepsinde yer almış, zorlu koşullar altında Apocu iradeyle direnmiştir. Devrim yoldaşımız bir röportajında sadece direnmekle kalınmayacağını var olan taktik ve stratejik çerçevenin nihai zafer için yeterli olduğunu ve bunun gerçekleştirmek için büyük tecrübeler edinildiğini ifade ederek, gelinen aşamaya ve başarıya olan inancını dile getirmiştir. Kararlı ve iddialı duruşu komutası altındaki yoldaşlarına da güven vermiştir. Genç yaşına rağmen büyük bir komutan adayı olan Devrim yoldaşımızın şehadeti biz yoldaşlarını derinden etkilediği gibi başarıya olan inancımızı daha da güçlendirmiştir. Devrim yoldaşımız ve binlerce şehidimizin açtığı bu kutlu yürüyüşte anıları önümüzü meşale gibi aydınlatacak ve bizleri zafere ulaştıracaktır. Devrim yoldaşımız şahsında tüm devrim şehitlerimizin mücadele mirasını sahiplenerek zafere taşıyacağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz.

SÎDAR AMED

Sîdar yoldaşımız birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim Amed şehrinde yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Yurtsever bir aile içinde ve çevrede büyüyen Sîdar yoldaşımız Kurdistan Özgürlük Hareketimizi çocukluktan itibaren tanımaya başlamıştır. Geliştirdiği serhildanlarla işgalcilere baş eğmeyen kadim Amed şehrimizin asi karakterli evlatlarından olan Sîdar yoldaşımızın kişiliği bu temelde şekillenmiştir. Yurtsever Amed halkımızın en değerli evlatlarının Partimize gönül vererek akın akın gerilla saflarına katılması ve paha biçilmez şehadetleriyle büyük bedeller vermesi Sîdar yoldaşımızı da etkilemiştir. Sempati duyduğu Hareketimiz hakkında daha fazla bilinçlenmek ve bir Kürt genci olarak yurtseverlik görevini yerine getirmek için devrimci gençlik çalışmalarına dahil olmuştur. Öz savunma temelinde kendini geliştiren Sîdar yoldaşımız aktif bir çalışma yürütmüştür. Örgütleme çalışmalarında işgalcilerin dikkatini çekmiş, Hareketimizden uzaklaştırılmak amacıyla 2011 yılında tutuklanmıştır. Sîdar yoldaşımız, kültürünü ve kimliğini yaşamaktaki ısrarından dolayı 6 ay işgalci zindanlarında kalmıştır. Zindan sürecinde işgalcilerin tüm baskılarına rağmen bildiği doğrulardan şaşmamıştır. Tutukluluk sürecinde işgalcilere daha büyük kin ve öfke beslemiştir. Zindan sürecinde düşmanın özel savaş politikalarını bilince çıkaran yoldaşımız, düşmanın özellikle toplumda yaymak istediği ahlaksızlıkları fark ederek mücadelesini daha da büyütme kararı almıştır. Sömürgeci Türk devletinin Hareketimizi tasfiye etme ve halkımız üzerindeki soykırım politikalarını sonuca ulaştırmak istediğini anlamıştır. Rojava Özgürlük Devrimi’ni yakından takip eden Sîdar yoldaşımız, buradaki halkımızın kazanımlarının korunması gerektiğine inanmıştır. Sömürgeci Türk devletinin Efrîn’i işgal etmesiyle Sîdar yoldaşımız, 2019 yılında Rojava özgürlük güçlerine katılma kararı almıştır. Rojava’da ilk eğitimlerini alan Sîdar yoldaşımız yetkin bir savaşçı olmak için büyük bir çaba sergilemiştir.

Mücadele arayışlarını sürekli devam ettiren Sîdar yoldaşımız, Önder Apo’nun öncülüğünde gelişen ve Hareketimizin sürdürdüğü varlık ve yokluk savaşını bilince çıkarmıştır. Bu temelde Medya Savunma Alanları’ndan Bakurê Kurdistan’a kadar yürütülen çetin mücadeleyi takip etmiştir. Önderliğimizin fiziki özgürlüğü sağlanmadan ve gerilla mücadelemiz başarıya ulaşmadan her nerede olursa olsun Kürt varlığının tehlike altında olduğu anlamıştır. Bunun için gerilla gücünün büyütülmesi ve daha fazla katılımların olması gerektiğini düşünmüştür.

Sîdar yoldaşımız, işgalci Türk ordusunun Medya Savunma Alanları’nda Hareketimiz tasfiye etmek ve Başûrê Kurdistan’ı işgal saldırıları karşısında bir militan olarak cevap olması gerektiğine inanmıştır. Apocu ideolojiyle fedaice direnerek işgalcilere geçit vermeyen ve her direniş gününü destana dönüştüren kahraman şehitlerimizin hakikati Sîdar yoldaşımızı derinden etkilemiştir. İşgalci Türk ordusunun dünyanın gözleri önünde kullandığı kimyasal silahlar, yasaklı bombalar ve yürüttüğü tüm ahlaksız savaş yöntemleri Sîdar yoldaşımızın kararını vermesinde belirleyici olmuştur. İnsanı var eden ahlaki ve politik hiçbir değerden nasibini almamış; katliamcı, soykırımcı ve sömürgeci Türk devletinden şehitlerin intikamını alma hırsı Sîdar yoldaşımızın yönünü Kurdistan dağlarına çevirmesine vesile olmuş; özlem duyduğu, anılarını dinlediği, okuduğu ve kendisi için merak konusu olan gerilla saflarına katılmıştır.

Başarıya olan yüksek inancı, kararlı duruşu, moralli ve coşkulu yapısıyla yoldaşlarına güven veren Sîdar yoldaşımız kendinden emin ve cesur yapısıyla yoldaşları arasında ön plana çıkmıştır. Gerilla mücadelesinde yeni olmasına karşı çabası, heyecanı ve coşkulu katılımı ile sanki yıllarca dağlarda mücadele eden tecrübeli bir gerilla izlenimi veren Sîdar yoldaşımız, amansız mücadelesi ve her çalışmaya aşkla yönelmesi ile yoldaşlarına örnek olmuştur. İşgalci Türk ordusuna karşı en ön cephede savaşmak isteyen yoldaşımız Avaşîn alanına geçmiştir. Sîdar yoldaşımız, Demokratik Modernite Gerillacılığı’nı erkenden kavramış ve pratiğe geçirmeye çalışmıştır. Dönem taktiklerini başarıyla uygulamıştır. Avaşîn’de savaş tünellerinde düşmana ağır darbeler vurulmasına öncülük eden yoldaşlarımızdan olmuştur. Yine araziye dayalı hareketli gerilla timlerinde aktif rol almış ve öncülük etmesini bilmiştirCumalî Çorum ve Çavrê Gelhatlardan devraldığı bayrağı anılarına layık bir mücadele anlayışıyla hakkıyla taşımıştır. Hiçbir sınır tanımayan işgalci Türk ordusunun tüm yönelimlerini büyük bir Apocu iradeyle bertaraf etmiştir. Sîdar yoldaşımız şahsında tüm şehitlerimizin anılarına bağlı kalacağımızı belirtiyor, amaçları olan Önderliğimiz fiziki özgürlüğünü sağlayarak Özgür Kurdistan hedefine ulaşma sözünü veriyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here