HPG: Sema, Arjîn, Lîlav ve Avaşîn yoldaşlarımız eşsiz bir emeğin ve çabanın sahibi olmuştur

0
343

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehadete ulaşan gerillalara ilişkin şunları belirtti:

“Her günü büyük kahramanlıkların yaşandığı ve Kurdistan özgürlük tarihinin en kıymetli zamanları olarak hatırlanacak olan işgalciliğe karşı destansı direnişimiz fedaice savaşarak şehadete ulaşan değerli yoldaşlarımızın öncülüğünde aralıksız bir şekilde devam etmektedir. Düşmanın tüm işgal ve soykırım planları Werxelê, Şikefta Birîndara, Girê Cûdî ve Girê Hakkari Direniş Alanları’ındaki tarihi direnişlere çarparak geri tepmiştir. Kahraman şehitlerimizin öncülük ettikleri direnişler düşmana her seferinde daha fazla darbe vurmakta ve işgal girişiminde bulundukları alanlarda tıkanma yaşamalarına neden olmaktadır. Öncü YJA Star komutanımız Sema Eylül ile Arjîn, Lîlav ve Avaşîn yoldaşlarımızın Metîna alanında öncülük ettikleri tarihi direniş de düşmanın Metîna alanına yönelik planlarını altüst etmiştir. Düşmanın geliştirdiği saldırılara karşı her anlarını direnişi örerek karşılayan Sema, Arjîn, Lîlav ve Avaşîn yoldaşlarımızın hareketli gerilla timlerinin yeni dönem gerilla taktiğindeki rolüne olan inançlarıyla, bu timlerin geliştirilmesi için eşsiz bir emeğin ve çabanın sahibi olmuştur. Bu değerli yoldaşlarımız hareketli timlerle düşmana karşı birçok eylem gerçekleştirmiş ve dönem görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirmiştir. Bizler de yoldaşları olarak Sema, Arjîn, Lîlav ve Avaşîn yoldaşlarımızın bizlere devrettikleri mücadeleyi onların direniş geleneklerine bağlı kalmanın sorumluluğu ile zafere taşıyacağımızın sözünü veriyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Sema Eylül
Adı Soyadı: Fatma Marangoz
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Ayşe – Hıdır
Şehadet Tarihi ve Yeri: 18 Ağustos 2022 / Metîna
Kod Adı: Arjîn Cûdî
Adı Soyadı: Zeynep Dal
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Süreyya – Bedrî
Şehadet Tarihi ve Yeri: 18 Ağustos 2022 / Metîna
Kod Adı: Lîlav Jînda
Adı Soyadı: Lîloz Ozkan
Doğum Yeri: Qamişlo
Anne – Baba Adı: Cihan – Ahmed
Şehadet Tarihi ve Yeri: 19 Eylül 2022 / Metîna
Kod Adı: Avaşîn Zagros
Adı Soyadı: Medrîka Besravî
Doğum Yeri: Kobanê
Anne – Baba Adı: Salîha – Abdulkadîr
Şehadet Tarihi ve Yeri: 24 Eylül 2022 / Metîna

SEMA EYLÜL

Sema yoldaşımız Amed Çermûg’ta değerli Marangoz ailemizin bir ferdi olarak dünyaya gelmiştir. Partimiz PKK’nin resmi ilanından önce Apocular’ı tanıyan ve özgürlük mücadelesine büyük katılar sağlayan Marangoz ailesi, Amed’te mücadelemizin kitleselleşmesi sürecinde büyük bir emek vermiştir. Parti kadrosu olan ve 19 Temmuz 1981’de Amed’te şehadete ulaşan (İlhan) Şehit Ahmet Marangoz yoldaşımızın mücadelesi Şehit Mustafa Marangoz yoldaşımız tarafından devralınmıştır. Şehit Mustafa Marangoz yoldaşımız da öncü bir halk militanı olarak Amed’te işgalci Türk devletine karşı verilen tarihi direnişin mimarlarından olmuş ve Siverek Direnişi’nde aktif rol oynamıştır. 1981’de Filistin’e geçen Şehit Mustafa Marangoz yoldaşımız, İsrail devletinin Lübnan’a saldırısı sırasında 1982 yılında kahramanca savaşmış, Selahattin Eyyubi’nin karargahı olan Qalat eş Şaqif’te (Arnon Kalesi) 8 yoldaşımızla birlikte şehadete ulaşmıştır. Önder Apo’nun özgürlük yürüyüşünün başlamasıyla birlikte Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni tanıyan, içinde yer alan ve şehitler veren Marangoz ailemiz, işgalci Türk devleti tarafından özel olarak hedef haline getirilerek baskı, işkence ve tutuklama terörüyle karşı karşıya kalmıştır. Bütün saldırılara rağmen geri adım atmayı kabul etmeyen değerli ailemiz, 1996 yılında Almanya’ya göç etmek zorunda kalmıştır. Sema yoldaşımız, kardeşi Şehit Berçem’le birlikte Kürdistan ve Amed topraklarına büyük özlem duyarak, Almanya’da büyür. Ülke topraklarında uzakta büyümelerine rağmen Berçem ve Sema yoldaşlarımız mücadeleden asla uzaklaşmazlar. Sömürgeci Türk devletine hesap soracakları günü bekleyerek kendilerini hazırlayan yoldaşlarımız, Almanya’da da aktif olarak çalışmaların içinde yer alırlar. Berçem yoldaşımız, Önder Apo şahsında Kurdistan halkını ve Kurdistan Özgürlük Hareketi’ni hedef alan Uluslararası Komplo’yu boşa çıkarma hedefiyle 2000 yılında mücadele saflarına katılır. Almanya’da iki yıl faaliyetlerini sürdürür, 2002’de yönünü Kurdistan’ın özgür dağlarına çevirir. Birçok alanda çalışma yürüten Berçem yoldaşımız büyük iddia ve hedefle yönünü Amed topraklarına çevirir. 2006’dan itibaren Amed’de YJA Star Komutanı olarak mücadelede aktif rol oynar, 2010’da 4 kadın arkadaşıyla birlikte şehadete ulaşır.

Sema yoldaşımız, Şehit Berçem yoldaşımız gibi sürgünde, kutsal Kurdistan topraklarından uzakta yaşamayı asla kabul etmemiştir. Partiyi çocukluk yıllarında itibaren yakından tanıyan yoldaşımız, ,şehitlerimizin mirasına sahip çıkmak mücadeleyi yükseltmek için sürekli bir çaba içerisinde olmuştur. Erken yaşlardan itibaren ülkeye dönerek gerilla saflarına katılım kararı alan Sema yoldaşımız, Şehit Berçem yoldaşın ardından 2003 yılında Kurdistan’ın kadim dağlarında gerilla saflarına katılır.

Önder Apo çizgisine tereddütsüz bir katılımı esas alan Sema yoldaşımız, hep özlemini duyduğu Kurdistan’ın kutsal topraklarıyla bütünleşmiş ve mücadele yaşantısı boyunca şehitler çizgisinin sarsılmaz takipçisi olmuştur. Büyük bir moral ve coşkuyla yaşama katılan Sema yoldaşımız, devrim görevlerine titizlikle yaklaşarak her görevi üstün bir başarıyla yerine getirmeyi esas almıştır. Yaşanan eksikler karşısında her zaman duruş sahibi olmuş, Parti değerlerini sahiplenerek büyütmeyi her zaman esas almıştır. Önderlik Savunmaları üzerinde sürekli yoğunlaşan, derinlemesine inceleyerek pratikleştirmeyi yaşamının merkezi haline getiren Sema yoldaşımız, bulunduğu her alanda kadın özgürlük çizgisinin örnek bir militanı olmuştur. Gerillacılık yaşamın boyunca Qendîl, Xinêrê, Heftanîn başta olmak üzere bir alanda başarılı bir pratik sergileyen Sema yoldaşımız, Şengal’de Êzîdî halkımıza karşı geliştirilen soykırım saldırılarına karşı halkımızın varlığını koruma temelinde Şengal’e geçmiş ve yoldaşlarıyla birlikte işgalci çetelere karşı savaşmıştır. PKK ve PAJK çizgisinde derinleşen, Önderlik ideolojisinde büyük bir hakimiyeti olan Sema yoldaşımız, Halil Dağlar’ın Özgür Basın geleneğinin de takipçisi olarak bir süre basın çalışmalarında yerini almıştır. Kurdistan dağlarında halkımızın özgülük gerillasının yaşamını ve savaşını tarihe kaydetmek için alan alan gezerek büyük bir emek ortaya koyan Sema, yoldaşımız, katıldığı her çalışmayı başarıyla tamamlamıştır. İdeolojik alanda olduğu kadar askeri alanda da büyük bir iddia sahibi olan Sema yoldaşımız, kısa sürede büyük bir gelişim kaydederek yeni dönemin tarz ve taktiğine hakim bir YJA Star komutanı olmuştur. Önder Apo felsefesiyle özgürleşen ve öncüleşen Sema yoldaşımız, işgalcilere karşı yürütülen tarihi savaşımızın etkili bir savaşçısı ve örnek bir komutanı olmuştur. Son olarak aldığı bölge komutanlığı göreviyle Metîna alanına geçen Sema yoldaşımız, Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi’nde büyük emek vermiş ve işgalci Türk ordusuna ağır darbeler vurulmasını sağlamıştır. Şehitlerimize, Önder Apo’ya, halkımıza ve PKK’nin kutsal yoldaşlık bağına sarsılmaz bir inançla bağlı olan Sema yoldaşımız, yaşamının her an’ını mücadeleye adayarak şehit düştüğü an’a kadar emsalsiz bir mücadele içerisinde olmuştur. Sema yoldaşımız şehitler çizgisine bağlılık esasına dayalı yaşamı, katılımı ve savaş tarzı bir geride kalan yoldaşları tarafında mutlaka zaferle taçlandırılacaktır.

ARJÎN CÛDÎ

Arjîn yoldaşımız, Botan’ın direniş ve serhildan merkezi Cîzîr’de dünya gelmiş, yurtsever bir aile ve çevrede büyümüştür. Erken yaşlardan itibaren halkımıza karşı geliştirilen acımasız saldırılara tanıklık eden yoldaşımız işgalci Türk devletine karşı büyük bir öfke sahibi olmuştur. Erken yaşlardan itibaren mücadele arayışı içerisinde olan yoldaşımız, Cîzîr’in serhildan kültürü içerisinde direnişçi bir karakter kazanarak şekillenmiştir. Sistemin kadını yok sayan egemen zihniyetini faşist Türk devleti somutunda tanımaya başlayan yoldaşımız, onurlu bir Kürt kadını olarak her zaman mücadelesini yükseltme arayışında olmuştur. Bu süreçte partimiz PKK’yi daha yakından tanımaya başlayan yoldaşımız, Önder Apo’nun kadının özgürlüğünü ve öncülüğünü esas alan paradigmasından derin bir şekilde etkilenmiştir. 2018’de Efrîn’de işgalci Türk devleti ve onun güdümündeki çetelere karşı verilen onur direnişi sırasında şehit düşen ablası Berîvan Cûdî yoldaşın 2013 mücadele saflarına katılması Arjîn yoldaşımızın daha fazla mücadele içerisine girmesini sağlamıştır. İşgalci Türk devletinin Kürt halkı ve onun büyük bedeller ödeyerek elde ettiği kazanımları yok etme temelinde başlattığı saldırılar karşısında sessiz kalmayan Arjîn yoldaşımız, 2015 yılında Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılmıştır.

Halkımızın özgür ve onurlu bir gelecek sahibi olması için genç yaşında mücadeleye katılan yoldaşımız, enerjisi ve emekçi kişiliğiyle kısa sürede büyük bir gelişim sahibi olmuştur. PKK yoldaşlığını tanıdıkça büyük bir bağla bağlanan ve kutsal yoldaşlık ilişkisini güçlendirmek için her zaman çaba içerisinde olan Arjîn yoldaşımız, samimi ve içten katılımıyla bütün yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmıştır. Mücadele süreci boyunca her an kendisini geliştiren yoldaşımız, öğrendiklerini yoldaşlarıyla paylaşarak zenginleştirmeyi esas almıştır. Askeri ve ideolojik eğitimlerini başarıyla tamamlayan Arjîn yoldaşımız, yetkin bir YJA Star gerillası olarak birçok alanda çalışma yürütmüş ve örnek bir pratik sahibi olmuştur. Halkımızın zafer umudunun ismi olan Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarından PKK ve PAJK çizgisinde tereddütsüzce yürüyen bir militan olan Arjîn yoldaşımız, Önder Apo felsefesiyle kuşanarak işgalcilere karşı soluksuz bir mücadele içerisine girmiştir. Halkımızın özgürlük mücadelesini zafere taşımak için büyük bir kararlılık ve irade gücüyle çalışmalara sarılan yoldaşımız, kısa sürede öne çıkmış ve yoldaşlarına öncülük yapmıştır. Katılım temposunu sürekli yüksekten ve her zaman en ön cephede yer almak için bir ısrar sahibi olmuştur. Sömürgeci Türk devletinin işgal saldırıları karşısında Metîna alanında verilen direnişin içinde yer alan ve birçok eyleme öncülük yapan Arjîn yoldaşımız, Cenga Xabûrê Devrimci Hamlesi’nde etkili bir rol oynamıştır. Yürüttüğü mücadeleyle Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ne layık bir militan olmayı başararak ardından güçlü bir mücadele mirası bırakmıştır.

LÎLAV JÎNDA

Lîlav yoldaşımız, Rojava’nın direniş merkezlerinden Qamişlo’da dünyaya gelmiş, Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ne katılımları olan yurtsever bir ailemizde büyümüştür. Önder Apo’nun Rojava’ya geçmesiyle birlikte partimiz PKK’yi tanımaya başlayan ve bütün imkanlarıyla mücadelemize destek veren değerli bir ailemizde büyüyen Lîlav yoldaşımız da erken yaşlardan itibaren mücadelemiz içerisinde yer almıştır. Önder Apo’nun ektiği özgürlük fikirlerinin Rojava Özgürlük Devrimi’ne kadın öncülüğünde filizlenmesi Lîlav yoldaşımız üzerinde derin bir etki yaratmıştır. Yoldaşımız, devrim sürecine aktif bir katılım sağlayarak emek veren, insanlık düşmanı DAİŞ çetelerine karşı verilen tarihi direnişle birlikte Önderliğimizin Kürt kadınına biçtiği öncülük misyonu somut olarak görmüştür. Rojava Özgürlük Devrimi sırasında işgalci çetelere karşı savaşan akrabaları Hebîb ve Rodî yoldaşlarımızın şehit düşmesi Lîlav yoldaşımızın işgalcilere karşı kin ve öfkesini büyütmüş, ölümsüz şehitlerimizin intikamına almak için daha fazla mücadele etme kararlılığını artırmıştır. Kürt halkının özgür bir gelecek sahibi olması için bütün Kurdistan’nın özgürleşmesi gerektiği gerçeğini bilince çıkaran yoldaşımız, 2017 yılında Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılmıştır.

Temel gerillacılık eğitimlerini başarıyla tamamlayan Lîlav yoldaşımız Garê, Heftanîn ve son olarak Metîna alanlarında başarılı bir pratik sahibi olmuştur. Heftanîn’de işgalci Türk devletinin saldırılarına karşı gelişen güçlü gerilla direnişi içinde yer alarak büyük bir tecrübe kazanan Lîlav yoldaşımız daha sonra Metîna alanına geçmiştir. Askeri alandaki ustalığına tecrübesiyle birleştiren yoldaşımız, Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi’nde en ön safta yerine alarak etkili bir mücadele yürütmüştür. Önder Apo ve PAJK çizgisinin yiğit militanı Lîlav yoldaşımız hem askeri hem ideolojik alanda kendisini geliştirmek için sürekli bir yoğunlaşma içerisinde olmuştur.

Kurduğu güçlü yoldaşlık ilişkileri, mütevazi ve emekçi kişiliğiyle bütün yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanan Lîlav yoldaşımız, bulunduğu her alanda öncülük misyonunu layıkıyla yerine getirmiştir. İşgalci Türk ordusunun Metîna alanında başlattığı işgal saldırısı sırasında yine en ön safta yerini alarak kahramanca savaşan Lîlav yoldaşımız, bütün yoldaşları için güç ve moral kaynağı olmuştur. Apocu militan kişiliğiyle parti değerlerini korumayı ve şehitler çizgisine bağlı kalmaya esas alan yoldaşımızın mücadele mirası önümüzü aydınlatacaktır.

AVAŞÎN ZAGROS

Avaşîn yoldaşımız, Baas rejiminin inkâr ve imha siyasetine rağmen özünden kopmayan, Kurdistani değerlere bağlı kalarak mücadeleden vazgeçmeyen yurtsever bir ailemizde dünyaya gelmiştir. DAİŞ çetelerine boyun eğmeyen ve ortaya koyduğu mücadeleyle ezilen halkların özgürlük umudunu güçlendiren Kobanê’de büyüyen yoldaşımız, Kürt kadınının öncülük yaptığı Rojava Özgürlük Devrimi’ne tanıklık etmiş ve içinde aktif olarak yer almıştır. DAİŞ çetelerinin ve faşist Türk devletinin bütün saldırılarına rağmen özgürlük hedefinden taviz vermeyerek direnen ve özgürlüğünü elde eden Rojava halkımızın mücadele sürecinde yer alarak emek veren Avaşîn yoldaşımız, halkımız ve kutsal şehitlerimiz için daha fazla mücadele arayışında olmuştur. Kürt halkının üzerinde yaşadığı kadim topraklar üzerinde birçok saldırıya maruz kalması, asimilasyon ve inkâr politikalarının hedefi haline getirilmesi karşısında PKK öncülüğünde gelişen gerilla mücadelesiyle halkımızın gerçek anlamda özgürlüğünü sağlayabileceği gerçeğini gören Avaşîn yoldaşımız, 2017 yılında gerilla saflarına katılmıştır.

Hep merak ettiği heybetli Kurdistan dağlarında gerillayla buluşan Avaşîn yoldaşımız, büyük istek ve coşkuyla yaşama katılmıştır. Meraklı kişiliğiyle her şeyi öğrenmek ve öğrendiklerini pratiğe aktarmayı esas alan Avaşîn yoldaşımız, kısa sürede gerilla yaşamıyla uyum sağlamıştır. Kurduğu güçlü yoldaşlık ilişkileriyle çevresinde güçlü bir güven duygusu yaratan ve bu güveni asla boşa düşürmeyen yoldaşımız, yoldaşlarının yoldaşı olmayı yaşamının merkezi haline getirmiştir. Önder Apo felsefesi ve özgür kadın çizgisinde derinleşmek için sürekli yoğunlaşarak kendisini eğiten yoldaşımız, öğretici ve geliştirici bir tarz sahibi olmuştur. Farklı alanlarda yürüttüğü pratiklerden sonra Metîna alanına geçerek Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi’ne katılan Avaşîn yoldaşımız, işgalci Türk ordusuna karşı geliştirilen birçok eylemde yerini almıştır. Militan kişiliği ve fedailer çizgisindeki yürüyüşüyle hamleye güç veren ve yoldaşlarıyla birlikte işgalcilerin önünde geçilmez bir set kuran Avaşîn yoldaşımız, yaşama katılım ve yürüttüğü savaşla örnek bir katılım sahibi olmuştur. Mücadele yaşamı boyunca şehitlerimizin yarattığı kutsal değerleri her zaman sahiplenen ve bu değerleri yükseltmek için sürekli emek veren Avaşîn yoldaşımızın militanlık çizgisindeki devrimci yürüyüşü biz geride kalan yoldaşları tarafından tereddütsüz takip edilecektir.

Halkımızın özgürlük mücadelesindeki değerli emekleri ve Önder Apo’nun kadın özgürlük felsefesine olan derin inançları ile YJA Star öncülüğünde sürdürülen tarihi direnişimizde şehadete ulaşarak görevlerini devrimcilik görevlerini yerine getiren Sema, Arjîn, Lîlav ve Avaşîn yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here