HPG iki aylık savaş bilançosunu açıkladı

0
242

HPG, 23 Nisan ile 23 Haziran tarihleri arasındaki savaş bilançosunu açıkladı. 288 gerilla eylemi ile 39 havadan eylem gerçekleştirildi. 389 işgalci cezalandırılırken, onlarca mevzi ve askeri araç imha edildi. Çok sayıda silah ve malzemeye el konuldu.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Türk devletinin işgal saldırıları ile Cenga Xabur ve Bazên Zagrosê hamlelerinin 2 aylık bilançosunu açıkladı.

HPG açıklaması şöyle:

“23 Nisan gecesi Avaşîn, Metina ve Zap alanlarına dönük başlatılan Başûrê Kurdistan’ı işgal harekatı ve buna karşı güçlerimizin geliştirmiş olduğu Cenga Xabur ve Bazên Zagrosê Devrimci Hamleleri ikinci ayını doldurmuştur. 60 günlük direniş süreci boyunca Kürdistan halkının mücadele geleneğine ve insanlık tarihine birçok ilki kazandıran emsalsiz direniş destanları ve kahramanlık örnekleri sergilenmiştir.

Yeni dönem gerilla çizgisi temelinde profesyonelleşen Kürdistan Özgürlük Gerillası Avaşîn, Metina ve Zap alanlarında gösterdiği savaş performansı, kararlılık düzeyi, düşman taktiğini boşa çıkarma ustalığı, zengin gerilla taktiklerini yaratıcı bir biçimde çok yönlü ve iç içe kullanabilme kabiliyetiyle Kürdistan’da yeni bir tarih yazmıştır. 60 günde ve günün her saatinde kesintisiz mücadele halinde olan güçlerimiz Apocu ideolojinin verdiği büyük azim, keskin irade ve yüksek cesaretle yarı otonom gerilla timleri tarzından hazırlıklı savaş mevzilerine, düşmanla iç içe olup her gün eylem halinde olmadan hava savunma eylemlerine kadar zengin çeşitlilikteki taktiklerle işgalci düşmana ağır darbeler vurmuştur.

İki aylık süreçte kahramanca direniş destanları yazarak şehadete yürüyen yoldaşlarımız öncülüğünde gelişen bu direniş bilançosu; işgalci Türk devletinin elindeki tüm olanaklara ve arkasındaki desteğe rağmen ilerleyemediği, her istediğini alamadığı ve ağır darbeler almaktan kurtulamadığı başarılı bir sonucu ortaya çıkarmıştır. Bu savaşın sonuçlarını ve kayıplarını Türkiye ve dünya kamuoyundan saklayarak gizlemeye çalışan Türk ordusunun yaşadığı yenilgi Türk devletinin ve faşist AKP – MHP kliğinin büyük bir krize girmesiyle kendisini dışa vurmuştur. Başta Kürt halkı olmak üzere halkların gerilla mücadelesinden aldığı moral, güç ve direniş azmi büyük bir itiraza ve serhildanlara dönüşerek soykırım ve zulüm siyasetini ciddi anlamda zorlamaktadır.

İnsanlığın yüz akı ve halkımızın gurur kaynağı olan gerilla mücadelemiz son 2 yılda Cenga Heftanin, Garê Destanı, Cenga Xabur ve Bazên Zagrosê Devrimci Hamle pratikleri temelinde ortaya çıkardığı sonuçlarla Demokratik Modernite gerillacılığının özgür yaşamı gerçekleştirecek zafer gerillacılığı olduğunu kanıtlamıştır. İki aylık süreçte şehadete ulaşan Arap, Êzidî ve Kürdistan’ın dört parçasından olan yoldaşlarımız mücadelemizin hem ulusal hem de demokratik ulus perspektifi temelindeki karakterini en hakiki ve inkar edilemez somut örnek olarak ortaya koymuştur.

Gerilla mücadelemiz karşısında sonuç alamayan işgalci Türk devleti bir yandan savaş mevzilerine karşı insanlık dışı ve aynı zamanda savaş suçu olan kimyasal silahlar ve zehirli gazlar kullanmıştır. Diğer yandan ise; özellikle son günlerde tekrardan işbirlikçi ihanetçi Kürt çizgisini harekete geçirerek ve bu uğursuz çizgiyi bazı klikler eliyle yarattığı provokasyonlar temelinde gerilla direnişimizi arkadan hançerleme suretiyle amaçlarına ulaşmaya çalışmaktadır. Ancak hem hareketimizin ve hem de alandaki gerilla güçlerimizin sağduyusu, Kürt halkının bu uğursuz siyasete olan tepkisi ve ulusal birlikteki ısrarı işgalcilerin oyununu şimdilik boşa çıkarmıştır. Yurtsever Kürt halkı ulusal birliğini sağlamadaki ısrarıyla, Kürdistanî kazanımları her parçada koruma kararıyla, soykırımcı işgalci siyasete olan tepkisi ve geliştirdiği direnişiyle tüm provokasyon ve komploları boşa çıkarma kudretine sahip olduğunu göstermiştir.

Kürdistan Özgürlük Gerillası olarak ülkemiz Kürdistan’a dayatılan işgali, halkımıza reva görülen soykırım siyasetini ve tüm provokasyonları şimdiye kadar boşa çıkardığımız gibi bundan sonra da halkımızın desteği ve ulusal tutumuyla kesinlikle boşa çıkarma inancında ve kararlılığında olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha belirtiyoruz.

Cenga Xabur ve Bazên Zagrosê Devrimci Hamleleri’nin iki aylık savaş bilançosu şu şekildedir:

Güçlerimiz tarafından gerçekleştirilen eylemler;

– 2 Pusu Eylemi

– 9 Sızma Eylemi

– 14 Koordineli ve Eş zamanlı Gerilla Eylemi

– 17 Darbeleme Eylemi

– 35 Suikast Eylemi

– 59 Ağır Silah Eylemi

– 66 Sabotaj Eylemi

– 86 Saldırı Eylemi

– Toplamda 288 gerilla eylemi gerçekleştirilmiştir.

Güçlerimiz tarafından gerçekleştirilen eylemler sonucunda;

– 389 İşgalci Cezalandırılmıştır.

– 47 İşgalci Yaralanmıştır.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımız;

– 54 yoldaşımız şehadete ulaşmıştır.

Şehit Delal Hava Savunma Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen eylemler;

– 39 Hava Savunma Kuvvetleri Eylemi gerçekleştirilmiştir.

İşgalci Türk ordusu tarafından yapılan saldırılar;

– Medya Savunma Alanları hemen hemen her gün yakıcı obüsler, misket bombaları, havanlar, helikopterler ve uçaklarla sürekli bir biçimde yüzlerce kez bombalanmıştır. Sonuçsuz kalan Türk ordusu bulunduğu alanlarda hem ağaçları kesmiş, hem çeşitli işbirlikçi şirketler aracılığıyla ormanları talan etmiş, hem de yangın çıkarıcı bombardımanlarla ulaşamadığı yerlerdeki birçok ormanı ateşe vermiştir.

– 62 kez savaş tünellerine girme girişiminde bulunulmuştur.

– Savaş mevzilerine ve tünellerine karşı 17 kez kimyasal ve zehirli gazlar kullanılmıştır.

Güçlerimiz tarafından darbelenen düşman araçları;

– 2 askeri araç

– 3 kepçe 

– 6 Dron

– 6 Helikopter

Güçlerimiz tarafından imha edilen askeri malzemeler;

–   1 Transit tipi askeri araç

–   1 Kirpi tipi zırhlı askeri araç

–   1 Paletli uzaktan kumandalı araç

–   1 Reo tipi araç

–   2 Normal askeri araç

–   2 A4 Silahı ve mevzisi

–   1 Kamelya

–   1 Teleskop dürbünü

–   3 Çadır

–   3 Dron

–   4 Radar

–   9 Mobesse Kamerası

–   Kurşun Geçirmez Kalkanlar

–   Onlarca mevzi imha edilmiştir.

Güçlerimiz tarafından düşman üzerinden kaldırılan askeri malzemeler;

–  1 Telsiz cihazı

–  1 MPT silahı

–  1 Bombaatar silahı

–  1 BKC Silahı

–  1 B7 (Bisiving) Silahı

–  1 Gündüz dürbünü

–  1 Termal dürbünü

–  2 Silah dürbünü

–  1 Mayın detektörü

–  1 Dron

–  6 askeri çanta,

–  650 kg patlayıcı

–  Asker künyeleri

–  Çok sayıda askeri malzeme”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz