HPG, Cilo şehitlerini andı

0
275

HPG Basın İrtibat Merkezi, Cilo’da 2015 yılında şehit düşen 3 gerillaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

HPG açıklamasında şunlar belirtildi:

“Kürdistan halkının en değerli, seçkin ve fedai evlatları olarak Kürdistan dağlarının yolunu tutarak, büyük bir mücadele yürüten ve kahramanlık çizgisinde savaşırken, 3 Ekim 2015 günü Cilo bölgesinin Binbir alanında gerçekleşen bombardımanlarda şehadete ulaşan yiğit yoldaşlarımızı şehadetlerinin yıl dönümünde saygı ve minnetle anıyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Jin Amara
Adı Soyadı: Hasret Moraner
Doğum Yeri: Çaldıran / Wan
Anne – Baba Adı: Yadigar – Dünya Malı
Şehadet Tarihi ve Yeri: 3 Ekim 2015 / Cilo
Kod Adı: Şervan Gabar
Adı Soyadı: Adem Ölmez
Doğum Yeri: Êlîh
Anne – Baba Adı: Saliha – Mehmet Sait
Şehadet Tarihi ve Yeri: 3 Ekim 2015 / Cilo
Kod Adı: Tîrêj Roj
Adı Soyadı: Nurullah Asan
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Sıdıka – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 3 Ekim 2015 / Cilo

JIN AMARA

Jin yoldaşımız Wan’ın Çaldıran ilçesinde, yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Serhat halkının derin yurtseverlik duygularıyla büyümüş, halk ve ülke sevgisiyle yetişmiştir. Genç bir Kürt kadını olarak sistem okullarında okusa da özgürlüğün gerçek mekanının dağlar olduğuna inanarak arayış içerisine girmiştir. Bu temelde Kürdistan’ın özgür dağlarına ulaşarak gerilla saflarına katılmıştır. Gerillaya katılıp PKK yaşamına şahit olmuş, gördüğü yoldaşlık ilişkilerinden ve özgür yaşam ölçülerinden oldukça etkilenmiştir. Yoldaşın yoldaşa derin bir sevgi ve güvenle bağlı olmasına hayran kalmış, bu temelde iyi bir PKK militanı olmaya çalışmıştır. Özgür Kürt kadınının Kürdistan dağlarında yakaladığı özgürlük düzeyinden oldukça etkilenmiş, kadına verilen değer yaşama bakışını değiştirmiştir. Jin yoldaşımız da bir Kürt kadını olarak Kadın Kurtuluş İdeolojisi temelinde kendisini yeniden yaratmanın ve özgürleşmenin çabası içerisine girmiştir. Özgürlük ve özgür yaşam dışında başka bir isteği olmadan Kürdistan dağlarında fedaice pratiğe katılmış ve tereddütsüz bir yaşamın sahibi olmuştur. Görevi başındayken Binbir Alanı’nda gerçekleşen bombardımanlarda yoldaşlarıyla birlikte şehadete ulaşmıştır.

ŞERVAN GABAR

Şervan Gabar yoldaşımız yurtseverliğiyle bilinen Êlîh’in yurtsever bir ailesinde dünyaya gelmiştir. Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni çocukluğundan beri tanıyan Şervan yoldaşımız büyüdüğünde gerilla olmanın hayaliyle yaşamıştır. Bu duygularla büyüyen Şervan yoldaşımız kapitalist modernitenin ve asimilasyoncu TC sisteminin etkilerinden fazla etkilenmemiş ve olgun yaşa geldiğinde gerilla saflarına katılmıştır. Kürdistan dağları ve gerilla yaşamıyla erkenden bütünleşen Şervan yoldaşımız Apocu ideoloji temelinde kendisini eğitmeyi esas almıştır. Apocu eğitimler temelinde hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşayan Şervan yoldaşımız kendisini dönem görevlerine hazır hale getirmiştir. Soykırımcı TC rejiminden Kürt halkına uyguladığı zulümlerin intikamını alma hırsıyla pratik faaliyetlere katılmış ve savaş mevzilerinde yer almanın ısrarı içinde olmuştur. Israr ve kararlılığıyla başarılı bir pratiğin sahibi olan Şervan yoldaşımız Binbir Alanı’ndaki bombardımanlar sonucunda şehadete ulaşmıştır.

TÎRÊJ ROJ

Tîrêj yoldaşımız Kürdistan’ın en direngen ve yurtsever merkezlerinden biri olan Hezex’te dünyaya gelmiştir. Yurtsever bir ortamda Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nin yarattığı atmosfer içinde yurtseverlik kültürüyle büyümüştür. Rojava Özgürlük Devrimi’nin gerçekleşmesinden büyük bir moral alıp etkilenmiş ve gerillaya katılım kararı almıştır. Kürdistan dağlarına bir gerilla olarak adım atan Tîrêj yoldaşımız, gördüğü PKK yaşamından, yoldaşlık ilişkilerinden, ahlak ve ölçülerden oldukça etkilenmiştir. PKK’nin özgür yaşam ölçüleri ve kapitalist modernitenin ölçüsüzlükleri arasındaki derin farkı görmüş, özgürlüğün bilincine varmıştır. Bu bilinçle Apocu felsefede derinleşmeyi esas alan Tîrêj yoldaşımız kendisini sıkı bir biçimde eğitmiş; kendisini, tarihini ve halkını tanımıştır. Tanıdıkça daha da bilinçlenip güçlenmiş ve pratiğe sarılmıştır. TC devletinin Kürt halkının hiçbir değerine yaşam hakkı tanımamasına ve yok etmeye çalışmasına büyük bir öfke duymuş, bu temelde geliştirilen devrimci hamleye katılma kararı almıştır. Şehit Reşit Devrimci Hamlesi temelinde görevi başındayken Binbir Alanı’nda gerçekleşen bombardımanlarda şehadete ulaşmıştır.

Jîn, Şervan ve Tîrêj yoldaşlarımızın başta değerli yurtsever aileleri olmak üzere yurtsever Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz. Şehitlerin anılarına her daim bağlı kalarak ve onların çizgisinde mücadele ederek amaçlarını mutlaka başarma sözümüzü yineliyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here