HPG: Girê Amediyê Direniş Alanında 1 Skorsky darbelendi

0
212

Yazılı bir açıklama yapan HPG-BİM, “Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemler sonucunda; 3 işgalci cezalandırılmış, 4 işgalci yaralanmıştır. Aynı zamanda 1 Skorsky helikopteri vurularak darbelenmiştir” dedi.

Açıklamada, “İşgalci Türk ordusu Direniş Alanları’nı; 4 kez yasaklı bombalar, 21 kez kimyasal silah ve biber gazlarıyla, 12 kez savaş uçakları, 68 kez saldırı helikopterleri, onlarca kez de obüs, tank ve ağır silahlarla bombalamıştır” diye belirtildi.

HPG-BİM, gerillanın gerçekleştirdiği eylemler ve işgalcilerin saldırılarına ilişkin şu detayları verdi:

1. Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

– 24 Ekim saat 07:30’da Saca Direniş Alanı’nda hareket halindeki işgalciler hareketli timlerimizce vurularak darbelenmiştir.

– 25 Ekim 15:00 ve 17:00 saatlerinde Çemço Direniş Alanı’ndaki Şehîd Bahoz savaş mevzilerine girmek isteyen işgalciler sabotaj taktiği ve ağır silahlarla iki kez vurulmuştur. Bu eylemlerde 1 işgalci cezalandırılırken, 1 işgalci de yaralanmıştır.

2. Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde;                        

– 25 Ekim saat 15:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.

– 25 Ekim saat 16:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Şehîd Çekdar savaş mevzilerini patlayıcılarla bombalamak isteyen işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir. Eylemin ardından işgalciler bir kademe geri çekilmek zorunda kalmıştır.

– 25 Ekim saat 16:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’nda toplanan bir grup işgalci YJA Star hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurulmuştur. Bu eylemde 2 işgalci cezalandırılmış ve 3 işgalci yaralanmıştır.

– 25 Ekim saat 20:00’de Girê Amediyê Direniş Alanı üzerinde helikopter hareketliliği yaşanmıştır. Bu hareketlilik esnasında indirme yapmak isteyen 1 Skorsky helikopteri hareketli timlerimizce etkili bir biçimde vurularak darbelenmiştir. Darbe alan helikopter indirme yapamadan alandan uzaklaşmak zorunda kalmıştır.

3. İşgalci TC ordusunun yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar;

– 25 Ekim’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Şehîd Çekdar savaş mevzileri, Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Felat savaş mevzileri ve Saca Direniş Alanı’ndaki Şehîd Xursî savaş mevzileri 4 kez yasaklı bombalar ile bombalanmıştır.

– 25 Ekim 09:00 ve 12:00 saatleri arasında Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Felat savaş mevzileri 8 kez kimyasal silahlarla bombalanmıştır.

– 25 Ekim 11:40 ve 18:00 saatleri arasında Çemço Direniş Alanı’ndaki Şehîd Bahoz savaş mevzileri 13 kez kimyasal silah ve biber gazlarıyla bombalanmıştır. Aynı zamanda işgalciler savaş mevzileri önünde plastik malzeme ve araç tekerleklerini yakarak çıkan zehirli dumanı aspiratör ile savaş mevzilerine yönlendirmiştir.

4. İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

– 25 Ekim’de Garê’nin Mam Hesen, Gundê Bilmendê, Gundê Çemrobotkî, Gundê Şkeftiyan ve Gundê Biyê arazileri ile Zap Suyu etrafı ve Girê Bihar alanları savaş uçaklarıyla 12 kez bombalanmıştır.

– 25 Ekim’de Saca, Karker, Kurojahro Şehîd Fedakar, Girê Hakkarî, Girê Cûdî ve Girê Amediyê Direniş Alanları saldırı helikopterleri ile 68 kez bombalanmıştır.

– 25 Ekim’de Çemço, Girê FM ve Girê Cûdî Direniş Alanları obüs, tank ve ağır silahlarla onlarca kez bombalanmıştır.

– 25 Ekim’de Girê Cûdî ve Çemço Direniş Alanları üzerinde dron hareketliliği gözlenmiştir.

– 25 Ekim’de işgalci Türk ordusu Karker Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerini kepçe ve kırıcı kepçelerlle yıkmaya çalışmıştır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here