HPG: İşgalciler savaş mevzilerini 6 kez yasaklı bomba ve 11 kez de kimyasal silahlarla bombaladı

0
142

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklamasında şunlar belirtildi:

“Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın tarihi direnişi işgalci TC devletinin planlarını boşa çıkarmıştır. İşgalci Türk ordusu istediği sonucu alabilmek için sistematik bir şekilde kimyasal silah ve yasaklı bomba kullanımına dayalı saldırı konsepti geliştirmiştir. Türk ordusunun kimyasal silah ve yasaklı bomba kullanması güçlerimizce defalarca belgelenmesine, halkımız ve dostlarının alanlarda gündemleştirmesine rağmen uluslararası kuruluşların sessizliğini koruması işgalci TC devletine cesaret vermekte ve savaş suçlarının desteklendiğini göstermektedir. İşgalci Türk ordusu 20 Kasım günü savaş mevzilerini 6 kez yasaklı bomba ve 11 kez de kimyasal silahlarla bombalayarak savaş suçu işlemeye devam etmiştir. Aynı zamanda Direniş Alanları; 2 kez savaş uçakları, 34 kez saldırı helikopterleri, onlarca kez de obüs, havan, tank ve ağır silahlarla bombalanmıştır.

Bu saldırılara karşı direnişini sürdüren Kurdistan Özgürlük Gerillası eylemlerine devam etmektedir. Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemler sonucunda 5 işgalci cezalandırılmıştır.

Gerçekleştirilen eylemlerin ve yapılan saldırıların ayrıntıları şöyledir;

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

20 Kasım 06:30 ve 09:30 saatlerinde Çemço’ya bağlı Şehîd Adil Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce orta otomatik silahlarla iki kez hedeflenmiştir. Güçlerimizin etkili vuruşlarında 3 işgalcinin cezalandırıldığı netleştirilmiştir.

20 Kasım saat 11:00’da Sîda Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.

20 Kasım saat 16:50’de Çemço Direniş Alanı’ndaki işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce suikast taktiğiyle vurulmuş ve 1 işgalci cezalandırılmıştır.

Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde;20 Kasım saat 16:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce suikast taktiğiyle vurulmuş ve 1 işgalci cezalandırılmıştır.

20 Kasım saat 20:15’te Girê Cûdî Direniş Alanı’na indirme yapmak isteyen Skorsky helikopterleri hareketli timlerimizce hedeflenmiştir. Güçlerimizin vuruşlarının ardından helikopterler alandan uzaklaşmak zorunda kalmıştır.

İşgalci TC ordusunun yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar;

20 Kasım’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Şehîd Çekdar savaş mevzileri 4 kez ve Çemço Direniş Alanı’ndaki Şehîd Serxwebûn savaş mevzileri 2 kez yasaklı bombalarla bombalanmıştır.

20 Kasım saat 16:20’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Şehîd Çekdar savaş mevzileri 1 kez kimyasal silahlarla bombalanmıştır. Kullanılan kimyasal silahın sarı renkte olduğu tespit edilmiştir.

20 Kasım 09:00 ve 18:00 saatleri arasında Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Felat savaş mevzileri 10 kez kimyasal silahlarla bombalanmıştır.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

20 Kasım’da Xakurkê’nin Goşînê alanı savaş uçaklarıyla 2 kez bombalanmıştır.

20 Kasım’da Saca, Çemço, Kurojahro, Girê Amediyê ve Girê Cûdî Direniş Alanları saldırı helikopterleriyle 34 kez bombalanmıştır.

20 Kasım’da Saca, Sîda, Çemço, Girê FM, Girê Cûdî ve Girê Amediyê Direniş Alanları obüs, havan, tank ve ağır silahlarla onlarca kez bombalanmıştır.

20 Kasım’da işgalci Türk ordusu Çemço Direniş Alanı’ndaki Şehîd Serxwebûn savaş mevzilerini kepçe ve kırıcı kepçelerle yıkmaya çalışmıştır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here