HPG, Kasım ayı savaş bilançosunu açıkladı

0
104

HPG Basın İrtibat Merkezi, Kasım ayı savaş bilançosunu açıkladı.

Yazılı açıklamada, “Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın Bakurê Kurdistan ve Medya Savunma Alanları’ndaki direnişi ve soykırım saldırılarına karşı mücadelesi kesintisiz devam ediyor. En zor koşullarda ve imkansızlıklar içinde Apocu ideolojiden aldığı güçle aklını, yüreğini ve iradesini keskinleştiren fedai gerilla güçleri, her engeli aşıp rolünü oynamaya çalışmaktadır. Devrimci Halk Savaşı’nda üstlendiği öncülük misyonunu her an ve her yerde yerine getirmek için büyük bir fedakarlıkla hiç tereddüde yer vermeden Apocu fedai ruh ve yüksek cesaretle devrimci görevlerine sahip çıkmaya devam etmektedir  “ denildi.

Devamla ise şu ifadeler yer aldı: “İşgalci Türk ordusu, Kasım ayı boyunca Bakurê Kurdistan ve Medya Savunma Alanları’ndaki güçlerimize dönük kara ve hava saldırılarını sürdürdü. Elindeki tüm olanakları, çağın savaş tekniğini, yasaklı bomba ve kimyasal silahları güçlerimize karşı kullanan işgalci ordu Bakurê Kurdistan’da binlerce operasyon gerçekleştirmesine rağmen amacına ulaşamadı. Medya Savunma Alanları’ndaki savaş mevzi ve tünellerinde direnen güçlerimize karşı savaş suçları da işleyerek vahşi saldırılarını tüm pervasızlığıyla sürdürdü, işbirlikçi ihanetçi Kürt çizgisinden sonuna kadar destek aldı ancak yine de sonuçsuz kaldı.

GERİLLA DEVRİMCİ HALK SAVAŞI’NI YÜKSELTTİ

Kurdistan Özgürlük Gerillası, tüm düşman saldırılarına rağmen kendisini ve mevzilerini korumayı başardığı gibi, yılmaz iradesi ve Apocu fedai ruhuyla direniş destanları yazmaya devam etti. Apocu ideolojiden, yaşam tarzından ve şehitler çizgisine bağlılıktan taviz vermeden Devrimci Halk Savaşı mücadelesini yükseltti. Partimiz PKK’nin kuruluş ayında savaş performansını arttırarak 45’inci kuruluş yıl dönümünü devrimci operasyon ve etkili eylemlerle karşıladı. Özellikle de Metîna’daki Şehîd Leyla Sorxwîn Amed Devrimci Operasyonu tam da Partimizin kuruluş yıl dönümünün gecesinde çok isabetli bir zamanda gerçekleşen, anlamlı ve yerinde bir eylem oldu. Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın araziye, mevzi ve tünellere dayalı uzman tim savaş tarzıyla ortaya koyduğu yüksek performans ve taktik ustalık, işgalci Türk ordusuna ağır darbeler vurdu. Sömürgeci soykırımcı Türk devleti ve özel savaş medyası, gerilladan aldığı darbeleri ve verdiği ağır kayıpları tamamen gizlemeye çalışsa da, Kurdistan dağlarında yaşanan savaşın hakikati belgeleri ile birlikte yurtsever halkımız ve kamuoyu ile paylaşıldı. Sömürgeci soykırımcı Türk devletinin ve faşist AKP-MHP rejiminin savaşta ısrar eden politikalarının ve Türk ordusunun tekniğe dayalı saldırılarının sonuç almadığı ve alamayacağı bir kez daha kanıtlanmış oldu.

4 GERİLLA ŞEHİT DÜŞTÜ

Kasım ayında devrimci operasyonlara öncülük eden Ciwan Welat (Fatih Bulut), Andok Adil (Ramazan Bilal), Botan Raperîn (Sait Songülalp) ve Egîd Kobanê (Mahmûd Îbrahîm) yoldaşlarımız fedai ruhla düşmanın üzerine yürüyerek ve kahramanca savaşarak şehadete ulaştı.”

Açıklamada, Kasım ayında yaşanan savaşın bilançosuna dair ise şu ayrıntılar paylaşıldı:

TC ORDUSUNUN SALDIRILARI

Savaş uçağı saldırısı: 140

Kimyasal silah saldırısı: 124

Yasaklı patlayıcı saldırısı: 133

Patlayıcı yüklü dron saldırısı: 103

ŞEHİT YOLDAŞLARIMIZ

Şehadete ulaşan yoldaşlarımız 4

GERİLLA EYLEMLERİ

Gerçekleştirilen toplam gerilla eylemi: 193

Pusu eylemi: 1

Sabotaj Eylemi: 7

Koordineli Gerilla Eylemi: 2

Devrimci Operasyon : 2

Suikast Eylemi: 30

Çatışma-Darbeleme-Müdahale Eylemleri: 52

Ağır Silah Eylemi: 99

DÜŞMAN KAYIPLARI

Cezalandırılan İşgalci Sayısı: 124

Yaralanan İşgalci Sayısı: 1

İMHA EDİLENLER

Reo Tipi Askeri Araç: 1

Ejder Tipi Zırhlı Araç: 1

Dron : 7

Mobesse Kamera Sistemi: 6

Mevzi: 20

Çadır : 23

DARBELENENLER

Kepçe: 1

Radar: 1

Mevzi: 52

EL KONULAN SİLAH VE ASKERİ MALZEMELER

BKC orta otomatik silah: 1

Bombaatar silah: 1

MPT-55 piyade tüfeği: 2

MPT-55 şarjörü: 12

Mesafe ölçer: 1

Dedektör: 1

Silah dürbünü: 2

Uydu telefonu: 1

Cep telefonu: 2

Termal dürbünü: 1

Powerbank: 2

Yağmurluk: 4

Mont: 2

Hücum yeleği: 1

Çanta: 5

Askeri elbise: 1

Kask: 1

Sağlık çantası: 1

Termos: 1

Eldiven: 1

Bıçak: 2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz