HPG: En az 14 işgalci cezalandırıldı

0
235

HPG/YJA Star gerillalarının işgalcilere karşı eylemleri artarak devam ediyor. Gerçekleştirilen eylemlerde en az 14 işgalci Türk askeri cezalandırıldı.

HPG Basın İrtibat Merkezi, gerilla eylemleri ve işgal saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

HPG açıklamasında şu ayrıntılar paylaşıldı:

BESTA ŞEHİTLERİNİN İNTİKAMI İÇİN EYLEM

Bir süredir Botan eyaletinin Kêla Memê ve Deriyê Qaçê alanlarında işgalciler pusulama faaliyetleri yürütüyordu. Bir işgalci birliği güçlerimiz tarafından denetim altına alınarak 24 Mayıs günü saat 20:30’da 2 koldan pusuya düşürülmüştür. Akşam saatlerinde yakın mesafeden vurulan 5 işgalci cezalandırılmış, 1 işgalci ise yaralanmıştır.

Bu eylem Besta Şehitleri’nin intikamı için gerçekleştirilmiştir.

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde;

YJA Star güçlerimiz 25 Mayıs günü saat 12:00’da Avaşin bölgesine bağlı Şehit Dilgeş Tepesi’nde bulunan işgalcilere yönelik bir eylem gerçekleştirmiştir. Bir grup işgalci hedeflenerek vurulmuş, net olarak 1 işgalcinin cezalandırıldığı tespit edilmiştir.

YJA Star güçlerimiz 25 Mayıs günü saat 16:30’da Avaşîn bölgesine bağlı Konferans Tepesi’nde bulunan işgalcilere yönelik ağır silahlar ile bir eylem gerçekleştirmiştir.

25 Mayıs günü saat 17:00’da Avaşîn bölgesine bağlı Şehit Zêrîn Tepesi’nde bulunan işgalcilere yönelik ağır silahlar ile bir eylem gerçekleştirilmiştir. Eylemden sonra işgalciler alanı yoğun bir şekilde bombalamış, yine saat 21:00’da da saldırı helikopterleri ile alanı bombalamıştır.

25 Mayıs günü Avaşîn bölgesine bağlı Qela Mamreşo alanında bulunan işgalcilere yönelik ağır silahlar ile bir dizi eylem gerçekleştirilmiştir.

25 Mayıs günü saat 09:30’da Zap bölgesine bağlı Qela Bêdewê alanında bulunan işgalcilere yönelik bir eylem gerçekleştirilmiştir. Bu eylemde 1 mobesse kamerası vurularak imha edilmiştir.

26 Mayıs günü saat 08:55’te Zap bölgesine bağlı Şehit Mervan Tepesi’nde bulunan işgalciler suikast taktiği vurulmuştur. Bu eylemde net 1 işgalci cezalandırılmıştır.

Cenga Xabur Devrimci Hamlesi çerçevesinde;

25 Mayıs günü saat 15:30’da Metina bölgesine bağlı Kuroşîno ve Stuna tepeleri arasındaki alanda bir grup işgalci sabotaj taktiği ile hedeflenerek vurulmuştur. Cezalandırılan ve yaralanan işgalci sayısı netleştirilememiştir.

25 Mayıs günü saat 17:30’da Metina bölgesine bağlı Zendura ve Kuroşîno tepeleri arasındaki Koordine sırtlarında bulunan işgalcilere yönelik 3 koldan koordineli sızma eylemi gerçekleştirilmiştir. Birinci sızma kolu; bir araya toplanmış 4 işgalciyi hedefleyerek vurmuş, 3 işgalci cezalandırılırken 1 işgalci de yaralanmıştır. Cezalandırılan ve yaralanan işgalcilerin yardımına gelen 2 işgalci de vurularak cezalandırılmıştır. İkinci sızma kolu; 2 işgalcinin bulunduğu mevziyi hedefleyip vurmuş, her 2 işgalci cezalandırılırken mevzi tümden imha edilmiştir. Üçüncü sızma kolu; işgalcilere ait mobesse kamerasını hedefleyip vurmuş ve kamera tümden imha edilmiştir.

Toplamda 7 işgalcinin cezalandırıldığı, 1 işgalcinin yaralandığı, 1 mobesse kamerasının ve 1 mevzinin imha edildiği bu eylemden sonra, işgalciler 20:30 – 01:00 saatleri arasında saldırı helikopterleri ile alanı bombalayarak cezalandırılan ve yaralanan işgalcileri Skorsky helikopterleri ile bölgeden götürmüştür.

İŞGALCİLERİN BOMBARDIMANI SÜRÜYOR, GERİLLA KAYBI YOK

İşgalci Türk ordusu Medya Savunma Alanları’na dönük obüs, helikopter ve savaş uçakları ile saldırılar düzenlemiştir.

Yapılan saldırıların ayrıntıları şu şekildedir:

25 Mayıs günü saat 12:45’te Metina bölgesine bağlı Zendura Tepesi savaş uçakları ile bombalanmıştır.

25 Mayıs günü 22:50 – 23:50 saatleri arasında Avaşîn bölgesine bağlı Mervanos, Dola Maran, Şûkê alanlarına ve Dola Konferansê sırtlarına helikopterler ile indirme yapılmıştır.

25 Mayıs günü saat 14:15’te ve 00:30’da Avaşîn bölgesine bağlı Werxelê alanı savaş uçakları ile 4 kez bombalanmıştır.

Avaşîn bölgesine bağlı Tabura Ereban ve Werxelê alanlarına obüsler ve misket bombalı obüsler atılmaktadır.

25 Mayıs günü 22:30 – 23:00 saatleri arasında Zap bölgesine bağlı Küçük Cilo, Qela Bêdewê, Şehit Serxwebûn Tepesi, Şehit Munzur Tepesi ve Gizê Tepesi alanları helikopterler ile bombalandıktan sonra indirme yapılmıştır.

Gerçekleştirilen bu saldırılarda herhangi bir kaybımız yaşanmamıştır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz