HPG şehadete ulaşan iki gerillanın kimliklerini açıkladı

0
227

Gever’de şehit düşen 2 gerillanın kimlik bilgilerini açıklayan HPG, “Apocu fedailiğin ve iradeleşmenin en somut örnekleri olarak tüm yoldaşlarına güç ve moral kaynağı oldukları gibi, mücadele perspektifi olmuştur” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklamasında şunlar belirtildi:

“19 Eylül 2022 günü düşman Gever’in Kapotê, Yekmalê ve Darê köylerini kapsayan geniş bir operasyon başlatmıştır. Bu operasyonda düşman askerlerinin yanı sıra halkımıza karşı ihanet içerisinde olan kontralarda yer almıştır. Aynı gün alanda bulunan Aso ve Evîn yoldaşlarımız ile düşman güçleri arasında saatlerce süren yoğun bir çatışma yaşanmıştır. Yaşanan çatışmalarda birçok düşman askerinin yanı sıra en az 3 kontra da cezalandırılmıştır. Bu çatışmalarda Aso ve Evîn yoldaşlarımız son nefeslerine kadar fedaice savaşarak şehadete ulaşmıştır. Özgür birer Apocu kadın militan olarak yer aldıkları özgürlük mücadelemizde saflığın ve dürüstlüğün timsali olan Aso ve Evîn yoldaşlarımız Apocu fedailiğin ve iradeleşmenin en somut örnekleri olarak tüm yoldaşlarına güç ve moral kaynağı oldukları gibi, mücadele perspektifi olmuştur.

ASO DİREN TEKOŞÎN

Kurdistan Özgürlük Mücadelemizin ilk dönemlerinden itibaren yayıldığı ve halkımız tarafından sahiplenerek kitleselleştiği Garzan bölgemiz, Kurdistani değerlere bağlı kalarak işgale ve işgalcilere karşı her zaman direniş içerisinde olmuştur. Yaratılan mücadele geleneği partimiz PKK’nin ortaya çıkmasıyla zirveye taşınmış, Garzan’ın yiğit evlatları akın akın mücadele saflarına yönelmiştir.

Yurtsever gelenek ve Kurdistani değerlerin hep diri kaldığı Bedlîs, Tetwan’da dünyaya gelen Aso yoldaşımız da direniş geleneğiyle iç içe yetişmiştir. Çocukluğunda annesinin derin yurtseverlik duygularından çok etkilenen Aso yoldaşımız, Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılacağı günün hayaliyle büyümüştür.  Gerillayı anlatan şarkılardan, görüntülerden mücadelemizi tanımaya başlayan yoldaşımız, abisinin mücadeleye aktif katılımıyla birlikte derin bir sorgulama sürecine girmiştir. Bir yandan sistem tarafından empoze edilen kadının tek başına ayakta kalamayacağı, temel görevinin erkeğe hizmet etmek olduğu fikrinin oluşturduğu toplumsal gerçekliği görmüş diğer taraftan da ellerinde silahlarıyla özgür bir Kurdistan için en zorlu koşullara rağmen durup dinlenmeden mücadele eden özgürlük mücadelesi saflarındaki kadın gerillaların yarattığı gerçeklikle yüz yüze kalmıştır. Araştırıp öğrendikçe Önder Apo’yu, PKK’yi ve Kadın Özgürlük İdeolojisi’ni yakından tanımaya başlayan yoldaşımız, genç ve onurlu bir Kürt kadını olarak mücadelemizle derin bağlar kurmaya başlamıştır. Sömürgeci Türk devletinin halkımıza karşı aralıksız sürdürdüğü baskı ve zulüm karşısında yoldaşımızın öfke ve kini an be an büyümüştür. Yoldaşımızın bu derin yoğunlaşmaları ve arayışları yeni bir yaşam yaratacaktı; yeni yoldaşlıklar, güçlü bağlılıklar ve sınırsız sevgiler yaratacaktı. Çünkü Aso yoldaşımızın derin yurtseverlik duyguları, düşmana karşı beslediği öfke ve kin onu PKK’ye taşımıştır. Aso yoldaşımız, sistemin kadına biçtiği kölece yaşamı asla kabul etmemiş, etrafında örülen gerici çemberi kırmak için hep arayış içerisinde olmuştur. Özgürlük iradesine sahip bir kadın olarak kanatlanmak, bağlı olduğu kölelik zincirlerini kırmak, bütün kadınlar ve ezilenler için mücadele etmeyi temel hedefi haline getirmiştir. 24 Mart 2012 günü Bedlîs, Xîzan’da öncülerimizden Arjîn Garzan (Leyla Altan) komutasında 15 kadın yoldaşımızın şehadete ulaşması Aso yoldaşımız için son nokta olmuştur. Şehitlerin intikam ateşi olmak isteyen Aso yoldaşımız, şehitlerimizin mücadelesinin takipçisi olarak onların bayrağını devralmış, bütün baskılara ve engelleme çabalarına rağmen 2012 yılında doğup büyüdüğü Garzan’da gerilla saflarına katılmıştır.

Özgürlük gerillasıyla buluşması kendisine büyük moral, sevinç ve heyecan vermiştir. Garzan alanında bir süre gerillacılık yürüten yoldaşımız, 2013 yılında doğup büyüdüğü topraklara veda ederek yüzünü Metîna alanına çevirmiştir. PKK’de her son yeni bir başlangıcı ifade eder. Bu veda kendisiyle yeni yoldaşlıkları ve Kurdistan’ın farklı coğrafyalarında mücadele olanağı getirecekti. Aldığı gerillacılık eğitimleriyle kendisini hızla geliştiren yoldaşımız, Metîna’da edindiği yoldaşlıklarla özgür kadının sevgisini, gücü ve iradesini tanımıştır. Bu süreçle birlikte kafasındaki çelişkiler birer birer ortadan kalkmış, Önder Apo felsefesinde aradığı bütün soruların cevabını bulmuştur. Halkımıza karşı soykırım saldırıların arttığı 2014 yılında sıcak savaş alanına geçerek aktif olarak en ön cephelerde yerini almıştır. Bu savaşta kendi gerçekliğini, örgüt gerçekliğini aynı zamanda düşman gerçekliğini daha yakından tanıma fırsatı bulmuştur.

Aso yoldaşımız, Qaşura alanında yürüttüğü pratik sürecinde Şehîd Tekoşîn Amed’in (Zelal Kartal) yoldaşlığından ve duruşundan büyük büyük güç almıştır. Ölümsüz fedailerimiz Andok ve Êrîş yoldaşlarımızın gerçekleştirdikleri etkili eylemden ve oluşturdukları sarsılmaz yoldaşlık bağını örnek alan Şehîd Tekoşîn ve Aso yoldaşlarımız, böylesi bir eylem için birbirlerine söz vermişlerdir. Çünkü Önderliğin militanları olarak hakikat yoldaşlığı bu sözü vermeyi farz kılmıştır. Mücadele koşullarından dolayı birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan yoldaşlarımız, sözlerine her zaman sadık kalmışlardır. Şehîd Tekoşîn Amed yoldaşımız, 10 Eylül 2017 Amed’in Lice ilçesine bağlı Angol (Duru) karakolunu hedefleyerek fedai eylemini gerçekleştirmiş, ölümsüzlerimiz arasında yerini almıştır. Aso yoldaşımız ise bu amaca ulaşmayı kendisine borç bilerek her zaman arayışını devam ettirmiştir. Yoğunlaşmalarını derinleştiren Aso yoldaşımız Hêzên Taybet’e katılarak amacına kilitlenmiş, yaşamının her an’ını şehitler çizgisine bağlı kalarak ve fedaice yaşama katılarak pratikleştirmiştir. Sürekli kendini geliştiren Aso yoldaşımız, gerillacılık taktiklerinde uzmanlaşmış, yetkin bir YJA Star militanı ve komutanı olmuştur. Kadın özgürlük çizgisinde yoğunlaşan yoldaşımız, Önder Apo felsefesinin militanlık çizgisinde tereddütsüzce yürümüştür. Kurduğu güçlü yoldaşlık ilişkilerinde yoldaşlarından öğrenen ve bildiklerini genç yoldaşlarına aktaran Aso yoldaşımız, yaşama emekçi ve hesapsız katılımıyla bütün yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmıştır. Başarılı bir pratik için kendisini her yönlü eğitmeyi hedeflemiştir, Önderliğimize olan özlemi, Tekoşîn arkadaşa verdiği söz ve PKK yaşamına olan sevgisi; yaşama büyük bir sorumlulukla yaklaşmasını beraberinde getirmiştir. Seçkin bir YJA Star komutanı olarak fedakarlığı ve fedailiğiyle yoldaşlarına örnek bir komutan olmuştur.

Partinin verdiği her görevi üstün başarıyla tamamlama temelinde yaklaşan Aso yoldaşımız, mücadelemizin yürütüldüğü en zorlu alanlardan Zagroslar’a geçmiş ve kısa sürede etkili bir pratik sahibi olmuştur. Gever alanında işgalcilere ağır darbeler vurulan birçok eylemi örgütleyen ve içinde yer alan Aso yoldaşımız, şehadet anına kadar fedaice savaşmış ve öncülük misyonunu layıkıyla yerine getirmiştir.

EVÎN RÊBER ANDOK

Evîn yoldaşımız Kurdistan’ın direniş kenti Amed’te yurtsever bir ailede doğmuştur. Ailesinin yurtsever, yakın çevresinden gerilla saflarına katılımların olması ve Amed gibi mücadelemizin en diri yaşandığı ve düşmana karşı onurlu bir duruşun gösterildiği bir ortamda büyümüş olması Evîn yoldaşımızın daha küçük yaşlardan itibaren Partimizi tanımasına neden olmuştur. Bundan dolayı çocukluğundan itibaren gerillanın kahramanlık hikayeleri ile büyümüş, düşmanın halkımıza yönelik soykırım politikalarına tanıklık etmiştir. Hem Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın kahramanca savaşının toplumumuzdaki etkilerini hem de düşman baskı ve katliamlarını iç içe yaşayan Evîn yoldaşımız kısa sürede belli bir bilinç düzeyine ulaşmıştır. Yaşanan yoğun savaşın ve verilen bedellerin nedenlerini sorgulayan Evîn yoldaşımız, Kurdistan’da insanca yaşamın mücadelesiz ve bedelsiz olamayacağını anlamıştır. Çünkü düşmanın halkımıza, soykırımdan ve onursuz bir yaşam dışında herhangi bir seçenek bırakmadığını görmüştür. Bunun için halkımızın yıllardır mücadele içerisinde olması, gerillanın büyük bir fedakarlıkla en zorlu koşullara rağmen özgürlük savaşında ısrar etmesi ve düşmana hiçbir şekilde taviz vermeyen bir duruşun sahibi olması Evîn yoldaşımızı hem etkilemiş hem de belli sorgulamalar yaşamasına neden olmuştur. Yaşadığı sorgulamalarda kendisinin de halkımızın bir ferdi olarak sorumluluklarının olduğunu, kendisini var eden halkımızın özgürlüğünü elde etmesinde kendisinin de payının olması gerektiğini düşünmüştür. Bu temelde arayışlarını daha da derinleştiren Evîn yoldaşımız yaşanan şehadetlerden de etkilenerek 2014 yılında gerilla saflarına katılmıştır.

Evîn yoldaşımız yaptığı değerlendirmelerde, katılımında belli bir bilinç düzeyinin yanında esas etkenin yaşadığı duygu yoğunluğu olduğunu belirtmiştir. Halkımızın ve özgürlük gerillasının en zorlu koşullar altında kahramanca sürdürdüğü mücadele karşısında en soylu duyguları taşıyarak kendisini borçlu hissetmesi Evîn yoldaşımızın ulaştığı duygu yoğunluğunun en açık ifadesi olmuş ve bu soylu duygularını bilinç düzeyine çıkararak tarihsel bir çıkış yapmıştır. Büyük bir heyecan ve coşku ile yer aldığı gerilla ve dağ yaşamını insanlığın özüne, doğaya ve kendine dönüş olarak belirten Evîn yoldaşımız, bin bir emek ve bedelle yaratılan PKK yaşamına layık olabilmek için eşsiz bir çabanın sahibi olmuştur. Öncelikli olarak daha önce yaşadığı kapitalist sistem yaşamının insanlığın özüyle bağdaşmadığı ve insan gerçekliğine aykırı olduğunu bilince çıkarmış ve bu yaşamın reddi ile yeni yaşama başlamıştır. Bu nedenle PKK yaşamına tüm sadeliği ile katılması, üzerindeki kapitalist ve erkek egemenlikli sistemin etkilerini tespit edip aşması daha kolay olmuştur. Hem kendisi derin bir yoğunlaşma yaşamış hem de kendisini yoldaşlarının değerlendirme ve eleştirilerine açık tutarak kişiliğinde önemli dönüşümler yaratmıştır. Her anını yoğunlaşarak, tartışarak ve çıkardığı sonuçları yoldaşlarıyla paylaşarak geçirmeyi esas alan Evîn yoldaşımız, yaşadığı her çelişkinin cevabını Önderlik felsefesinde bulmuştur. Bunun için Önderlik felsefesine daha fazla yoğunlaşması gerektiğine inanmış ve bu yönlü büyük bir çabanın sahibi olmuştur. Evin yoldaşımız, yaşamdan kopuk olmayan, yaşamın nasıl yaşanması gerektiğini en yalın bir biçimde ve insan hakikati çerçevesinde ele alan Önderliğimizin felsefesini okudukça daha fazla etkisi altına girmiştir. Özellikle Önderliğimizin kadın özgürlük sorununu tüm toplumsal sorunların temeline yerleştirmesini daha derinlikli anlamaya çalışmıştır. Anladıkça bir PKK-PAJK militanı olarak üzerine düşen görev ve sorumlulukların daha fazla ayırdına varmış ve daha fazla mücadele etmesi gerektiğine kanaat getirmiştir. Yine yaşanan yoğun savaş sürecine de bir YJA Star gerillası olarak cevap olması gerektiğinin bilincinde olmuştur. Bu temelde yaşadığı ideolojik yoğunlaşmanın yanı sıra askeri anlamda da yeni dönemin gerilla taktiğinde uzmanlaşması gerektiğini farkındalığıyla askeri eğitimlerine daha fazla ağırlık vermiştir. Yeni dönem savaş taktiklerimizin en önemlilerinden olan sabotaj taktiğinde eğitim alan ve bu alanda yoğunlaşan Evîn yoldaşımız eğitimini büyük başarı ile tamamlayarak pratik sahaya geçmiştir. Aldığı eğitimlerin sadece teoride kalmaması için her zaman eylem planlaması yapan Evîn yoldaşımız bu şekilde yaşanan savaş sürecine de cevap olabileceğini düşünmüştür. Uzun yıllar boyunca Garê ve Xakurkê alanlarında gerillacılık yapan Evîn yoldaşımız, gerillacılık ve savaş anlamında belli bir tecrübenin sahibi olmuştur. Bu süreçte özellikle Xakurkê alanında birçok eylemin içerisine girerek düşmana ağır darbelerin vurulmasını sağlamıştır.

Öncü bir YJA Star gerillası olarak tüm devrim görevlerine hazır olduğunu belirten Evîn yoldaşımız birçok yoldaşı gibi Bakurê Kurdistan’da gerillacılık yapmayı en büyük hayallerinden biri olarak belirlemiş ve bunu gerçekleştirmek için çok emek vermiştir. Kendisini ideolojik ve askeri anlamda yetkinleştirdikten sonra Gever alanına geçen Evîn yoldaşımız hem hayalini gerçekleştirmiş hem de düşmana karşı etkili bir mücadele yürüteceği fırsatı bulmuştur. Sömürgeci düşmanın halkımızı soykırımdan geçirmek için tüm imkanlarını seferber ederek geliştirdiği saldırılara karşı Apocu felsefeden aldığı inanç ve irade ile savaşan tüm yoldaşları gibi Evîn yoldaşımız da canla başla mücadele etmiş ve kendisi için verilen emeklere layık olmak istemiştir. Bu temelde Gever alanında düşmana karşı gerçekleştirilen birçok eylemde yer almış ve bu eylemlerle yılların intikamını almayı başarmıştır. Düşman saldırılarının her geçen gün daha da arttığı bir dönemde kendisinin de bir Apocu kadın militan olarak daha fazla mücadele etmesi gerektiğine inanmış ve her zamankinden daha aktif bir şekilde çalışmalara katılmıştır.

Evîn yoldaşımız bu temelde 19 Eylül 2022 günü düşmanla girilen çatışmada büyük bir irade ile yüzlerce düşman askeri ve kontraya karşı Aso yoldaşımızla birlikte destansı bir direnişin ardından şehadete ulaşmıştır. Halkımıza soykırımın dayatıldığı ve bunun için her gün Kurdistan Özgürlük Gerillası’na karşı tonlarca patlayıcı ile saldırıların geliştiği bir süreçte yoldaşlarını derinden hisseden ve onların mücadelesine cevap olmak isteyen Evîn yoldaşımız sürecin ruhuna denk bir duruşla savaşmış ve halkımızın özgürlük tarihindeki onurlu yerini almıştır.

Fedaice duruşları ve düşmana karşı her zaman eylem halinde olarak dönem görev ve sorumluluklarını yerine getiren, böylece Önderliğimize ve şehit yoldaşlarına layık olmayı en temel hedefleri haline getiren Aso ve Evîn yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz