HPG: Komplo sonucu Çiya Agiri yoldaşımız şehit düştü

0
186

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“5 Ağustos gecesi saat 21:00 civarında Heftanin’in Banîkê alanında bir grup yoldaşımız kimi ihtiyaçlarını karşılamak için bir milis ile görüşmüştür. Bu kişinin randevu verdiği yerde kısa bir görüşme gerçekleşmiş ve ihtiyaç temininden sonra söz konusu kişi ayrılmıştır. Hemen ardından bu gerilla grubuna iki ayrı yerden silahlarla ateş açılmıştır. Bu atışlar sonucunda Çiya Agirî arkadaşımız başından mermi alarak olay yerinde şehadete ulaşmıştır. Dilgeş yoldaşımız da başından mermi alarak ağır yaralanmıştır.

Şehadete ulaşan Çiya Agirî yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Çiya Agirî
Adı Soyadı: İsmail Por Mahmut
Doğum Yeri: Maku
Anne – Baba Adı: Kari – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 5 Ağustos 2023 / Heftanîn

Bu olay Banikê asayişinin çok yakınında gerçekleşmiştir. Komplo yeri olarak bilinçli bir şekilde KDP’ye ait asayiş noktasının yakınının seçilmesi, buranın randevu yeri olarak verilmesi, arkadaşlarımızın buraya çekilmesi ve daha sonra da iki yerden ateş açılarak başlarından vurulması, bunun planlı bir komplo olduğunu göstermektedir. MİT’in Parastin’ı da kullanarak planlandığı bu komplonun böyle bir yerde gerçekleştirilmesinin esas amacının; bölgedeki güçlerimizde, bu saldırının KDP asayişi tarafından yapılmış olduğu kanaatini geliştirip biz ve KDP arasında bir çatışma yaratmak olduğu anlaşılmaktadır. Bu şekilde KDP’nin bir bölümü de bu komploya dahil edilmiştir.

Ancak Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığımız ilk anda bunun bir düşman oyunu olabileceğini tespit etti, hemen açıklamak yerine olayın etraflıca araştırılıp netleştirilmesini belirtti. Yaptığımız araştırmalar sonucunda; bunun biz ve KDP arasında çatışma ortamını yaratmayı hedefleyen bir provokasyon olduğu ama Parastin’ın da içinde olduğu kesinleşmiştir. Bunda KDP’nin sorumluluğu vardır. Bu suikastı yapanların neden özel olarak KDP asayişinin yanında randevu verip arkadaşlarımıza saldırdığını açığa çıkartmak gerekir. Çok açıktır ki, bunu yapanlar örgütler arası çatışma yaratma gibi kirli bir amacın peşindedirler. KDP içerisindeki bir kesimin, MİT ile birlikte Kürtler arası bir savaşı çıkarmak için yoğun bir şekilde çalıştığı ve bu biçimde Türk devletine hizmet ettikleri açıktır.

Yurtsever Kürt halkını ve kamuoyunu yaşanan bu olay hakkında bilgilendiriyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz