HPG, Botan’da şehit düşen Dicle Üzüm (Jîn Ronî) adlı gerillanın kimliğini açıkladı

0
342

HPG, Botan’da şehit düşen Dicle Üzüm (Jîn Ronî) adlı gerillanın kimliğini açıkladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

27 Temmuz 2021 tarihinde, işgalci TC devleti Şirnex Elkê’ye bağlı Meydana alanında bir işgal operasyonu başlatmıştır. Yoğun hava saldırıları sonrasında helikopterlerle alana indirmeler yapan işgalciler ile güçlerimiz arasında çatışmalar çıkmıştır. Çatışmalar sırasında, işgalci TC ordusuna karşı kahramanca savaşan ve ağır darbeler vuran Jîn Ronî yoldaşımız, son mermisine kadar savaşarak şehadete ulaşmıştır.

Şehadete ulaşan yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Jîn Ronî
Adı Soyadı: Dicle Üzüm
Doğum Yeri: Êlih
Anne – Baba Adı: Asiye – Hüseyin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 27 Temmuz 2021 / Botan

Kürdistan Devrimi’nin öncü gücü olan partimiz PKK ve PAJK, aynı zamanda binlerce yıllık erkek egemen zihniyetle mücadele ederek Kadın Özgürlük Devrimi’nin de öncü gücü olmuştur. Bu kimliğini uzun yıllara dayanan zorlu bir mücadele ve savaş pratiğine dayandıran PAJK öncülüğündeki Kadın Özgürlük Hareketi, Kürdistan kadınlarının özgürlük merkezine dönüşmüştür. Binlerce yıllık erkek egemenliğine dayanan kölelik zincirlerinden kurtulmak isteyen genç kadınlar, akın akın kadın özgürlük saflarına katılarak ‘’Xwebûn’’ ulaşmaktadırlar. Ülkemiz Kürdistan ve Kadın Özgürlük Mücadelesi’nin öncü gücü olan YJA-Star gerillaları, üstlendikleri zorlu sorumlulukların üstünden gelmek, bu sorumlulukları zafer ile taçlandırmak için yoğun bir mücadelenin içerisinde olmuşlardır. Türk sömürgeciliğinin Kürdistan Özgürlük Hareketi’ni tasfiye ederek Kürdistan halklarını soykırımdan geçirmek için sürdürdüğü saldırılara karşı YJA-Star gerillaları Kürdistan ve PKK-PAJK’tan devraldıkları direniş mirasına layıkıyla sahip çıkmaktadırlar. Sömürgeciliğe her gün ölümcül darbeler vurarak adım adım yıkma noktasına getirmişlerdir. Türk soykırımcı rejimine karşı verilen ve sonucu mutlaka zafer olan bu amansız savaş kuşkusuz bedelsiz olmayıp; verilen her bedel zaferi ve özgürlüğü daha anlamlı kılmaktadır. Zaferi ve özgürlüğü dada da anlamlı hale getiren şehadet zincirinin son halkalarından biri olan Jîn yoldaşımız da kendinden önceki özgürlük sevdalısı kadın yoldaşlarından devraldığı meşaleyi son nefesine kadar taşımış ve zafere olan inancını yoldaşlarına devretmiştir.

Jîn yoldaşımız, serhildanlarıyla ve bağrından bir birbirinden değerli militanlar çıkaran Êlih’de yurtsever ve emekçi bir ailede dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarını Êlih’de geçirmiş ve kişilik altyapısını doğduğu bu kutsal topraklarda oluşturmuştur. Ailesinin düşman baskılarından ve ekonomik sebeplerden dolayı Türkiye metropollerine göç etmesi, Jîn yoldaşımızda kendine yabancılaşmayı değil, aksine içindeki ülke hasretinin ve sevgisinin daha da bilenmesine neden olmuştur. Sistem içerisinde verdiği emekle üniversiteye giden Jîn yoldaşımız, halk ve ülke gerçekliğiyle buluşma istemi hiçbir zaman kaybetmemiştir. Sistemin sunduğu olanakları ret ederek gerilla saflarına katılarak tercihini özgürlükten yana kullanmıştır.

Gerilla saflarına katıldıktan sonra hesapsız ve yüreğinde bir an bile yoldaşlık sevgisini eksik etmeyen duruşuyla örnek bir katılımın sahibi olan Jîn yoldaşımız, kısa bir süre içerisinde yetkin bir kadın gerilla olmayı başarmıştır. Gerillacılık pratiğinin büyük bir bölümünü Avaşîn alanında geçirmiş, görkemli doğasıyla ve derin yoldaşlıkların yaşandığı Avaşîn’le adeta bütünleşmiştir. Sömürgeci Türk devletinin halkımızı soykırımdan geçirme politikalarına karşı daha aktif bir mücadelenin içerisinde olmak ve faşizme daha büyük darbeler vurmak için Bakurê Kurdistan’da gerillacılık yapma önerisinde bulunarak bu alana geçmiştir. Düşmana karşı olan kinini ve öfkesini bu alanda yürüteceği başarılı bir pratikle Özgürlük Mücadelesi’ne katkı olarak dönüştürme iddiasında olmuş ve bu iddiasında başarılı olmuştur. Öncü bir YJA-Star komutanı olarak halkımızın Türk işgalciliği altında yaşadığı sorunları derinden hissetmiş ve bir an önce bu duruma son vermek gerektiğinin farkında olmuştur. Jîn yoldaşımız her anını bu yoğunlaşma ile geçirmiş ve mücadelenin daha zengin tarz ve taktiklerle sürdürülmek için sürekli arayış içerisinde olmuştur. Yüreğinde sonsuz bir yoldaşlık ve halk sevgisi olan Jîn yoldaşımız, bu sevgisinin ancak özgürlükle anlam kazanabileceğinin bilinciyle hareket etmiş ve bunu yaşamının her anında yoldaşlarıyla paylaşma çabası içerisinde olmuştur.

Sade, emekçi ve hesapsız yoldaşlığıyla örnek bir YJA-Star militanı olan Jîn yoldaşımız düşmana karşı tavizsiz duruşu ve özgürlükteki ısrarı ile tüm Kürdistan kadınlarının öncüsü olmasını başarmıştır. Kahraman yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyor, özgür kadın ve özgür Kürdistan mücadelemizi mutlaka zaferle taçlandıracağımızın sözünü yineliyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here