HPG, komplo sonucu şehadete ulaşan Çiya Agirî’yi saygıyla andı

0
194

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“19 Ağustos 2023 günü yaptığımız açıklamada Heftanîn’e bağlı Banikê alanında gerçekleşen komplo sonucu Çiya Agirî yoldaşımızın şehadete ulaştığını belirtmiştik.

Rojhilatê Kurdistan’dan ulusal bir ruhla gerilla saflarına katılarak halkımızın özgürlüğü için mücadele eden Çiya yoldaşımızın, komplocu unsurlarca şehit edilmesi yoldaşları olarak bizde büyük bir öfke yarattığı gibi daha fazla mücadele etmenin de gerekçesi olacaktır. Bulunduğu her alanda Rêber Apo ve şehitler çizgisinin yılmaz savunucu olan Çiya yoldaşımızın büyük bir özveri ve emekle sürdürdüğü direniş çizgisini esas alacağımızı belirtiyor, O’nun şahsında tüm şehitlerimize layık olacağımızın sözünü veriyoruz.

Çiya Agirî yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan Çiya Agirî yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Çiya Agirî
Adı Soyadı: İsmail Por Mahmut
Doğum Yeri: Maku
Anne – Baba Adı: Kari – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 5 Ağustos 2023 / Heftanîn

Çiya yoldaşımız, Rojhilatê Kurdistan’ın Maku şehrinde yurtsever ve özgürlük mücadelemizde bedel veren bir ailede doğdu. Ailesinin ve yakın akrabalarının 1990’lı yılların başından itibaren Partimiz PKK ve Rêber Apo’yu tanıması ve sahiplenmesi ve en değerli evlatlarını büyük bir yurtseverlik örneği göstererek direniş saflarına katmaları nedeniyle Çiya yoldaşımız da daha küçük yaşlardan itibaren Partimizi tanıdı. Yakın akrabası olan Şirin Elemhûlî yoldaşın ve onun şahsında Rojhilat’lı tüm siyasi tutsakların zindanlardaki fedaiyane direnişlerinden etkilenen Çiya yoldaşımız, bu fedai yoldaşlarımıza layık olmak için mutlaka direniş saflarında yer alması gerektiğini düşündü. Ancak bu şekilde kendilerini tümüyle halkımızın özgürlük mücadelesine adayan şehitlerimize layık olabileceğine inandı. Küçük yaşlardan itibaren gerillayı tanıma fırsatı bulan Çiya yoldaşımız, gerillanın yaşam duruşundan, ahlakından ve yoldaşlık ilişkilerinden etkilendi. Böylece gerillayı kendisi için ulaşılması gereken en büyük hedef haline getirdi. Büyüdükçe gerillaya olan hayranlığı ve amacındaki kararlılığı da büyüdü. Halkımız ve Hareketimiz için önemli bir süreci ifade eden 2015 yılında Serhed alanında şehadete ulaşan abisi Cemil – İbrahim Por Mahmut yoldaşımızın silahını kaldırmak için gerilla saflarına katılma kararı aldı.

Gerillaya katıldıktan sonra ilk eğitimini Garê alanda alan yoldaşımız, eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayarak hızlıca pratik sahaya yöneldi. Aldığı eğitimlerle PKK’nin devrimci kültür ve ahlakından etkilenen yoldaşımız, aynı zamanda özüne dönüşünün de bu eğitimlerle gerçekleştiğini ifade etti. Eğitim sırasında Kürt halk gerçekliğini daha derinlikli bir şekilde öğrenme imkanı bulan yoldaşımız, düşmanın halkımıza biçmeye çalıştığı soykırım kefeninin yırtılmasının ancak gerilla savaşının yükseltilmesinden geçtiğine inandı. Bu amaçla kendisini askeri ve ideolojik anlamda sürekli geliştirmeyi esas alan yoldaşımız, bir an önce savaşın en yoğun yaşandığı alanlara gitmeyi istedi. Bunun da gerillacılıkta profesyonelleşerek mümkün olduğunu bilen yoldaşımız, gerilla taktiklerine daha fazla yoğunlaştı. DAİŞ çetelerinin Başûrê Kurdistan’a saldırması üzerine Maxmur ve Kerkuk alanına geçen Çiya yoldaşımız, buradaki halkımızın yardımına koşan ilk yoldaşlarımızdan oldu. Çetelere karşı geliştirilen birçok hamlede yer alan Çiya yoldaşımız, cesareti ve gözü pekliği ile tüm yoldaşlarının örnek aldığı bir militan oldu. Çetelere karşı yürüttüğü savaşta askeri anlamda büyük bir tecrübe edinen yoldaşımız, başarının esas sırrının da ideolojik üstünlükten geldiğinin farkına vardı. Bunun için bu yoğun pratik içinde, savaşın en şiddetli yaşandığı anlarda bile ideolojik mücadele yürütmekten geri durmadı.

Maxmur–Kerkuk’deki görevini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra tekrar Medya Savunma Alanları’na dönen yoldaşımız, edindiği savaş tecrübesi ile hızlıca direniş mevzilerindeki yerini aldı. 2018 yılından itibaren Heftanîn alanında görev üstlenen Çiya yoldaşımız düşmana karşı geliştirilen birçok eylemde yer alarak, gelişen düşman saldırılarına karşı cevap olmaya çalıştı. Kendisiyle birlikte mücadele eden yoldaşlarına karşı kendisini sorumlu gören Çiya yoldaşımız, onların gelişmeleri için büyük bir çaba ve emeğin sahibi oldu. Düşmanın Heftanîn alanına saldırması ile birlikte Bargiran ve Zelallerin öncülüğünde gelişen direnişe fedaice katılan yoldaşımız, Heftanîn alanında düşmana ağır darbeler vurulmasını sağladı. Heftanîn’in her karış toprağının direniş alanına dönüştürülmesinde pay sahibi olan Çiya yoldaşımız, beraberindeki yoldaşları ile yeni dönem gerilla taktiğinin pratikleştirilmesi için fedakarca mücadele etti, savaştı. Takım komutanı olarak yer aldığı Cenga Heftanîn Hamlesi’nde birebir savaşın içinde olan, aynı zamanda yoldaşlarını da yönlendiren Çiya yoldaşımız, yeni dönem komuta çizgisini layıkıyla temsil etmeyi başardı.

Daha sonra bir süre farklı çalışmalarda yer alan Çiya yoldaşımız, kendi isteği ve ısrarı ile tekrar, Heftanîn’e döndü. Birçok şehit yoldaşı ile mücadele ettiği, emek verdiği bu alana adeta bağlanan Çiya yoldaşımız, düşman işgalini kırmak için büyük bir irade ve kararlılıkla mücadele etti. Heftanîn alanında gerçekleşen birçok eylemde yer alan Çiya yoldaşımız, her anını düşmana vuracağı darbeler üzerine yoğunlaşarak geçirdi. Tek amacı direnişi Heftanîn’in her bölgesine yayarak şehit yoldaşlarına layık ve onların anılarını yaşatmak olan Çiya yoldaşımız, yaşamı ve dürüst yoldaşlığı ile örnek bir militan oldu.

Soykırımcı Türk devleti ve onun işbirlikçileri eliyle komplo sonucu şehadete ulaşan Çiya yoldaşımız, tüm bu işbirlikçi, hain çizgiye karşı Rojhilat’lı bir devrimci olarak halkımızın ulusal birlik ruhunun en seçkin temsilcilerinden olmayı başardı.”
         

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz