HPG, şehadete ulaşan 2 gerillanın kimliklerini açıkladı

0
175

HPG-BİM yaptığı yazılı açıklamada, “31 Ağustos 2023 günü Wan’ın Qelqelî ilçesinin Çamilî köyünde bir görev gereği bulunan Şoreş ve Deyndar yoldaşlarımız ile işgalci Türk ordusu arasında temas yaşandı. Sabah saatlerinde yoldaşlarımızın bulunduğu yeri kuşatmaya çalışan düşmana karşı yoldaşlarımız cevap verdi ve ağır bir çatışma yaşandı. Karadan ve göğüs göğüse çatışarak yoldaşlarımızın üzerine gidemeyen yüzlerce işgalci savaş uçakları ve saldırı helikopterleri ile her iki yoldaşımızın bulunduğu yeri saatlerce bombaladı ve bunun sonucunda Şoreş ve Deyndar yoldaşlarımız şehadete ulaştı” dedi.

Açıklamada devamla şu ifadeler yer aldı: “Tüm yaşamlarını ve canlarını halkımızın özgürlük davasına adayan Rojava ve Rojhilat halkımızın bu değerli, yiğit ve fedai evlatları özgürlük mücadelesinde yer aldıkları süre boyunca tereddütsüz bir yürüyüşün sahibi oldular. Bakurê Kurdistan’daki gerilla direnişini büyüterek ve büyük yararlılıklar sağlayarak her türlü zor koşulda direnmesini ve savaşmasını bildiler. Görevden göreve, mevziden mevziye büyük bir aşk, coşku ve tempo ile koştular. Her görev ve sorumluluğu başarıyla yerine getirdiler. Partimiz PKK’nin öncü ve dönem rolünü oynayan Apocu fedai militanları haline geldiler. Düşmanla son karşılaşmalarında da yiğitçe direnerek, düşman karşısında asla boyun eğmeyerek ve işgalcilerin anladığı dilden cevap vererek tereddütsüzce şehadete yürüdüler.

Anıları ve fedaice yürüyüşleri asla unutulmayacak olan Şoreş ve Deyndar yoldaşlarımızın değerli ailelerine ve yurtsever halkımıza başsağlığı diliyoruz.”

Şehadete ulaşan iki gerillanın kimlik bilgileri şöyle verildi:

Kod Adı: Şoreş Berxwedan
Adı Soyadı: Nebî Ahmed
Doğum Yeri: Efrîn
Anne – Baba Adı: Sultan – Muhammed
Şehadet Tarihi ve Yeri: 31 Ağustos 2023 / Wan

Kod Adı: Deyndar Xalit
Adı Soyadı: İsmail Şucai
Doğum Yeri: Kotol
Anne – Baba Adı: Bacî – Nadir
Şehadet Tarihi ve Yeri: 31 Ağustos 2023 / Wan

Açıklamada her iki gerillanın mücadele yaşamlarına ilişkin şunlar belirtildi:

“Kurdistan’da yurtseverliği, Kürt kültürüne ve toprağına olan bağlılığıyla bilinen Efrîn halkımız, tarihten günümüze kadar bu özelliğini koruyarak yeni nesillere aktarmayı başardı. Hiçbir işgalci saldırıya boyun eğmeyen ve özünü korumakta ısrarcı olan değerli Efrîn halkımız, partimiz PKK ile tanıştıktan sonra da yurtseverliğin gereklerini yerine getirdi. Özellikle işgale karşı verdiğimiz özgürlük savaşına en değerli evlatlarını katarak örnek bir yurtseverlik duruşunun sahibi oldu. Kurdistan’da özgürlüğün bedelsiz olmayacağının bilincinde olan Efrîn halkımız, bir an bile bedel ödemekten geri durmadı. Tarihi gerilla direnişinde binlerce evladını şehit vermesine rağmen her zaman mücadeleyi büyüttü ve şehitlerin anılarının yaşatılması için emek verdi. Rojava Özgürlük Devrimi’nin gelişmesiyle ilk özgürleşen alanlardan bir olan Efrîn, yurtsever çizgide gelişen örgütlülüğü sayesinde kısa sürede özgürlük devrimini yaşamsallaştırdı.

Böylesi yiğit bir halkın bağrından çıkan Şoreş yoldaşımız, Cindirêsê ilçesinde yurtsever bir ailede doğdu. Ailesinin ve yaşadığı çevrenin yurtsever olmasından kaynaklı Şoreş yoldaşımız daha küçük yaşlardan itibaren Partimizi ve gerillayı tanımaya başladı. Gençlik dönemlerinde mücadeleye olan ilgisi daha da artan Şoreş yoldaşımız, 2004 yılından itibaren başta devrimci gençlik çalışmaları olmak üzere birçok çalışmada yer aldı. Bu çalışmalardaki çalışkanlığı, fedakarlığı sayesinde bulunduğu alanda öncü oldu. Derin bir yurtseverlik bilinci olan Şoreş yoldaşımız, halkımızın örgütlenerek daha da güçleneceğinin farkındaydı. Rojava Özgürlük Devrimi’nin temellerinin atıldığı yıllarda adeta geleceği görür gibiydi. Bundan dolayı Efrîn’deki her bir gence, kadına, çocuğa ulaşarak onların mücadeleye katılmasını sağladı. Halkımızca sevilip sayılan bir militan olan Şoreş yoldaşımız, halkımızın bu ilgisine layık olmak için durmadan çalışarak ve okuyarak kendisini geliştirmek istedi. Önderliğin savunma ve çözümlemelerini okuyarak halkımıza cevap olmayı ve sorunlarını gidermeyi en öncelikli hedefi haline getiren Şoreş yoldaşımız, doğru mücadele çizgisinde devrimci yaşamına başladı. Çalışmalar sırasında halk gerçekliğimizi daha yakından gören Şoreş yoldaşımız, yurtsever halkımızın özgürlüğü için her türlü fedakarlığın gösterilmesi gerektiğini bilince çıkardı. Yine düşman gerçekliğini de yakından tanıyan yoldaşımız mücadelesinde daha keskin bir tarzı yakalaması gerektiğine kanaat getirdi. Özellikle Önderliğimize yönelik baskı ve işkence sistemini ağırlaşarak sürmesi, Kurdistan Özgürlük Gerillası’na yönelik imha amaçlı saldırıların her geçen gün artması ve buna karşı Kurdistan’ın dört bir yanından gerilla saflarına akın akın katılımların olması Şoreş yoldaşımızın yüzünü Kurdistan dağlarına dönmesine neden oldu. Halk çalışmalarındaki başarılarından dolayı birlikte çalışma yürüttüğü yoldaşları Şoreş yoldaşımızın gerillaya katılma istemini ertelemesini isteselerde Şoreş yoldaşımız kararını vermiştir. Kürd’e biçilen ölüm fermanının ancak Kurdistan’ın özgür dağlarında yırtılacağına inanan Şoreş yoldaşımız 2008 yılında çocukluk hayalini gerçekleştirmek üzere gerilla saflarına katıldı.

Gerilladaki ilk eğitimini Garê alanında alan Şoreş yoldaşımız gerilla ve dağ yaşamına kısa sürede uyum sağladı. Aldığı eğitimle kendisini askeri, örgütsel ve ideolojik anlamda yetkinleştirdi. Yaşamın her alanında yetkinleşenyoldaşımız devrimcilik yaşamına sağlam adımlar atarak başladı. Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan Şoreş yoldaşımız, daha sonra Zap alanına geçti. Zap’ta Şikefta Birîndara alanında çalışmalara katılan yoldaşımız buradaki pratiğiyle daha ilk andan itibaren yoldaşlarının saygısını kazandı. Emekçi, fedakâr, mütevazı ve samimi bir katılımı olan Şoreş yoldaşımızın bu özellikleri onu adım adım fedailik çizgisine yaklaştırdı. Kendisini sürekli geliştirmeyi esas alan Şoreş yoldaşımız ancak bu şekilde kendisi için verilen emeklere layık olabileceğine inandı. Kurdistan dağlarında mücadelenin ancak fedailik çizgisinde yürütülmesi gerektiğine inanan Şoreş yoldaşımız; Zîlan ve Bêrîtanların mücadele çizgisinde bir mücadelenin sahibi oldu. Buna göre kendisini eğiten, donatan ve yaşama katan Şoreş yoldaşımız her zaman daha fazla mücadele etmenin çabasında oldu. Önderliğimize ve şehit yoldaşlarımıza layık bir mücadelenin sahibi olmak için Bakurê Kurdistan’a geçmek isteyen yoldaşımız bunun için gerillaya katıldığı günden itibaren önerilerde bulundu. Fakat yaptığı çalışmalardaki başarılarından dolayı bu isteği her defasında ertelenen Şoreş yoldaşımız kendisine daha fazla yüklenerek cevap verdi. Her konuda gelişmeyi esas alan yoldaşımız, her bir şehit yoldaşı için daha fazla mücadele etmeyi önüne koydu. Arayışçı bir militan olan Şoreş yoldaşımız, hangi çalışmada yer alırsa alsın sürekli yeniyi yarattı, değerlere değer katarak farkını ortaya koydu. Üstlendiği her sorumluluğu ve yer aldığı her çalışmayı adeta fethedilmesi gereken birer mevzi olarak ele alan yoldaşımız, pes etmeyi ala aklına getirmedi, zaferi esas aldı. Zengin yol ve yöntemler geliştirerek mutlaka amacına ulaşmayı başaran yoldaşımız, bu özellikleriyle tüm yoldaşlarına örnek oldu. Şoreş yoldaşımız devrimciliğin zoru başarmanın, olmazı oldurmanın adı olduğunu bir an bile unutmadı. Bundan dolayı her zaman mücadelenin en çetin olduğu alanlarda ve en fazla irade gücü gerektiren çalışmalarda olmayı istedi.

Kurdistan’da olağanüstü bir çaba ortaya koymadan hiçbir başarının mümkün olmayacağını mücadele tarihimizden bilen Şoreş yoldaşımız, Rêber Apo’nun fedai bir militanı olarak, Önderlik tarzını esas aldı. Bunun için adeta tutku derecesinde sevdalı olduğu Bakurê Kurdistan’a gitmeyi her seferinde gündeminde tuttu. Kendisini askeri ve ideolojik olarak profesyonel bir düzeye getirmeyi başaran Şoreş yoldaşımız, yeni dönem gerilla taktiklerinde ve tarzında müthiş bir derinleşme yaşadı. Önderliğimize yönelik en insanlık dışı uygulamaların, halkımıza yönelik bulunduğu her alanda gerçekleşen saldırıların, Kurdistan halkının ve tüm ezilenlerin savunma gücü olan Kurdistan Özgürlük Gerillası’na yönelik 8 yılı aşan aralıksız yönelimlerin devrede olduğu bir süreçte mutlaka Apocu bir fedai olarak üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğine inandı. İçinden geçtiğimiz tarihi sürece cevap olabilmek ve Devrimci Halk Savaşı’mızın zafere ulaşması için bir kez daha Bakurê Kurdistan’a gitmeyi öneren yoldaşımız büyük bir umutla bu sefer önerisinin kabul edilmesini bekledi. Önerisi kabul edildikten sonra Serhed alanına geçen yoldaşımız burada uzun bir süre mücadele yürüttü. Birçok başarılı çalışmada katkısı olan Şoreş yoldaşımız hayallerini gerçekleştirmenin verdiği heyecan, moral ve coşkuyla her zaman daha fazla mücadele etmeyi bir militanlık ölçüsü olarak ele aldı.

Doğallığı, güler yüzlü kişiliği ve emeğiyle yoldaşlar topluluğuna rengini vermeyi başaran, etrafında her zaman toplumsallık yaratan Şoreş yoldaşımız 31 Ağustos 2023 günü işgalcilere karşı fedaice direnerek şehadete ulaştı. Ardından muazzam bir direniş mirası bırakan Şoreş yoldaşımız anısına ona layık olmanın bilinciyle sahip çıkacak ve hayallerini gerçekleştirene kadar mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz.

Deyndar yoldaşımız, Rojhilatê Kurdistan’da Kürt kültür ve geleneğinin korunduğu ve halkımızın yaşam tarzıyla bunu ortaya koyduğu Kotol şehrinde dünyaya geldi. Toplumsal ahlak değerlerine bağlı yurtsever bir ailede yetişen Deyndar yoldaşımız bu değerleri özünde yaşayarak büyüdü. Emek ve değer olgusuyla küçük yaşlarda tanışan yoldaşımız yaşamın emek vererek ve değer yaratarak anlam kazanacağına inandı. 15 Şubat 1999 günü Rêber Apo’ya karşı gerçekleştirilen Uluslararası Komplo sürecinde Rojhilatê Kurdistan’da gelişen serhildanlar ve eylemler, Rêber Apo’ya bağlılıklarını bedenlerini ateşten bir topa çevirerek “Güneşimizi Karartamazsınız” şiarıyla gerçekleşen fedai eylemler, Deyndar yoldaşımızı derinden etkiledi. Bunun üzerine Kurdistan Özgürlük Hareketi’ni daha yakından tanıma ve anlama isteği gelişti. Partimiz PKK’yi tanıdıkça özgürlük arayışları artan yoldaşımız bu arayışlarının cevabını PKK içerisinde bulabileceğinin kanaatine vardı. Daha önce gördüğü gerillaların yoldaşlık ilişkilerinden etkilenen yoldaşımız, devrim çalışmalarına daha derinden ve özverili katılmayı esas aldı. 2008 yılından 2014 yılına kadar halk örgütlenmesi ve birçok farklı çalışmada aktif bir şekilde yer alan Deyndar yoldaşımız, var olan değerleri büyütme ve çalışmalara daha aktif bir şekilde yer almanın bilinciyle hareket etti. Çalışmalarda kendinde sürekli bir gelişmeyi yaratan Deyndar yoldaşımız bu duruşunu gerilla saflarına katılarak daha aktif bir şekilde mücadele yürütme kararlılığına çevirdi.

2014 yılında Xakurkê alanında gerilla saflarına katılan yoldaşımız, alanda temel gerillacılık eğitimini başarılı bir şekilde tamamladı. Burada adını Deyndar koyarak halkına olan borcunun farkındalığı ile katılmayı esas aldı. PKK’nin kutsal yoldaşlık ilişkileri Deyndar yoldaşımızı derinden etkilediği gibi kendisinin de ancak daha fazla eğitimle bu değerlerin bir koruyucusu ve geliştiricisi olacağının bilincine vardı. Büyük bir istek ve arzu ile katıldığı gerilla yaşamında kısa sürede hem yaşamda hem askerlik konusunda kendini derinlikli bir şekilde yetiştirerek yetkin bir gerilla olmayı başardı.

2014 yılında soykırımcı, faşist Türk devletine bağlı DAİŞ çetelerinin Şengal’e dönük işgal ve soykırım saldırıları gelişince, Deyndar yoldaşımız da yüzlerce yoldaşı gibi halkımıza ve değerlerimize yönelik gelişen bu saldırılara karşı Apocu bir militan olarak Êzidî halkımızın yanında savaşmak için Şengal’e geçti. Şengal’de gelişen savaş gerçekliği içinde yetkinleşen yoldaşımız, burada üzerine düşen görev ve sorumlulukları başarıyla yerine getirme azmini gösterdi. Aynı mevzide birlikte omuz omuza savaştığı yoldaşlarının şehadetlerine şahitlik etti. Mücadelesini daha da büyüterek yoldaşlarının anılarını zaferle taçlandırmanın çabası içerisinde oldu. Kurdistan’ın kadim halkı Êzidî halkımızı yakından tanıma imkanı bulan yoldaşımız Êzidî halkımıza derinden bir bağlılık geliştirerek üç yıl boyunca yanındaki yoldaşları ile Şengal’in özgürleştirilmesinde büyük katkılar sağladı. Burada iki kere ağır şekilde yaralanmasına rağmen var olan mücadele azmini ve ısrarını sürdürdü. Yoldaşlık ilişkilerinin en yalın ve somut yaşandığı savaş ortamında kendini bu yoldaş temelinde her zaman bir sorgulama ve arayış içerisinde tutarak mücadelesini büyütmeyi esas aldı. Rêber Apo’nun İmralı adasında esir alınmasında, sahte dostluk ve yetersiz yoldaşlığın etkisinin olduğunun her zaman bilincinde olarak bu konuda kendini geliştirme ve eğitme çabası içinde oldu. Burada yoğun bir savaş pratiği geçiren yoldaşımız zamanla Partimizi daha derinden tanıdı ve var olan sorumluluklarını daha fazla bilince çıkardı. Bu esas üzerine Rêber Apo ve şehitler gerçeğine karşı özeleştirisini Zîlan ve Bêrîtanların çizgisinde bir mücadele yürüterek verdi. Şengal’deki görevini başarı ile tamamladıktan sonra tekrar Kurdistan’ın özgürlük dağlarına dönen Deyndar yoldaşımız kendini sürekli eğiterek sürecin ruhuna uygun bir Apocu militan oldu. Aldığı eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlayan yoldaşımız üslendiği rol ve misyonunun ağırlığıyla kendini yeni dönem savaş tarzında derinleştirdi. Bu temeller üzerine belirli bir duruş ve yaşam tecrübesi kazanan yoldaşımız Medya Savunma Alanları’na yönelik gelişen işgal saldırılarına karşı aktif bir şekilde mücadele yürüttü. Düşman saldırılarına karşı yoldaşları ile birlikte onlarca işgalci Türk askerine karşı eylem üzerine eylem gerçekleştirerek düşmana ağır darbeler indirdi. Gelişen düşman saldırılarına karşı başta sabotaj branşı olmak üzere, kendisinde yetkinleştirdiği tüm gerilla tarz ve taktikleri ile profesyonel bir şekilde soykırımcı düşmanı kalbinden vurmayı başardı.

Yıllardır hayalini kurduğu Bakurê Kurdistan’a geçen Deyndar yoldaşımız, yılmaz ve sarsılmaz Apocu bir militan duruş ile yaşamın her anına kendini katarak, öncülük misyonuna denk bir şekilde hareket etti. Deyndar yoldaşımız yeni dönem gerilla tarz ve taktiğinin öncü komutanı olarak üstlendiği her görevi layıkıyla yerine getirmek için canla başla çalışma yürüttü. Apocu bir fedai olarak şehitler gerçekliğinin özlü bir koruyucusu ve militanı olmayı başardı. Deyndar yoldaşımız bir militan olarak hiçbir zorlanmayı kendisine engel yapmayarak katılım sağladı. Hayallerinin peşinden gitmenin verdiği mutluluk, görev ve sorumluluklarının bilincinde olarak hareket etmeyi kendisine esas aldı. Bakurê Kurdistan’da olmanın verdiği coşku, heyecan ve bilinç ile tüm çalışmalara Apocu ruh ve irade ile katılarak düşmana ağır darbeler vurdu. Deyndar yoldaşımız güler yüzlülüğü, samimi yoldaşlığıyla yoldaşlarının yüreklerinde yer edindi. Her anını düşmanı güçlü vurmanın kararlılığıyla fedailik iddiasını yenileyerek katılım sağladı.

31 Ağustos 2023 günü Serhed’in Qelqelî ilçesinin Çamilî köyünde işgalcilere karşı son nefesine kadar fedaice savaşan ve şehadete ulaşan Deyndar yoldaşımız, mücadeledeki iddia ve kararlılığıyla her zaman bizlere öncülük yapmaya devam edecektir. Deyndar yoldaşımız şahsında tüm şehitlerimize olan özgürlük borcumuzu mücadelemizi büyüterek ödeyeceğimizin sözünü veriyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz