HPG: Şimoni ve Hürmüz Diril’i kontralar katletti

0
1380

HPG Basın ve İrtibat Merkezi bugün yazılı açıklamada bulundu. HPG, bir süre önce kaybolan Keldani çiftin kontralar tarafından katledildiğini açıkladı. Cenazelerinin ise Hêzil suyuna atıldığını bildirdi.

Bawer yoldaş, 1990 yılında Amed’in Bismil ilçesinde yurtsever bir ortamda dünyaya gelmiştir. Düşmanın baskı ve asimilasyon politikalarına daha küçük yaşta maruz kalan Bawer yoldaş, yaşamı boyunca her zaman bir özgürlük arayışı içerisinde olmuştur. Genç yaşta Özgürlük Hareketi ile tanışan Bawer yoldaş, gençlik ve toplumsal alanlarda çalışmalar yürütmüştür. 2015 yılı ile beraber işgalci TC devletinin saldırılarının artması ile beraber Bawer yoldaş 2016 yılında gerilla saflarına katılarak, devrimsel mücadelesini bir üst aşamaya taşımıştır. Kürdistan dağlarına ayak bastığı ilk günden itibaren kendisini halkına ve şehitlere adayan Bawer yoldaş, mücadele içerisindeki her saniyesini dolu dolu geçirmiştir. Bir an bile gelişmekten geri durmayan Bawer yoldaş, komutanlaşma ve taktiksel alanlarda belli bir düzeye ulaşmıştır. Yaşamında ve savaşında öncü bir komutan olan Bawer arkadaşımız, şehit düştüğü âna kadar da düşmana karşı mücadelesini en üst düzeyde sürdürmüştür.

Şehadete ulaşan Bawer yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkına baş sağlığı diliyor ve şehitlerimizin tarihi mücadelesini zafere taşıyacağımızın sözünü veriyoruz.

2. 12 Mayıs günü işgalci TC ordusu Dersim’inn Akfanus vadisinde bir operasyon başlatmıştır. Aynı gün işgalci TC ordusu savaş uçakları ile alanı bombalamıştır. Bu operasyon aynı gün sonuçsuz bir şekilde alandan geri çekilmiştir.

‘Şimoni ve Hürmüz Diril’i kontra faaliyeti yürüten 3 kişi kaçırarak katletti’

11 Ocak tarihinde Mehrê köyünden Keldani olan Şimoni ve Hürmüz Diril isimli eşlerin kaybolduğu bilinmektedir. Bu olay ile ilgili olarak; olay günü bu 2 sivil vatandaş bölgede kontra faaliyetleri yürüten 3 kişi tarafından kaçırılarak katledilmiş ve bu sivil yurttaşların cenazelerini Hêzil suyuna atmışlardır.

İşgalci TC devleti, kontraların yaptığı bu katliamı güçlerimizin yaptığını iddia edilmiş ve bölge halkına yönelik yaptığı bu insanlık dışı uygulamaların üzerini kapatmaya çalışmıştır. Biz hareket olarak Kürdistan’da yürütülen savaşta hiçbir zaman masum sivil halkı hedef haline getirmedik. Hedeflerimiz her zaman düşman güçleri ve halkımızın değer yargılarına saldırarak zarar veren unsurlar olmuştur. Kadim bir halk olan Keldani’lerin hedeflenmesi, işgalci TC devletinin faşist zihniyetini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bu zihniyet DAİŞ zihniyeti ile aynı olup, bölgedeki kadim halklara karşı yapılan böyle alçakça saldırılarla bu zihniyeti göz önüne serilmektedir. İşgalci TC devletinin özel olarak planladığı bu olayı özel savaş medyası aracılığı ile de PKK’nin yaptığını servis etmiştir. Soykırımcı TC ordusunun çeteleri bilinçli ve örgütlü bir şekilde yurtsever halkı hedeflemektedir. Faşist TC devletine bağlı kontraların gerçekleştirdiği bu alçakça katliamın hesabı en ağır bir şekilde sorulacaktır. Bu temelde şehit düşen Şimoni ve Hürmüz Diril çiftinin başta ailesi olmak üzere tüm Keldani halkına başsağlığı diliyoruz.

4. 11 Mayıs günü saat 16.30’da işgalci TC ordusuna ait savaş uçakları Medya Savunma Alanları’ndan Xakurkê bölgesine bağlı Şehit Şahan ve Şehit Botan alanlarını bombalamıştır. Gerçekleştirilen bu bombardımanlarda herhangi bir kaybımız yaşanmamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz