HPG: Çekjîn Anûş yoldaşımızın mücadelesini zafere taşıyacağız

0
136

HPG Basın İrtibat Merkezi’nin açıklaması şöyle:

“Kürdistan Özgürlük Gerillası’nın tarihi direniş süreci militanlarından, Serhed halkımızın yiğit evladı Çekjîn Anûş yoldaşımız 30 Eylül 2023 günü Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinde şehadete ulaştı.

Serhed halkımızın direniş kültürünün benimseyen ve halkımızın özgürlüğünün mücadelesi için fedai şehadete yürüyen yoldaşlarımızın anısını kendisine rehber edinen Çekjîn Anûş yoldaşımız, büyük bir iddia ve kararlılıkla amansız bir mücadelenin sahibi oldu. Durdurak bilmeden mücadele etmeyen ve halkımızın özgürlüğünün varlığını ayakta tutan partimiz PKK’nin değerli militanı Çekjîn yoldaşımız, bu uğurda fedaice mücadeleden geri durmadı. Kürdistan’da özgürlüğün ve zaferin ancak fedailik çizgisinde bir adanma ile mümkün olabileceğine inanan yoldaşımız, hücresine kadar bu inanca bağlı kaldı.

Çekjîn yoldaşımız gibi değerli bir militanı yetiştiren ve halkımızın özgürlük mücadelesine kazandırılan başta değerli aile olmak üzere tüm yurtsever Bazîd ve Kürdistan halkının başsağlığı yöntemidir.

Çekjîn Anûş yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Çekjîn Anûş
Adı Soyadı: Adnan Temel
Doğum Yeri: Bazîd
Anne – Baba Adı: Fazile – Mustafa
Şehadet Tarihi ve Yeri: 30 Eylül 2023 / Zap

 

Çekjîn yoldaşımız Agirî’nin Bazîd ilçesi yurtsever bir ailede dünyaya geldi. Serhildan kenti Bazîd’de Serhed’in kararlı kültürü ile büyüyen yoldaşımız, onu var eden Kürtlük değerleri ile yetişti. Ailesinin ve ülkenin yurtsever olmasından kaynaklanan Serhed alanında tam serhildanların kahramanlık öyküleri ile büyüyen yoldaşımız, bu serhildanlardaki yiğitlerden etkilenerek onları kendisine örnek aldı. Aynı zamanda halkımızın son direniş hareketi olan PKK’yi de bu fedakar yurtseverlik bilinci sayesinde sayısız Çekjîn yoldaşımız, Kürdistan Özgürlük Gerillası’nın fedailik çizgisinde yürüttüğü mücadeleden etkilendim. Bu nedenle gerillayı hep ulaşması gereken bir hedef olarak belirlendi. Kürdistan’da yaşayan Kürt genci gibi düşman gerçekliğini bizzat yaşayarak Çekjîn yoldaşımız, düşmanların halkına yönelik soykırım politikalarını hiçbir şekilde kabul etmedi. Düşmanın bu politikalarına karşı mutlaka mücadele içinde yer alacağı ölçüde inanan yoldaşımız, bu istekli arayışlara girdi. Kürdistan’da uygulanan soykırım gerçekliğine karşı yürütülecek mücadelenin radikal ve keskin bir şekilde takip eden yoldaşımız, özellikle Önderliğimizin üzerindeki tekrit politikalarını protesto etmek için bedenlerini ateşe veren Mustafa Malçok ve Evrim Demir yoldaşlarımızın eylemlerinden derinden yaşadı. Gerçekleşen bu eylemlerle özgür yaşama tutkusu derecesindeki bağlılığın süresi bir kez daha hisden yoldaşımız, bu özgürlük tutkusunun en sade biçimde yaşanan Kürdistan dağlarına ulaşarak gerilla saflarına katılmaya karar verdi. Böylece soykırımcı düşmana karşı mücadele arayışını da ulaştıran yoldaşımız 2011 yılında doğan topraklardan gerilla saflarına katıldı.

Gerilladaki ilk eğitimlerini Serhed’de alan Çekjîn yoldaşımız buradaki tecrübeli yoldaşlarından gerillacılığın temel ilkelerini öğrendi. Aynı zamanda gerilla yaşamının da inceliklerini pratikte öğrenen yoldaşımız istekli katılımı sayesinde kısa sürede yetkin bir gerilla olmayı başardı. Serhed’deki bir buçuk yıllık pratiğinde birçok alanda mücadele etme şansı yakalayan yoldaşımız, yılların tecrübesini bu süreçte edinmeyi başardı. Daha sonra 2013 yılında Medya Savunma Alanları’na çekilen grupların içerisinde yer alan yoldaşımız, Metîna bölgesine geçti. Burada aldığı akademik eğitimlerle partimiz PKK’yi ve Rêber Apo gerçekliğini daha iyi kavrayan yoldaşımız, özellikle gerillanın yoldaşlık ilişkilerinden derinden etkilendi. Yaşadığı bu etkilenme ve ulaştığı bilinç düzeyi ile aktif bir katılımın sahibi olan yoldaşımız, her zaman mücadelesini büyütmenin çabasında oldu. Özgürlük saflarına katılarak üstlendiği sorumluluğun bilincinde olan Çekjîn yoldaşımız bu sorumluluğun ayrıca tarihi bir görev olduğunun da farkındaydı. Bunun için mutlak başarı dışında kendisi için hiçbir seçeneği kabul etmeyen yoldaşımız doğru ve etkili bir mücadelenin fedailik çizgisinde olması gerektiğine inandı. Fedaice bir mücadele ile halkımızın özgürlüğüne ulaşabileceğinin farkında olan yoldaşımız, başarının da böyle gelişeceğine inandı. Ancak fedaice mücadele edilerek düşmanın Kurdistan’dan atılabileceğinin farkında olan yoldaşımız, bu anlamda kendisini her geçen gün daha da eğitti. Aldığı eğitimlerle kapitalist sistemin kişiliği üzerine yarattığı etkileri bir bir bilince çıkaran yoldaşımız bunları aşıp Demokratik Modernite kişiliğine ulaşabilmek için büyük bir emeğin sahibi oldu. Yaşadığı yoğunlaşmalarla fedailiğin sadece fiziki eylem olmadığının bilincine varan Çekjîn yoldaşımız, asıl fedailiğin kişinin kendisini düşünsel anlamda bir bütünen mücadeleye adaması olduğunu ifade etti. Bunun için tereddütsüz bir katılımın sahibi oldu.

Aldığı eğitim ve yaşadığı derinlikli yoğunlaşmalardan sonra Xakurkê alanına geçen Çekjîn yoldaşımız, burada 2018 yılına kadar aktif bir pratiğin içinde oldu. Xakurkê alanında düşmana karşı geliştirilen birçok eylemde yer alan yoldaşımız, bu eylemlerdeki cesaretli katılımı ile tüm yoldaşlarının örnek aldığı Apocu bir militan oldu. Yaşanan savaş sürecinde yaralanan yoldaşımız, hiçbir şekilde geri adım atmayarak mücadelesini büyütmek için daha fazla bilendi. Xakurkê alanında birbirinden değerli yoldaşlarıyla aynı mevzide savaşan Çekjîn yoldaşımız, bazı yoldaşlarının şehadetinden derinden etkilense de yaşanan her bir şehadeti daha fazla mücadele etmenin gerekçesi haline getirdi. Şehitlere bağlılığın ancak bu şekilde onların hayalini gerçekleştirmekle mümkün olabileceğine inanan yoldaşımız bu amaçla daha fazla yoğunlaştı ve günden güne mücadelesini büyüttü.

Daha sonra yoldaşlarını eğitmek için akademik derleme dahil olmak üzere Çekjîn yoldaşımız özellikle yeni dönem gerilla taktiklerinin profesyonelce uygulanabilmesi için büyük bir çabanın ve emeğin sahibi oldu. Ağır silah branşında onlarca yoldaşını eğiten Çekjîn yoldaşımız, bugün işgalci saldırılara karşı özgürlük gerillasının ulaştığı eylemsel çizginin gelişiminde önemli bir rol sahibi oldu. Onun bir arkadaşını eğitirken aynı zamanda onu da eğiten arkadaşımız, kendisinin askeri taktikleri ideolojik olarak sürekli yenilendi. Başta Medya Savunma Alanları olmak üzere özgürlük gerillasının Kurdistan’ın dört bir yanında yürüttüğü destansı direniş Çekjîn yoldaşımızın büyük bir ahlaki toplandığı gibi yaşanan bu savaşa katılmaması gerektiğini düşündürttü. Düşmanın yoldaşlarımızın fedai direnişini kıramayarak adırtçe kimyasal silahla saldırı ve bu saldırılarda yoldaşlarımızın şehadetini sürdürdü Çekjîn yoldaşımızın düşmana olan öfkesini kat be kat arttırdı. Bu soykırımcı düşman gerçekliğine karşı aktif bir savaş içinde olmak isteyen yoldaşımız büyük bir ısrarla sıcak savaş alanlarının yaşanmasını istedi. Yoğun tempo ve ulaşma yoğunlaşma düzeyi ile amacına ulaşan Çekjîn yoldaşımız, Şehîd Delîl Zagros parlayan fedailik çizgisinde sürdürülen direnişe dahil oldu. Çekjîn yoldaşımızın yaptığı bir değerlendirmede;  “Düşmandan tarihin intikamını almak gerekiyor ki, bir daha halkımızla ilgili sömürgecilik hayali kurmasın”  diyerek iddia ve kararlılık ortaya kondu. Düşman saldırılarının karşısında ve gerçekleştirilen eylemlerle bu iddiasına denk bir katılmanın sahibi olan Çekjîn yoldaşımızın özü ve sözü ile desteklemek bir Apocu militan olarak yoldaşlarına örnek oldu. 30 Eylül 2023 günü şehadete ulaşan Çekjîn yoldaşımız; Militanca gözaltında, fedakarlıkla, güçlü ve samimi yoldaşlığı ile halkın özgürlüğü ile günümüzde onurlu bir yer aldı. Yoldaşları olarak Çekjîn yoldaşımızın mücadelesini zafere taşıyacağımızın ödüllerini veriyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz