HPG: TC ordusu Medya Savunma Alanları’na yönelik yeni bir işgal saldırısı başlattı

0
146

HPG Basın İrtibat Merkezi, “İşgalci Türk ordusu Medya Savunma Alanları’na dönük yeni bir işgal operasyonu başlattı. İşgalci Türk ordusunun kış sürecinde gerilladan aldığı ağır darbelerden dolayı geri çekilmek zorunda kaldığı alanlar, bu yeni saldırının hedefi oldu. 14 Temmuz’da Zap’ın Kurojahro Direniş Alanı, 19 Temmuz’da ise KDP’nin aleni destek ve işbirliği ile Metîna’nın Girê Ortê Direniş Alanı’nda işgal saldırıları başladı. 20 Temmuz gecesi ise yoğun hava bombardımanlarından sonra 21 Temmuz sabahında Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Cûdî Direniş Alanı’na işgal saldırısı başladı.

İşgalci Türk ordusunun yoğun savaş tekniği ve işbirlikçilerin desteğini arkasına alarak gerçekleştiği saldırılara karşı, güçlerimiz etkili cevap verip, işgalcilere ağır darbe vurdu. Güçlerimizin eylemleri ve işgalcilerin alana dönük saldırıları devam etmektedir” dedi.

HPG, gerçekleştirilen eylem ve Türk ordusu tarafından yapılan saldırılara ilişkin şu ayrıntıları paylaştı:

“Zap bölgesi;

10 Temmuz’da Kurojahro Direniş Alanı’ndaki Girê Şehîd Tolhildan, savaş uçağı ve obüsler ile bombalandı. 12 Temmuz’da yine savaş uçağı ve obüsler ile bombalandıktan sonra, helikopterler ile işgalciler indirildi. İşgalci Türk ordusu 14 Temmuz’da ise kış sürecinde geri çekilmek zorunda kaldığı Kurojahro Direniş Alanı’nın Girê Şehîd Harun, Girê Şehîd Tolhildan ve Girê Şehîd Dîdar alanlarına helikopterler ile işgalcileri indirdi. İşgalcilerin Saca, Kokerê, Kurojahro ve Karker Direniş Alanları’ndaki saldırıları devam etmektedir.

Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

19 Temmuz saat 07:00’da Girê FM Direniş Alanı’ndaki işgalciler harekete geçtiği esnada 1 kez ağır silahlar ile vurularak darbelendi.

20 Temmuz saat 17:10’da Girê FM Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ait 1 jammer cihazı suikast taktiği ile vurularak imha edildi.

20 Temmuz saat 20:30’da işgalci Türk ordusu Girê Cûdî Direniş Alanı’nı savaş uçakları ile 41 kez, saldırı helikopterleri ile 22 kez bombaladı. Yoğun bombardımandan sonra saat 03:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Girê Şehîd Zagros’a helikopterler ile 10 kez işgalcileri indirdi.

21 Temmuz saat 06:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Girê Şehîd Zagros’tan Girê Şehîd Şîlan’a doğru ilerlemek isteyen işgalciler, farklı taktikler ile 7 kez hedeflenip vuruldu ve işgalcilerin ilerleyişi durduruldu.

Avaşîn bölgesi;

17 Temmuz saat 10:00’da Tabura Ereban Direniş Alanı’ndaki işgalciler koordineli gerilla taktiği ile hedeflenerek vuruldu. Hareketli timlerin ferdi ve ağır silahlar ile etkili bir şekilde vurduğu, bu eylemde 3 işgalcinin cezalandırıldığı tespit edildi. İşgalciler ölülerini saat 24:00’da helikopter ile alandan götürdü. İşgalcilerin alandaki saldırıları devam etmektedir.

METÎNA’DA KDP DESTEĞİNDE SALDIRI

Metîna bölgesi;

19 Temmuz saat 06:00’da işgalci Türk ordusu, Metîna’nın Girê Ortê alanında KDP güçlerinin olduğu yerden harekete geçip karadan ilerleyerek bir operasyon başlattı. KDP noktasından harekete geçen işgalciler, Neqeba Tirvaniş ve Şehîd Piling alanına doğru ilerledi. 20 Temmuz saat 09:30’da yine KDP’nin Girê Ortê alanındaki noktasından harekete geçen işgalciler Girê Ortê arazisine gözetleme araçları yerleştirdi. KDP güçleri, bulunduğu noktayı aleni bir biçimde işgalci Türk ordusunun harekat noktasına çevirip, işgalcilerin buradan güçlerimize saldırıya geçmesine yardım etti. KDP’nin işgalciler ile açıkça işbirliği yapıp destek verdiği bu operasyon halen devam etmektedir.

İŞGALCİLER YİNE TAKTİK NÜKLEER BOMA İLE SALDIRDI

İşgalci TC ordusunun taktik nükleer bombalarla gerçekleştirdiği saldırılar;

11 ve 12 Temmuz’da Zap’ın Kokerê Direniş Alanı’ndaki mevzilerimiz 4 kez taktik nükleer bomba ile bombalandı.

20 Temmuz’da Zap’ın Sîda Direniş Alanı’ndaki mevzilerimiz 1 kez taktik nükleer bomba bombalandı.

HAVADAN VE KARADAN SALDIRILAR SÜRÜYOR

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

İşgalci Türk ordusu 17, 18 ve 19 Temmuz’da Zap’ın Sîda Direniş Alanı’ndaki ve Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê FM Direniş Alanı’ndaki mevzilerimize saldırıp, tünelleri delmeye ve kepçelerle yıkmaya çalıştı.

18 ve 19 Temmuz’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi 3 kez, Metîna’nın Girê Ortê ve Girê Hakkarî Direniş Alanları 5 kez olmak üzere 8 kez savaş uçakları ile bombalandı.

20 Temmuz’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Bahar Direniş Alanı 7 kez, Girê Amediyê Direniş Alanı 1 kez, Girê Cûdî Direniş Alanı 41 kez olmak üzere; toplam 49 kez savaş uçakları ile bombalandı

18 Temmuz’da Metîna’nın Girê Hakkarî Direniş Alanı 14 kez, 20 Temmuz’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Cûdî Direniş Alanı 22 kez olmak üzere; toplam 36 kez saldırı helikopterleri ile bombalandı.

17, 18, 19 ve 20 Temmuz’da Zap’ın Sîda Direniş Alanı, Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi, Avaşîn’in Tabura Ereban Direniş Alanı, Metîna’nın Golka, Girê Hakkarî Direniş Alanı ile Xakurkê’nin Girê Şehîd Heqî, Girê Şehîd Kamuran, Girê Kolît ve Ava Lolanê alanları 519 kez obüs, tank ve ağır silahlarla bombalandı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz