HPG Herekol şehitlerini andı

0
406
ANF Images

Herekol’da 2017’de şehit düşen 4 gerillanın kimliğini açıklayan HPG, “şehit yoldaşlarımızın mücadelesini zaferle taçlandıracağımızın sözünü bir kez daha veriyoruz” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Herekol’da 2017 yılında şehit düşen gerillalara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

HPG açıklamasında şunlar belirtildi:

“Herekol bölgesinde 2017 yılının Haziran ayında Türk ordusunun başlattığı işgal amaçlı operasyon sırasında düşman ordusu ile bu alandaki yoldaşlarımız arasında günlerce süren şiddetli çatışmalar yaşanmıştır. Herekol’daki yoldaşlarımız Apocu iradeyle emsalsiz bir direniş örneği sergilemiş ve ne pahasına olursa olsun mücadeleden bir adım dahi geri durulmayacağının mesajını net bir şekilde vermişlerdir. Yaşanan çatışma ve bombardımanlarda Êrîş, Jînda, Adil ve Xebat yoldaşlarımız 30 Haziran 2017 günü şehadete ulaşarak Kürdistan’ın ölümsüz şehitler ordusundaki onurlu yerlerini almışlardır.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Êrîş Gelî Gever
Adı Soyadı: Vahdet Özkesici
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Kazı – Ali
Şehadet Tarihi ve Yeri: 30 Haziran 2017 / Herekol
Kod Adı: Jînda Avareş
Adı Soyadı: Basra Tekin
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Ayşe – Ramazan
Şehadet Tarihi ve Yeri: 30 Haziran 2017 / Herekol
Kod Adı: Adil Reşo
Adı Soyadı: Osman Kaya
Doğum Yeri: Sêrt
Anne – Baba Adı: Adalet – Hasan
Şehadet Tarihi ve Yeri: 30 Haziran 2017 / Herekol

Adil – Osman Kaya

Kod Adı: Xebat Goyî
Adı Soyadı: Ferhat Tunç
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Narinç – Adil
Şehadet Tarihi ve Yeri: 30 Haziran 2017 / Herekol

Botan alanı, Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nde tarihi bir öneme sahiptir. Kürdistan gerillasının halkımızla buluşup kitleselleştiği; ilk büyük gerilla direnişlerinin ve zaferlerinin geliştiği kutsal Botan toprakları gerilla için her zaman bir mabet olmuştur. Her gerillanın gitmek ve mücadele yürütmek için istek duyduğu Botan coğrafyası, Önderliğimizin ve şehitlerimizin muazzam emekleri sonucu direnişin kalesi haline gelmiştir. İşgalci TC devletinin bütün saldırılarına rağmen dün olduğu gibi bugün de Botan alanı, direniş çizgisini sürekli derinleştirerek mücadelemizi zafere taşıma iddiasının somut örneği olmaya devam etmektedir.

ÊRÎŞ GELÎ GEVER

Êrîş yoldaşımız, 1987’de, yurtsever devrimci geleneğin güçlü bir temsilcisi olan Gever’de dünyaya gelmiştir. Yurtseverliği ile tanınan bir aile ve çevrede büyüyen Êrîş yoldaşımız, gençlik çalışmalarında yer alarak işgalci TC devletine karşı mücadeleye başlamıştır. Yürüttüğü etkili çalışmalar sonucu işgalciler tarafından hedef alınan yoldaşımız tutuklanmış ve zindan direnişinin ardından TC sömürgeciliğine karşı en etkili direniş yolunun gerilladan geçtiği gerçeğinden hareketle 2013’te yönünü gerilla saflarına çevirmiştir. Gerilla saflarında kısa sürede büyük bir gelişim gösteren yoldaşımız, PKK felsefesinin yarattığı yoldaşlık ilişkilerine büyük bir bağlılık göstermiş ve gerçek bir hakikat arayışçısı olmuştur. Militan çizgi ve ruhun somut örneği olan Êrîş yoldaşımız, Önderliği görmeyi en büyük hayali olarak tanımlamış ve Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü sağlamak için her yoldaşı gibi sınırsız bir emekle mücadele etmeyi kendisine esas almıştır. Botan’da komutanlaşarak öncü düzeyde katılım sağlayan yoldaşımız yürüttüğü pratik ile Apocu militanlığın yetkin temsilini güçlü bir şekilde yerine getirmiştir.

JÎNDA AVAREŞ

Jînda yoldaşımız, Colemêrg’in Marinos köyünde özgürlük mücadelesine bağlı yurtsever bir ailede dünyaya gelmiş ve büyümüştür. Halkımızın varlığına yönelik saldırılar karşısında direniş çizgisinin PKK’de somutlaştığı gerçeğini gören Jinda yoldaşımız, gerilla saflarına katılma kararı almıştır. Özellikle uzun yıllar Botan’da komutanlık yapan ve Kobanê direnişinde kahramanca savaşırken şehadete ulaşan abisi ve değerli komutanımız Avareş Marinos yoldaştan oldukça etkilenmiştir. Avareş yoldaşın silahını yerde bırakmamak ve mücadele bayrağını yükseltmek için Botan’da gerilla saflarına katılmıştır. Botan alanında, kadın gerilla ordulaşmasının mirası üzerinden kendisini eğitmiş, büyük bir aşk ve tutkuyla gerilla yaşamına katılmış ve Apocu felsefe üzerinden şekillenen Kadın Özgürlük İdeolojisi’nin yaşamsallaşması için büyük bir emek ortaya koymuştur. Önderliğe ve şehitlerimize sınırsız bir biçimde bağlı alan Jînda yoldaş, sürekli araştıran ve kendisini geliştiren bir yoldaşımız olarak, çevresindeki arkadaşlarını eğitmeyi kendisi için doğal bir görev olarak benimsemiştir. Mütevazi ve savaşçı kişiliği onu hep öne çıkarmış; işgalcilere karşı kinini savaş alanında en ön saflarda yer alarak göstermiştir.

ADIL REŞO

Adil yoldaşımız, Sêrt’te dünya gelmiştir. Erken yaşlardan itibaren PKK’nin öncülük ettiği halkımızın özgürlük mücadelesi ile tanışmış ve gençlik çalışmalarında yer almıştır. İşgalci TC devletinin Kürt halkını ve iradesini yok etme temeline 2015’yılında başlattığı işgal saldırıları karşısında gerilla saflarına katılarak cevap olan Adil yoldaşımız, Botan alanında kısa sürede güçlü bir pratik sahibi olarak öne çıkmıştır. Mütevazi ve emekçi kişiliğiyle yoldaşları arasında büyük bir saygı uyandırmış, işgal ve işgalciye karşı mücadele azmiyle örnek bir militan olmuştur. 2016 yılında Sêrt öz yönetim direnişinde aktif ve öncü bir rol oynamış, cesaretiyle birçok Kürt gencine ilham kaynağı olmuştur. Adil yoldaşımız, sürekli Önderlik felsefesine yoğunlaşmış ve öğrendiklerini pratiğe aktarmayı esas almıştır. Sevdalısı olduğu Botan topraklarında gerillacılık yapmanın haklı gururunu ve heyecanını her zaman yaşamış ve çevresine güçlü bir devrimci enerji yaymıştır.

XEBAT GOYÎ

Şirnex’te dünyaya gelen Xebat yoldaşımız, Önderlik ve PKK gerçekliğiyle tanıştıktan kısa süre sonra gerilla saflarına katılarak özgürlük mücadelesinde en üst seviyede yer almıştır. Genç yaşta komutanlaşan ve öncülük rolünü hakkıyla oynayarak Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nde çıkar gözetmeden fedaice hizmet eden Xebat yoldaşımız, Botan pratiği boyunca üstün bir başarıyla üstlendiği bütün zorlu görevleri tamamlamıştır. Kürdistan şehitlerinin anısını yaşatmayı ve onların mücadelesini zaferle taçlandırmayı kendisine hedef olarak belirleyen yoldaşımız, bu çizgide mücadelesini sürekli yükseltmeyi esas almıştır. Emek abidesi olarak yoldaşları arasında tanınmış ve güler yüzlü kişiliğiyle her an yoldaşlık sıcaklığını taşımış ve yansıtmıştır.

Êrîş, Jînda, Adil ve Xebat yoldaşlarımızın başta değerli yurtsever aileleri olmak üzere bütün Kürdistan halkına başsağlığı diliyor ve şehit yoldaşlarımızın mücadelesini zaferle taçlandıracağımızın sözünü bir kez daha veriyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz