HPG Gerillası Hacîzade’nin cenazesi 6 ay sonra defnedildi

0
738

 Lice kırsalında şehit düşen Kubar Hacızade’nin (Rojda Cudi) cenazesi 6 ay sonra teslim alınarak Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Şehir mezarlığında defnedildi.  Defin işlemi ise polis ablukası altında 4 kişinin katılımı ile gerçekleşti.

Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında 24 Eylül 2019’da şehit düşen 3 gerilladan Kubar Hacızade’nin (Rojda Cudi) cenazesini almak için İran’ın Maku şehrinden kentte gelen baba Ali Hacîzade, 27 Ocak’ta Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne (MEBYA-DER) başvurdu. Hacîzade, 29 Ocak’ta Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde, kan örneği verdikten sonra İran’a döndü.

Hacîzade, DNA sonuçları kesinleştikten sonra korona virüsünden kaynaklı sınır kapıları kapatıldığı için Diyarbakır’a gelemedi. Bunun üzerine ailenin verdiği vekaletle Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgunda 6 aydır bekletilen cenaze, ailenin avukatı tarafından teslim alındı.

POLİS ABLUKASINDA DEFİN YAPILDI

Cenazeyi toprağa vermek için Doğubayazıt’a doğru yola çıkan MEBYA-DER yetkilileri, Bitlis yakınlarında askerlerce durdurulan aracın, “Doğubayazıt İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün izin vermemesi” gerekçe gösterilerek geçişi engellendi. Aile avukatının Doğubayazıt savcılığı nezdinde yapacağı görüşmelerin sonucunda izin verildi. İlçe girişinde cenaze aracını durduran polisler aracın şehir içinden geçmesine ise izin vermedi. Zırhlı araçlar eşliğinde cenaze aracı Doğubayazıt Şehir Mezarlığına yönlendirdi.  Mezarlık etrafında geniş güvenlik önlemleri alan polis, defin işlemine katılmak üzere gelen yurttaşların mezarlığa girmesine izin vermedi. Dini merasimi yerine getirilen cenaze 4 kişinin katılımı ile defnedildi.

Öte yandan polisin, cenazeye eşlik eden MEBYA-DER yöneticilerine hemen ilçeden çıkmaları yönünde tehdit ettiği belirtildi. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here