HPG, Zap’ta şehit düşen 2 kadın gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı

0
181

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehadete ulaşan kadın gerillalara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Sömürgeci Türk ordusunun 2022’de Şehîd Delîl Batı Zap bölgesine yönelik başlattığı işgal saldırıları YJA Star öncülüğündeki güçlerimiz tarafından tarihin en görkemli direnişiyle karşılanmıştır. Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın iradesini kıramayan sömürgeciler, kirli işgal hedeflerine ulaşmak için her türlü tekniği kullanmalarına rağmen en büyük yenilgilerinden birini yaşamış ve alandan çekilmek zorunda kalmışlardır. 20 Temmuz 2023 yılında Girê Cûdî Direniş Alanı’na tekrar saldıran işgalciler, fedai çizgisinde savaşan yoldaşlarımızdan bir kez daha büyük darbeler almıştır. Girê Cûdî Direniş Alanı’nı geçilmez bir kaleye dönüştüren ve Apocu militanlığın zafer çizgisinde pratikleşmesi için öncülük yapan fedai YJA Star militanlarımızdan olan Robîn ve Yıldız yoldaşlarımız işgalcilerin saldırıları sonucu şehadete ulaşmıştır.

Rêber Apo’nun geliştirdiği Kadın Özgürlük İdeolojisi’ni özümseyerek yaşamsallaştıran, fedakarlık ve fedailik çizgisinin seçkin militanları olan Robîn ve Yıldız yoldaşlarımız, PKK ve PAJK çizgisinde kendisini yeniden yaratan kadın gerçekliğinin somut örnekleri olmuşlardır. İşgalcilere geçit vermeyen, Girê Cûdî Direniş Alanı’nın her karışının savunulmasında büyük emek sahibi olan yoldaşlarımız, işgalcilere ilk darbeyi vurmuş ve alanda ilerlemelerine izin vermemişlerdir. Yaşamda militan duruşları ve savaşta fedai saldırı ruhuyla işgalcilerin üzerine giden Robîn ve Yıldız yoldaşlarımızın direnişi her zaman önümüzü aydınlatacaktır. Apocu fedai militanlarımız Robîn ve Yıldız yoldaşlarımızın değerli aileleri başta olmak üzere bütün yurtsever halkımıza başsağlığı diliyor, yoldaşlarımızın tarihi direniş mirasını zafere taşıyacağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Robîn Avent
Adı Soyadı: Sîdar Erol
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Kıymet – Reşit
Şehadet Tarihi ve Yeri: 25 Temmuz 2023 / Zap
Kod Adı: Yıldız Şahin Botan
Adı Soyadı: Ronahî Qarih
Doğum Yeri: Kobanê
Anne – Baba Adı: Zerga – Bilal
Şehadet Tarihi ve Yeri: 25 Temmuz 2023 / Zap

ROBÎN AVENT 

Özgür ve anlamlı bir yaşamanın temelleri ancak kendisini o amaca kilitlemiş fedailerle örülebilir. Her toplumun tarihinde en zor dönemlerde en büyük sorumlulukları sırtlayarak fedakarca mücadele eden öncüler o toplumun mayası haline gelmişlerdir. Tarihin en acımasız saldırılarına maruz kalan; asimilasyon, inkar ve imha siyasetiyle yok edilmek istenen Kürt halkının özgür geleceği olağanüstü koşulların yarattığı bir önderlik ve onun izinde tereddütsüzce yürüyen militanları yaratmıştır. Zira yoğun saldırılara karşı ancak zirvede yürütülen bir direnişle cevap verilebilir. Bu gerçeklik üzerinden PKK’yi yaratan Rêber Apo, soykırım kıskacındaki Kürt halkını yeniden diriltmiş, kendisini inkara zorlanan bir halktan savaşan ve serhildanlar yaratan bir halk açığa çıkarmıştır. Halkımızın özgür ve onurlu bir gelecek sahibi olması için kanlarıyla destan yazan şehitlerimizin mücadelesi, yurtsever halkımız tarafından bağrına basılmış ve şehitler partisi olan PKK aynı zamanda yurtsever halkımızın özgür iradesinin ifadesi olmuştur.

Rêber Apo’nun iğneyle kuyu kazırcasına ilmek ilmek ördüğü tarihi mücadelemiz, Kurdistan’da yeni bir direniş geleneği yaratmış ve halkımızın yiğit evlatları her dönem akın akın mücadele saflarına yönelerek bu geleneğin kesintiye uğramasına izin vermemiştir. PKK’nin yarattığı direniş geleneğinin hızla yayıldığı merkezlerden olan Wan’da dünyaya gelen Robîn yoldaşımız, bu direniş mirasıyla iç içe büyümüştür. Gün gün büyüyerek halklaşan Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’nin önünü alamayan sömürgeci Türk devleti, her zaman olduğu gibi kirli yöntemlere başvurarak Kurdistan’da gelişen direniş çizgisini kırmak istemiştir. Binlerce yurtsever insanımızı katleden, on binlerce köyü yakan ve talan eden işgalci Türk devleti halkımızı mücadelemize karşı silahlandırmak istemiş, bu onursuzluğu kabul etmeyen halkımıza karşı sayısız saldırıda bulunmuştur. Kurdistan’da serhildanların zirveleştiği ve gerilla direnişinin işgalcilere ağır darbeler vurduğu 90’lı yıllarda sömürgeci Türk devletinin koruculuk dayatmasını kabul etmeyen Robîn yoldaşımızın ailesi Payîzava’dan Wan merkeze göç etmek zorunda kalmıştır. Kurdistani değerlerin güçlü bir şekilde yaşanıp korunduğu direnişçi Hacan aşiretinden olan yoldaşımız, ailesiyle birlikte kente göç etmek zorunda kalmasına rağmen yurtsever ailesi ve çevresinden partimiz PKK’yi erken tanıma şansına sahip olmuştur. Yoldaşımızın ailesinde ve yakın çevresinden Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarına katılımların ve şehadetlerin olması, PKK’nin şehitler gerçeğini ve efsaneleşen mücadelesini yakından takip etmesini sağlamıştır. Robîn yoldaşımız, hayallerine ihanet etmeyen ve genç yaşta hakikat savaşçılığına ant içmiş binlerce Kürt çocuğundan biri olarak ağlayan çocukların ve feryat eden anaların intikamlarını alma sorumluluğunu kendisine yüklemiştir. Çocukluk yaşlarında Feraşîn yaylalarında gördüğü gerillalar onun gelecek ütopyasının somut hali olmuştur. Onlar gibi halkı için savaşan, halkının onurlu evlatları olma hayali ile büyüyen Robîn yoldaşımız, 2015 yılında birlikte büyüdüğü, aynı hayalleri paylaşan, aynı acılara tanıklık eden iki amca kızı ile birlikte özgürlük mücadelesine katılım yapmıştır.

Kelareş alanında gerilla saflarına katılan yoldaşımız, ilk gerillacılık pratiğini Bakurê Kurdistan’da gerçekleştirmiş ve güçlü bir tecrübe sahibi olmuştur. Burada tanıdığı gerillacılık yaşamı ve savaş tarzı hakkındaki ilk eğitimleri veren ve daha sonra şehadete ulaşan Şehîd Cîger, Şehîd Agir ve Şehîd Pale’nin şahsında bütün şehitlerimizin emek ve mücadelesine layık olmak Robîn yoldaşımızın temel hedefi olmuştur. Şehitlerimize olan bağlılığı ve düşmana olan öfkesi yoldaşımızı son nefesine kadar savaştıran güç kaynağı olmuştur. Daha sonra Xakurkê alanına geçen yoldaşımız temel eğitimlerini başarıyla tamamlamış, şehitlere bağlılık temelinde mücadelesini yürüten bir gerilla olmuştur. Ülkesine olan bağlılığı Robîn yoldaşımızın işgalcilere karşı olan kin ve öfkesini her geçen gün daha da artırmıştır. Zap alanına geçen yoldaşımız Zagroslar’da işgalci Türk ordusuna karşı geliştirilen tarihi direnişte yerini almıştır. Hızla öğrenen, öğrendiklerini yoldaşlarıyla paylaşarak zenginleştiren ve pratiğe aktarmayı esas alan bir tarzın sahibi olmuştur. Öncü bir YJA Star militanı olarak ideolojik alanda olduğu kadar askeri alanda da yetkinleşmeyi esas alan Robîn yoldaşımız, aldığı askeri eğitimlerle yeni dönem taktiklerinde uzmanlaşmıştır. Askeri yoğunlaşmalarını yaşama aktarmayı esas alan yoldaşımız düzen ve disiplinli kişiliğiyle bütün yoldaşlarına örnek olmuştur. 

Hep daha fazlasını yapma, düşmana ağır darbeler vurma arayışı Robîn yoldaşımızın temel yoğunlaşma alanı olmuştur. Fedailer çizgisinde yürüyerek dönemin görev ve sorumluluklarına cevap olabileceğine inanan yoldaşımız iddia ve katılım düzeyin artırmış ve Hezên Taybet’e katılmıştır. Hezên Taybet’te aldığı eğitimler ve kaldığı çalışmalarda büyük güç açığa çıkarmıştır. Fedailer kurumunda olmanın verdiği sorumluluk gençliğinin enerjisiyle birleşmiş ve Rêber Apo’nun fedaisi olma yolunda büyük bir mesafe kat etmiştir. Aldığı akademi eğitimiyle bu yoğunlaşmalarını daha da derinleştirmiş ve sömürgeci Türk ordusunun işgal saldırılarının yoğunlaştığı Girê Cûdî Direniş Alanı’na geçerek büyük direniş içindeki yerini almıştır. Sömürgecilerin sınırsız teknik kullanarak geliştirdiği saldırılara karşı yoldaşlarına siper olmuş ve hareketli tim tarzının başarılı bir pratikçisi olmuştur. Sömürgeci Türk ordusunun hezimete uğratıldığı Siyanê’de edindiği tecrübeyi Girê Cûdî Direniş Alanı’na yansıtan Robîn yoldaşımız, zengin gerilla taktiklerinin alanda pratikleştirilmesinde büyük emek sahibi olmuştur. Cenga Xaburê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi’nde yer almayı kendisi için büyük bir şans olarak gören yoldaşımız, beklentilere cevap olmuş ve üzerine düşen görevleri üstün bir başarıyla yerine getirmeyi bilmiştir. Yıllardır içinde biriktirdiği öfke ve kini düşmana karşı eyleme dönüştürmenin ve tüm yoldaşlarının intikamını almanın fırsatını yakalayan yoldaşımız fedai bir YJA Star militanı olarak çekinmeden düşmanın üzerine gitmiştir.

Robîn yoldaşımız izinde yürüdüğü fedailere layık olmak için durup dinlenmeden emek vererek PKK ve PAJK militanlığını şahsında somutlaştırmıştır. Çocukluk yıllarında başlayan çelişkilerine cevap olma ve tarihin intikamını almak için geldiği Kurdistan’ın kadim dağlarında hep daha fazlasını yapma arayışı içerisinde olmuştur. Onu güçlü savaştıran en güzel hayali ise Rêber Apo ile Zagroslarda yaşama, Rêber Apo’nun her anında onunla olma istemi olmuştur. Şehitlerin hayallerini gerçekleştirmeyi kendisi için bir görev ve hedef olarak bilmiştir. Ve bu hedeflere ulaşmak için yaşamın her anında emek vermiştir. Emeğin kutsal olduğu bu yaşamda örgütün kendisine verdiği emekleri de hep minnetle bilmiş ve cevap olma arayışı ile katılmıştır. Bir kadın ve Kürt olarak öteki olmadan her gün kendini daha fazla tanıyarak, yaratarak, bu güzel cennet ülkede yaşamak, bu yaşamı bize veren ve düşmana karşı savaşma imkanı sunan Önderliğimize, değerler yaratan şehitlerimize karşı görevini büyük bir ciddiyetle yerine getirmek Robîn yoldaşımızın en belirgin özelliği olmuştur. Kendi deyimiyle ‘’Önderliğe ve şehitlere bağlılığımızı, duygularımızı dile getirecek olan pratiğimiz ve eylemimiz olacaktır’’ diyerek bütünlüklü bir yaklaşım ve katılımın sahibi olmuştur.

Robîn yoldaşımız savaştaki pratiği ve eylemleriyle bağlılığını kanıtlamış ve şehitlere karşı bir görev bildiği hayallerini daha da gerçeğe yakınlaştırarak bizlere emanet etmiş ve fedaice özgürlüğün bedelini canı ile seve seve vermiştir. Evet bu topraklarda ‘’özgürlük ağacı kanla sulanır’’.  Ama bu kan ölümün değil yeniden yeşertmenin, yaşamı yaratmanın simgesidir. Bize mesken olan dağlarımızda işgalcilere hesap sormak ve ölümsüz şehitlerimizin intikamını almak için savaşmak kadar anlamlı bir yaşam yoktur. Robîn yoldaşımız bu hakikatle bütünleşmiştir. Atılgan, dinamik, moralli, fedakar kişiliğiyle sınırsız savaşma isteğini ve azmini hep canlı tutan, her çalışmada başarıyı esas alan Robîn yoldaşımızın olduğu yerde tereddüt ve duraksama asla söz konusu olmamıştır. Fedaice yaşayan, fedaice savaşan ve Zîlanların zafer çizgisinde koşar adım yürüyen Robîn yoldaşımızın mücadele mirası her zaman önümüzü aydınlatacak ve mutlaka zaferle taçlandırılacaktır.

YILDIZ ŞAHİN BOTAN

Sömürgeci güçler tarafından halkımızın iradesi yok sayılarak kadim Kurdistan toprakları yapay sınırlarla dört parçaya bölünmüş ve tarihin en kadim haklarının olan Kürt halkı asimilasyon, inkar ve imha saldırıların hedefi haline getirilmiştir. Acımasız soykırım saldırıları altında can çekişen halkımız Rêber Apo’nun başlattığı özgürlük yürüyüşüyle birlikte sömürgecilere karşı zafer çizgisinde gelişen bir direniş geleneği oluşturmuştur. Kurdistan’ın her karış toprağına yayılarak gelişen Kurdistan Özgürlük Mücadelemiz, ulusal bilinç ver birlik ruhunu tekrar ortaya çıkarmıştır.

Direniş ve devrim merkezi olan Kobanê kentimiz, Rêber Apo’nun gelişiyle birlikten partimiz PKK’yi tanımış ve kesintisiz bir şekilde halkımızın özgürlük mücadelesine hizmet etmiştir. Rojava’da Önderlik felsefesinin kıvılcım aldığı ilk yer olması, Kobanê kentimizin DAİŞ çetelerine karşı yürüttüğü mücadeleyi zaferin kazanılmasını ve 2014’te devrimle taçlandırılmasını beraberinde getirmiştir. Halkımızın özgür iradesinin somutlaştığı ilk alan Kobanê, tarihi misyonunu başarılı bir şekilde yerine getirmiş ve devrimle bütünleşmiş yeni bir kuşak yaratmıştır. Rojava Özgürlük Devrimi içinde, yurtsever Kêtikî aşiretine mensup bir ailemizde dünyaya gelen Yıldız yoldaşımız, bu güçlü direniş geleneğini özümseyerek büyümüştür. PKK’yi yakından tanıyan, halkımızın özgürlük mücadelesina sınırsız destek veren ve Kurdistani değerleri güçlü bir şekilde yaşayan bir anne ve babanın evladı olarak ailesinden güçlü yurtseverlik duyguları alan Yıldız yoldaşımız Önderliği, partimiz PKK’yi tanımış ve özümseyerek onunla bütünleşmiştir. Halkımızın çektiği acıları dinlediği denbêjîlerden öğrenen Yıldız yoldaşımız, halkımıza ve halkımızın değerlerine karşı büyük bir hassasiyet sahibi olmuştur.

Devrim ortamında büyümenin Yıldız yoldaşımız, Rojava Özgürlük Devrimi’ni boğarak yok etmek isteyen işgalcilere karşı ancak kesintisiz bir direnişle sonuç alınabileceği gerçeğini erken yaşlardan itibaren bilince çıkarmıştır. Bu temelde gençlik çalışmalarına dahil olan yoldaşımız büyük bir tutku ve emekle devrim mücadelesi saflarına katılmıştır. Halkımızın kadim kültürünü gururla taşıyan, yeni kuşaklara aktaran ve bütün saldırılara karşı koruyan Kürt kadınlarının öncülüğünde gelişen Rojava Özgürlük Devrimi’nde kendisini tanıyan ve özgürlük felsefesiyle yeniden yaratan Yıldız yoldaşımız, genç bir kadın olarak öncülük misyonunun her zaman farkında olmuş ve gereklerini yerine getirmede hiçbir zaman tereddüt etmemiştir. Sömürgeci Türk devletinin kendisine bağlı çetelerle birlikten 2018’de başlattığı Efrîn ve 2019’da Serêkaniyê saldırıları karşısında silahına sarılarak en ön cepheye koşmuş ve halkımızın özgürlük devrimini, şehitlerimizin kanlarıyla yarattıkları değerleri savunmak için fedaice savaşmıştır.

İki abisinin ve yakın ailesinden birçok akrabasının Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılmış olması Yıldız yoldaşımızın hikayeleriyle büyüdüğü gerillaya karşı daha büyük bir merak duymasını sağlamıştır. Çocukluk yaşlarından itibaren gerilla saflarına katılacağı günün hayalini kuran Yıldız yoldaşımız çocukluk hayallerine ihanet etmemiş, 2019 yılında Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılmıştır. Sömürgecilere karşı büyük bir öfke sahibi olan Yıldız yoldaşımız, Rojava Özgürlük Devrimi’ne ve halkımıza karşı geliştirilen saldırılara cevap olmak istemiştir. Rêber Apo ve onun şahsında kadınlar, gençler başta olmak üzere bütün halkımıza karşı geliştirilen Uluslararası Komplo’nun gerçekleştiği tarih olan 15 Şubat’ta mücadele saflarına katılan Yıldız yoldaşımız, Rêber Apo’nun geliştirdiği özgürlük yürüyüşünün öncü militanlarından olmuştur. Aldığı yeni savaşçı eğitimiyle savaş tecrübesini Önderlik felsefesiyle derinleştiren Yıldız yoldaşımız, savaş ve yaşam tecrübelerini genç yoldaşlarına aktarma temelinde yeni savaşçı çalışmalarında yer alır. Genç yaşına rağmen güçlü ideolojik ve askeri hakimiyetiyle öne çıkan yoldaşımız, bütün yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmıştır. Adanmışlığın mekanı olan Kurdistan dağlarında yoldaşlıkla ete kemiğe bürünen hakikate büyük bir bağla bağlanan Yıldız yoldaşımız, her zaman daha fazla katılma, daha fazla halkımıza hizmet etmeyi amaçlamıştır. Derin yoğunlaşmalarını pratiğe aktarmayı esas alan yoldaşımız fedailer çizgisinde ilerleyerek 2021 yılında Hezên Taybet’e katılmıştır. Önce yaşamda fedailiği esas alan Yıldız yoldaşımız, nerede zorlu bir çalışma varsa kendisini önermiştir. Kendini Kadın Özgürlük İdeolojisi’nde derinleştirip yetkinleştiren yoldaşımız her sorun karşısında çözüm gücü olmayı bilmiştir. Yaşama ve kutsal yoldaşlık ilişkilerine büyük bir duyarlılıkla yaklaşmış; fedailiğin yaşamın her anında, her zerresinde var olduğu gerçeğini bilince çıkarmıştır. Öncü ve fedai komutanlarımız Şehîd Dîdar Tolhildan ve Şehîd Güven Doza’nın öğrencisi olan Yıldız yoldaşımız onlara layık olmak için nefes aldığı her an’ı mücadeleye adamıştır. Mütevazi, emekçi kişiliğiyle gençliğin dinamik coşkusunu yaşamın her alanına yansıtan Yıldız yoldaşımız, hesapsızca katılımıyla örnek bir militan olmuştur.

 Girê Cûdî Direniş Alanı’nda sömürgeci Türk ordusunun işgal saldırılarına ilk cevabı veren yoldaşlarımızdan olmuş, Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi’nde aktif katılım sağlamıştır. Hareketli tim tarzını başarılı bir şekilde pratiğe aktaran Yıldız yoldaşımız, sömürgecilere ağır darbeler vurulan birçok eylemde en ön safta yerini almıştır. Devrimci hamle sırasında kendisini adeta yeniden yaratan, yoldaşlarıyla birlikte işgalcilere geçit vermeyerek onlara büyük bir yenilgi yaşatan yoldaşımız, Bêrîtan ve Zîlan çizgisinin militanı olmuştur. 

PKK ve PAJK çizgisinin fedaisi Yıldız yoldaşımız, mücadeleci ve öncü kişiliğiyle şehitlerimizin mücadelesini layık olmuş, YJA Star militanlığının zafer ruhunu kişiliğinde somutlaştırmıştır. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarında fedailiğin temsilcilerinden olan Yıldız yoldaşımızın ardından bıraktığı mücadele mirası biz geride kalan yoldaşları tarafından devralınarak mutlaka zaferle taçlandırılacaktır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here