HPG, şehadete ulaşan bir gerillanın kimliğini açıkladı

0
156

HPG Basın İrtibat Merkezi,  açıklamasında şunlar belirtildi:

“Botan’da;

17 Haziran 2023 günü Botan alanında görevi başında bulunan Argeş Koçer yoldaşımız Dicle nehrini geçmek isterken akıntıya kapılarak şehadete ulaştı. Fedakarlığı ve çalışkanlığı ile Botan’ın öncü militanlarından olan Argeş yoldaşımız; katılımı ve samimi yoldaşlığı ile tüm yoldaşlarının örnek aldığı bir militan oldu.

Bozulmamış temiz özü ile Apocu özgürlük felsefesini bütünleştirmeyi başararak halkımızın öncüsü olmayı başaran Argeş yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Argeş Koçer yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Argeş Koçer
Adı Soyadı: Ahmet Taner
Doğum Yeri: Êlih
Anne – Baba Adı: Suriye – Nayît
Şehadet Tarihi ve Yeri: 17 Haziran 2023 / Botan

Özgürlük mücadelemizi Amed Zindan Direnişi’nin sembollerinden ve partimiz PKK’nin önder kadrolarından Mazlum Doğan yoldaşımızdan tanıyan Êlih halkımız, başta efsanevi komutanımız Egîd (Mahsum Korkmaz) yoldaşımız olmak üzere binlerce en değerli evladını özgürlük mücadelesine katarak öncüleşen halk gerçekliğini ortaya çıkardı. Düşmanın baskı ve katliamlarının yoğunca yaşandığı ve Hizbul-kontranın yurtsever insanlarımızı sokak ortalarında katlettiği 1990’lı yıllarda onurunu koruma savaşı veren Êlih halkımız, geliştirdiği serhildanlarla düşmana ve onun işbirlikçilerine gereken cevabı verdi. Geliştirdiği serhildanlarla Partimizin kitleselleşmesine öncülük eden Êlih halkımız her şart altında Rêber Apo ve şehitlerimize sahip çıkarak Bakurê Kurdistan’da yaşanan toplumsal devrime öncülük yaptı.

Böylesi yurtsever ve varlığını özgürlüğe yatıran bir halkın evladı olarak koçer bir ailede doğan Argeş yoldaşımız; koçerliğin saf, temiz, doğal kültürü ve halkımızın derin yurtseverlik bilinci ile büyüdü. Bu nedenle büyüdükçe halkımızın öz değerleri ile daha fazla bütünleşti, büyük bir özveri ve ağır bedeller verilerek yürütülen özgürlük mücadelemize daha fazla bağlandı. Kurdistan’da yaşaması nedeniyle her an düşman baskı ve saldırılarını, soykırımcı uygulamaları iliklerine kadar hisseden Argeş yoldaşımız, onurlu bir Kürt genci olarak hiçbir zaman bu durumu kabullenmedi. Her zaman düşmana karşı mücadele edilmesi gerektiğini düşündü, bunun için arayışlara girdi. 2012 yılında ete kemiğe bürünen Rojava Özgürlük Devrimi’nin yarattığı devrimci hava tüm halkımızı olduğu gibi Argeş yoldaşımızı da derinden etkiledi. Halkımızın onlarca yıllık mücadelesinin meyve vermeye başlamasına tanıklık etmeyi kendisi için büyük bir şans olarak gören Argeş yoldaşımız, bir Kürt genci olarak halkımıza karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini düşündü ve mücadeleye katılmaya karar verdi. Elbette on binlerce Kürt genci gibi Argeş yoldaşımız da yüzünü Kurdistan’ın özgür dağlarına döndü ve 2014 yılında Botan alanından gerilla saflarına katıldı.

Bakurê Kurdistan’da gerilla saflarına katılmasının avantajını iyi değerlendiren Argeş yoldaşımız, tecrübeli yoldaşlarının gerilla ve dağ yaşamına dair bilgi ve deneyimlerinden faydalanarak kısa sürede yetkin bir gerilla oldu. Aldığı eğitimleri anında pratikleştirme imkanı bulan yoldaşımız, girişken, yaratıcı ve dürüst katılımı ile yoldaşlarına öncülük yapmaya başladı. Gerilla savaşında uzmanlaşmayı kendisi için elzem gören yoldaşımız, Gabar alanında suikast eğitimi alarak profesyonel gerillacılığa adım attı. İşgalci Türk devletinin saldırılarını en fazla yoğunlaştırdığı 2015-2017 yılları arasında Gabar alanında birçok eyleme katılan Argeş yoldaşımız, bu eylemlerdeki cesareti ve soğukkanlılığı ile önemli bir rol oynadı. Argeş yoldaşımız gerilla yaşam ve savaşına katılımının zirvesindeyken gerçekleşen bir düşman saldırısında yaralanarak Medya Savunma Alanları’na geçti.

Medya Savunma Alanları’nda yaralarını sararak kısa sürede çalışmalara dahil olan Argeş yoldaşımız, iradeli duruşu, yaşama sevinci ve devrim görevlerini yerine getirebilmenin sorumluluğu ile tüm yoldaşlarının örnek aldığı bir militan oldu. Tedavi sürecinden sonra Mazlum Doğan Parti Merkez Okulu’nda eğitim gören yoldaşımız, bu süreçte Önderlik hakikati, felsefesi ve tarzı üzerine derinlikli yoğunlaşmalar yaşayarak pratiğe daha inançlı ve kararlı bir şekilde katıldı. Eğitim sürecinden sonra tekrar askeri çalışmalarına dahil olan yoldaşımız, bir süre Metîna alanında görev yürüttü. Daha sonra YPS çalışmalarına dahil olan yoldaşımız, işgalci Türk devletinin 2019 yılında Heftanîn alanına yönelik saldırılarına cevap olabilmek ve savaş tecrübelerini yoldaşlarına aktarabilmek için bu alana geçti. Heftanîn alanında düşmana karşı gerçekleştirilen birçok eyleme katılan yoldaşımız, Cenga Heftanîn Devrimci Hamlesi’nin öncülerinden oldu.

Argeş yoldaşımız, başta kendisine bir süre komutanlık yaparak kutsal gerilla yaşamına uyum sağlamasına öncülük eden Bedran Koçer yoldaşımız olmak üzere tüm şehitlerimizin anılarına doğru bir şekilde sahip çıkarak mücadelesini büyütmek istedi. Bunun da yeniden Bakurê Kurdistan’a geçerek işgalci Türk devletine karşı aktif bir savaşın içerisine girmekle mümkün olduğuna kanaat getirerek 2021 yılında tekrar Botan alanına yöneldi. Botan alanında düşmana karşı gerçekleştirilen birçok eylemin yanı sıra farklı bazı çalışmalardaki tereddütsüz ve kesin başarı temelindeki katılımı ile öncü bir Apocu militan oldu. Mütevazılığı ile öne çıkan Argeş yoldaşımız, verdiği emek ve özgürlük devrimimizin zafere ulaşması için gösterdiği çabalarla Botan’ın unutulmaz militanları arasındaki yerini aldı. Yoldaşları olarak Argeş yoldaşımız başta olmak üzere tüm şehitlerimizin “Özgür Önderlik, Özgür Kurdistan” hayalini mutlaka gerçekleştireceğimizin sözünü veriyoruz.

İŞGALCİLER DARBELENDİ

Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

16 Temmuz saat 12:00 ile 16:00 arasında Girê FM Direniş Alanı’daki işgalciler 3 kez ağır silahlar ile vurularak darbelendi.

17 Temmuz saat 07:00 ile 08:00 arasında Girê FM Direniş Alanı’daki işgalciler 3 kez ağır silahlar ile vurularak darbelendi.

17 Temmuz saat 13:00’da Girê FM Direniş Alanı’daki işgalciler 1 kez ağır silahlar ile vurularak darbelendi.

İŞGAL SALDIRILARI DEVAM EDİYOR

Avaşîn bölgesi;

12 Temmuz günü işgalci Türk ordusu Gundê Mehmud, Şehîd Agir ve Astengê alanlarında bir işgal operasyonu başlattı. Bu operasyon halen devam etmektedir.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

İşgalci Türk ordusu 15 ve 16 Temmuz’da Zap’ın Sîda Direniş Alanı’ndaki ve Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê FM Direniş Alanı’ndaki mevzilerimize saldırıp, tünelleri delmeye ve kepçelerle yıkmaya çalıştı.

15 ve 16 Temmuz’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi 8 kez, Garê’nin Gundê Karawa alanı 1 kez, Xakurkê’nin Girê Rosto, Girê Berbizina, Girê Kolît ve Ava Lolanê alanları 5 kez olmak üzere; toplam 14 kez savaş uçakları ile bombalandı.

18 Temmuz’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Cûdî Direniş Alanı 4 kez saldırı helikopterleri ile bombalandı.

16 Temmuz’da Zap’ın Sîda Direniş Alanı, Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi, Metîna’nın Golka ve Gundê Şêlazê alanları ile Xakurkê’nin Girê Şehîd Kamuran alanı 326 kez obüs, tank ve ağır silahlarla bombalandı.”
         

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here