HPG, Mervan ve Serhildan adlı gerillaları andı

0
339
ANF Images

HPG, şehit düşen iki gerillayı yazılı açıklama yaparak andı.

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“Apocu sarsılmaz irade ve emekçi kişiliğiyle bulunduğu her alanda Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ndeki öncülük görevlerini başarıyla yerine getiren ve 19 Eylül 2015 günü Amed Eyaletinde işgalci Türk devletinin gerçekleştirdiği bombardımanda şehadete ulaşan Mervan yoldaşımızı şehadet yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Mervan Geresor
Adı Soyadı: Mehmet Altunterun
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Fatma – Mehmet Tahir
Şehadet Tarihi ve Yeri: 19 Eylül 2015 / Amed

Mervan yoldaşımız Amed’de yurtsever bir ailede doğmuştur. İçerisinde doğup büyüdüğü ortamın yurtsever olması ve küçük yaşlarından itibaren Kürdistan’da işgalci Türk devletinin halkımıza yönelik zulmüne tanıklık etmesi düşmana karşı öfke duymasına neden olmuştur. Bu öfkesini zamanla bilinçli bir mücadeleye dönüştürmüş ve soykırımcı Türk devletine karşı mücadele içerisine girmiştir. Yer aldığı tüm mücadele ortamlarında sürekli vicdani muhakemesini ön planda tutmuş ve halkımıza özgürlük mücadelesine daha fazla nasıl yarar sağlayabilirim arayışında olmuştur. Yer aldığı çalışmalarda düşman gerçekliğini hem emek sömürüsü hem de onun soykırımcı yanını çıplak bir biçimde görmüştür. Bunun üzerine Türk devletinin faşizan zihniyetiyle ancak onun sisteminin dışına çıkılarak mücadele edilirse başarıya ulaşılacağına inanmıştır. Bunun da ancak PKK saflarında mümkün olabileceğine öngörerek gerilla saflarına katılmıştır.

Gerilla saflarına katıldığı ilk andan itibaren askeri alandaki yoğunlaşmasıyla dikkatleri üzerine çeken Mervan yoldaşımız kısa sürede yetkin bir gerilla olmasını başarmıştır. Gerilla tarz ve taktiğinin tüm zenginlikleriyle uygulanabilmesi ve yeni koşullara uygun bir şekilde kendisini yeniden uyarlayabilmesi için sürekli arayışlar içerisinde olmuştur. Arayışçı özelliği nedeniyle askeri alanda olduğu gibi Önderlik İdeolojisini anlama noktasında da sürekli yeni şeyler öğrenme ve kişiliğini Apocu bir militanın özellikleriyle donatma çabasında olmuştur. Mervan yoldaşımız Önderlik çizgisinin insanlığın tüm kangrenleşmiş sorunlarına çözüm olabileceğini ve doğru bir mücadele yürütülürse başarının mutlaka sağlanacağına inanmış, tüm görev ve sorumluluklarına bu bilinçle sahip çıkmıştır. Yine Kürdistan Özgürlük Mücadelesi saflarında mücadele eden şehadete ulaşan yoldaşlarımızın anılarına sahip çıkmanın ve onların bizlere devrettiği özgürlük mücadelesinin başarıya ulaştırılmasını devrimci bir görev kadar vicdani bir görev olarak da ele almış, her anını şehitlerimize layık olabilmenin çabası içerisine geçirmiştir.

HAVA SALDIRISINDA ŞEHİT DÜŞTÜ

25 Eylül 2015 günü Avaşîn’e bağlı Adilbeg alanında soykırımcı Türk ordusunun gerçekleştirdiği hava saldırısında şehadete ulaşan Serhildan yoldaşımızı şehadet yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Serhildan Serêçiya
Adı Soyadı: İlhami Aydemir
Doğum Yeri: Muş
Anne – Baba Adı: Çiğdem – Cindî
Şehadet Tarihi ve Yeri: 25 Eylül 2015 / Avaşîn

Serhildan yoldaşımız Serhed’in Muş ilinde yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Aile çevresinden gerilla saflarına katılımların olması nedeniyle Kürdistan Özgürlük Mücadelesini yakından tanıyan Serhildan yoldaşımız zamanla Partimiz PKK’nin ideolojik çizgisini öğrenmiş ve Kürdistan için taşıdığı anlamın farkına varmıştır. Özellikle Türk devletinin halkımıza yönelik geliştirdiği soykırım saldırılarına karşı öfkelenmiş ve mutlaka düşmandan intikam alınması gerektiğine inanmıştır.

Bu amaçla gerilla saflarına katılan Serhildan yoldaşımız çalışkanlığı ve dürüst yaklaşımlarıyla gerilla ve dağ yaşamına kısa sürede adapte olmuştur. Gerillacılığa ilk adımını attığı günü yeni doğuşunun ilk günü olarak görmüş ve yeni yaşamına dört elle sarılmıştır. Yer aldığı yeni yaşamı daha anlamlı yaşayabilmesi için Önder Apo’nun felsefesinde derinleşmesi gerektiğine kanaat getirmiş, bu amaçla arayış içerisine girmiştir. Önder Apo’yu tanıdıkça ve yaşamını ona göre düzenlemeye başladıkça özgür yaşama olan inancı daha da artmış, an be an özgürleştiğinin farkına varmıştır. Yaşamı kadar savaşında da emekçi ve fedakar olan Serhildan yoldaşımız, askeri tekniği öğrenme ve bunu savaş alanında etkili bir şekilde kullanmak için sürekli arayış içerisinde olmuş ve kendisini geliştirmiştir.

Yoldaşlık ilişkilerindeki sıcaklığıyla tüm yoldaşlarının yüreğinde iz bırakmayı başaran Mervan ve Serhildan yoldaşlarımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here