HPG, Botan’da şehadete ulaşan gerillanın kimliğini açıkladı

0
149

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

Haziran 2020 tarihinde Botan’da gerçekleşen bir düşman saldırısında Delîl Yekbûn yoldaşımızın şehadete ulaştığı netleşti.

Botan’ın yiğit evladı, mücadelemizin öncü militanı Delîl Yekbûn yoldaşımız, mücadeledeki kararlı duruşu ve düşmana olan sonsuz öfkesi ile Kurdistan gençliğinin her zaman örnek alacağı ve izinden yürüyeceği Apocu bir militan oldu. Gerillaya katıldığı andan itibaren yaşamı, duruşu, mücadeledeki azim ve kararlılığı ile öncülük yapan Delîl yoldaşımız aynı zamanda özgürlük değerlerine bağlılığın da adı oldu. Aldığı her nefeste mücadeleyi büyütmeyi, değerlere değer katmayı amaç edinen yoldaşımız, emekçiliği ve fedakarlığı ile tüm yoldaşlarınca aranan ve sevilen bir militan oldu.

Delîl Yekbûn yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyor, anısını mücadele gerekçesi yapacağımızın sözünü veriyoruz.

Delîl Yekbûn yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Delîl Yekbûn
Adı Soyadı: Enver Yılmaz
Doğum Yeri: Sêrt
Anne – Baba Adı: Heves – Süleyman
Şehadet Tarihi ve Yeri: Haziran 2020 / Botan

Rêber Apo öncülüğünde gelişen Kurdistan Özgürlük Mücadelesi, soykırım çemberine alınan, özünden uzaklaştırılmak istenen ve adım adım yok oluşa doğru giden kadim halkımızı yeniden dirilterek, kendisi olma, özgürlüğünü kazanma ve tüm insanlık gibi onuru ile yaşama azmi ve iradesi kazandırdı. Kurdistan’da kültürüne ve kimliğine en zor şartlarda da sahip çıkarak örnek bir duruş sergileyen yurtsever Botan halkımız da mücadelemizle birlikte üzerindeki kölelik zincirini kırarak özgürlüğe doğru adım attı. En değerli evlatlarını halkımızın özgürlüğü için bedel vermekten bir an bile tereddüt etmeyen Botan halkımız, savaşan halk gerçekliğini tüm boyutlarıyla pratikleştirerek halkımızın özgürlük mücadelesinde her zaman öncü oldu.

Delil yoldaşımız da Sêrt’in Misirc ilçesinden kadim Botan halkının değerli ve yurtsever bir ailesinde doğdu. Yurtsever ve Kürtlük bilincini koruyan bir aileden gelmesi nedeniyle öz değerlerine bağlı bir şekilde yetişti. Yaşadığı çevrenin yurtsever oluşu, gerillaya katılımların olması ve özgürlük mücadelemizin her geçen gün tüm Kurdistan’a yayılması nedeniyle Delil yoldaşımız da küçüklüğünden itibaren gerillayı ve mücadelemizi tanıdı. Gerillanın Botan’da yoğun etkinliğinin olması nedeniyle birkaç kez gerilla ile karşılaşma imkanı bulan yoldaşımız, gerillanın insanlara olan yaklaşımlarından etkilendi. Bu nedenle gerillayı çocukluğunun kahramanı yapan Delil yoldaşımız, hep gerilla olmayı hayal etti ve gerillaya katılacağı günü sabırsızlıkla bekledi. Daha küçük yaştayken amcasının oğlunun 1992 yılında gerilla saflarındayken şehadete ulaşması Delil yoldaşımızın bilincinde yer edindi. Amcasının oğlunun kahramanlık hikayelerini dinleyerek ve kendisini düşmana karşı bileyerek büyüyen Delil yoldaşımız gençlik dönemlerinde yurtsever, devrimci gençlik çalışmalarında yer alarak devrimci mücadelesine başladı. Bir yandan gençlik çalışmalarına aktif bir şekilde katılan yoldaşımız, diğer yandan da ailesinin geçimine katkıda bulunmak için çeşitli işlerde çalıştı. Bu süreçte emek olgusunu daha derinden anlayan ve değerli tüm yaratımların harcanan emek ile oluştuğunu kavradı. Emek olgusunu yaşamının mihenk taşı yapan yoldaşımız, özgür bir ülkenin ve özüyle buluşmuş bir halkın da ancak sınırsız emek ve çaba ile mümkün olabileceğini anladı. Bu nedenle partimiz PKK öncülüğünde yürütülen ve en ağır bedellerin verildiği özgürlük mücadelemizi daha iyi anlamaya başladı. Soykırımcı Türk devletinin soykırım politikalarına ve halkımıza yönelik geliştirdiği saldırılara her gün tanıklık eden ve bizzat yaşayan Delil yoldaşımız, bu soykırımcı düşmanla ancak aktif bir şekilde mücadele edilerek cevap verilebileceği kanaatine vardı. Özellikle ablasının 2006 yılında mücadele saflarına katılması Delil yoldaşımızın yaşamında yeni bir sayfanın açılması anlamına geldi. Halkımızın özgür bir gelecek sahibi olabilmesi için bedenlerini siper yapan özgürlük gerillalarının fedaice savaşarak şehadete ulaşması Delîl yoldaşımızı derinden etkiledi. Yine onurlu Kürt gençlerinin verili yaşamın tüm imkanlarını ellerinin tersiyle iterek akın akın mücadele saflarına katılması Delil yoldaşımızın da kararlı ve iddialı bir şekilde mücadeleye atılmasını sağladı. Halkımızın fedakar bir genci olarak en etkili mücadele alanı gördüğü gerillaya katılmak üzere yüzünü Kurdistan dağlarına dönen Delil yoldaşımız 2012 yılında gerilla saflarına katıldı.

Qendîl alanında ilk eğitimlerini gören yoldaşımız burada gerilla ve dağ yaşamının temel ilkelerini öğrenerek mücadeleye atıldı. Gerilla yaşamının insanları özgürleştiren yanıyla kısa sürede tanışan Delîl yoldaşımız, büyük bir heyecan, istek ve moralle yaşama ve çalışmalara dahil oldu. Rêber Apo’nun geliştirdiği özgürlük felsefesinin yaşama yeni bir bakış sunduğunu ifade eden yoldaşımız, bunun aynı zamanda yeni bir yaşam olduğunu dile getirdi. Özgürlüğe, adalete ve eşitliğe dayalı bu yaşamın devletli ve iktidarlı kölelik sistemi tarafından hiçleştirilen insanlığın da kurtuluşu olduğuna inanan yoldaşımız bu amaçla durup dinlenmeden mücadele etti. Yaklaşık üç yıl boyunca mücadele ettiği Qendîl alanında askeri ve ideolojik anlamda edindiği tecrübe ve birikimlerle yetkin bir gerilla olan Delîl yoldaşımız sömürgeci Türk devletinin halkımıza yönelik topyekûn saldırıya geçtiği 2015 yılında savaş sanatında uzmanlaşmak, Apocu militan ölçülerinde daha keskin bir mücadele yürütmek ve böylece sürecin gerektirdiği katılımı sağlamak için Parti Merkez Okulu’nda eğitime dahil oldu. Bu eğitim sürecinde beraber eğitim gördüğü yoldaşlarının tecrübelerinden önemli dersler çıkaran ve Partimizin onlarca yıllık birikimini öğrenme, anlama imkanı bulan Delîl yoldaşımız, pratik çalışmalara daha aktif katılmak için büyük bir motivasyon ve güç aldı. Apocu bir militan olarak düşmanın başta Özyönetim Direnişi’nde olmak üzere halkımıza yönelik tüm alanlarda geliştirdiği saldırılara cevap vermek ve şehitlerimizin intikamını almak için sabırsızlanan yoldaşımız 2016 yılında pratik çalışmalara dahil oldu. Düşmanla en etkili Bakurê Kurdistan alanında mücadele edilebileceğine inanan yoldaşımız, bu temelde Bakurê Kurdistan’da mücadele etme önerisinde bulundu.

En çok mücadelemizin merkezi alanlarından Amed’de gerillacılık yapmak isteyen yoldaşımız, ihtiyaçtan kaynaklı Egîd, Adil, Nûda ve Gelhatların diyarı, birçok özgürlük gerillasının gitmeyi hayal ettiği Gabar alanına geçti. Gabar alanında yürütülen gerillacılığın tamamen emeğe ve fedakarlığa dayandığının bilincinde olan Delîl yoldaşımız, mücadelesi ile fedai tarzındaki katılımı ile tüm yoldaşlarının örnek aldığı Apocu bir militan oldu. Dervişane bir şekilde yaşayan Delîl yoldaşımız, yüklendiği tarihi ve bir o kadar da ağır sorumluluğun bilinciyle sürekli düşmana vurmanın yoğunlaşmasında oldu. Bu yoğunlaşmalarını yoldaşlarıyla da paylaşan yoldaşımız, böylece onları da yoğunlaşmalarına ortak ederek mücadelede öncü konuma erişti. Gabar alanında düşmana karşı geliştirilen birçok eylemde yer alan ve bu eylemlerdeki cesaretli katılımı ile yoldaşlarına güç ve moral kaynağı olan Delîl yoldaşımız, düşmana vurduğu darbelerle halkımızın ve şehitlerimizin intikamını almayı başardı. Özyönetim Direnişi sırasında Cizîr’de halkımızın diri diri yakılması ve düşmanın birçok kentte katliamlara girişerek halkımızı özgürlük kavgasından koparmaya çalışması, Delil yoldaşımız da büyük bir öfkeye sebep oldu. Bu nedenle her anında düşmana büyük darbe vurmanın yoğunlaşmasında oldu.

Mütevazı yaşamı, güçlü yoldaşlığı ve mücadele çizgisindeki keskin duruşuyla örnek bir Apocu militan olan Delîl yoldaşımız, nasıl ki mücadelesiyle bizlere öncülük yaptı, şehadetiyle de zafer talimatı oldu. Yoldaşları olarak Delîl Yekbûn yoldaşımız şahsında tüm şehitlerimizin mücadelesini zafere taşıyacağımızın sözünü veriyor, anılarını özgür Kurdistan’da yaşatacağımızın sözünü veriyoruz.”
         

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz