HPG, Eyüp Digor’u andı

0
222
ANF Images

HPG Basın İrtibat Merkezi, 3 Eylül 2018’de şehit düşen Hasan Subaşı’na (Eyüp Dîgor) ilişkin yazılı açıklama yaptı.

HPG açıklamasında şunlar belirtildi:

“3 Eylül 2018 günü TC devletinin gerçekleştirdiği bombardıman sonucunda şehadete ulaşan Eyüp yoldaşımızı şehadet yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.

Eyüp yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Eyüp Dîgor
Adı Soyadı: Hasan Subaşı
Doğum Yeri: Dîgor
Anne – Baba Adı: Nesime – İbrahim
Şehadet Tarihi ve Yeri: 3 Eylül 2018 / Medya Savunma Alanları

Eyüp yoldaşımız 1974 yılında Serhat bölgesinin yurtsever ilçelerinden Dîgor’da dünyaya gelir. Yurtsever bir ailede özgürlük mücadelesini tanıyarak büyüyen Eyüp yoldaşımızın yüreği ülke ve halk sevgisi ile dolar. Sömürgeci TC devletinin Kürt halkına ve tüm Kürdistan’a dönük yürüttüğü baskı, zulüm ve yoksullaştırma siyasetinden dolayı ailece Türkiye metropollerine göç etmek zorunda kalır. Ancak burada da yurtseverliğinden ödün vermeyen Eyüp yoldaşımız ve ailesi hem emekçi özellikleriyle ayakta kalmasını bilmiş, hem de toplumsal özelliklerini korumayı başarmışlardır.

Yurtsever ve emekçi bir Kürt genci olarak halkı ve ülkesi için mücadele etmesi gerektiğine inanan Eyüp yoldaşımız 1996 ile 2000 yılları arasında aktif bir biçimde ERNK (Eniya Rizgariya Neteweyi Kurdistan – Kürdistan Ulusal Kurtuluş Cephesi) çalışmalarını yürütür. Bu çalışmaları büyük bir cesaret ve kararlılıkla sürdürerek Türkiye metropollerinde düşman karşısında hem yetkin bir devrimci duruş sergiler, hem de sömürgeciliğin duvarlarında önemli gedikler açar. Özellikle Önder Apo’ya karşı geliştirilen uluslararası komplo sürecinde Kürt halkının geliştirdiği tarihi serhildanlarda bir öncü olarak rolünü oynar. Eyüp yoldaşımız, sömürgecilere büyük darbeler vuran militan bir Kürt genci olduğunu bu eylemlerde bir kez daha kanıtlar. Daha sonra zindandaki yoldaşlarımızın ve yurtseverlerin sorunlarıyla ilgilenir, gerekli örgütlenmeleri yaparak bu çalışmanın sorumluluğunu üstlenir. TC devletinin tüm kuşatmalarını aşmasını bilir ve düşmana yakalanmadan devrimci profesyonellikle çalışmalarını yürütür.

Metropollerde devrimci faaliyet yürütme imkanı kalmayınca yüzünü Kürdistan’ın özgür dağlarına dönerek 2001 yılında gerilla saflarına katılır. Profesyonel bir devrimci olan Eyüp yoldaşımız, erkenden dağlarla bütünleşip yetkin bir gerilla olur. Kandil, Zap, Xakurkê ve Behdinan’da kaldıktan sonra sorumluluk üstlenmiş bir komutan olarak Zagros alanına geçer. Parti içerisinde hiçbir ayrım gözetmeksizin her çalışmaya büyük bir aşkla yaklaşmış ve başarma dışında hiçbir ölçüyü kabul etmemiştir. Halkımızın ve partimizin büyük emeklerle yarattığı tüm değerleri gözü gibi korumuş, kapitalist modernitenin tüketici kişiliğini kökten reddetmiş, PKK’nin her daim değer yaratan özelliğini kendisine esas almıştır. Bu özellikleriyle örnek bir komutan olarak Zagroslar’da yıllarca pratik yürütmüştür. 3 Eylül 2018 tarihinde gerçekleşen bir bombardıman sonucunda şehadete ulaşır.

Güven duyulan kişiliğiyle önemli sorumluluklar ve stratejik görevler üstlenen Eyüp yoldaşımız temas ettiği her yoldaşta iz bırakmış, duruşu ve yaşamıyla eğitmiştir. Fedakarlığı, emekçiliği, her daim yüksek morali, şehitlere, halka ve parti değerlerine olan bağlılığıyla biz geride kalan yoldaşları için her daim örnek alınacaktır.

Başta Eyüp yoldaşımızın değerli ailesine, Dîgor halkımıza ve yurtsever Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz. Eyüp yoldaşımızın anısına her daim bağlı kalarak şehitlerimizin intikamını alma mücadelesini mutlaka zaferle taçlandıracağımızın sözünü veriyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here