HPG: Gerilla direnişi tünellerde devam ediyor

0
278

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), işgalci Türk devletinin savaş tünellerini kimyasal silah kullanımı dahil yoğun bir şekilde bombaladığını belirterek, tünellerdeki direnişin sürdüğünü vurguladı.

HPG-BİM yaptığı açıklamada Türk devletinin Van, Metina, Avaşin ve Şırnak’taki saldırıları ve gerilla direnişlerine ilişkin bilgi verdi.

Açıklama şöyle:

“1. İşgalci TC ordusu, 19 Ağustos tarihinde Van’ın Çatak ilçesine bağlı Kato Xelîla alanı savaş uçakları ve saldırı helikopterleri ile yoğun şekilde bombaladıktan sonra geniş kapsamlı bir işgal operasyonu başlatmıştır. Devam eden operasyon ile ilgili ayrıntılar daha sonra kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Metîna Bölgesinde;

– 20 Ağustos günü saat 20:00 – 22:30 saatleri arasında Qaşûra hattında helikopter hareketliliği yaşanmıştır. Aynı saatlerde Amediye ilçesinin Kanî Masî nahiyesine bağlı Kêste, Hirorê, Seraru, Deşîşê, Êdinê, köylerinin çevresi ile Koordîne, Girê Zendûra, Kela Qûmriyê alanları saldırı helikopterleri ve sınır hattında bulunan karakollardan atılan obüsler ile bombalanmıştır.

Avaşîn bölgesinde;

– 19 Ağustos tarihinden itibaren işgalci TC ordusu, Werxelê alanında bulunan savaş tünellerini ağır silahlar ile bombalamaktadır.

– 20 Ağustos günü saat 10:00’dan akşam saatlerine kadar Girê Sor alanında bulunan savaş tünelleri patlayıcılar ve ağır silahlar ile bombalanmıştır.

– 20 Ağustos günü 10:30 – 14:30 saatleri arasında Werxelê alanında bulunan savaş tünellerine karşı kimyasal gazlar kullanılmıştır. Aynı gün 14:30 – 01:00 saatleri arasında savaş tünelleri ağır silah ve patlayıcılarla bombalanmıştır.

Alan üzerinde yoğun Dron hareketliği devam etmektedir.

16 Ağustos tarihli açıklamamızda, İşgalci TC ordusunun 27 Temmuz 2021 tarihinde Şirnex Elkê’ye bağlı Meydana alanında bir işgal operasyonu başlattığını, yoğun hava saldırıları ve çatışmalar sırasında Jîn Ronî (Dicle Üzüm) yoldaşımızın kahramanca savaşarak şehadete ulaştığı bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştık. Çatışmalar sırasında Gulgeş Zîlan Serhat (Gülgeş Tatlı) yoldaşımız yaralı şekilde işgalci TC ordusuna esir düşmüştür. Gulgeş yoldaşımız maruz kaldığı bütün insanlık dışı işkencelere rağmen işgalci TC devletine boyun eğmemiştir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz