HPG Komuta Konseyi ve PKK Savunma Komitesi toplantısı yapıldı

0
109

HPG Komuta Konseyi, “Tarihimizin en kapsamlı ve sert bir savaş yılı olan 2022 yılı savaş pratiğini derinlikli bir biçimde irdelemek, başarıyı getiren taktikler üzerinde yaratıcı bir biçimde durmak, Devrimci Halk Savaşı’nın uygulanma sorunlarını ve yetersizliklerini aşmak ve açığa çıkan perspektif temelinde önümüzdeki yıl mücadele planlamasını ortaya koymak amacıyla yıllık olağan HPG Komuta Konseyi ve PKK Savunma Komitesi toplantımızı 20-27 Şubat 2023 tarihleri arasında tüm sevk-idare, saha, eyalet ve kurum komutanlıklarımızı temsil eden yeterli sayıda Konsey üyemizin katılımı ile gerçekleştirmiş bulunmaktayız” dedi.

Komuta Konseyi açıklamasında şunlar belirtildi:

“Toplantımız 6 Şubat Pazarcık ve Elbistan depremlerinin gündemde olduğu, halkımızın acılarını derinden hissettiğimiz ve yaşadığımız bir atmosferde gerçekleşti. Toplantımızın bir gündemi de bu depremin değerlendirilmesi oldu. Bilindiği gibi hareketimiz, depremin yarattığı ağır sonuçlardan hareketle ahlaki, insani ve sosyal bir tutum olarak eylemsizlik kararını 10 Şubat’ta ilan etmişti. Bizler de HPG olarak bu karara olduğu gibi katıldık. Ancak insani duygulardan uzak Türk devleti ahlaki ve ölülerimize duyduğumuz saygıdan kaynaklı olan bu tutumumuzu görmezden gelerek saldırılarını sürdürmüştür. Ancak Önderliğimizin ve Partimizin halka yaklaşımı ve ahlaki ilkelerinden yola çıkarak ortaya koyduğumuz bu ilkesel tutumumuz halen sürmektedir. Komuta Konseyi Toplantısı bileşimi adına depremde yakınlarını kaybeden ailelere, tüm Kürt, Türk ve Arap halklarına başsağlığı, yaralılara şifa diliyoruz. Tüm halkımızı ve demokratik güçleri dayanışmayı büyütmeye ve güçlendirmeye çağırıyoruz.

2022 ÖZGÜRLÜK TARİHİNE DAMGA VURAN BİR YIL OLDU

Özgürlük mücadelemizin tarihi ve stratejik bir süreçten geçtiği böylesi bir dönemde gerçekleşen toplantımız 2022 mücadele yılını çok kapsamlı bir biçimde tartışmıştır. Büyük bir direniş ve mücadele yılı olarak yaşanan bu önemli süreçte çıkarılması gereken dersler temelinde yetersizliklerin aşılması, pratikte doğruluğu kanıtlanan taktik perspektifimizin daha yaratıcı ve başarılı bir biçimde pratikleştirilmesinin temelini yaratmıştır. Şimdiye kadar teoride ifade edilen taktik doğrultumuzun pratikte kanıtlandığı bir yıl olarak 2022 yılının açığa çıkan dersleri temelinde 2023 yılının kesinlikle kazanılmasının perspektifini ve pratik uygulama esaslarını netleştirmiştir. Özgürlük fedailerimiz Sara ve Rûken yoldaşlar başta olmak üzere, Zap, Avaşîn, Metîna, Cudî, Gabar, Besta, Dersim, Serhat, Garzan ve Amed şehitlerimizin soluklarını yanımızda hissederek, onlara layık olmanın en yakıcı bir biçimde hissedildiği bir ortamda gerçekleştirilen toplantımız 2022 yılı savaş pratiğinin fedailiğin zirvede yaşandığı ve emsalsiz kahramanlık örnekleriyle özgürlük tarihine damgasını vuran bir yıl olduğu tespitini yapmıştır.

HPG Komuta Konseyi ve PKK Savunma Komitesi toplantımız, içinden geçtiğimiz yılların asla sıradan olarak ele alınamayacak, olağanüstü olarak adlandırabileceğimiz kritik yıllar olduğu tespitini yapmıştır. Özellikle Medya Savunma Alanları’nda gelişen savaş süreci Kurdistan Özgürlük Mücadelesi açısından olduğu kadar halkların özgürlük mücadeleleri ve gerilla savaş doktrini açısından da yeni bir çığır açmıştır. Devrimci Halk Savaşı Stratejisi doğrultusunda demokratik modernite gerillacılığının tünel savaşları ve hareketli tim taktiklerinin doğru ve etkili uygulandığı taktirde özgür alanları savunabileceğini kanıtlamıştır. Bu durum komuta ve savaşçı gücümüzde zafere inancı, özgüveni ve başarma iddiasını pekiştirmiştir. Bu bağlamda Medya Savunma Alanları’nda ortaya çıkan, hem halkımızın geleceği ve kazanımları açısından hem de hegemon güçlere karşı direnmek isteyen bölge halkları ve sistem karşıtı güçler açısından oldukça değerli sonuçlar açığa çıkarmıştır. 21’inci yüzyılda gerillanın çağın modern teknolojisine karşı nasıl direnebileceği hatta yasaklanmış silahlara karşı özgür topraklarını nasıl savunabileceği çarpıcı bir biçimde açığa çıkmıştır.

ÖZ SAVUNMA HER YERDE GÜÇLENDİRİLMELİ

Toplantımızda Devrimci Halk Savaşı Stratejisi’nin komple ve bütünlüklü yürütülmesi gerektiği hususu en çok değerlendirilen durum olmuştur. Devrimci Halk Savaşı aynı zamanda ahlaki-politik toplum ilkelerinin ve ölçülerinin, sisteminin sürekli genişletilmesi ve bunun dipten gelen dalga olarak halk içinde yaygınlaştırılması anlamına gelmektedir. Bu bağlamda savaşan halk gerçekliğinin oluşturulması düşmanın soykırım konseptini yenilgiye uğratacaktır. Halkımız kendi topraklarını savunmayı onur ve varlık sorunu olarak görmek durumundadır. Bugün yürütülen savaş herhangi bir savaş değil halkımızın varlık ve özgürlük savaşıdır. Dolayısıyla toplantımız, halkımızın bunun bilinci ve sorumluluğuyla yaşamını örgütlemesi, nerede yaşarsa yaşasın düşmanın psikolojik savaş yöntemlerine karşı öz savunmasını her yerde güçlendirmesi gerektiği sonucuna ulaşmıştır.

BAŞARININ TEK ÖLÇÜSÜ ÖNDERLİĞİN FİZİKİ ÖZGÜRLÜĞÜDÜR

Halkımızın özgürlüğü açısından kader tayin edici bir süreçten geçerken sekiz gün boyunca yoğun ve derinlikli tartışmalarla gerçekleşen toplantımızın aldığı tarihi ve güncel anlamlar içeren kararlar 2023 yılının başarısı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Toplantımız Uluslararası Komplo’nun 25’inci yılına girdiğimiz günlerde gerçekleştirilmiş, yetersiz yoldaşlığın özeleştirisi bir kez daha verilerek başarının tek ölçüsü Önderliğin fiziki özgürlüğü olarak belirlenmiş ve sorumluluklara bu esaslar üzerinden yaklaşılması karar altına alınmıştır.

HPG ve YJA Star komuta ve savaşçıları olarak; ölümsüzleşen kahraman şehitlerimiz Sara Goyî, Rûken Zelal, Bager Gever, Avzem Çiya, Delil Zagros, Mizgîn Ronahî, Cîger Malazgirt, Rûbar Rojhilat, Mawa Roj, Nuri Yekta, Helbest Koçerîn, Baz Mordem, Doğan Jîrkî, Fedaî Kobanê, Têkoşer Êzidî, Karker, Rojda, Nalîn, Rahime, Xebat, Zana, Evîndar, Aso, Harun ve Rojbînlerin Apocu fedai ruhuyla Önderliğimizin ve halkımızın özgürlüğünü gerçekleştirme yolunda büyük bir tutku, sarsılmaz bir irade, yıkılmaz bir inanç, zafer iddiası ve yüksek kararlılıkla yürüyeceğimizi belirtiyor, 2023 yılında tüm yoldaşlara, halkımıza ve devrimci demokratik güçlere özgürlük mücadelesinde üstün başarılar diliyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here