HPG: Komutan Şahin Şaho, büyük bir Apocu militanlık örneğidir

0
422

HPG Basın İrtibat açıklamasında şunlar belirtildi:

“Şahin yoldaşımız, Botan’ın Gabar alanında görevi başındayken 6 Mart 2013 günü bir ajan tarafından komplo sonucu şehit edilmiştir. Bu olaydan sonra ajan unsur tutuklanıp sorgulanmış, Şahin yoldaşımızı bilerek şehit ettiği ve halkımızın özgürlük mücadelesine karşı farklı suçlara karıştığı tespit edildikten sonra cezalandırılmıştır. Şahin yoldaşımızın alçakça bir komplo sonucu gelişen şehadeti, 2013 yılında güçlerimizin Bakurê Kurdistan’dan çekilmeye başladığı ve gerilla saflarına birçok gencin akın ettiği yoğun bir sürece denk gelmiş, bu yüzden değerli ailesine ve yurtsever halkımıza zamanında açıklanamamıştır. Şahin yoldaşımızı şehadet yıl dönümünde saygıyla anarken, tüm şehitlerimize verdiğimiz bağlılık ve mücadelemizi büyütme sözümüzü yineliyor, başta değerli ailesine ve yurtsever Kurdistan halkına başsağlığı diliyoruz.

Şahin Şaho yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Şahin Şaho
Adı Soyadı: Mehmet Sait Güneş
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Pakize – Ali
Şehadet Tarihi ve Yeri: 6 Mart 2013 / Gabar

Wan halkımız işgale ve işgalciye karşı onurlu duruşuyla Kurdistan’ın en önemli direniş merkezlerinden olmuştur. Halkımızın bu onurlu duruşu ve köklerine bağlı yapısı bağrında yetişen binlerce gence ilham kaynağı olmuş, kahramanlık hikayeleriyle dolu olan tarihimize yenilerini eklemiştir. Yurtsever halkımızın bu onurlu duruşuna karşı varlığını halkımızın yokluğu üzerine kuran soykırımcı Türk devleti katliamlarını arttırmış, buna rağmen halkımız bu onurlu duruşundan taviz vermemiş, direnişini büyüterek hareketimiz etrafında daha fazla kenetlenmiştir. Kadim aşiretlerimizden Brukî aşiretimiz de varlığını ve özgürlüğünü PKK’de görmüş, hareketimize gönül vermiş ve bu uğurda en seçkin evlatlarını bedel vermekten kaçınmamıştır. Onurlu halkımızın direnişi ve soylu şehitlerimizin kahramanlıklarla dolu mücadeleleri birbirini her zaman beslemiş ve Kurdistan’da işgalciye karşı direnişi zirveye ulaştırmıştır. Şahin yoldaşımız da Brukî aşiretine mensup, yurtsever bir aile ve çevrede bu kültürle büyümüş ve şekillenmiştir. Genç yaşlara geldikçe faşist Türk devletinin Kürt halkına karşı uyguladığı asimilasyon ve soykırım politikalarına daha yakından tanıklık eden Şahin yoldaşımız, bu politikalara karşı mücadele arayışına girmiştir. Özellikle gençler üzerinden Kürt halkını kimliksizleştirme politikalarına karşı mücadelede gençlik çalışmalarında önemli rol oynamıştır. Birçok alanda çalışma yürüten Şahin yoldaşımız, düşman baskılarının artması üzerine bu baskılara verilecek en büyük cevabın mücadeleyi yükseltmek olduğunu bilince çıkarmıştır. Bu temelde Şahin yoldaşımız okuduğu üniversiteyi terk ederek amcaoğlu Kurtay–Necati Güneş ile birlikte gerilla saflarına katılım kararı vermiştir.

2009 yılında doğduğu topraklar olan Wan’da gerilla saflarına katılan Şahin yoldaşımız, yeni savaşçı eğitimleri için Qendîl’e geçmiştir. Büyük bir istekle gerilla saflarına gelen Şahin yoldaşımız, gerilla yaşamına heyecanla katılmıştır. Tanıştığı her bir yoldaşından büyük moral alan Şahin yoldaşımız, büyük bir merakla yaşamı gözlemlemiş, öğrenmek için çabalamış, böylelikle adapte olmakta zorlanmamıştır. Yeni savaşçı eğitimlerini başarıyla tamamlayan Şahin yoldaşımız yine Qendîl alanında ilk gerillacılık pratiğine çıkmıştır. Emekçi ve fedakar katılımıyla yoldaşları tarafından sevilmiş, sayılmış ve aranan bir yoldaşımız olmayı başarmıştır. Kendini sürekli geliştirmeyi esas alan Şahin yoldaşımız pratik çalışmalara katılmanın yanında kendisini ideolojik yönden geliştirmeyi de ihmal etmemiştir. Merak ettiklerini yoldaşlarına sormuş, tartışmış, merakı ve öğrenme isteğiyle erken gelişme kaydetmiştir. Qendîl’de birçok alanda başarılı pratikler yürüten Şahin yoldaşımız, aldığı her göreve büyük bir sorumlulukla yaklaşmış ve başarı dışında herhangi bir kıstas kabul etmemiştir. Kendini ideolojik ve örgütsel yönlerden geliştiren Şahin yoldaşımız, askeri yönden de pratik içerisinde erkenden pişmiş, çabuk öğrenen yapısından dolayı yoldaşlarından öğrendiklerini başarıyla ve erkenden pratiğe aktarmayı başarmıştır. Birlikte gerilla saflarına katıldığı amcasının oğlu Kurtay Rodî Wan–Necati Güneş yoldaşımızın 2010 yılında şehadete ulaşması Şahin yoldaşımızda düşmana olan öfkeyi daha da artırmıştır. Bunun için başta Şehit Kurtay olmak üzere tüm şehitlerimizin intikamını almayı kendisine borç bilmiş ve bu anlayışla gerilla pratiğine daha fazla sarılmıştır. Geldiği ideolojik ve askeri düzeyle birlikte mücadelesini daha fazla büyütmesi gerektiğinin farkına varan Şahin yoldaşımız pratiğin en yoğun yaşandığı ve gerillanın kıblegahı olan Botan alanına geçmiştir. Botan’a yeni geçmiş olmasına rağmen fedakar ve hesapsız katılımı ile yoldaşlarının sevgisini kazanmayı, alana ve yürütülen yoğun pratiğe adapte olmayı başarmıştır.  Bu dönemde geliştirilen eylemliliklerde önemli rol oynayan Şahin yoldaşımız, her zaman düşmana vurulacak darbelerin yoğunlaşması içerisinde olmuştur. Yakaladığı askeri düzey, eylemlerdeki cesareti ve yaşamdaki fedakarlığıyla örnek bir komutan olmuştur. Şahin yoldaşımız Botan’ın Gabar alanında görevi başındayken 6 Mart 2013 günü bir ajan tarafından komplo sonucu şehit edilmiştir.

Şahin yoldaşımız cesareti, kararlılığı ve hesapsız katılımı ile biz yoldaşlarına büyük bir Apocu militanlık örneği olmuştur. Biz yoldaşları, Şahin yoldaşımız şahsında tüm şehitlerimizin bizlere bıraktığı yaşamı güzelleştireceğimizin ve hayallerini zafere ulaştıracağımızın sözünü veriyoruz. Bu temelde bir kez daha Şahin yoldaşımızın yurtsever ailesine başsağlığı diliyoruz.”
         

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here