HPG gerillası Yılmaz Uzun için kitlesel taziye

0
250

HPG gerillası Yılmaz Uzun (Tolhildan Tekman) 2020 yılında Sêrt’te düzenlenen hava saldırısında 5 yoldaşı ile birlikte şehit düşmüştü. Aile gerilla Uzun’un teşhisi için aynı yıl kan örneği vermiş ve sonuçları çıkmıştı. Ancak buna rağmen gerillanın cenazesi Kimsesizler Mezarlığı’na zorla defnedilmişti. Gerilla Uzun’un kemikleri, şehadetinden üç yıl sonra 1 Eylül günü ailesine bir kutu içerisinde teslim edildi.

Yılmaz Uzun için Bastok Mahallesi’nde kurulan taziyeyi Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar ziyaret etti.

Kente gelen heyet, birçok noktada bekletilerek GBT kontrolüne tabi tutuldu. Heyet, Tatos girişinde polisler tarafından “Yasak'” gerekçesiyle uzun bir süre bekletildi. Taziyenin bulunduğu mahallenin girişi de jandarma tarafından kapatıldı.  

Çevre kentlerden gelenler ise köyün girişindeki bir noktada toplandı. Tüm engellemelere rağmen kitlesel bir şekilde taziyeye katılım gösteren heyet, “Şehit namirin” sloganlarıyla karşılandı.

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “İktidarın zulmü büyüdükçe Kürt halkının onurlu duruşu bin kat daha büyüyor. Bu köy günlerdir abluka altında, cenaze töreninin yapılmasına izin verilmedi, cenaze aracı verilmedi bu yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz. İmam 3 gündür köye gelmemiş, ezanın okunması dahi yasak kılınmış. Burada ailemize bir kez daha söz veriyoruz; yolumuz onurlu bir yoldur, kimlik mücadelesi veriyoruz. Bu yolda barışı var edene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar,  “Agit İpek’in cenazesi kargo ile verildi, Hakan Arslan’ın cenazesi kutuda verildi, şimdi de Yılmaz Uzun’un kemikleri verildi” ifadelerini kullandı.

Uçar, “Her şeyden önce insanlar ahlaklı olmalı. Eğer bir insanda ahlak yoksa hiçbir şeyi yoktur. Çocuklarımızın kemiklerini elimize vermek ahlak dışıdır. Fakat onlar iyi bilsin ki, tek damla kanımız var olduğu sürece, şehitlerimizin yanındayız, mücadelenin yanındayız. Şehitlerimizin kanı üzerine söz veriyoruz, bu yolda mücadele etmeye devam edeceğiz. Şehit namirin” ifadelerini kullandı.

 Taziyeye katılan halk daha sonra Uzun’un posterini açarak “Şehit namirin”, “Ey şehîd rêyate rêya me ye”, “Bijî Kurdistan”, “Ey şehîd xwîna te erdê namîne”, “Bijî Serok Apo” ve “Heval Yılmaz onurumuzdur” sloganları atıldı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz