HPG: İşgalci Türk ordusu Zap’taki sıkışmasını aşmak için yeni saldırı başlattı

0
153

HPG-BİM yaptığı yazılı açıklamada “Zap’ta tıkanan işgalci Türk ordusu bu işgal operasyonunu Girê Amediyê hattından Metîna’nın önemli bir bölümüne yaymak amacıyla, 9 Eylül’den bu yana Metîna ve Şehîd Delîl Batı Zap bölgesine dönük havadan ve karadan çok yoğun bombardımanlar gerçekleştirdi. Aynı zamanda bir kısım yerlerde hava desteği ile indirmeler gerçekleştirdi ve güçlerimiz ile işgalciler arasında çatışmalar yaşandı. Bu çatışmalar halen devam etmektedir. İşgalci ordunun Zap’taki sıkışmasını aşmak için böyle bir yönelim içine girdiği açıktır” dedi.

KDP İLE YAN YANA MEVZİLENME İÇİNDELER

Açıklamada devamla şunlar ifade edildi:

“İşgalci ordu geçen yıl Amediye şehrinin üst hatlarından çekilmek zorunda kaldığında, yerlerini KDP’ye vermişti. 9 ve 10 Eylül gecesi Türk ordusunun alana yaptığı indirmeler KDP’ye verdiği bu yerlere ve KDP mevzilerinin hemen yakınına yapıldı. Türk devletinin geldiği yerlerin tümünde KDP güçleri vardır ve yan yana olacak şekilde bir mevzilenme düzenine geçmişlerdir.

Yurtsever halkımız ve kamuoyu bilmelidir ki, Türk ordusunun gerçekleştirdiği bu saldırıya karşı Kurdistan Özgürlük Gerillası şiddetle cevap verecek ve işgale karşı sürdürdüğü direnişini daha da yükseltecektir.”

HPG-BİM, gerçekleştirilen gerilla eylemler ve işgalci Türk ordusu tarafından yapılan saldırıların ayrıntılarını ise şöyle açıkladı:

1. Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

— 10 Eylül saat 07:00, 10:30, 14:00, 14:45, 18:50 ve 23:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 6 mevzi darbelendi. Bu eylemler YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

— 10 Eylül saat 22:10’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 mevzi darbelendi.

— 10 Eylül saat 20:00 ile 24:00 saatleri arasında Girê Amediyê Direniş Alanı’nı bombalayan saldırı helikopterlerine YJA Star güçlerimizce 5 kez müdahale edildi.

— 11 Eylül saat 04:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 mevzi darbelendi. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

— 11 Eylül saat 06:20’de Girê Amediyê Direniş Alanı’nda harekete geçen işgalciler suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı. Bu işgalcinin cenazesi güçlerimizin denetimindedir.

2. Zap bölgesi;

— 8 Eylül saat 08:00’da Kokerê Direniş Alanı’ndaki işgalciler ferdi silahlar ile vurularak darbelendi.

3. İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

— 10 Eylül’de Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Amediyê Direniş Alanı 6 kez, Girê Bahar Direniş Alanı 1 kez olmak üzere; toplam 7 kez savaş uçakları ile bombalandı.

— 10 Eylül’de Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Cûdî, Girê Amediyê Direniş Alanları ve Metîna bölgesi saldırı helikopterleri ile bombalandı.

— Zap, Şehîd Delîl Batı Zap, Metîna ve Xakurkê bölgeleri toplarla bombalandı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz