HPG, Kato’da şehit düşen beş gerillanın kimliklerini açıkladı

0
529

HPG: 2016 yılında Kato Jirka’da şehit düşen 5 gerillanın kimliklerini açıkladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi, 2016 yılında Kato Jirka’da şehit düşen gerillalara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

HPG, şu hususlara dikkat çekti:

“4 Ekim 2016 yılında Botan’ın Kato Jirka alanında gerçekleşen bombardımanlar sonucunda bir grup arkadaşımız şehadete ulaşmıştı. Savaş koşullarından dolayı şehit yoldaşlarımızın sicilleri ancak netleşebilmiştir. Bahoz, Berfin, Jiyan, Rêber ve Viyan yoldaşlarımız 4 Ekim 2016 tarihinde şehadete ulaşmışlardır.

Sömürgeci, soykırımcı Türk devleti Kürdistan Özgürlük Hareketi’ni tasfiye etmek amacıyla 2016 yılında yoğun bir saldırı sürecine girdi. Uzun yıllar planlayarak devreye koyduğu ‘’Çöktürme Planı’’ çerçevesinde önce halkımızın yiğit evlatları olan gerilla güçlerimizi darbeleyecek daha sonra da savunmasız kalan halkımızı soykırımdan geçirecekti. Böylece bu faşist zihniyet 100 yıllık hayalini gerçekleştirmiş olacaktı. Fakat halklar adına son direniş kalesi haline gelen PKK ve onun özgürlük savaşçıları her zaman olduğu gibi yine tarihi rolünü oynayarak bu faşist saldırıları boşa çıkarmış ve sömürgeciliğe büyük darbeler vurmuştur. 2017 baharında ‘’PKK’nin adı bile ağza alınmayacak’’ diyen azgın faşistler Kürdistan Özgürlük Gerillası’nın direnişi geliştirmesi ve PKK hareketinin büyüyerek adım adım zafere yürümesi karşısında kahrolmuş, psikolojik savaş eksenli tüm yalanları Apocu mücadelenin hakikati karşısında hiçbir hükmü olmayan beyhude ve kof sözlere dönmüştür. Gerillanın kararlı direnişi bugün Garê zafer destanını yaratarak, Apocu militan iradenin nelere kadir olduğunu herkese göstermiştir. Kürdistan’ın dört bir yanında halk serhildanı ve direniş biçiminde açığa çıkan Apocu ruh, Garê şehitleri şahsında zafer ruhu haline gelmiştir.

Tüm bu savaş süreci içerisinde Botan sahamız da bu direnişe öncülük ederek tarihi rolünü layıkıyla oynamıştır. Bu alanda bulunan yoldaşlarımız hem kırsalda hem de şehirlerde Türk sömürgeciliğine büyük darbeler vurarak işgale ve soykırım politikalarına geçit vermeyeceklerini emsalsiz kahramanlıklar ve büyük direnişler sergileyerek ispatlamışlardır.

KATO JİRKA DİRENİŞİ, APOCU MİLİTAN KİŞİLİĞİN YENİLMEZLİĞİNİN EN İYİ ÖRNEKLERİNDENDİR

Bahoz ve Berfin yoldaşlarımızın komutanlığında Kato Jirka alanında gelişen direniş Apocu militan kişiliğin yenilmezliğinin en iyi örneklerinden olmuştur. Bu yoldaşlarımız içerisinden geçmekte olduğumuz sürecin karakterini çok erkenden fark ederek büyük bir iddia ve kararlılıkla yönlerini gerillanın en kutsal mekânlarından olan Botan alanına çevirmişlerdir. Botan alanında düşman güçlerine karşı geliştirilecek zaferin birçok gelişmeyi beraberinde getireceğinin farkında olan Bahoz ve Berfin yoldaşlarımız tüm benlikleriyle fedai bir duruş sergilemişlerdir. Tek amaç ve hayalleri Önder Apo’nun ve halkımızın özgürlüğü olan bu değerli yoldaşlarımız kişilik, duruş ve devrime fedai katılımlarıyla Botan’ın efsane komutanlarından Agit, Nuda, Adıl, Gelhat ve Gulbaharların mirasına layık olmayı başarmışlardır.

Jiyan, Rêber ve Viyan yoldaşlarımız da yurtsever Botan halkımızın en değerli ve yiğit evlatları olarak halkımızın özgürlük mücadelesinde yerlerini almışlardır. Her üç yoldaşımız da Özyönetim Direnişleri sırasında düşman gerçekliğini yakından fark ederek ve onun katliamcı politikalarının hesabını sormak için gerilla saflarına katılmışlardır. Gerilla mücadelesi içerisinde kısa sürede yetkinleşen bu yoldaşlarımız Botan alanında geliştirilen gerilla savaşında önemli roller üstlenmişlerdir. Aynı zamanda birçok eyleme katılım sağlayarak Kürdistan Özgürlük Gerillası’nın yenilmezliğinin en seçkin sembollerinden olmayı başarmışlardır.

Gösterdikleri direniş ve kahramanlıkla günümüzü aydınlatan, kazanılan ve kazanılacak zaferlerimizin en önemli gerekçeleri olan şehit yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Botan ve Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyor, yoldaşlarımızın hayallerini mutlaka gerçekleştireceğimizin sözünü yineliyoruz.”

Kod Adı: Bahoz Gever
Adı Soyadı: Fatih Çelik
Doğum Yeri: Hakkari
Anne – Baba Adı: Nazime – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 04 Ekim 2016 / Kato Jirka

Kod Adı: Berfin Baran
Adı Soyadı: Şakire Aslan
Doğum Yeri: Siirt
Anne – Baba Adı: Hanım – İsa
Şehadet Tarihi ve Yeri: 04 Ekim 2016 / Kato Jirka

Kod Adı: Jiyan Cudi
Adı Soyadı: Sarya Demir
Doğum Yeri: Şırnak
Anne – Baba Adı: Halime – Ömer
Şehadet Tarihi ve Yeri: 04 Ekim 2016 / Kato Jirka

Kod Adı: Rêber Kato
Adı Soyadı: Mehmet Cin
Doğum Yeri: Şırnak
Anne – Baba Adı: Güllü – Ekrem
Şehadet Tarihi ve Yeri: 04 Ekim 2016 / Kato Jirka

Kod Adı: Viyan Koçer
Adı Soyadı: Leyla Kaymaz
Doğum Yeri: Siirt
Anne – Baba Adı: Xemê – Abdullah
Şehadet Tarihi ve Yeri: 04 Ekim 2016 / Kato Jirka

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz