HPG, şehit düşen 4 Gerillanın kimliğini açıkladı

0
1229

Xakurkê’de 2019’da şehit düşen 4 gerillanın kimliklerini açıklayan HPG, “mütevazı yaşamları, yoldaşlık ilişkilerinde sadelik ve düşmana olan kinleri ile daima hafızalarımızda kalacak ve biz geride kalan yoldaşlarına örnek olacaktırlar” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, 23 Nisan 2019 Xakurkê’de şehit düşen gerillalara ilişkin şunları belirtti:

“Her biri Kürdistan bir parçasının yurtseverliğiyle şekillenmiş ve sömürgeci düşmandan hesap sorma mücadelesine büyük bir onurla katılmış olan Argeş, Gelhat, Mervan ve Reşo yoldaşlarımız 23 Nisan 2019 tarihinde Medya Savunma Alanları’ndan Xakurkê bölgesinde işgalci TC devletinin hava saldırısı sonucunda şehadete ulaşmışlardır. Kürdistan Özgürlük Gerillası saflarında bulundukları süre içerisinde mütevazı yaşamları, yoldaşlık ilişkilerinde sadelik ve düşmana olan kinleri ile daima hafızalarımızda kalacak ve biz geride kalan yoldaşlarına örnek olacaktırlar.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Argeş Piri
Adı Soyadı: Şadi Önal
Doğum Yeri: Hakkari
Anne – Baba Adı: Ayşe – İsmail
Şehadet Tarihi ve Yeri: 23 Nisan 2019 / Xakurkê

Kod Adı: Gelhat Beritan
Adı Soyadı: Şervan Atilla
Doğum Yeri: Hakkari
Anne – Baba Adı: Emine – Hakim
Şehadet Tarihi ve Yeri: 23 Nisan 2019 / Xakurkê

Kod Adı: Mervan Serhat
Adı Soyadı: Adem Akyol
Doğum Yeri: Van
Anne – Baba Adı: Meliha – Şemsettin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 23 Nisan 2019 / Xakurkê

Kod Adı: Reşo Kuri
Adı Soyadı: Ayetullah Cengiz
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Sadise – Mustafa
Şehadet Tarihi ve Yeri: 23 Nisan 2019 / Xakurkê

Argeş PİRİ

1992 yılında Hakkari’de yurtsever bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Argeş Piri(Şadi Önal), Hakkari’nin yurtseverliği ile pişer. Faşist Türk devletinin baskı, inkar ve imha politikalarına yakından tanığı olan Argeş yoldaşımız, 2008 yılında birçok Kürt genci ve ailesi gibi işkencelere maruz kalır. Bir yandan sistematik işkencelerden geçen Argeş arkadaşımız, bir yandan da imha saldırılarının tanığı olur. Faşist devletin Kürt halkına karşı gerçekleştirdiği baskı, zülum ve işkencelerden sonra intikamını almak için Kürdistan Özgürlük Mücadelesine 2015 yılında katılan Argeş yoldaşımız, legal siyasette de önemli görevler üstlenmiştir. Gerillaya katıldığı ilk andan itibaren ise emekçiliği, çalışkanlığı ve yoldaşlarına bağlılığı ile arkadaşları arasında sevilen bir yoldaşımız olmuştur. Ülkesine bağlılığın ve davasının bir neferi olan Argeş arkadaşımız, 2015 yılından itibaren birçok çalışmada yer almış bir arkadaşımızdır.

GELHAT BERİTAN

Gelhat Beritan arkadaşımız; yurtsever bir ailenin çocuğu olarak Hakkari’de dünyaya gelmiştir. Gelhat arkadaşımız faşist TC devletinin Kürt halkına karşı işlediği insanlık suçları ile büyümüş ve erken yaşlardan itibaren düşman gerçeğini bilince çıkarmıştır. Kürt halkının ve değerlerinin özgürlüğü için 2015 yılında gerilla saflarına katılmıştır. Yaşadığı coğrafyanın asiliğini her zaman yüreğinde hissederek yaşayan Gelhat arkadaşımız, savaşta da güçlü bir gerilla olmayı başarmıştır. Bulunduğu alanlarda düşmana karşı aktif savaş içerisinde yer almış ve son ana kadar da Kürt halkının özgürlüğü için mücadele etmiştir.

MERVAN SERHAT

Mervan Serhat arkadaşımız, Van’da dünyaya gelmiş, Kürdistan’da büyüdüğü için düşman gerçeğini de tanıyarak hayatı öğrenmiştir. TC faşizmini ve işgalciliğine Kürdistan coğrafyasında son verilmediği süreci, Kürt halkının özgür olmayacağı görmüş ve bu temelde de 2014 yılında özgürlük saflarına katılmıştır. Gerilla alanlarına geldiği andan itibaren de büyük bir özveri ile mücadeleye katılım göstermiştir. Kısa sürede yetkin bir gerilla olmayı başarmış ve gelişen savaş sürecine en aktif katılan dinamik arkadaşlarımızdan biri olmuştur. Mücadele verdiği Xakurkê alanında, son anına kadar Kürt halkının özgürlüğü için dur durak bilmeden kendisini davasına ve halkına adamıştır.

REŞO KURİ

1992 yılında Amed’in Çınar ilçesinde yurtsever bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Reşo Kuri(Ayetullah Cengiz), emek mücadelesi ile erken yaşta tanışır. Çocuk yaşta duyduğu Kürt Özgürlük Mücadelesini 2007 yılından sonra yakından takip eden Reşo yoldaşımız, faşist Türk devletinin, Kürt soykırım ve asimilasyon politikalarının bir merkezi olarak kullandığı Mersin Üniversitesinde okuduğu dönemde Kürdistan ve Kürt Özgürlük Mücadele gerçeği ile tanışarak yönünü Kürdistan dağlarına verir. 2014 yılında  PKK saflarına katılan Reşo yoldaşımız, katıldığı ilk dönemden itibaren kendisine verilen görevleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmiştir. Özellikle yoldaşlığa olan derin bağlılığı, emekçiliği ve cesareti ile tanına bir Reşo yoldaşımız, gerilla içerisinde özgür basın geleneğinin bir takipçisi olarak Gurbetelli Ersözlerin, Halil Dağların yolunda ilerlemiştir. Olgunluğu ile arkadaşları arasında saygınlık kazanan Reşo yoldaşımız, mütevaziliği ile her dönemde Kürt Özgürlük Mücadelesinin aktif bir neferi olarak kendisine biçilen rol ve misyonu en üst düzeyde yerine getirmesini bilmiştir. 2015 yılından sonra Kürdistan’a yönelik işgal-imha konsepti temelinde saldıran faşist Türk devletine karşı her zaman en ön cephelerde, mevzilerde darbe vurmak isteyen Reşo yoldaşımız, faşist-işgalci Türk devletinin işgal saldırılarına karşı olan büyük kin ve öfkesi ile her zaman darbe vurmak isterken, Kürt Özgürlük Mücadelesinin zafer gerillası olma yolunda büyük bir direnişin ve mücadelenin sahibi olmuştur.

Başta Önal, Atilla, Akyol ve Cengiz ailelerimiz olmak üzere tüm Kürdistan halkının başı sağolsun diyor, şehitlerimizin ideali olan özgürlük mücadelesini zaferle taçlandıracağımızın ve Önder Apo’yla özgür yaşama hayallerini gerçekleştireceğimizin sözünü veriyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here