HPG: Türk devleti Siyanê esir kampında kimyasal kullandı

Garê’de esirlerin kaldığı Siyanê kampında kimyasal gaz kullanıldığını belirten HPG, “kullanılması yasak olan kimyasal silah kullanıldığı için kampın içerisine girilememektedir” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Garê’ye bağlı Siyanê’deki esir kampına yönelik kimyasal gaz kullanıldığını belirtti.

HPG açıklaması şöyle:

Garê bölgesinde 10-14 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen sömürgeci soykırımcı Türk devletinin işgal saldırısı ve buna karşı gelişen gerilla direnişinin sonuçlarını netleştirerek kamuoyunun bilgisine sunma çalışmaları alandaki güçlerimiz tarafından sürdürülmektedir. 

İşgalci Türk devleti karadan ağır bir yenilgi alıp çekilmiş olmasına rağmen Medya Savunma Alanları’na ve özellikle Garê bölgesine dönük hava saldırılarını halen devam ettirmektedir. Gelişen bu hava saldırıları sonuçların netleştirilerek kamuoyu ile paylaşılmasını geciktirmektedir.

SİYANÊ’DE KİMYASAL KULLANILDI

Garê bölgesine bağlı Siyanê alanında bulunan esirlerin tutulduğu kampta yaşananların net ve somut bir biçimde anlaşılması için güçlerimiz bu kampa ulaşmışlardır. Ancak üzerinden 3 gün geçmiş olmasına rağmen esir kampında ve çevresinde ağır bir gaz ve kimyasal kokusu bulunmaktadır. Faşist TC ordusu tarafından bu kampa dönük savaş suçu kapsamında ele alınan ve kullanılması yasak olan kimyasal silah kullanıldığı için kampın içerisine girilememektedir. Büyük ihtimalle bu kamptaki herkes kimyasal gaz ile öldürüldükten sonra kurşunlanmıştır. Ulaşılan ilk belirtiler bunlardır.

Türk devletinin insanlıktan nasibini almamış faşistlikle esir kampına dönük gerçekleştirdiği katliamın iç yüzünün netleştirilmesi çalışmaları devam etmektedir. Ulaşılan net ve kesin sonuçlar ile 4 günlük Garê savaş bilançosu tüm boyutları ile yurtsever halkımızın ve kamuoyunun bilgisine sunulacaktır.

HAVA SALDIRISINDA BİR GERİLLA ŞEHİT DÜŞTÜ

14 Şubat 2021 tarihli açıklamamızda 13 Şubat günü saat 23:30’dan 14 Şubat günü saat 01:00’a kadar Garê bölgesine bağlı Şikeftiyan köyü çevresinin 5 kez bombalandığını belirtmiştik. Yaşanan bu bombardımanda Gelhat Tolhıldan yoldaşımız şehadete ulaşmıştır.

10 Şubat 2021 günü Garê alanına yönelik işgalci TC ordusunun başlatmış olduğu işgal harekâtına karşı yiğit Kürdistan Özgürlük Gerillası öncülüğünde 4 gün boyunca destansı bir direniş sergilenmiş ve tarihi bir zaferle Türk ordusu bozguna uğratılmıştır. Gelhat Tolhildan yoldaşımız büyük bir askeri başarı ile sonuçlanan Garê direnişinde tarihi rolünü oynayarak şehitler kervanına katılmıştır.

Gelhat yoldaşımız, aslen Botan’ın kadim direniş kenti Cizre’den olup sömürgeci Türk devletinin Kürt halkına karşı yürüttüğü soykırım temelindeki köy yakma politikaları sonucunda Türkiye metropollerine göç etmek zorunda kalmıştır. Yurtsever ve direnişçi geleneğe sahip bir çevrede büyüyen Gelhat yoldaşımız, erken yaşlarda soykırımcı Türk devletinin uygulamalarının farkına varmıştır. Bu katliamcı zihniyete karşı genç yaşlarda mücadele içerisine girerek gençlik çalışmalarında yer almıştır. İşgalci Türk devletinin Kürt halkını ve özgürlük gerillasını yok etme saldırılarına karşı özgür dağlarda mücadeleye katılmanın tek kurtuluş yol olduğu gerçeğini anlayarak 2016 yılında gerillaya katılmıştır.

Özellikle 2015 – 2016 yılında Cizre’de gelişen Öz Yönetim Direnişleri karşısında sendromlar yaşayarak ağır yenilgiye uğrayan Türk devletinin gerçek soykırımcı yüzünü bir kez daha ortaya koyarak, Cizre bodrumlarında sivil insanlarımızı yakıp katlederek şehit etmesi Gelhat yoldaşımızın katılım kararı almasında belirleyici olmuştur.

Cizre Direnişi’nde Mehmet Tunç’ların sergilediği ruhla ve Türk devletinin alçakça katliamcılığının yarattığı öfke ile gerilla pratiğine yönelen Gelhat yoldaşımız kısa süre içerisinde büyük bir gelişme kaydetmiştir. Bağrından çıktığı Botan halkının direngen ve zulme boyun eğmeyen direnişçi geleneği ile Önder Apo’nun ideolojisini kişiliğinde birleştirerek fedai Apocu militan bir irade kazanarak yetkin ve profesyonel bir gerilla olmayı başarmıştır. İşgalci Türk devletinin Garê alanına yönelik gerçekleştirdiği işgal harekâtına karşı direnişte yer alarak tarihi rolünü oynamış, büyük bir inanç ve kararlılıkla soykırımcı Türk devletinin tüm vahşi saldırılarını yılmaz bir iradeyle boşa çıkarmış, işgalci TC ordusunu hüsrana uğratmayı başarmıştır. Kahraman şehit Gelhat yoldaşımız şahsında Apocu militan iradenin yenilmezliği Garê direnişinde bir kez daha ispatlanmıştır.

Başta kahraman yoldaşımızın değerli ailesi olmak üzere tüm Cizre halkına ve yurtsever Kürdistan halkına başsağlığı diliyor, Bınevş Agallardan Mehmet Tunç ve Gelhatlara uzanan özgürlük mücadelemizi mutlaka zaferle taçlandıracağımızın sözünü veriyoruz.

HAVA SALDIRILARI SÜRÜYOR

15 Şubat günü saat 13:00’da Garê bölgesine bağlı Xêrê dağı silsilesi savaş uçakları ile 3 bombalanmıştır.

15 Şubat günü saat 14:00’da Zap bölgesine bağlı Kunişka alanı savaş uçakları ile bombalanmıştır.

15 Şubat günü 13:20-13:40 saatleri arasında Avaşin bölgesine bağlı Geliyê Avaşîn alannı savaş uçakları ile 4 kez bombalamıştır.”

Kod Adı: Gelhat Tolhıldan
Adı Soyadı: Fırat Ekmen
Doğum Yeri: Adana
Anne – Baba Adı: Halime – Abdulhalim
Şehadet Tarihi ve Yeri: 14 Şubat 2021 / Gare

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler