HPG: Zap ve Metîna’da 16 işgalci cezalandırıldı, 1 helikopter darbelendi

0
137

Türk ordusunun başlattığı işgal saldırısı devam ederken, Kurdistan Özgürlük Gerillası da etkili eylemlerle cevap veriyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi,  “Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Cûdî Direniş Alanı’na helikopterler ile indirme yaparak yerleşmeye çalışan işgalci Türk ordusuna karşı güçlerimiz etkili eylemler gerçekleştirdi. Girê Cûdî Direniş Alanı’nda 21 Temmuz günü hareketli timler öncülüğünde gerçekleşen eylemlerde; 14 işgalci cezalandırıldı, 1 işgalci yaralandı ve 1 Skorsky helikopteri darbelendi. Aynı zamanda 1 mobesse kamera sistemi, 1 bomba atar silahı, işgalcilere ait askeri ve yaşamsal malzemeler imha edildi. 19 Temmuz’da Metîna’da gerçekleştirilen eylemde ise; 2 işgalci cezalandırıldı ve 1 mevzi imha edildi” dedi.

HPG, gerilla güçlerinin gerçekleştirdiği eylemler ve Türk ordusunun saldırılarının ayrıntılarına ilişkin de şunları belirtti:

“Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

21 Temmuz saat 08:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce orta otomatik silahlar ile hedeflenerek darbelendi.

21 Temmuz saat 08:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce, koordineli gerilla taktiği ile iki koldan hedeflenerek vuruldu. Bu eylemde 2 işgalci cezalandırıldı.

21 Temmuz saat 08:50’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik silahlar ile hedeflenerek yakın mesafeden vuruldu. Bu eylemde 3 işgalci cezalandırıldı.

21 Temmuz saat 09:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’nda mevzilenmeye çalışan işgalciler hareketli timlerimizce yakın mesafeden hedeflenerek vuruldu. Hedeflenen 2 mevzi tümden imha edilirken, toplam 6 işgalci cezalandırıldı. Aynı zamanda 1 mobesse kamera sistemi, 1 bomba atar silahı ve yaşamsal malzemeler imha edildi.

21 Temmuz saat 12:25 ile 12:40 arasında Girê Cûdî Direniş Alanı’nda mevzilenmeye çalışan işgalciler suikast taktiği ile eş zamanlı olarak hedeflenip vuruldu. Bu eylemlerde 3 işgalci cezalandırıldı.

21 Temmuz saat 13:20’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki ölü ve yaralılarını almaya gelen 1 Skorsky helikopteri, YJA Star timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelendi. Darbe alan helikopter direniş alanından uzaklaşmak zorunda kaldı.

21 Temmuz saat 17:50’de Girê Cûdî Direniş Alanı’nda işgalcilerin helikopterden indirdiği askeri ve yaşamsal malzemeler hedeflenerek imha edildi.

21 Temmuz saat 19:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’nda ağaçları kesmeye çalışan işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce, suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu. Bu eylemde 1 işgalci yaralandı.

Metîna bölgesi;

19 Temmuz saat 11:00’da işgalci Türk ordusunun Kanîmasî’deki üssü hareketli timlerimizce hedeflenerek vuruldu. Yakın mesafeden etkili bir şekilde vurulan 1 mevzi tümden imha edildi ve içindeki 2 işgalci cezalandırıldı.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

21 ve 22 Temmuz’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi 21 kez, Kurojahro Direniş Alanı 2 kez olmak üzere; toplam 23 kez savaş uçakları ile bombalandı.

21 ve 22 Temmuz’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Cûdî Direniş Alanı 32 saldırı helikopterleri ile bombalandı.

Zap ve Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi onlarca kez obüs, tank ve ağır silahlarla bombalandı.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here